Facebook Oculus Quest Uygulamalarına Reklam Ekleyecek

Facebook, bilindiği gibi sanal gerçeklik alanında çalışmalar yapıyor. Hatta şirket bu doğrultuda 2014 yılında Oculus’u satın aldı. Şirket, bunun üzerine bu alandaki çalışmalarına hız kazandırdı. Şimdi o çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Facebook, Oculus Quest uygulamalarına reklam eklemeye hazırlanıyor.

Şirket, bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Oculus mobil uygulamasında reklamların test edildiğini duyurmuştu. Bu durum Facebook’un VR için reklam geliştireceğinin habercisi oldu.

Nitekim tahminler doğru çıktı. Şirket, yaptığı yeni bir duyuruyla Oculus Quest uygulamalarında reklamları test edeceklerini duyurdu.

Facebook Reklamları Test Etmeye Başlayacak

Facebook, herhangi bir alanda yeni bir özellik geliştirdiğinde bu özelliği geniş bir kitlenin kullanımına sunmuyor. Şirket, öncelikle küçük bir grupla özelliği test ediyor. Daha sonra kullanıcı geri dönüşlerine göre özellikleri geliştirmeye devam ediyor.

Şirket, Oculus Quest reklamları için de aynı politikayı uygulamaya devam edecek. Yapılan duyuruda reklamların, Blaston ve önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak birkaç uygulamada test edileceği duyuruldu. Facebook, reklamları bu uygulamalar üzerinde test edecek.

Daha sonra şirket, test değerlendirmesi, geliştirici ve kullanıcı geri dönüşlerine göre özelliği geliştirmeye devam edecek. Facebook, reklamların ne zaman yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını bu geliştirmelerden sonra açıklayacağını belirtti.

Ayrıca Facebook, reklam vermekle ilgilenen kişilerin görüşlerini de merak ediyor. Bu yüzden şirket, bu insanlardan konu hakkında görüş bildirmelerini rica ediyor.

Reklamlar Rahatsız Edici Olmayacak

Facebook, yaptığı açıklamada reklamlar konusunda hassas olacaklarını belirtiyor. Oculus Quest uygulamalarında bulunacak reklamların Facebook’un reklamcılık ilkelerine uyacağı vurgulanıyor.

Oculus Quest Reklamları

Bunun dışında kullanıcılar, gördükleri reklamları yönetebilecekler. Facebook, kişilerin rahatsız olmaması için kullanıcılarına reklamları yönetme izni verecek. Kullanıcılar, rahatsız oldukları reklamları ve görmek istemedikleri reklam verenleri bildirebilecekler.

Şirket de kendilerine yapılan geri bildirimler ile reklamları iyileştireceğini taahhüt ediyor.

Facebook Gizliliğe Önem Verecek

VR kullanıcıları için gizlilik oldukça önemli. İnsanlar, hareketlerini ve uygulama verilerini doğal olarak paylaşmak istemiyorlar. Facebook da reklamlar için bu konuda hassas olacaklarını söylüyor.

Şirket, sadece kullanıcıların reklamlarla etkileşime girip girmediklerine bakacaklarının söylüyor. Yani Facebook, kullanıcıların reklamları gizleyip gizlemediği, reklama tıklayıp tıklamadığı gibi verileri toplayacak.

Bunun dışında Facebook, reklamlar için cihazda bulunan ve depolanan bilgilerin kullanılmayacağını belirtiyor. Hatta şirket, Messenger başta olmak üzere sohbet uygulamalarındaki verilerin de kullanılmayacağını açıkladı.

Reklamlar Geliştiriciler için Geliyor

Facebook, yaptığı duyuruda Oculus Quest uygulamaları için geliştirilen reklamların geliştiricilere gelir sağlamak için geliştirildiğini duyurdu. Şirket, kullanıcıları rahatsız etmeyecek reklamlar geliştirmeye çalışacak. Facebook, bir yandan da uygulama geliştiricilerine bu reklamlar sayesinde gelir kazandırmayı hedefliyor.

Sizler Facebook şirketinin Oculus Quest uygulamaları için reklam geliştirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce reklamlar uygulamaları nasıl etkileyecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.