İstenmeyen Reklam E-Postaları Gmail Hesabınızdan Nasıl Engellenir?

Gmail adresinizdeki reklam e-postaları nasıl engellenir? Hepimiz biliyoruz ki bir gün Gmail hesabımıza baktığımızda onlarca istenmeyen e-postalarla karşılaşıyoruz. Bu aslında şaşırılacak bir durum değil çünkü farkına bile varmadan onlarca şirketin promosyon maillerine abone oluyoruz. İnternet üzerinden alışveriş yapmak için bir siteye üye olduğunuzda, oyun sitelerine kayıt olduğunuzda veya kayıt gerektiren bir kaynaktan makale okuduğunuzda istemeden de olsa abone oluyorsunuz. Elbette bu tip e-postalar, “tanıtımlar ve sosyal” kutularına düştüğü için size gün içinde bildirimi gelmez. Bu yüzden mail kutunuzda bir yığılma oluşur ve kolaylıkla bunları göz ardı edersiniz.

Peki ya favori yayın evinizde veya favori giyim markanızda kaçırmak istemeyeceğiniz bir e-postayı gözden kaçırırsanız ne olur? Başka bir açıdan bakarsak; ya bunların sayısı Google depolama alanınızın limitini boş yere dolduracak kadar fazla olursa ne olur? Bundan dolayı Gmail hesabınızdaki fazla e-postaları temizlemek ve daha fazlasının gelmesinin önüne geçmek için biraz zaman harcamak sizin için iyi olacaktır. Bu yazımızda sizlere bilgisayar vasıtasıyla tarayıcınız üzerinden reklam maillerini nasıl engelleyeceğinizi anlatacağız.

1- Abonelikten Çıkın Veya Bloklayın

Google artık eskiye göre tanıtım ve reklam e-postaları aboneliğinden çıkmayı daha da kolaylaştırdı. E-posta kutunuza gelen promosyon mailleri Google’ın Al motoru tarafından algılanıyor. Gelen e-postaya tıkladığınızda gönderenin adının ve e-posta adresinin yanındaki abonelikten çık butonuna tıklayın. Bundan sonra karşınıza çıkan pop-up kutusundaki E-posta listesinden çık butonuna tıklayın. Buna tıkladıktan sonra adresiniz birkaç gün içinde abonelik listesinden silinecektir.

İstenmeyen reklam e-postaları nasıl engellenir?

Fakat çok sayıda e-posta göndererek kendi adreslerini meşrulaştırıp size daha da çok spam veya daha az spam mailleri gönderen siteler de mevcut. Bu durumda en iyi ve kesin sonuç almak için tanıtım, reklam veya sürekli spam mailler gönderen e-posta adreslerinden abonelikten çıkmak yerine bloklamaktır. Bazen Al motoru belirli bir kaynaktan gelen e-postaları 30 gün içerisinde açmadığınızı fark edip size aboneliği iptal edip etmek istemediğinizi soracaktır. Eğer bu durum meydana gelirse bundan da faydalanabilirsiniz.

İstenmeyen reklam e-postalarını almamak için abonelikten çıkın.

Bloklamak için ise;

Reklam e-postalarının gelmesini nasıl engelleriz?

2- Eski E-Postaları Silin

Abonelikten çıkmanız veya e-posta adresini engellemeniz e-posta kutunuzda önceden birikmiş e-postaları maalesef silmez. Beğendiğiniz bir siteden gelen e-posta da olsa bazen karışıklığı önlemek için bütün eski e-postalardan kurtulmak istersiniz. Eski e-postalardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır ve bunu sağladığını iddia eden çeşitli uygulamalar da mevcuttur. Eğer siz kendiniz temizlemek istiyorsanız bunu da aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Reklam e-postalarını Gmail hesabınızdan silme

Belirli bir adresten gelen e-postalardan kurtulmak için:

1- Arama kutunuza gönderenin adını yazın.

2- Gönderenin ismi birçok e-postada görünüyorsa veya çok genelse, silmek istediğiniz e-postalardan birini açın, gönderenin adresini kopyalayın ve arama kutusuna yapıştırın.

3- Size sadece e-posta gönderilmesini sağlamak istiyorsanız bunun yerine “From:[gönderici]” veya “From:[adresi]” yazabilirsiniz. Ayrıca arama bölümünün sağ tarafında yer alan ok işaretine tıklayıp silmek istediğiniz e-postaları bulmak için bu alanlardan herhangi birini kullanabilirsiniz

4- Bu işlemi uyguladıktan sonra o göndericiden aldığınız tüm e-postaları karşınıza çıkacaktır. E-posta listenizin sol üst köşesinde yer alan kare kutuya tıklayın. Ardından tüm e-postaları silmek için çöp kutusu simgesine tıklayabilirsiniz

5- Karşınıza eğer elliden fazla e-posta çıktıysa ‘’ Bu sayfadaki 50 ileti dizisinin tamamı seçildi ’’ yazısı çıkacak. ‘’Bu aramaya uyan tüm ileti dizilerini seç’’ ise onun yanında yer alır ve buna tıkladığınızda gönderenden gelen tüm e-postalar seçilir. İki seçeneğe tıkladıktan sonra çöp kutusu sembolüne basarsanız ilk seçeneğe göre 50 e-posta, ikinci seçeneğe göre o göndericiden gelen tüm e-postaları silersiniz. Eğer tüm e-postaları silmek konusunda şüpheniz varsa listeyi aşağı çekerek silmek istemediklerinizin işaretini kaldırabilirsiniz. Ayrıca silmek konusunda emin olmadıklarınızı da arşivleyebilirsiniz. Arşivledikleriniz böylece silinmeden gelen kutusundan kaldırılacaktır.

3- Mobil Uygulama İçin

Gmail’in mobil uygulamasını kullanarak yapabileceğiniz pek bir şey yok. Elbette daha almak istemediğiniz e-postayı açıp ekranınızın sağ üst köşesindeki üç nokta sembolüne basıp Engelleyin: ‘’ Gönderici Adı’’ butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece almak istemediğiniz reklam e-postaları gönderen adresi engelleyebilirsiniz. Silmek istediğiniz e-postaları ise maalesef tek tek üstlerine basıp ardından çöp kutusu simgesine basarak silebilirsiniz. Bununla uğraşmak yerine cihanızdaki tarayıcıdan Gmail adresine girip masaüstü modunu seçerek yukarıdaki adımları takip etmeniz “reklam e-postaları nasıl engellenir” konusunda sizin için daha pratik olacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.