Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Teknoloji devi Microsoft, geliştirdiği çeşitli hizmetlerle kullanıcılarına hizmet veriyor. Şirket, birçok kategoride geliştirdiği yazılım ve hizmetlerle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu noktada Microsoft, kullanıcılarının hizmetlerden faydalanma sürecini kolaylaştırmak adına Outlook’u geliştirdi. Böylece Microsoft, kullanıcılarının hesaplarını Outlook ile entegre etti. Microsoft hesabına ihtiyaç duymayan kişiler, Outlook hesap silme işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorlar.

Microsoft, temel olarak geliştirdiği hizmet ve ürünlerin kullanıcılar tarafından kolay kullanılmasına dikkat ediyor. Bu doğrultuda şirket, Outlook kullanıcılarına da sağladığı özellikleri kolay kullanışlı bir şekilde geliştiriyor. Outlook kullanıcıları, bu sayede Outlook hesaplarını zorlanmadan hızlı bir şekilde silebiliyorlar. Fakat bu noktada Outlook kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut.

Çünkü Outlook hesabını silmek, Outlook kullanıcılarının bazı durumlarla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Bundan dolayı Outlook hesabınızı silmeye karar vermeden önce karşılaşacağınız durumları göz önünde bulundurmalısınız. Birçok teknoloji kullanıcısı, Outlook hesabını silmenin getireceği durumları bilmemektedir. Bu yüzden bizler de bu yazımızda sizler için Outlook hesabı nasıl silinir sorusunun yanı sıra Outlook hesabı silmenin getirileri nelerdir sorusuna da cevap vermeye çalışacağız.

Fakat bu sorulara cevap vermeden önce Microsoft Outlook hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Her ne kadar Outlook, dünya genelinde en çok kullanılan kişisel bilgi yöneticilerinden biri olsa da bu hizmeti bilmeyen teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bundan dolayı gelin Outlook hesap silme işleminin nasıl yapıldığına değinmeden önce Microsoft Outlook ve özelliklerine daha yakından bakalım.

Microsoft Outlook Nedir?

Microsoft Outlook, dünya genelinde en çok kullanılan kişisel bilgi yöneticilerinden birisidir. Teknoloji devi Microsoft, uzun süredir internet kullanıcılarına e-posta, takvim gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bunun yanı sıra Microsoft’un en popüler hizmetlerinin başında Office gelmektedir. Microsoft, tüm bu hizmetleri bütünleşik bir servis ile kullanıcılarına sunmayı tercih ediyor.

Outlook, ilk olarak 1997 yılında kullanıcılarla buluştu. Şirket, Outlook’u Microsoft Office 97 ile birlikte tanıttı. Bu tarihten itibaren Microsoft, Outlook’un gelişim sürecini hızlandırdı. Şirket, Outlook’u tarayıcı başta olmak üzere işletim sistemlerine de dahil etmek üzere çalışmalar yaptı. Bu doğrultuda Microsoft, Outlook’u kısa süre sonra Microsoft XP içerisine entegre edere kullanıcıların karşısına çıkarttı.

Microsoft, Outlook’un yanı sıra diğer hizmetlerini de süreç içerisinde geliştirmeye devam etti. Bundan dolayı Microsoft, geliştirdiği hizmetlere Outlook’u entegre etmeye çalıştı. Teknoloji devi, Outlook 2003 sürümünü Office 2003 ile birlikte kullanıcılarına sundu. Outlook 2003, Office 2003 ile birlikte kapsamlı bir şekilde kullanıcılarla buluştu.

Bunun yanı sıra Microsoft, Office için 2011 yılında önemli bir karar aldı. Şirket, Office 365 ile birlikte kullanıcılarının karşısına çıktı. Bu doğrultuda Outlook, Office 365’la birlikte daha da kullanışlı bir bilgi yöneticisi halini aldı. Ayrıca Microsoft, sağlamış olduğu mail hizmetini de tamamen Outlook üzerinden sunmaya başladı.

Yani günümüzde Outlook, temel olarak Microsoft hesaplarını temsil ediyor diyebiliriz. Çünkü Microsoft, sağlamış olduğu hizmetlerin neredeyse tamamını Outlook ile eşleştirdi. Bundan dolayı aslında Microsoft hesabınızda bir işlem yapmak istediğinizde Outlook üzerinden işlem yapmış oluyorsunuz.

Microsoft, Outlook’un temel özelliklerini kullanıcılarına ücretsiz olarak sağlıyor. Bunun yanı sıra Microsoft, Outlook’un ücretsiz sürümünde yer alan özelliklerden daha fazlasını isteyen kullanıcıları için ücretli Outlook abonelik sistemlerini geliştirdi. Böylece Microsoft Outlook’un ücretsiz sürümünde yer alan özelliklerinden daha fazlasını isteyen kişiler Microsoft’un ücretli aboneliklerini kullanma imkanına sahipler.

