Reklam Engelleme Programı Önerileri – 2023

Reklamlar, uzun süredir insanların hayatlarında yer alıyorlar. Bir ürünü veya hizmetin pazarlamanın en temel yöntemlerinden birisi reklamlar oluyor. Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte reklamlar da dijital ortamlarda kendilerine yer bulmaya başladılar. Bu durum da bilgisayar ve akıllı cihazlar için reklam engelleme programlarının geliştirilmesine yol açtı. Kullanıcılar, bundan dolayı en iyi reklam engelleme programı hangisi diye sıklıkla merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi reklam engelleme programlarından bahsedeceğiz. Fakat bu konuya değinmeden önce reklam engelleme programı nedir, işe yarıyor mu ve bu programları kullanmak yasal mı sorularına cevap vermek daha doğru olacaktır.

Reklam Engelleme Programı Nedir?

Reklamlar, artık dijital ortamda sıklıkla karşımıza çıkıyorlar. İnternet sitelerinde, kullandığımız uygulamalarda hatta oynadığımız oyunlarda reklamlarla karşılaşma ihtimalimiz oldukça yüksek. Bu durum reklam verenler ve gelir kazanan kişiler için oldukça cazip olabiliyor. Fakat her yerde görülebilen reklamlar, çoğu kullanıcı tarafından pek de hoş karşılanmıyorlar.

Bundan dolayı geliştiriciler, neredeyse her alanda karşımıza çıkan reklamları engelleyebilmek adına bazı programlar ve eklentiler geliştirdiler. Bu program ve eklentiler, kullanıcıların karşılaştıkları reklam sayısını minimuma hatta neredeyse sıfıra kadar indiriyorlar. Böylece reklam engelleme özelliğine sahip program ve eklentiler, çoğu bilgisayarda kendilerine yer bulabiliyorlar.

Yapılan araştırmalara göre bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık olarak %10’u aktif olarak reklam engelleyicileri kullanıyorlar. Bunun dışında aynı araştırmalar, reklam engelleyici kullanan kişi sayısının her geçen gün arttığını da ortaya koyuyor.

Reklam engelleyici kullanan kişi sayısı artmaya devam ederken kullanıcıların akıllarında da bazı soru işaretleri oluşuyor. Bu soru işaretinin oluşmasını tetikleyen en büyük soru ise reklam engelleme programı gerçekten işe yarıyor mu sorusu oluyor. Gelin hep birlikte reklam engelleme programlarının gerçekten işe yarayıp yaramadığını inceleyelim.

Reklam Engelleme Programı Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Birçok teknoloji meraklısı reklam engelleme programları gerçekten işe yarıyorlar mı sorusunun cevabını merak ediyorlar. Çünkü çoğu kullanıcı, bu program ve eklentilerinin varlığından habersiz bir şekilde internette geziniyorlar. Bundan dolayı bu kullanıcılar genellikle, internette karşılarına çıkan reklamları engellemenin imkansız olduğunu düşünüyorlar.

İlk defa reklam engelleme programı kullanacak olan ya da bu programların varlığını öğrenen kişiler de bu program ve eklentilerin işe yaramadığını düşünüyorlar. Fakat reklam engelleme programları, performanslarıyla bu kullanıcıları haksız çıkartıyorlar.

Çoğu reklam engelleme programı ve eklentisi, oldukça başarılı bir performans gösteriyor. Böylece bu program ve eklentiler, kullanıcılarını eziyet haline gelen reklamlardan kurtarıyorlar. Tabii ki bu noktada bu sorunun cevabı biraz kullanılan program ve eklentiye göre değişiklik gösteriyor.

Bahsettiğimiz gibi başarılı ve güvenilir bir reklam engelleyicisi kullanırsanız, etkili bir sonuç alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Fakat araştırmadan, başarısız bir reklam engelleyicisini tercih ederseniz maalesef hüsrana uğraşama ihtimaliniz de mevcut. Bundan dolayı reklam engelleme programı veya eklentisi kullanmaya karar verdiğinizde ufak bir araştırma yapmanız alacağınız sonucu etkileyecektir.

Bizler de yazımızın devamında rahatsız edici reklamlardan kurtulabilmeniz için en başarılı ve güvenilir reklam engelleyici program ve eklentilerden bahsedeceğiz.

En İyi Reklam Engelleme Programları Nelerdir?

