Irwin Mark Jacobs Kimdir?

Qualcomm, kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetlerinin tasarlayıcısı ve pazarlamacısı olarak bilinen Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir. Bu içeriğimizde sayısız patente sahip Qualcomm şirketinin kurucusu ve Qualcomm’un hikayesine değiniyoruz! Qualcomm şirketinin kurucusu hayırsever kişiliği ile öne çıkan Amerikan iş insanı Irwin Mark Jacobs’dur. Peki Irwin Mark Jacobs kimdir?

Irwin Mark Jacobs, Code Division Multiple Access (CDMA, Kod Bölmeli Çoklu Erişim) dijital kablosuz teknolojisinin öncüsüdür. Dünya lideri olan Qualcomm Incorporated’da kurucu başkan ve fahri CEO olarak yer almaktadır. Aynı zamanda Jacobs, CDMA teknolojisinin ticarileştirilmesinde öncülük etmiştir. Böylece dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen ses ve veri kablosuz iletişim teknolojisinin başarısında rol almıştır.

Çeşitli hayırsever projeleri ile dikkat çeken dijital kablosuz teknolojisinin öncüsü Irwin Mark Jacobs kimdir? Qualcomm’un hikayesi nasıl başladı? Qualcomm tam olarak nedir? Jacobs hangi ödül ve başarılara layık görüldü? Eğer bu soruların yanıtlarını ve Jacobs’un hikayesini merak ediyorsanız içeriğimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi ‘Irwin Mark Jacobs Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Irwin Mark Jacobs Kimdir?

Irwin Mark Jacobs, Amerikalı bir iş insandır. Ayrıca Jacobs, elektrik mühendisidir. Qualcomm’un kurucu ortağı olarak bilinen Jacobs, şirketin eski başkanı olarak yer almaktadır. Aynı zamanda Jacobs, Linkabit Corporation’ın kurucu ortağı ve CEO’su olarak görev yapmıştır. Ayrıca VSAT, VideoCipher, uydudan eve TV sisteminin geliştirilmesinde öncüdür. Peki bunlar dışında Irwin Mark Jacobs kimdir?

Irwin Mark Jacobs, 18 Ekim 1933 doğumludur. Jacobs, ABD’de yer alan Massachusetts eyaletinin New Bedford şehrinde dünyaya gelmiştir. Şimdilerde 88 yaşında olan Jacobs, iki evlilik yapmıştır. İlk evliliğini 1954’de diyetisyen Joan Klein ile yapmıştır. California, La Jolla’da yaşayan çiftin dört oğlu vardır. Aynı zamanda dokuz torunu olduğu bilinmektedir.

İlk oğlu Paul E. Jacobs, 2014 yılındaki istifasına kadar yönetim kurulunda CEO olarak yer almıştır. İkinci çocukları Gary E. Jacobs, üçüncü çocukları ise Hal Jacobs’dır. Dördüncü çocuk Jeff Jacobs ise Qualcomm’un pazarlamasından sorumlu başkanı olarak bilinmektedir.

Öte yandan Irwin Mark Jacobs, üniversite dönemine yanlış bir karar ile başlamıştır. Bu yanlış karar Cornell Üniversitesi Otel İşletmeciliği Okulu’na kaydolmasıdır. Daha sonra elektrik mühendisliği alanına geçiş yapmıştır. Üniversite dönemini 1956’da Cornell Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Elektrik mühendisliği bölümünden mezundur.

Yüksek lisans ve Bilim Doktoru derecelerini de tamamlayan Jacobs, 1957 ve 1959 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne gitmiştir. Yine bu eğitimlerini Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında tamamlamıştır. Ayrıca Jacobs’ın bir kolej kardeşliği olarak bilinen Sigma Alpha Mu üyesi olduğu bilinmektedir.

Jacobs’ın Kariyeri

Irwin Mark Jacobs’ın kariyeri, 1959 ve 1966 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde elektrik mühendisliği asistanı olarak başlamıştır. Daha sonra ise Doçent olarak görev almıştır. 1966 ve 1972 yılları arasında ise California San Diego Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve mühendisliği profesörü olarak yer almıştır.

