Pop-Up Nedir? Pop-Up Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

Sanal dünya, hızla gelişmeye devam ediyor. Bu gelişme, birçok olayın internet üzerinden gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Bu olaylardan birisi de reklamlar oluyor. Artık günümüzde insanlar, televizyon ve radyo gibi platformlar üzerinden reklam vermek yerine internet üzerinden reklam vermeyi tercih ediyorlar. Bundan dolayı internet kullanıcıları, sanal dünyada reklamlara çok sık maruz kalıyorlar. Bu reklam çeşitlerinden birisi de pop-up pencereler aracılığıyla açılan reklamlar oluyor. Fakat pop-up pencerelerden açılan reklamların ne olduğunu bilmeyen kişiler, pop-up nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için pop-up pencerelerin ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Daha sonra pop-up ile açılan reklamların zararlı olup olmadığını ve bu reklamların nasıl engellenebileceğine değineceğiz. Tabii ki bu konulara açıklık getirmeden önce pop-up nedir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin şimdi hep birlikte pop-up nedir, nasıl çalışır daha yakından inceleyelim.

Pop-Up Nedir?

Birçok sektör gibi reklam sektörü de hızla dijitalleşmeye devam ediyor. Günümüzde birçok reklam şirketi; televizyon, radyo, reklam panoları gibi yerlere reklam vermek yerine dijital reklamları kullanmayı tercih ediyorlar. Dijital reklamlar, hedef kitleye ulaşma konusunda diğer reklam türlerine göre daha cazip geliyor diyebiliriz. Bundan dolayı internette yer alan reklamların sayısı, her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bu durum reklam verenleri memnun etse de internet kullanıcılarını pek memnun etmiyor diyebiliriz. Her sitede ve sayfada çeşitli reklamlar görmek bir süre sonra normal olarak kullanıcıları bunaltabiliyor. Bundan dolayı reklamlar, bir süre sonra ilgi çekmek yerine insanları rahatsız etmeye başlıyorlar. Bu reklam türlerinden birisi de pop-up’lar oluyor.

Uzun süredir dijital ortamda yer alan pop-up, özellikle reklamverenler için oldukça kullanışlı oluyor. Bir internet sitesine girdiğiniz zaman aniden karşınızda beliren pencerelere pop-up adı verilmektedir. Bu pencerelerde genellikle reklamlar yer almaktadır. Bundan dolayı birçok internet kullanıcısı, pop-up kavramını direkt reklam olarak düşünüyor.

Fakat site sahipleri, pop-up pencerelere reklamların yanı sıra bilgilendirici içerikler de ekleyebiliyorlar. Bundan dolayı her pop-up reklamdır demek doğru olmayacaktır. Her pop-up reklam olmasa da aniden açılan pencerelerin internet kullanıcılarını çoğunlukla rahatsız ettiklerini söyleyebiliriz.

Pop-Up Nedir

Bu rahatsızlık, bazı durumlarda internet kullanıcılarını, internet kullanamayacak duruma getirebiliyor. Çünkü bazı siteler veya reklamverenler pop-up reklamların sayısını abartabiliyorlar. Bu durumda da siteye giren ziyaretçiler; birden çeşitli reklam, bilgilendirici yazı veya zararlı içerikle karşılaşabiliyorlar.

Peki tüm pop-up pencereleri zararlı mı? Bu pencerelerden bilgisayarlara veya akıllı cihazlara virüs bulaşıyor mu? Birçok kişi pop-up’lar ile karşılaştığı an cihazına virüs bulaştığını hatta cihazının ele geçirildiğini düşünüyor. Bundan dolayı pop-up’ların gerçekten düşünüldüğü kadar zararlı olup olmadığını öğrenmek internet kullanıcılarının işlerine yarayacaktır. Yazımızın devamında sizler için pop-up zararlı mıdır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Pop-Up Zararlı mıdır?

Birden açılan pop-up’lar, internet kullanıcılarını korkutabiliyorlar. Bazı kullanıcılar, bu pencereler yüzünden risk altında olduklarını düşünüyorlar. Bu yüzden birçok kişi pop-up’lar zararlı mıdır diye merak ediyor. Bahsettiğimiz gibi pop-up’lar genellikle reklam amacıyla kullanılıyorlar. Bundan dolayı bu pencereler, çoğunlukla cihaza zarar vermeden görüntüleriyle insanları rahatsız ediyorlar.