Microsoft Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Microsoft Outlook, dünya genelinde oldukça popüler bir hizmettir. Çünkü Microsoft, kullanıcılarına sunduğu hizmetleri tek bir parça halinde Outlook üzerinden sağlıyor. Bundan dolayı Microsoft’un herhangi bir hizmetini kullanmak için Microsoft yani Outlook hesabınızın bulunması gerekiyor. Bu noktada teknoloji kullanıcıları arasında Outlook hesabı bulunmayan kullanıcı neredeyse yoktur diyebiliriz.

Herhangi bir sebepten dolayı Outlook hesabı açan fakat daha sonra bu hesabı kullanmayan teknoloji kullanıcıları, hesaplarını silmek isteyebilmektedirler. Bundan dolayı Microsoft Outlook hesap silme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı fazlasıyla merak ediliyor. Microsoft, kullanıcılarına sağlamış olduğu özellikleri kolay kullanışlı bir şekilde geliştirmeye özen gösteriyor. Bu doğrultuda şirket, Outlook kullanıcılarının hesaplarını kolay ve hızlı bir şekilde silebilmelerine olanak sağlıyor.

Microsoft Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır

Eğer sizler de Microsoft Outlook hesabınızı silmek istiyorsanız şu adımları takip ederek hesabınızı kolay bir şekilde silebilirsiniz:

  • Microsoft Outlook hesabını silebilmek için ilk olarak Microsoft hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için Microsoft’un web sitesine giderek Outlook hesabınızın bilgileri ile hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
  • Outlook hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınızı silmeniz için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınızı silebilmek için Microsoft tarafından geliştirilen hesap silme linkine erişmeniz gerekiyor. Hesap silme linkine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Hesap silme linkine eriştikten sonra Microsoft, hesabınızı silmek konusunda emin olup olmadığınıza dair sizleri uyaracaktır. Bu ekranda Microsoft, bazı bilgilendirmeler yapacaktır. Bunun yanı sıra şirket, sizlerden hesabınızın verilerinin kaç gün saklanmasını istediğinizi seçmenizi isteyecektir. Bu noktada Microsoft, 30 ve 60 gün seçeneklerini sağlamaktadır.
  • Verilerinizin saklanma süresini seçtikten sonra ileri diyerek silme işlemine devam etmeniz gerekmektedir. Sonraki adımda Microsoft, yapılan uyarıları okuduğunuza ve onayladığınıza dair sizden onay isteyecektir. Bu ekranda gerekli onayları verdikten sonra son aşamada neden hesabınızı silmek istediğinizi açıklamalısınız. Sonrasında hesap silme formunu göndererek Outlook yani Microsoft hesabınızı kolaylıkla silebilirsiniz.

Outlook Hesabını Sildikten Sonra Ne Olur?

Microsoft Outlook hesabını silmeye karar veren kişilerin bilmeleri gereken bazı noktalar mevcut. Çünkü Outlook hesabını sildikten sonra karşılaşabileceğiniz bazı durumlar mevcut. Bundan dolayı Outlook hesabını silmeden önce hesabınızı sildikten sonra karşılaşacağınız durumlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

İlk olarak Outlook hesabınızı sildikten sonra tüm Microsoft hizmetlerine kullanımınızın devre dışı kalacağını bilmeniz gerekiyor. Yani Outlook hesabınızı sildikten sonra e-posta, takvim, Skype gibi hizmetleri kullanamayacaksınız. Bunun yanı sıra bu hizmetlerde yer alan verileriniz, sizin tercihiniz doğrultusunda 30 veya 60 gün saklanacaktır. Bu süre zarfında istemeniz durumunda hesabınızı tekrar aktif hale getirerek verilerinizin silinmesinin önüne geçebilirsiniz.

Microsoft, bazı hizmetlerini ücretli olarak sağlamaktadır. Bundan dolayı Microsoft içerisinde bir cüzdan özelliği yer alıyor. Microsoft kullanıcıları, yaptıkları harcamaları bu cüzdan üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Eğer Outlook hesabınızı silerseniz hesabınızda yer alan bakiyeniz de silinecektir. Yani Microsoft, bu noktada hesabınızı silmeniz durumunda bakiyenizi geri iade etmeyecektir.

Microsoft, kullanıcılarının Outlook üzerinden çeşitli hizmetlere abone olmalarını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Outlook kullanıcıları, çeşitli platformlarda iletişim bilgisi olarak Outlook hesaplarını kullanabilmektedirler. Eğer Outlook hesabınızı silerseniz mevcut abonelikleriniz otomatik olarak sonlandırılacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli platformlarda Outlook hesabınızı iletişim bilgisi olarak kullanmak hesabınızı sildikten sonra bu platformlara da erişiminizi kısıtlayacaktır.

Outlook Hesabını Sildikten Sonra Ne Olur

Son olarak Microsoft üzerinden satın almış olduğunuz ürünleri, Outlook hesabınızı silmeniz durumunda kullanamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin Outlook hesabınız üzerinden bir oyun satın aldığınızı varsayalım. Eğer Outlook hesabınızı silerseniz satın almış olduğunuz oyunu bir daha indirme şansınız mevcut değil.

