Facebook Gaming, App Store’dan Çıkarıldı!

Apple iOS, App Store’daki Facebook Gaming uygulamasını bir kez daha reddetti. Uygulama, Apple tarafından son birkaç haftadır inceleniyordu ancak dün yayımlanan bir habere göre şirket kesinlikle reddetmeye karar verdi.

New York Times’ın yeni raporu, Facebook ekibinin şubat ayından bu yana App Store’da yer almayı başaramadıklarından dolayı, Facebook ekibinin Apple’ın kararına çok da şaşırmadıklarını aktarıyor.

Facebook Gaming, özel bir sosyal ağ ve canlı akış oyunu oynama yeteneğine sahip eksiksiz bir oyun platformu sunuyor. Dahası, Facebook platformu ayrıca uygulama içinde App Store’un kendi oyunlarını da sunuyor. Apple’ın uygulamayı onaylamamasının ana nedeni olarak bu gösteriliyor.

New York Times, Apple’ın App Store kurallarının üçüncü parti uygulamaların oyunları ayrı bir platform olarak dağıtmasına izin vermediğini iddia etmeye devam ettiğini yazdı. Raporda, Facebook Gaming uygulamasının Apple tarafından nihai karardan önce en az beş kez daha reddedildiğinden de bahsediliyor.

Bunun arkasındaki ana neden, elbette, Apple’ın kendi App Store ve Apple Arcade’sinde de iyi giden işlerinin ve burdan kaynaklı gelirin etkilenmesini istememesi ile ilgilidir. Diğer şirketlerin iPhone ve iPad’de kendi oyun mağazalarını sunmalarına izin vererek Apple kesinlikle önemli miktarda para kaybedecekti.

IPhone ve iPad kullanıcılarının yeni oyunlar ve başka programlar bulması için resmi olarak onaylanmış tek yer olan Apple App Store, geçen yıl yaklaşık 15 milyar dolar gelir sağladı.

Apple, henüz App Store’daki Facebook Gaming uygulamasını onaylamama kararı hakkında yorum yapmadı, ancak Facebook, Apple’ın bu kararı tekrar gözden geçirmesini bekliyor.

Facebook Gaming nedir?

Başlangıçta Facebook oyunları, FB.gg olarak bilinen bağımsız bir merkez olarak hayata başladı. Bu merkez, öncelikli olarak oyun yayını yapan Facebook Canlı yayın akışlarını bulmak ve canlı bir yayın başlatmak için ayrı bir sayfa oluşturdu.

2019 yılında şirket, telefonlardaki ana Facebook mobil uygulamasındaki kolay bir erişim sekmesi aracılığıyla Facebook Gaming’i erişilebilir hale getirdi. Ardından şirket, Facebook Gaming’i daha erişilebilir hale getirmek için özel bir mobil uygulama başlattı. Peki Facebook Gaming nedir?

Oyun içeriklerini bulmanızı ve takip etmenizi kolaylaştırmak için Facebook’un bir oyun video merkezidir. Web sitesinin altında, uygulama içinde yer alan bu merkez şu anda FB.gg URL’sinden erişilebilir durumdadır. Facebook’un bu bölümü, sosyal medya platformunda canlı ve önceden kaydedilmiş oyun videolarını bir araya getiriyor.

Facebook, yeni oyun yayın merkezi Facebook Gaming uygulamasını şöyle açıkladı:

“İnsanlar takip ettikleri yeni oyunlara, beğendikleri sayfalara ve üye oldukları gruplara ait içerikleri artık keşfedebilecekler. Ayrıca FB.gg’deki oyun endüstrisi etkinliklerine ve e-spor yarışmalarına da yer vereceğiz. “

Uygulama, Twitch uygulamasına çok benziyor, çünkü Twitch platformunda olduğu gibi en sevdiğiniz yayıncıların videolarına kolayca erişebilmenizi ve izleyebilmenizi sağlıyor. Uygulama içinden ayrıca akışlar hakkında yorum yapabilir, Facebook grupları ve daha fazlası ile etkileşime girebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.