Qualcomm’un Yeni İşlemcisi Sonbaharda Tanıtılabilir

Qualcomm bu yıl gerçekleşecek Snapdragon Tech Summit etkinliğinin tarihlerini duyurdu. Etkinliğin 14 Kasım ve 17 Kasım arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Etkinlikte Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2 tanıtılabilir.

Dünyanın en önemli çip geliştiricilerinden Qualcomm tanıtım etkinliklerine devam ediyor. Bir sonraki Snapdragon Tech Summit etkinliğinde Qualcomm’un yeni nesil işlemcisinin tanıtımının da yer alması muhtemel.

Yeni nesil yonga setinin Galaxy S23, Galaxy S23+ ve Galaxy S23 Ultra’da kullanılacağı öngörülmekte. Yeni Snapdragon işlemcisine sahip telefonların 2022 Aralık tarihinde piyasaya sürüleceği de diğer bir tarih olarak yer alıyor.

Snapdragon 8 Gen 2, 4nm Teknolojisi ile Üretilecek

Söylentiler arasında yeni nesil Qualcomm Snapdragon işlemcinin daha önce alışılagelmiş işlemcilerden farklı olacağı yer alıyor. Snapdragon 8 Gen 2’nin 1+2+2+3 CPU kümesine sahip olması bu farklılıklardan biri. Cortex-X3 CPU, Cortex-A720 CPU, Cortex-A710 CPU ve Cortex-A510 CPU çekirdeğine sahip olması beklentiler arasında.

Ayrıca Qualcomm’un yeni nesil işlemcisinin Adreno 740 GPU’ya da sahip olma olasılığı mevcut. Öte yandan Wi-Fi 6E, GPS ve Bluetooth 5.3 gibi çeşitli kablosuz teknolojilerin çipte yer alacağı tahmin ediliyor. Bunlara ek olarak en hızlı indirme ve yükleme hızlarına sahip olacak bir 5G modem de yer alıyor.

Söylentilere göre Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2’nin üretim süreci Snapdragon 8+ Gen 1’e benzer olacak. Bilindiği üzere Snapdragon 8+ Gen 1 4nm teknolojisine sahipti. Qualcomm’un yeni işlemcisinde de aynı sürecin yer alacağı iddialar arasında. Böylece çip aşırı ısınma sorunu ile karşılaşılmayacak.

İddialar arasında akıllı telefon üreticisi Samsung’un önümüzdeki iki yıl boyunca yalnızca Snapdragon işlemcilerini kullanabileceği de yer alıyor. Her ne kadar Samsung’un System LSI bölümü Exynos 2300 setini geliştirse de Galaxy S23 serisinde bu çipin kullanmayacağı konuşuluyor. Qualcomm Snapdragon işlemcisine sahip telefonlar arasında Xiaomi 13 serisi de yer alıyor. Bu telefonlar ise 2022 Aralık ayında piyasaya çıkacak gibi gözüküyor.

Öte yandan üst düzey Galaxy telefonlar için özel yonga seti geliştiren bir Samsung ekibi mevcut. Bu ekip içerisinde 1000 mühendis görev alıyor. Ancak bu setin 2025 yılında piyasaya sürüleceği tahminler arasında yer alıyor.

Qualcomm Snapdragon

Qualcomm’un yeni işlemcisine dair detaylar şimdilik birer iddia. Tüm bu iddiaların gerçekliği ise Snapdragon Tech Summit etkinliğinde belli olacak. Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinin resmi bilgileri için Qualcomm’un etkinliğini beklememiz gerek. Snapdragon Tech Summit, 14 ve 17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sizler Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.sammobile.com/news/galaxy-s23-snapdragon-8-gen-2-processor-launch-november-2022/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.