Spotify’dan Apple Açıklaması: Yetkilerini Kötüye Kullanıyorlar

Dünyanın en çok tercih edilen müzik platformlarından birisi olan Spotify, App Store politikalarından dolayı Apple ile yeniden karşı karşıya geldi. 21 Nisan’da gerçekleşen bir App Store davasında Spotify ve Match Group, (Tinder’in sahibi olan şirket) Apple’ı rakip şirketleri dezavantajlı duruma düşürmekle suçladı. İddialara göre Apple, App Store sahibi olarak yetkilerini kötü kullanarak rakiplerine karşı avantaj sağlamaya çalışıyor. Bu konuda Spotify’dan Apple açıklaması geldi. Spotify hukuk işlerinden sorumlusu Horacio Gutierrez, yaptığı açıklamada Apple’ın mağaza kurallarının kötüye kullanıldığını belirtti.

Spotify’dan Apple Açıklaması Geldi

Daha önce de başta Epic Games olmak üzere birçok şirket Apple’ın kurallarından şikayetçi olmuştu. Kurumlara göre Apple, diğer şirketlere karşı üstünlük sağlamak için ya katı kurallar uyguluyor ya da mağazada çok fazla kesinti yapıyor.

Bu konuyla ilgili bir şikayet de Spotify ve Tinder tarafından geldi. İki şirket, Apple’ı rakipleri dezavantajlı duruma düşürmekle suçladı ve dava açtı.

Spotify’ın avukatı Horacio Gutierrez açıklamasında Apple’ın, uygulama sahibi olarak kendi hizmetlerini öne çıkarabilmek amacıyla rakiplerini izole ettiğini savundu. Ayrıca Apple’ı, App Store sahibi olarak yetkilerini kötüye kullanmakla suçladı. Apple Music’in piyasaya sunulmasıyla birlikte Spotify üzerinde kısıtlayıcı kararlar alındığı da iddialar arasında.

İddialara göre Apple, Spotify’ın para kazanması için yeterli kâr payı bırakmıyor. Bu durum da Spotify’ın sürekli bir fiyat artırımına gitmesine sebep oluyor. Spotify yetkilileri de bu durumdan dolayı Spotify’ın iOS cihazlardan daha fazla ücret almalarından başka seçenekleri olmadıklarını belirtiyor. Üstelik söylenene göre Apple, Spotify’a alternatif satın alma ve alternatif ödeme yöntemleri konusunda izin vermiyor.

Apple’ın politikalarından şikayeti olan bir başka şirket ise Match Group oldu. Match Group, son zamanlarda en çok kullanılan uygulamalardan birisi olan Tinder’in sahibi. Şirket iddialara göre uygulamanın güvenliğini artırmak için bazı geliştirmeler yapmak istedi. Ancak Apple, bu geliştirmelere izin vermedi. Bunun dışında Match Group yetkilileri, Spotify yetkilileri gibi, Apple’ın çok fazla kesinti yaptığını iddia ediyor.

Spotifydan Apple Açıklaması: Yetkilerini Kötüye Kullanıyorlar

Apple yetkilileri ise bu konuda kendilerine oldukça güveniyorlar. Apple yetkilisi Kyle Andeer, yaptığı açıklamada Apple’ın, App Store’un yazılım dağıtımında devrim yarattığını söyledi. Bunun dışında mağazanın kurallarının, gizlilik, güvenlik ve performans standartlarını karşılayacak biçimde tasarlandığını belirtti.


Önce Epic devamında Spotify olmak üzere birçok şirketle karşı karşıya kalan Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Sizce bu konuda şirketler mi yoksa Apple mı haklı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Epic Games ve Apple konusuyla ilgili podcastimizi dinlemek için:

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.