Piyasada çeşitli geliştiriciler tarafından kullanıma sanılan birçok program ve eklenti mevcut. Bundan dolayı kullanıcılar, hangi programı veya eklentiyi kullanmaları gerektiği konusunda tereddütte kalıyorlar. Bizler de sizler için en iyi reklam engelleyici programlardan ve eklentilerden bahsedeceğiz.

Yazımızda, sizler için bu programların olumlu ve olumsuz özelliklerine değineceğiz. Sizler de bu özelliklere göre sizlere uygun olan programı veya eklentiyi rahatlıkla seçebileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırladığımız listeye göz atalım.

AdBlock Plus

En iyi reklam engelleyiciler listemizin ilk sırasında en popüler reklam engelleyicilerden AdBlock Plus yer alıyor. En popüler eklentilerden birisi olan AdBlock Plus, performansıyla ve kolay kullanılabilir olmasıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Eklenti, temel olarak bir reklam engelleme eklentisi olarak geliştirildi. Bundan dolayı AdBlock Plus, reklam engelleme konusunda oldukça iddialı ve başarılı diyebiliriz. Eklenti, bazı reklamları bilinçli olarak engellemediğini de açıklıyor. Bunun sebebi ise engellenmeyen reklamlar temel olarak site sahiplerinin gelir elde ettiği, zararsız reklamlar oluyorlar.

AdBlock Plus

AdBlock Plus, güvenlik konusunda da kullanıcılarını memnun ediyor diyebiliriz. Çünkü eklentinin geliştiricileri, eklentiyi kullanan kullanıcılarının kişisel verilerinin toplanmadığını belirtiyorlar. Bunun dışında toplanan verilerin de anonim olarak araştırmalarda kullanılmak üzere toplandığı söyleniyor.

Kullanımı kolay ve reklam engelleme konusunda oldukça başarılı olan AdBlock Plus; Chrome, Firefox ve Safari başta olmak üzere birçok tarayıcıda ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor.

AdGuard

Bir diğer sıklıkla kullanılan reklam engelleme eklentisi AdGuard oluyor. Reklam engellemenin dışında ekstra özelliklere de sahip olan AdGuard, bu özellikleri sayesinde en popüler ve başarılı reklam engelleme programları ve eklentilerinin arasına girmeyi başarıyor.

Bahsettiğimiz gibi eklenti, temel olarak bir reklam engelleme özelliğine sahip. Bunun dışında AdGuard, veri tasarrufu başta olmak üzere tarayıcı ve uygulama filtreleme, rahatsız edici unsur filtreleme gibi çeşitli özelliklere de sahip.

AdGuard

Güvenlik kısmına bakacak olursak AdGuard, gezinilen sitelerde kullanıcılarının verilerini koruduklarını belirtiyor. Bunun dışında geliştiriciler, kullanıcılarının verilerini herhangi bir şekilde toplamadıklarını da vadediyorlar. Güvenlik anlamında da en iyi reklam engelleyici programlar arasında yer aldığını söylemek mümkün.

Eklentinin kullanımı oldukça kolay. Hem Windows ve Mac hem de Android ve iOS kullanıcıları, AdGuard eklenti ve programını cihazlarında kullanabiliyorlar. AdGuard, kullanıcılarına 14 gün deneme süresi sunuyor. Bu süreden sonra yazılımı kullanmak isteyen kişilerin, yıllık olarak lisans almaları gerekiyor.

uBlock Origin

En iyi reklam engelleyici önerileri listemize uBlock Origin ile devam ediyoruz. 2014 yılında geliştirilen eklenti, hızlı bir şekilde birçok kişinin bilgisayarında yer edinmeyi başardı. Açık kaynaklı bir reklam engelleyici olarak karşımıza çıkan uBlock Origin, özellikleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Eklentinin en dikkat çeken özelliği, CPU ve bellek konusunda bilgisayarı yormaması oluyor. Eklentinin açık kaynaklı olması, kullanıcıların düşük donanımla yüksek performans almalarını sağlıyor.

uBlock Origin

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan uBlock Origin, aynı zamanda kullanışlı bir arayüze sahip. Kullanıcılar, arayüz üzerinden engellenen reklam sayısını görebiliyorlar. Bunun yanı sıra arayüzde eklentiyi özelleştirme adına bazı basit özellikler de mevcut.

uBlock Origin, ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Eklenti; Chrome, Edge, Firefox ve Opera kullanıcılarının kullanımına uygun. Birçok bilgisayar kullanıcısı, reklam engelleme eklentisi olarak uBlock Origin’i tercih ediyor. Çünkü eklenti, birçok teknoloji yorumcusu ve dergisi tarafından en başarılı reklam engelleme eklentisi seçildi.

