Razer Akıllı Maske Üretmeye Hazırlanıyor

Son yıllarda hayatımıza hızla girmeye başlayan giyilebilir teknolojik cihazlara bir yenisi ekleniyor. Oyun severlerin ve teknoloji tutkunlarının yakından bildiği bir marka olan Razer akıllı maske üretmeye hazırlanıyor.

Razer ‘’Project Hazel’’ adını verdiği akıllı maske projesini CES 2021’de tanıttı. Maskeyi N95 cerrahi maske modeli şeklinde tasarlayan şirket, salgınla birlikte hayatlarımıza giren maskelerin en rahatını ve teknolojik olanını üretmeyi hedeflemekte. Çizilmez ve su geçirmez plastik atık maddelerden üretilecek olan maskenin ağız kısmında bulunacak olan led ışıklar maskeye şık bir görünüm vermekte.

Karanlık bir ortama girdiğimizde ya da hava karardığında maskede bulunan led ışıkların otomatik olarak çalışacağı ve ağzımıza ışık saçacağı iddia edilmekte. Ayrıca maskenin ağız kısmını saydam olarak tasarlayan şirket, insanların konuşurken yaptığı mimiklerin ve yüz ifadelerinin daha iyi anlaşılmasını hedefliyor.

Maskenin en ilgi çekici yanı ise ağız kısmında bulunan şarj edilebilir vantilatörlerin sadece COVİD-19’u değil havadaki birçok zararlı gazı filtreleyebilecek olması. Bu konuda şirket herhangi bir sertifika almamış olsa da, şirket yetkilileri maskenin bilim insanları ve doktorlar tarafından tasarlandığını iddia etmekteler.

Vantilatörler Belirli Aralıklar ile Değiştirilecek

Razer Akıllı Maske Üretmeye Hazırlanıyor

Vantilatörlerin belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmekte. Ancak Razer ürün tanıtımında filtrelerin ne kadar süre zarfında değişeceği veya filtrelerin güç seviyelerinin azaldığının nasıl anlaşılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Kullanıcıların, LED ışıklar sayesinde veya bir mobil uygulama sayesinde vantilatörleri değiştirmeleri gerektiklerini anlayacakları iddia edilse de bu konuda da net bir bilgi bulunmamakta.

Maskeyi kullanmadığınız zamanlarda taşıyabilmeniz, şarj edebilmeniz ve dezenfekte edebilmeniz için bir taşıma çantası tasarlanmış durumda. Razer, bu çantayı hem maskenin vantilatörlerini şarj edecek hem de maskeyi UV ışınları ile dezenfekte edecek şekilde tasarlamış.

Maskeye genel olarak bakacak olursak; plastik atık maddelerden üretilecek olması, kullanıcıların burun ve kulaklarına rahatsızlık vermeyecek silikonlarla tasarlanması ve havadaki birçok zararlı gazı filtreleyecek olması insanların bu maskeyi tercih etmelerini sağlayacaktır. Lakin ağız kısmında bulunacak olan led ışıklar bazı insanların maskeyi görüntüsünden dolayı tercih etmemesine sebep olabilir.

Maskenin satışları için dezavantaj olabilecek bir diğer unsur ise vantilatörlerinin belirli aralıklarla değişecek olması. Şirketin ek vantilatörler için belirleyeceği fiyat kesinlikle maskenin satışlarını etkileyecektir. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; pandeminin ne kadar süreceği hala belirsiz olduğu için yenilik arayışında olan ve kullandığımız tek kullanımlık maskelerden daha güvenilir bir maske arayan insanlar için üretilecek olan bu akıllı maske ilgi çekici olacaktır.

Şimdilik bir konsept olarak tanıtılan maskenin fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Siz Razer akıllı maske üretmeye hazırlanıyor haberi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.