Fakat tabii ki dijital dünyada tüm reklamlar, iyi niyetli olarak insanların karşısına çıkmıyorlar. Tanıtım amacıyla sanal dünyada yer alan reklamlar gibi virüs içeren reklamlar da mevcut. Bazı pop-up’larda virüslü reklamları ve tanıtımları içeriyorlar. Bu noktada internet kullanımı zayıf olan kişiler, pop-up’larda yer alan “buraya tıklayın, indirim için yönlendiriliyorsunuz vs.” gibi tuzaklara çok kolay bir şekilde düşebiliyorlar. Bu tuzakların sonunda da cihaza virüs bulaşması hatta cihazın ele geçirilmesi kaçınılmaz son oluyor.

Karşılaşılan pop-up’ların zararlı ya da zararsız olduğunu anlamak pek mümkün olmayabiliyor. Bundan dolayı güvenilir web sitelerini ziyaret etmek istenmeyen pencerelerle karşılaşma ihtimalini düşürecektir. Bunun dışında pop-up’ları engelleme yöntemleri de mevcut. Eğer internette kullanırken güvenlik açısından kendinize güvenemiyorsanız pop-up engelleme yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Aksi taktirde istemeden pop-up’lar aracılığıyla cihazınızın güvenliğini riske atabilirsiniz. Peki pop-up’lar nasıl engelleniyor? İnternet kullanıcıları, çoğunlukla aniden açılan pencerelerden kurtulmanın zahmetli olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu pencerelerin açılmasını önlemek aslında günümüzde oldukça kolay. Sizler de yazımızın devamındaki yöntemleri uygulayarak pop-up’lardan kurtulabilirsiniz.

Pop-Up Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi günümüzde pop-up’lardan kurtulmak oldukça kolay. Dijital ortamdaki reklamların sayısının artması, geliştiricilerin bu konuda önlem almalarına sebep oldu. İnternet reklamları, tanıtım açısından oldukça etkili oluyorlar. Fakat açıkladığımız gibi tüm reklamlar, masum olamayabiliyorlar. Virüs veya casus yazılım içeren reklamların sayısı da oldukça fazla. Bundan dolayı geliştiriciler de kullanıcılarının gizlilik ve güvenliğini riske atmamak için çeşitli pop-up engelleme yöntemleri geliştirdiler.

Bu yöntemlerden birincisi, reklam engelleyiciler kullanmak oluyor. Piyasada çeşitli geliştiriciler tarafından kullanıma sunulan reklam engelleme programları ve eklentileri mevcut. Bu eklenti ve programlar, kullanıcılarını sadece pop-up reklamlardan değil bir sayfada karşılaşabilecek çoğu reklamdan kurtarıyor. Fakat bu eklenti ve programlar, bazı kullanıcılarda güvenlik endişesi yaratıyorlar. Bundan dolayı bu kullanıcılar, alternatif bir pop-up engelleme yöntemi arıyorlar.

Bu noktada kullanılabilecek bir diğer yöntem ise web tarayıcılarında yer alan pop-up engelleme özelliğini kullanmak oluyor. Web tarayıcıları, internet kullanıcılarının internette yer alan içeriklere erişmelerini sağlıyor. Piyasada birçok web tarayıcısı mevcut. Bu tarayıcıların başında Google Chrome, Opera, Firefox ve Safari yer alıyor. Popüler tarayıcılar, kullanıcılarının güvenliği sağlayabilmek ve tarayıcıların kullanılabilirlik seviyesini artırabilmek adına dahili bir pop-up engelleme özelliğine sahipler.

Fakat birçok kullanıcı, tarayıcılarda yer alan bu özelliği nasıl kullanacaklarını bilmiyor. Sizler için en popüler tarayıcılarda pop-up engelleme özelliğinin nasıl aktif edileceğini açıklayacağız.

Google Chrome için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Google Chrome için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Chrome, en popüler ve en çok kullanıcı sayısına sahip tarayıcıların başında geliyor. Google, hem mobil hem de bilgisayar kullanıcılarına Chrome kullanma imkanı sunuyor. Sizler de bilgisayarınızda Chrome kullanmayı tercih ediyorsanız aşağıdaki işlemler ile pop-up’lardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz!

