Qualcomm Yeni Bir Akıllı Saat İşlemcisi Geliştiriyor

Dünyanın en önemli çip geliştiricilerinden biri olan Qualcomm, yeni bir akıllı saat çipi tanıtacak! Şirket, resmi bir paylaşım üzerinden akıllı saatler için yeni işlemciler geliştirdiğini duyurdu. Net olarak bir açıklama yapılmasa da paylaşımda ‘Wear’ serisine ait yeni akıllı saat işlemcilerine bir gönderme mevcut.

Qualcomm yeni akıllı saat işlemcileri tanıtacağını 12 Temmuz tarihinde yaptığı paylaşım üzerinden duyurdu. Dahası kaynaklara göre duyuruda yer alan ifadeler üst düzey bir akıllı yonga setine işaret ediyor. Yakın zamanda da Qualcomm’un modern bir üretim süreci ile yeni yonga setini piyasaya sürmesi beklentiler arasında.

Qualcomm, Wear OS akıllı saat alanında önemli gelişmeler kaydedecek gibi gözüküyor. Öte yandan şirket işlemci tarafında diğer çalışmalara da yer vermeye devam ediyor. Geçen haftalarda yayınladığımız haberimizde bu yıl gerçekleşecek Snapdragon Tech Summit etkinliğini sizlerle paylaşmıştık.

Etkinlikte Qualcomm’un telefonlar için yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi duyuracağı konuşuluyor. Snapdragon Tech Summit etkinliği ise 14-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Söylentilere göre yeni nesil işlemcinin alışılagelmiş işlemcilerden son derece farklı olacak.

Qualcomm Akıllı Saat Alanında ‘Wear’ Serisi ile Öne Çıkıyor

İşlemci devi Qualcomm’un iki yeni çip seti tanıtacağı geçtiğimiz haftalarda sızdırılmıştı. Samsung Foundry’nin 4nm teknolojisi ile üretilecek iki yeni giyilebilir yonga seti hakkında yeni gelişmeler ise Snapdragon resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

Snapdragon Wear 5100 ve Snapdragon Wear 5100+ modellerinin önümüzdeki dönemde tanıtılması bekleniyor. Dahası modern bir teknoloji 4nm işlemi kullanılarak üretim sürecinden çıkıyor. Bu teknolojiyle yeni işlemcilerin Snapdragon Wear 4100+ modeline göre daha yüksek performans göstereceği tahminler arasında.

Samsung, Exynos W920 ve Galaxy Watch 4’ü piyasaya sürdüğünde akıllı saat alanında önemli bir gelişme kaydetmişti. Aksine Qualcomm ise akıllı saat alanında böyle bir gelişim gösterememişti. Dahası Qualcaomm’un yonga setleri güç verimliliği zayıf ve düşük performans gösteriyordu. Bu nedenle şirketin şimdilerde akıllı saatler için modern bir yonga seti çıkarma kararı gündeme geliyor.

Exynos W920, Samsung Foundry’nin 5nm üretim sürecinden çıkarken, Qualcomm’un Snapdragon Wear 4100+ modeli 12nm teknolojisiyle üretiliyor. Dün yapılan paylaşımdan sonra ise yaklaşan Snapdragon işlemcisinin 4nm işlemine dayandığı tahmin ediliyor.

Eğer gerçekten işlemci 4nm teknolojisine sahipse mevcut Wear OS akıllı saatlerinden çok daha fazlası sunma ihtimali taşıyor. Böylece Qualcomm akıllı saat alanında eskiye kıyasla önemli bir ivme yakalayacağı tahmin ediliyor. Ancak bu bilgilerin resmiyete kavuşması için etkinliği beklememiz gerekiyor.

Sizler Qualcomm’un akıllı saatler için geliştirdiği 4nm üretim sürecinden çıkacak yeni ‘Wear’ serisi çipler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşleriniz aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.sammobile.com/news/qualcomm-snapdragon-wear-chip-compete-samsung-exynos-w920/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.