Ghostery

Reklam engelleme eklentilerinden bahsedip Ghostery eklentisinden bahsetmesek olmazdı. Yaklaşık 10 yıldır piyasada yer alan Ghostery, kolay kullanımıyla piyasadaki en çok tercih edilen reklam engelleyicilerden birisi olmayı başarıyor.

Eklenti, reklam engelleme konusunda oldukça başarılı. Hatta eklenti, kullanıcıları rahatsız edecek neredeyse hiçbir reklamı kaçırmadan engelliyor diyebiliriz. Bunun dışında Ghostery, kullanıcı güvenliğine de önem veriyor. Bundan dolayı eklenti, bir yandan reklamları engellerken bir yandan da ziyaret edilen sitelerin hangi verileri topladığını kullanıcılarına gösteriyor.

Ghostery

Eklenti, kullanıcılarına gayet hızlı bir performans veriyor diyebiliriz. Bu sayede web sitelerinin yüklenme sürelerinde eklentiden kaynaklı herhangi bir uzama olmuyor. Bunun yanı sıra Ghostery, çoğu reklam engelleyicisine göre daha göze hitap eden bir arayüze sahip. Bu arayüz, kullanıcılarına birçok özelleştirme ve kontrol seçeneği sunuyor.

Ghostery, kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz üyelik paketleri ile hizmet veriyor. Ücretsiz üyelik paketi, sadece basit reklam engelleme özelliğine sahip. Ücretli üyelik hizmeti ise reklam engellemenin yanı sıra kullanıcılarına güvenlik hizmeti de sağlıyor.

Google Chrome, Opera, Edge, Safari ve Firefox kullanıcıları eklentiyi tarayıcılarına kurarak kolayca kullanabiliyorlar.

AdBlock Max

En iyi reklam engelleme programı önerileri listemize AdBlock Max ile devam ediyoruz. 12 yıllık bir deneyimle kullanıcılarına hizmet veren eklenti, en popüler eklentilerden birisi olarak dikkat çekiyor. Eklentinin popüler olmasının en temel sebebi, içerdiği özellikler ve güvenilir olması diyebiliriz.

Eklenti, gelişmiş bir reklam engelleme özelliğine sahip. Bu sayede AdBlock Max, reklam engelleme konusunda neredeyse kusursuz bir performans sergiliyor. Bunun yanı sıra eklenti, performans konusunda da oldukça iddialı. Öyle ki eklenti, sahip olduğu özellikler sayesinde sayfa yüklenme sürelerini kısaltıyor.

AdBlock Max, kullanıcı memnuniyetine ve güvenliğine önem veriyor. Eklenti, açılan ve sayfada dahili olarak bulunan reklamların yanı sıra reklam afişlerini de engelliyor. Bunun yanı sıra eklenti birçok reklam engelleme eklentisi gibi video reklamlarını engelleme konusunda da başarılı.

Eklenti, güvenlik konusunu ise kullanıcılarının verilerini koruyarak sağladığını belirtiyor. Böylece AdBlock Max, web sitelerindeki reklamların kullanıcılarını takip edip etmediğini gösteriyor. Ayrıca eklenti, üçüncü parti izleyicileri de engelliyor.

AdBlock Max, birçok teknoloji dergisi tarafından en başarılı reklam engelleme eklentisi seçildi. Bizim de en iyi reklam engelleyici program önerilerimiz arasında yer alıyor. Eklenti; Chrome, Firefox, Edge ve Safari kullanıcılarının yanı sıra iOS ve Android kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor.

AdLock

En iyi reklam engelleyici program önerileri listemizde yer alan bir başka yazılım ise AdLock oluyor. Birden fazla platformda yer alan AdLock, reklam engelleme programları listemize girmeye hak kazanıyor. Üstelik yalnızca reklam engelleme değil güvenlik ve hız konusunda da avantajlar sağladığı ifade ediliyor.

