Bill Gates Kimdir? Microsoft’un Kurucusu

Microsoft’un kurucularından William Henry Bill Gates III ya da bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumlu Amerikalı girişimci, yatırımcı, yazılımcı, yazar ve iş adamıdır. Aynı zamanda Bill Gates kimdir sorusu, dünyanın en zengin insanları kimlerdir sorusuyla aynı sonuca çıkıyor. 2020 yılı itibariyle Bill Gates, 98 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin ikinci insanıdır. Peki dünyanın en zengin insanlarından birisi olmayı başarmış Bill Gates kimdir ve bunu nasıl başarmıştır?

Eğitim Hayatı

13 yaşında ailesi Seattle’da özel bir okul olan Lakeside Okulu’na kaydını yaptırdı. Burada Bill Gates Matematik, Fen, Drama ve İngilizce derslerinde çok başarılı oldu. Lakeside’de okurken bir Seattle bilgisayar şirketi, okuldaki öğrencilerin kullanması için bilgisayar temin etmeyi teklif etmesiyle Bill, bilgisayarlarla tanışmış oldu. Boş zamanlarının çoğunu terminalde çalışarak geçirdi ve burada ilk defa bir oyun yazdı. BASIC dilinde yazdığı bu oyun, kullanıcıların bilgisayara karşı oynayabilmesine izin veren bir tic-tac-toe oyunuydu.

1973 yılında Lakeside’den mezun olduktan sonra yine 1973’te Harvard Üniversitesi’ne kaydolmuştur. 1975 yılında ise ortağı Paul Allen ile işlerini sürdürebilmek için üniversiteden ayrılmıştır.

Bill Gates ve Paul Allen – İş Hayatı

Bill Gates (sağdaki) ve Paul Allen (soldaki)

Yazılım hatalarını arayıp bularak bilgisayarlar konusunda uzmanlaşan iki arkadaş Paul Allen ve Bill Gates, 16 yaşlarında iken ilk şirketleri olan Traf-O-Data’yı kurdular. Traf-O-Data ile Seattle bölgesindeki trafik akışını ölçebileceklerdi ve bu onlara 20.000 dolar kazandırdı.

İki isim lisede, Lakeside Okulu’nda tanıştılar. Birbirlerine pek benzemeseler de ortak noktaları olan bilgisayar konusunun onları bir araya getirdiği söyleniyor. Boş zamanlarının çoğunu bilgisayarlarla ve programlama üzerine çalışarak geçiriyorlardı. Okulun laboratuvarlarının dışında, bir şirketin bilgisayarını para ödemeden de kullanabilmek için yazılım hatalarını buluyorlardı.

1974 yılında üniversitedeyken bir mikrobilgisayar olan Altair 8800 hakkında, bir dergide yazılan makaleyi gördüler ve bu fırsatı değerlendirmek için hemen Albuquerque’deki (New Mexico) üretici firma olan MITS’i aradılar. Onlara cumhurbaşkanı için, Altair’e BASIC programlama dilinin bir versiyonunu yazdıklarını söylediler. Şirket de onların bu çalışmalarını görmek istedi. Fakat ortada görülebilecek hiçbir şey yoktu. Çünkü böyle bir şeyi asla yapmadılar ama şirket görmek istediğini söylediği için, gece gündüz çalışıp dediklerini yaptılar. Programın çalışıp çalışmadığını bilmiyorlardı çünkü üzerinde deneyecekleri bir Altair’leri yoktu. Ama program çalışmıştı. Bunların üzerine Gates, Harvard’dan ayrıldı ve Albuquerque’ye taşındı. Bill Gates kimdir sorusunun herkesin bildiği bir yanıtı olmasını sağlayan şeyi Albuquerqu’da gerçekleştirdi. Burada Paul Allen ile birlikte resmi olarak Microsoft’u kurdular.

Microsoft’u Kurdular

Microsoft 1975 yılında kuruldu.

1975 yılında kurdukları şirketin adı ilk olarak Micro-Soft idi ve her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olarak belirledikleri bir vizyonları vardı. Daha sonra 1976 yılında şirketin adı Microsoft olarak değiştirildi.