Aynı durum, yazılımlar için de geçerli. Outlook hesabınızı silmeniz durumunda satın almış olduğunuz yazılımları da tekrar cihazlarınıza kuramıyorsunuz. Bunun yanı sıra Microsoft, bu noktada herhangi bir para iadesi de yapmamaktadır. Eğer Outlook hesabınızı silmeyi düşünüyorsanız hesabınızı sildikten sonra bu durumlarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hesabınızı sildikten sonra çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Microsoft Outlook: Sıkça Sorulan Sorular

Outlook hesabı silinirse ne olur?

Microsoft, kullanıcılarına sağlamış olduğu birçok hizmeti Outlook üzerinden vermektedir. Bunun yanı sıra Outlook kullanıcılarını, Outlook hesaplarını farklı platformlarda da kullanabilmektedirler. Bundan dolayı Outlook hesabı silmenin kullanıcılara bazı getirileri olmaktadır. Outlook kullanıcıları, hesaplarını silmeleri durumunda Microsoft hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar. Bunun yanı sıra Outlook hesabı ile satın alınan oyun, yazılım gibi ücretli hizmetler de silinmektedir. Bundan dolayı Outlook hesabınızı silmeden önce iyice düşünmeniz gerekmektedir.

Outlook hesabı cihazlardan nasıl silinir?

Microsoft Outlook, mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları, Outlook hesaplarını çeşitli cihazlarında kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra kullanıcılar, cihazlarına kaydettikleri Outlook hesaplarını da silebilmektedirler. Eğer Outlook hesap silme işlemi bilgisayar uygulamasından nasıl yapılır diye merak ediyorsanız Dosya>Hesap Ayarları>Hesap Ayarları>E-posta sekmesinde yer alan Outlook hesabınızı kaldır butonuna basarak cihazınızdan silebilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil cihazlarınızda ise cihazınızın ayarlar sayfasında yer alan hesaplar bölesinden Outlook hesabınızı silebilirsiniz.

Silinen Outlook hesabı geri getirilebilir mi?

Microsoft, Outlook hesabını silmek isteyen kullanıcılarının dikkatli olmalarını tavsiye etmektedir. Çünkü şirket, silinen Outlook hesaplarını geri getirmemektedir. Bunun yanı sıra Microsoft, Outlook hesabı silme işlemi sırasında kullanıcılarının verilerinin ne kadar saklanmasını istediklerini sormaktadır. Bu noktada Microsoft, kullanıcılarına 30 ve 60 gün seçeneklerini sunuyor. Böylece Outlook kullanıcıları, hesaplarını silmek istedikleri günden itibaren 30 veya 60 gün içerisinde hesaplarını tekrar aktif hale getirebiliyorlar.

Outlook hesabı oluşturmak ücretli mi?

Microsoft, temel olarak geliştirmiş olduğu hizmetleri kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda şirket, Outlook için geliştirdiği özelliklerin bir kısmını kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Ancak Outlook, tamamen ücretsiz bir hizmet değildir. Eğer Outlook’un özelliklerinden dilediğiniz gibi faydalanmak istiyorsanız Microsoft’un sunmuş olduğu ücretli abonelik seçeneklerinden birisine abone olmanız gerekiyor. Aksi takdirde Outlook’un ücretsiz sürümünde hizmetin temel özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Outlook Hesap Silme: Genel Değerlendirme

Microsoft Outlook, oldukça popüler bir hizmettir. Çünkü Microsoft, günümüzde sağlamış olduğu neredeyse tüm hizmetleri Outlook üzerinden vermektedir. Bundan dolayı Microsoft’un herhangi bir hizmetini kullanmak isteyen kişilerin Outlook hesabına sahip olmaları gerekmektedir. Microsoft, kullanıcılarının geçmiş senelerde oluşturdukları e-mail gibi çeşitli hesapları Outlook hizmetiyle birleştirdi.

Outlook, her ne kadar çok fazla teknoloji kullanıcısı tarafından kullanılıyor olsa da bu hizmetten faydalanmayı tercih etmeyen teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bundan dolayı bazı teknoloji kullanıcıları, Microsoft Outlook hesaplarını nasıl silebileceklerini merak etmektedirler. Bizler de bu doğrultuda sizler için bu yazımızda Outlook hesap silme işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Microsoft, Outlook hesap sahiplerinin hesaplarını kolay bir şekilde silmelerine olanak sağlıyor. Fakat bu noktada Outlook hesap sahiplerinin bilmeleri gereken bazı noktalar mevcut. Eğer Outlook hesabınızı silerseniz bu işlemin bazı getirileri olacaktır. Bundan dolayı Outlook hesabınızı silmeden önce iyice düşünmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Outlook hesabınızı silerek istenmeyen durumlarla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Outlook hesap silme rehberimiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde Outlook hesap silme işlemiyle alakalı tüm detaylara yer vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra sizler de Outlook hesap silme işlemiyle alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.