Hatta, John Wozencraft ile ‘İletişim Mühendisliği İlkeleri‘ adlı bir ders kitabının yazarlığını yapmıştır. İlk defa 1965’de yayınlanan kitap günümüzde de kullanılmaktadır. Sonrasında Jacobs, California Üniversitesi’nde yer alan yüksek lisans mühendislik okulu Irwin ve Joan Jacobs Mühendislik Okulu’nu kurmuştur.

Irwin Mark Jacobs

1968’de Irwin Mark Jacobs, Andrew Viterbi ile birlikte uydu şifreleme cihazları geliştirmek üzere Linkabit Corporation’ı kurmuştur. Yazarı olduğu İletişim Mühendisliği İlkeleri ile iletişim vizyonunu geliştirmiştir. Böylece bu vizyon doğrultusunda telekomünikasyon endüstrisinin kaynağı olan ilk şirket Linkabit kurulmuştur. 1980’de Linkabit, 25 milyon dolara satılmıştır. Günümüzde ise L3Harris Technologies’in bir bölümü olarak yer almaktadır.

1985’de ise aralarında Irwin Mark Jacobs’un da yer aldığı bir grup ekip tarafından Qualcomm Inc. kurulmuştur. Qualcomm, dünyanın en teknolojik olarak gelişim gösteren iki yönlü mobil uydu iletişim ve izleme sistemi olan OmniTRACS sistemini tasarlamıştır. 2009 yılına kadar başkanlıkta yer alan Jacobs’ın yerine oğlu Paul E. Jacobs geçmiştir.

Öte yandan Jacobs, iletişim teorisine olan katkıları ve yüksek teknoloji ürünü geliştirmede var olan liderliği sebebi ile 1982’de Ulusal Mühendislik Akademisi üyeliğine seçilmiştir. Ulusal Mühendislik Akademisi, kar amacı gütmeyen Amerikan sivil toplum kuruluşu olarak bilinmektedir. 2008 yılında ise Ulusal Mühendislik Akademisi başkanı olarak yer almıştır.

Ayrıca Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) üyesi olarak yer almaktadır. Aynı zamanda Inter-American Dialogue üyesidir. Hatta Los Angeles’da yer alan Pasifik Uluslararası Politika Konseyi’nin yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır. Dahası Jacobs, 2006’dan beri Salk Enstitüsü’nün mütevelli heyeti başkanı olarak görev yapmaktadır. Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri California’da bulunan bilimsel araştırma enstitüsüdür.

Jacobs’ın Gönüllülük Faaliyetleri

2019 yılı Forbes verilerine göre Irwin Mark Jacobs’un yaklaşık net serveti 1,2 milyar dolar olarak bilinmektedir. Ancak 2012’de Qualcomm yönetim kurulundan emekli olan Jacobs, o dönemden beri servetini hayır işleri için kullanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 2013’de Jacobs’ın eşi Joan, Roosevelt Adası’nda Jacobs Technion-Cornell İnovasyon Enstitüsü’nü kurmuştur.

Öte yandan Jacobs’ın çeşitli okullara ve kuruluşlara cömert bağışları ile dikkat çektiği de bilinmektedir. Bağış ve hibe yolu ile eğitim alanına önemli bir oranda katkıda bulunmuştur. Hatta 2011’de San Diego Union-Tribune tarafından ‘Baş Hayırsever’ olarak adlandırılmıştır. 2009 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne toplam 31 milyon dolara bağış yapmıştır. California San Diego Üniversitesi’ne yaklaşık 125 milyon dolar bağış yaptığı açıklamalar arasında yer alıyor.

Irwin Mark Jacobs

Irwin ve eşi Joan Jacobs, 2002’de San Diego Çağdaş Sanat Müzesi’ne 5 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Bu bağış sayesinde eski tren istasyonu bagaj binası yenilenmiştir. Aynı zamanda San Diego Senfonisi ve Jacobs Mühendislik Okulu için 120 milyon dolar; California San Diego Üniversitesi’nin özel hastanesi için 100 milyon dolar; San Diego merkez kütüphanesi için 20 milyon dolar taahhüt etmiştir. Dahası 2010 yılının Ağustos ayında Irwin ve Joan Jacobs, servetlerinin önemli bir kısmını hayırseverliğe vermeye taahhüt etmişlerdir. Bu bağlamda Giving Pledge kampanyasına katılmışlardır.

