Amazon İlk Tam Otonom Mobil Depo Robotunu Tanıttı!

Amazon, depo kullanımı için ilk tam otonom mobil robotunu tanıttı. Şirket, yüksek teknolojiyle geliştirilen robotun adını Proteus olarak açıkladı. Geçmişte Amazon’un çoğu robotu, kafesli bir alanda ayrı tutuluyordu. Ancak bu robotların aksine Proteus, insan çalışanlar arasında güvenle gezebiliyor. Ayrıca bu robot, insanlar arasında gezinirken ürünleri toplayabiliyor ve taşıyabiliyor. Öte yandan Amazon, mobil robotu ve geliştirilen diğer yeni robotların çalışanlarının güvenliğini artırmaya ve iş yüklerini azaltmaya yardım edebileceklerini belirtmektedir.

Amazon, mobil robotun gelişmiş güvenlik, algı ve navigasyon teknolojisine sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda şirket, birkaç başka robotik sistemi de duyurdu. Bu robotik sistemler arasında farklı ağırlıkları kaldırabilen ve taşıyabilen bir robotik kol da mevcut.

Amazon’un Mobil Robotu Güvenlik Endişesini Ortadan Kaldırıyor

Amazon’un mobil robotu Proteus, gelişmiş güvenlik özellikleri ile donatıldı. Gelişmiş teknolojiye sahip Proteus, hareket ederken önünde bir yeşil ışık yer alıyor. Bu yeşil ışığın alanına bir insan girdiğinde ise robot duruyor. Hareket etmeyi durduran mobil robot, kişi uzaklaştıktan sonra ise devam ediyor. Amazon’un tanıttığı bir başka robotik sistem ise Kardinal oldu.

Kardinal, yaklaşık 22 kilogram ağırlığındaki paketleri kaldırma özelliğine sahip. Hatta bir robotik kol olan Kardinal, bunları başka bir yer taşıyabilmektedir. Bilgisayar görüş sistemi bulunan robotun tek tek paketleri seçmesi ve kaldırması da kolay bir hale geliyor.

Bunun yanı sıra Amazon, çalışanların barkodları kaydetmek için kullandıkları bir el tarayıcısı teknolojisini de tanıttı. Tanıtılan bu teknoloji sayesinde çalışanlar, etiketi taramak için duraklamıyor. Paket etiketlerini tanıyan bir kamera sistemi yer alıyor. Şirket, bu teknolojiyi ise makine öğrenimi ve 120 FPS kamera sistemleri sayesinde geliştirdi.

Amazon'un Mobil Robotu Güvenlik Endişesini Ortadan Kaldırıyor

Amazon’un CEO’su Andy Jassy, geçtiğimiz aylarda şirketin depolarındaki yaralanma oranları ile ilgili konuşmuştu. Jassy, hedeflerinin yaralanma oranlarını düşürmek olduğunu belirtmişti. Bunun üzerine geliştirlen Amazon mobil robotların, güvenlik seviyesini geliştirerek yaralanmaları düşüreceği planlanmaktadır.

Cardinal ve Proteus, insanların ağır nesneleri elle taşıma ihtiyacını azaltabileceği yerlerde çalışmaktadır. Tüm bunlara ek olarak robotik sistem, insanların güvenli çalışma temposunda rol alabilir. Amazon, otomatikleştirilmiş yönetim sistemleri ve geliştirilen mobil robot ile çalışanların hızlı hareket etmesi, çalışma güvenliklerinin sağlanması konusunda büyük yol alacak gibi duruyor.

Sizler de Amazon tarafından tanıtılan ilk tam otonom mobil depo robotu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/21/23177756/amazon-warehouse-robots-proteus-autonomous-cart-delivery

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.