 • İlk olarak sağ üstte bulunan üst üste üç noktaya tıklıyoruz. Burada karşımıza çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir ekran çıkıyor. Bu ekranda “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
 • Daha sonra Chrome ile ilgili bazı ayarlara erişebileceğimiz bir ekran bizleri karşılıyor. Bu ekranın sol kısmında bulunan menüden “Gizlilik ve güvenlik” seçeneğine tıklıyoruz.
 • Gizlilik ve güvenlik sekmesinde güvenlik kontrolü ve gizlilik ayarlarını yapabileceğimiz özellikler karşımıza çıkıyor. Burada “Gizlilik ve güvenlik” başlığında yer alan “Site ayarları” seçeneği ile devam ediyoruz.
 • Site ayarlarında son girilen siteleri ve çeşitli site izinlerini görüntüleyebiliyoruz. Bu sayfanın en sonunda “Pop-up’lar ve yönlendirmeler” seçeneği mevcut. Bu seçeneğe tıkladığımızda karşımıza pop-up ayarları çıkıyor.
 • İnternette gezinirken karşınıza pop-up’ların çıkmasını istemiyorsanız burada yer alan “Sitelerin pop-up’lar göndermesine veya yönlendirmeler kullanmasına izin verme” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Bilgisayarında Chrome kullanmayı tercih eden kişiler, bu işlem sayesinde pop-up’lardan kolaylıkla kurtulabiliyor. Bunun yanı sıra mobil platformlarda Chrome kullanan kişilerin de pop-up’ları engellemesi oldukça kolay. Android ve iOS platformlarında Chrome kullanmayı tercih eden kişiler, şu adımlar sayesinde pop-up’ları engelleyebiliyorlar:

 • Chrome ayarlarına erişebilmek için üç nokta seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra burada karşınıza çıkan seçeneklerden “Ayarlar”ı seçerek devam ediyoruz.
 • Eğer Android kullanıcısıysanız ilk olarak İzinler sekmesine girmeniz gerekiyor. Ardından burada yer alan Pop-up’lar ve yönlendirmeler seçeneğine tıklamanız lazım. Son olarak burada karşınıza Pop-up’lar ve yönlendirmeler ayarı çıkacak. Eğer pop-up’lardan kurtulmak istiyorsanız bu seçeneği “kapalı” yapmanız gerekiyor.
 • Eğer iOS kullanıcısıysanız bu sefer Ayarlar menüsünden “İçerik Ayarları” seçeneğine girmeniz gerekiyor. Ardından burada karşımıza pop-up’ları engelle seçeneği çıkıyor. Engelleme özelliğini aktif edebilmek için bu seçeneğe tıklayarak “Açık” hâle getirmeniz lazım.

Opera için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Opera için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

En popüler web tarayıcılarından birisi de Opera oluyor. Opera, sunduğu özellikler ile son zamanlarda yükselişe geçen bir tarayıcı olarak dikkat çekiyor. Tarayıcının özellikleri başında VPN, dahili reklam engelleme ve tabii ki pop-up engelleme özellikleri geliyor. Bu özellikler, çok kolay bir şekilde kullanılabiliyorlar. Bizler de sizlere, Opera kullanıcısıysanız pop-up engelleme özelliğini nasıl aktifleştirebileceğinizi anlatacağız.

 • İlk olarak sol tarafta bulunan menüden “Ayarlar” kısmına giriyoruz. Daha sonra karşımıza Temel ve Gelişmiş seçeneklerinin bulunduğu bir ekranla karşılaşacağız. Bu ekrandan Gelişmiş daha sonra da Gizlilik ve Güvenlik seçeneğini seçiyoruz.
 • Gizlilik ve güvenlik başlığı altında çeşitli özelleştirme seçenekleri çıkıyor. Burada “Site Ayarları” seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Daha sonra son girilen sitelerin gözüktüğü ve çeşitli site ayarlarının yapılabildiği bir ekranla karşılaşıyoruz.
 • Bu ekranda alt kısımlarda bulunan “Pop-up’lar ve yönlendirmeler” seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra açılan pop-up ayarlarından eğer pop-up’lar ile karşılaşmak istemiyorsanız “Sitelerin pop-up’lar göndermesine veya yönlendirmeler kullanmasına izin verme” ayarını seçmeniz gerekiyor.