Irwin Mark Jacobs’ın Ödülleri

Irwin Mark Jacobs, 1980’li yıllardan günümüze değin hak kazandığı başarılar ve onurlar ile öne çıkıyor. Lafı fazla uzatmadan gelin bu ödüllere yakından bakalım.

 • 1992 Yılı – Institute of American Entrepreneurs tarafından Yüksek Teknoloji’de ‘Yılın Girişimcisi Ödülü’
 • 1993 Yılı – American Electronics Association (AEA) tarafından ‘Inventing America’s Future’ ödülü
 • 1994 Yılı – Kod Bölmeli Çoklu Erişim (CDMA) geliştirmesi üzerine ‘Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası’ ile ödüllendirilmiştir.
 • 1994 Yılı – Cornell Üniversitesi tarafından ‘Yılın Girişimcisi Ödülü’
 • 1995 Yılı – Telekomünikasyon gelişimine olağanüstü katkıları sebebi ile ‘IEEE Alexander Graham Bell Madalyası’ kazanmıştır.
 • 2001 Yılı – Franklin Institute Awards (Bower Ödülü)
 • 2004 Yılı – Kamu sanatlarına ve eğitimine bulunduğu katkısı üzerine ‘Woodrow Wilson Kurumsal Vatandaşlık Ödülü’ almaya hak kazanmıştır.
 • 2007 Yılı – IEEE/RSE Wolfson James Clerk Maxwell Ödülü
 • 2009 Yılı – Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği (AAAS) Üyesi seçilmiştir.
 • 2011 Yılı – Marconi Ödülü ve Marconi Üyeliği
 • 2011 Yılı – San Diego Hava ve Uzay Müzesi’ndeki Uluslararası Hava ve Uzay Onur Listesi’ne girmeye hak kazandı.
 • 2013 Yılı – Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne girmiştir.
 • 2013 Yılı – IEEE tarafından Şeref Madalyası
 • 2014 Yılı – Ulusal Tsing Hua Üniversitesi Fahri Doktora
 • 2014 Yılı – Bilgisayar Tarihi Müzesi’ne ‘Fellow’ olarak seçilmiştir.
 • 2013 Yılı – Tayvan Ulusal Tsing Hua Üniversitesi’nden ‘Seçkin Onur Kürsüsü Profesörü’ unvanını almaya hak kazanmıştır.
 • 2015 Yılı – Carnegie Hayırseverlik Madalyası
 • 2017 Yılı – IEEE Milestone Ödülü
 • 2018 Yılı – IMEC Yaşam Boyu İnovasyon Ödülü
 • 2019 Yılı – İngiltere York Üniversitesi tarafından Fahri Doktora
 • 2019 Yılı – IET Mountbatten Madalyası

Qualcomm Nedir?

Qualcomm, çok uluslu bir Amerikan telekomünikasyon şirketidir. Qualcomm’un kurucu başkanı ve CEO’su Irwin Mark Jacobs’dır. Şirket, Jacobs, Andrew Viterbi, Harvey White, Andrew Cohen, Klein Gilhousen, Adelia Coffman ve Franklin Antonia tarafından kurulmuştur. Qualcomm, Inc., dijital telekomünikasyon ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi üzerine faaliyet göstermektedir. Kablosuz teknoloji ile ilgili yazılımlar ve hizmetler oluşturmaktadır.

Irwin Mark Jacobs

Şirkette bulunan segmentler; Qualcomm CDMA Technologies (QCT), Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL), Qualcomm Strategic Initiatives (QSI)’dır. 1985’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Şirketin merkezi California, San Diego’da yer almaktadır. Şu anda şirketin başkan ve CEO’su olarak Cristiano R. Amon yer almaktadır. Şirket çeşitli sektörlere odaklanmaktadır. Bunlar; otomotiv, mobil bilgi işlem, ağ iletişimi, akıllı şehirler, akıllı evler, giyilebilir cihazlar, eğitim, sağlık ve internettir.

Günümüzde Qualcomm’un piyasa değeri yaklaşık olarak 156,63 milyar dolar olarak bilinmektedir. Qualcomm, üçüncü nesil hücresel ağların temeli olan CDMA kablosuz teknolojisinin gelişimi ve ticarileşmesinde öncü şirkettir. Aynı zamanda kablosuz ürünler için dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi olarak yer almaktadır.