AdLock’un başlıca vaatleri arasında tüm reklamları ortadan kaldırması yer alıyor. Üstelik bunların arasında pop-up, banner, video reklamlar ve kripto para madenciliği için kullanılan reklamlar da mevcut. Böylece web siteleri arasında gezinirken herhangi bir reklam ile karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

en iyi reklam engelleme programı - AdLock

Önemli bir diğer özelliği ise güvenlik oluyor. Bir bağlantıya giriş yapmadan önce zararlı olup olmadığını kontrol eden AdLock aynı zamanda verilerinizi de gizlediğini belirtiyor. Üstelik sitelerden cihazınıza bulaşabilecek zararlı ve casus yazılımları da takip etmeyi sağladığını ifade ediyor.

Bunların haricinde veri tasarrufu ve performans konusunda da büyük avantajlar sağladığı belirtiliyor. Daha az reklam görüntüleyerek mobil veri ve pil tasarrufuna olanak sağladığı ifade ediliyor. Ayrıca AdLock, site hızlarını artırdığı, HTTPS siteleri filtrelediği ve sistem performansına da olumlu katkı sağladığını ekliyor.

AdLock uygulama ve eklenti olarak farklı platformlarda yer alıyor. Ancak eklenti olarak sunulan sürümü dışında AdLock’un ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Chromium tabanlı tarayıcılarda AdLock eklentisini ücretsiz olarak kullanmak mümkün. Windows, Android, macOS ve iOS işletim sistemlerinde ise ücret ödemeniz gerekiyor.

Ad Remover

En iyi reklam engelleyici program önerileri listemizin son sırasında Ad Remover yer alıyor. 2015 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren eklenti, kısa sürede en başarılı reklam engelleyiciler arasında kendisine yer bulmayı başardı. Reklam engelleme konusunda oldukça başarılı bir iş çıkartan Ad Remover aynı zamanda güvenlik konusunda da oldukça iddialı.

Ad Remover, bahsettiğimiz gibi reklam engelleme konusunda oldukça başarılı. Eklenti, web sitelerinde bulunan neredeyse tüm reklamları engelliyor. Bunun yanı sıra eklentide filtreleme özelliği mevcut. Kullanıcılar, bu sayede zararsız olduklarını düşündükleri reklamları görüntülemeye izin veriyorlar.

En İyi Reklam Engelleme Programı - Ad Remover

Ayrıca eklenti, performans konusunda da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Çünkü Ad Remover, sayfa yüklenme hızını yaklaşık olarak %44 oranında artırıyor. Bunun dışında sayfa yükleme hızı artarken bir yandan da veri kullanma oranı da azalıyor.

Ad Remover, güvenlik konusunda da kullanıcılarına bazı özellikler sunuyor. Bu özelliklerin başında çerezleri engelleme ve toplanan verileri takip etme geliyor. Kullanıcılar, bu özellikler sayesinde kişisel verilerini koruyarak web sitelerinde gezinebiliyorlar.

Eklenti birçok tarayıcıda kullanılabiliyor. Bunun dışında kullanıcılar, eklentiyi mobil cihazlarında da kullanabiliyorlar. Ad Remover, kullanıcılarına 7 günlük bir ücretsiz kullanım süresi sunuyor. Bu süreden sonra kullanıcılar eklentiyi kullanmak isterlerse ücretli lisans almak zorunda kalıyorlar.

En İyi Reklam Engelleme Programı: Genel Değerlendirme

İstenmeyen reklamları engellemenin çeşitli yöntemleri mevcut. Reklam engelleyiciler de bu yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Reklam engelleyiciler, rahatsız edici reklamları engelleyerek kullanıcıların internet deneyimini artırıyor diyebiliriz. Bu program ve eklentiler genel olarak oldukça başarılı performanslar sergiliyorlar. Bundan dolayı reklam engelleyici kullanan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz reklam engelleme programı rehberimizin sonuna geldik. Bu yazımızda sizler için reklam engelleme programları ne işe yarar, bu programlar ve eklentiler gerçekten çalışıyor mu sorularına cevap verdik. Ayrıca bu yazımızda sizler için ücretli ve ücretsiz çeşitli reklam engelleyici programları ve eklentileri önerilerinde bulunduk. Böylece hazırladığımız listeye göz atarak kullanabileceğiniz en iyi reklam engelleme programını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.