Firefox için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Firefox için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Firefox, hem hızlı hem güvenilir olmasıyla en başarılı web tarayıcıların başında geliyor. Sade bir arayüze sahip olan tarayıcı, sunduğu özelleştirme imkanlarıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bu özelleştirme imkanlarından birisi de pop-up’ları engelleyebilme imkanı oluyor. Firefox kullanıcıları, şu adımları izleyerek açılan pencerelerden kolayca kurtulabiliyorlar:

 • Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan menü simgesine tıklamanız gerekiyor. Ardından burada karşımıza çıkan seçeneklerden “Ayarlar”ı seçerek devam ediyoruz.
 • Ayarlar sayfasının sol kısmında Genel, Giriş sayfası, Arama, Gizlilik ve Güvenlik, Eşitleme seçenekleri karşımıza çıkıyor. Buradan Gizlilik ve Güvenlik seçeneğini seçiyoruz.
 • Burada karşımıza tarayıcı gizliliği başta olmak üzere çeşitli gizlilik ve güvenlik ayarları yapabileceğimiz bir ekran çıkıyor. Bu ekranda “İzinler” başlığına gelmemiz gerekiyor.
 • Son olarak izinler başlığı altındaki “Açılır pencereleri engelle” seçeneğini aktif etmelisiniz.

Safari için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Safari için Pop-Up Engelleme Özelliğini Aktif Etme

Listemizdeki son tarayıcı, Safari oluyor. Apple tarafından geliştirilen Safari, güvenlik konusunda en başarılı web tarayıcılarının başında geliyor diyebiliriz. Apple’ın güvenlik konusundaki çalışmaları, birçok kişi tarafından biliniyor. Bundan dolayı Apple tarafından geliştirilen yazılımlar, güvenlik konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar.

Apple, pop-up’ların ne kadar rahatsız edebileceklerini bilerek geliştirdiği tarayıcıya açılır pencere engelleme özelliği ekledi. Bu özellik sayesinde Safari kullanıcıları, aniden beliren pencerelerden kurtulmuş oluyorlar. Apple, bu özelliği tarayıcının varsayılan ayarlarında açık olarak kullanıcılarına sunuyor. Fakat Safari kullanıyorsanız ve sürekli açılan pencerelere maruz kalıyorsanız şu adımları izleyerek ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz:

 • İlk olarak Safari’ye girerek tercihler kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Tercihler ekranında “Pencereleri Engelle ve Sahte Web Sitesi Uyarısı” ayarları mevcut. Bu ayarlar varsayılan Safari ayarlarında otomatik olarak açık bir şekilde geliyor. Fakat bir şekilde bu ayarlar sizde kapandıysa pencere engelleme seçeneğini tekrardan aktif ederek pop-up’lardan kurtulabilirsiniz.

Bilindiği üzere Safari, sadece Mac modellerinde bulunmuyor. Apple, bu tarayıcıyı iPhone ve iPad modellerinde de kullanmayı tercih ediyor. iPhone ve iPad cihazlarında Safari kullanmayı tercih eden kullanıcılar da kolay bir şekilde açılan pencerelerden kurtulabiliyorlar. Eğer iPhone veya iPad cihazınızda Safari üzerinden açılan pop-up’larda kurtulmak istiyorsanız şu adımları izlemelisiniz:

 • iPhone ve iPad modellerinde bulunan Ayarlar kısmına giriyoruz.
 • Ayarlar kısmında Apple’ın mail, telefon, mesajlar gibi uygulamalarının bulunduğu bir menü mevcut. Bu menüde Safari de yer alıyor. Burada Safari’yi seçerek devam ediyoruz.
 • Daha sonra karşımıza Safari ile ilgili erişilebilirlik ve gizlilik ayarları yapabileceğimiz bir ekran çıkıyor. Buradan “Genel” başlığına geliyoruz.
 • Son olarak Genel başlığı altında yer alan “Pencereleri Engelle” seçeneğini aktif ediyoruz.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz pop-up rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için pop-up nedir, zararlı mıdır ve pop-up engelleme yöntemleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık.

Sizler de pop-up’lar hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.