Qualcomm’un Kuruluşu

Qualcomm, 1985 yılında Irwin Mark Jacobs öncülüğünde ve diğer alt kurucu tarafından ortak kuruldu. Tüm ekip yedi eski Linkabit çalışanı olarak biliniyordu. Özellikle savunma projeleri için bir araştırma ve geliştirme merkezi olarak kurulmuştu. 1988’de Qualcomm, Omninet ile birleşti.

Böylece Omnitracs uydu iletişim sistemi üretmek için faaliyet gösterildi. Omnitracs’dan elde edilen kazanç sayesinde Qualcomm, cep telefon ağları için fırsat yakaladı. Bu fırsat Kod Bölmeli Çoklu Erişim (CDMA) teknolojilerine yönelik araştırmanın ve geliştirilmesinin finanse edilmesiydi.

1990’lı yıllarda CDMA araştırması sebebi ile şirket zarar ile çalışıyordu. Finansman elde edebilmek amacı ile 1991’de halka arz başvurusu yapıldı. Ardından 1995’de yaklaşık 11.5 milyon hisse satıldı. 1998’de Qualcomm yeniden yapılandırıldı. 2000’li yıllara gelindiğinde satışların yüzde 39’u CDMA teknolojisinden geliyordu.

Bu oranı takiben lisanslama yüzde 22, kablosuz yüzde 22 ve diğer ürünler yüzde 17’lik bir oran barındırıyordu. Yıllar içerisinde şirket, yarı iletken ürünleri ağırlıklı olarak “fabless” üretim modelinde satmaya başladı. Bunun yanı sıra araçlar, saatler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve diğer cihazlar için yarı iletken bileşenler ve yazılımlar geliştirilmiştir.

Qualcomm

Qualcomm, kablosuz teknolojiler ve yonga setleri alanında sayısız patente sahiptir. Dijital kablosuz telekomünikasyon ürünleri ve hizmetleri tasarlamaktadır. Ayrıca bu tasarımlarının üretimini ve pazarlamasını gerçekleştiren Amerikan yarı iletken şirketidir. Aynı zamanda işlemciler, bağlantı çözümleri, ekranlar, yazılımlar ve şarj ürünleri üretmektedir.

Qualcomm’un Gobi, Hy-Fi, IPQ, IZat, Powerline, Snapdragon, Small Cells, VIVE, Wi-Fi platformları, Mirasol, Pixtronix, AllPlay, 2net, Brew, HealthyCircles, QChat, QLearn, RaptorQ, Vuforia, Halo ve WiPower gibi ürünleri bulunmaktadır. Günümüzde pek çok akıllı telefon, tablet ve bilgisayara da güç sağlayan ürünler ürettiğini belirtmek gerek.

2005 yılında Qualcomm’un yeni CEO’su Irwin Mark Jacobs’un oğlu Paul E. Jacobs oldu. Paul Jacobs, Qualcomm’un yeni araştırma ve geliştirmelerinin asıl odağını nesnelerin interneti ile ilgili projelere döndürmüştür.

Irwin Mark Jacobs Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Qualcomm kurucu ortağı Irwin Mark Jacobs’un hikayesine değindik. Kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetleri geliştiren ve pazarlayan Amerikan şirketi Qualcomm’dan bahsettik. Sayısız patente sahip olan Qualcomm’un kuruluş hikayesini inceledik.

Irwin Mark Jacobs, akademideki erken kariyerinden itibaren öncü bir rol oynamaktadır. Dahası Jacobs, Qualcomm kurucusu, CEO’su ve eski başkanı olarak yaşamı boyunca ilham olmak ve yenilik için çaba göstermiştir. Bir buluş ruhuna sahip olan Jacobs, cömertliği ve hayırsever kişiliği ile de derin bir etki yaratıyor diyebiliriz. Forbes listelerine göre Qualcomm şirketi ise, ‘En İyi 100 Dijital Şirket 2019’ listesinde 33’ncü sırada yer almaktadır.

Peki Amerikan girişimci ve iş insanı Irwin Mark Jacobs hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Qualcomm’un kuruluş hikayesini nasıl buldunuz? Irwin Mark Jacobs hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.