Microsoft Outlook PST ve OST Dosyaları Arasındaki Fark

Microsoft Outlook kullanıcısıysanız, kesinlikle OST ve PST dosyalarına hakim olmalısınız. OST ve PST’nin her ikisi de Outlook’un veri depolama dosyasıdır. OST dosyaları (offline storage table), verileri çevrimdışı kullanım için kaydederken, PST (personal storage table) verileri istemcinin yerel diskinde depolar. OST dosyası, gerektiğinde PST dosya formatına ve tersi şekilde dönüştürülebilir. Bu dosyaların arasındaki farklılıkları belirginleştirmek için daha yakından bir göz atalım:

İlk Olarak Şunu Bilerek Başlayalım: Microsoft Outlook Nedir?

Microsoft, çok yönlü uygulamalar ve yardımcı araçlara sahip bir şirkettir. En ünlü uygulamalardan biri MS Office paketidir. MS Office paketi, neredeyse tüm kullanıcılar tarafından kullanılan PowerPoint, MS Word, Excel, Access gibi çok sayıda kullanışlı uygulamadan oluşmaktadır.

MSoutlook
Resim: MSoutlook

MS Office paketinin en popüler uygulamalarından biri ise MS Outlook’tur. MS Windows ve MAC için tasarlanmış bir kişisel bilgi yöneticisidir. Bir e-posta istemcisi olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak görevler, takvimler, günlükler oluşturma, not alma ve hatta web’de gezinme gibi çok sayıda özelliği nedeniyle, Microsoft Exchange sunucusuyla ve hatta SharePoint sunucusuyla da kullanılabilir. Ayrıca bir kuruluştaki birden çok kullanıcı tarafından birden çok dosya veya belgeyi paylaşmak için kullanılabilir.

Bir e-posta istemcisi olarak MS Outlook, e-postalar, ekler, takvimler, günlükler, görevler gibi her türlü veriyi depolar. OST ve PST ise, yukarıda bahsedilen tüm verilerinizi kaydetmek için Microsoft Outlook tarafından kullanılan dosya formatlarıdır.

Microsoft Outlook OST Dosyası Nedir?

microsoft-outlook-ost-dosyası

Çevrimdışı Depolama Tablosu (.ost dosyası), sunucuda bulunan Outlook veri öğesinin çevrimdışı bir kopyasını depolayan çevrimdışı bir Outlook veri dosyasıdır. OST dosyası, kullanıcıların sunucu bağlantısı olmadığında bile çalışmasına izin verir.

Kullanıcılar verileri düzenleyebilir, e-postaları taslak olarak kaydedebilir, ekleyebilir ve silebilir. Kullanıcı, sunucunun yokluğunda her çalıştığında, posta kutusunun bir karbon kopyası MS Outlook tarafından oluşturulur ve yerel olarak kullanıcıların sisteminde depolanır.

Microsoft Outlook PST Dosyası Nedir?

microsoft_outlook_pst-dosyası

Microsoft Outlook’ta Kişisel Depolama Tablosu (PST), Outlook’ta yapılandırılan hesaptan kullanıcının sistemine mesajların, kişilerin, takvimlerin vb. kopyalarını depolar.

PST, bir açık dosya formatıdır. Bir kullanıcı Outlook’ta hesap oluşturduğunda, otomatik olarak varsayılan bir PST dosyası oluşturulur. Bir PST dosyası, parola ile yetkisiz erişimden korunmaya da izin vermektedir.

Microsoft Outlook OST VE PST Dosyaları Arasındaki Fark

OST, MS Outlook ve Sunucusu tarafından verilerin çevrimdışı kopyalarını depolamak için oluşturulan çevrimdışı bir klasörken, PST Outlook veya Exchange Sunucusu tarafından oluşturulmaz. Kullanıcılar, e-postaları, kişileri ve takvim girişlerini vb. saklamak için oluşturur. PST dosyaları, onları herhangi bir yerde saklayabileceğiniz veya bir sistemden diğerine kolayca aktarabileceğiniz için yedekleme konusunda daha avantajlıdır.

  • OST, çevrimdışı depolama klasörüdür, ancak PST kişisel veya çevrimiçi depolama klasörü olarak adlandırılabilir.
  • OST dosyaları, Outlook’unuz çevrimiçi moddayken bile kullanılabilirken PST, yerel olarak depolanan veriler ve dosyalar için kullanılan kişisel depolama tablosudur
  • OST dosyaları yalnızca Microsoft Exchange sunucusunu desteklerken, PST dosyaları Exchange kurulumuyla kullanılabilir ancak önerilmemektedir. Exchange sunucusu dışında diğer sunucularla da uyumludur.
  • OST dosyaları, kullanıcılara çevrimdışı modda bile e-postaları okuma, görüntüleme, yanıtlama ve oluşturma seçeneği sunarken, PST dosyalarının bu özelliği yoktur.
  • Küçük bir sorunu çözmek ve PST’yi onarmak için yerleşik yardımcı program Scanpst.exe kullanılırken, OST, yerleşik Scanost.exe’yi onarmak için kullanışlıdır.
OST to PST
Resim: Youtube

Microsoft Outlook OST Dosyasını PST Dosyasına Çevirmek

Gerekirse OST dosyaları PST dosyalarına dönüştürülebilir. Kötü amaçlı yazılımlar, virüs saldırısı, elektrik kesintisi vb. nedenlerle sunucunun beklenmedik şekilde çökmesi gibi durumlarda, OST’yi PST dosya formatına dönüştürmek mantıklı olacaktır.

  • OST’yi PST’ye dönüştürerek, verilerin bir yerden başka bir yere veya sisteme taşınması daha kolay hale gelir.
  • OST verilerini PST dosya biçimine dönüştürmek, yanlışlıkla sunucu posta kutuları verilerinin bir şekilde silinmesi durumunda yardımcı olur.

Burada OST ve PST dosyaları arasındaki farkı tartıştık. Umarız artık OST dosyalarının ve PST dosyalarının ne olduğunu ve farklılıklarını daha kapsamlı biliyorsunuzdur. Konuyla ilgili farklı bilgileriniz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak bizimle paylaşın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...