1979’da şirketi Albuquerqu’dan Seattle/Washington’a taşıdılar. Şirket henüz çok büyük olmamasına ve yeni sayılabilecek bir durumda olmasına rağmen 1979’da yaklaşık 2.5 milyon dolar hasılat elde etmişti. 23 yaşında Bill Gates şirketin başına geçti.

1980 yılında IBM’in bilgisayarlarında çalışacak bir işletim sistemi için anlaşma yaptılar. Fakat Microsoft’un IBM’in bilgisayarlarında çalışacak bir işletim sistemi yoktu. Bu yüzden başka bir yerden satın aldılar ve bu durumdan IBM’e bahsetmediler. Daha sonra IBM, bu konu için Microsoft’a ve Gates’e önemli bilgileri sakladıkları için bir dava açtı. IBM için satın aldıkları DOS işletim sistemini yeniden geliştirmek zorunda kaldılar ve MS-DOS işletim sistemini hazırladılar. MS-DOS, 1980 yılında dünyada satış rekorları kıran bir işletim sistemi olarak 120 milyon kopya sattı.

Microsoft, IBM için yazılım geliştirdikten sonra hızla büyüdü. 1981 yılına gelindiğinde gelir 2.5 milyon dolardan 16 milyon dolara çıktı. 1983’te ise neredeyse dünyadaki bilgisayarların %30’u Microsoft’un yazılımını kullanıyordu. 1985 yılında Microsoft, Windows 1.0’ı piyasaya sürdü. 1989’da ise Microsoft Office uygulamaları tanıtıldı.

2000 yılında Bill Gates, Microsoft’taki CEO görevinden istifa ederek kendisinin yerine, CEO pozisyonuna üniversiteden arkadaşı olan Steve Ballmer’ı getirdi. Gates de Baş Yazılım Mimarı oldu. Yönetim kurulu başkanlığı görevine devam etti.

2008’de Microsoft’taki günlük işlerini bıraktı. Daha sonra ise 2014 yılında Yönetim kurulu başkanlığından istifa etti. Yine yönetim kurulunda kaldı ve teknoloji danışmanı olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonra CEO Steve Ballmer’ın yerini de Satya Nadella aldı.

Bill Gates’in Aldığı Ödüller

Bill Gates Bambi Ödüllerinde Ödül Alırken

Bill Gates ve eşinin kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı hayır işleri için kurmuşlardı ve hayırsever çalışmaları için de sayısız ödül aldılar.

 • 1992’de, Bill Gates’e ABD Başkanı tarafından verilmiş olan ABD Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası, Amerikalı, yeni ve önemli teknolojilerin geliştirilmesi için katkıda bulunan yenilikçilere ve mucitlere veriliyor.
 • 1994’te, Britanya Bilgisayar Topluluğu Seçkin Üyesi seçilmiştir.
 • 1997’de, Satellite Yeni Eğlence Medyasına Üstün Katkı Ödülü‘nü almıştır.
 • Times Magazine Gates’i 20. Yüzyılın en etkili insanı olarak gösterdi.
 • Times Magazine Bill Gates, eşi Melinda Gates ve rock grubu solisti olan Bono’yu 2005 Yılın Kişisi seçti.
 • 2005 yılında, Kraliçe II. Elizabeth tarafından Komutan Şövalye olarak Britanya İmparatorluk Nişanı verilmiştir.
 • 2006 yılında, Meksika hükümeti tarafından Bill ve Melinda Gates’e hayırseverlik çalışmaları nedeniyle Meksika’daki yabancılara verilen en yüksek ödül olan Aztek Kartal Nişanı verildi.
 • 2009’da, Bill ve Melina Gates Vakfı’nın çalışmalarından dolayı Hindistan’da İndira Gandhi ödülüne layık görülmüştür.
 • 2010 yılında, gençlere dikkate değer ve olağanüstü hizmet veya izcilik programının bir parçası olarak verilen Gümüş Bufalo Ödülü‘nü almıştır.
 • 2013 yılında, Bambi- Milenyum Ödülü almıştır.
 • 2013 yılında, sağlık bilimlerini ve etkilerini artıran ve kamu hizmeti tıbbi araştırma etkilerini artıran kişilere veya kuruluşlara verilen Mary Woodard Lasker Kamu Hizmeti Ödülü’ne Lasker Vakfı tarafından layık görülmüştür.
 • 2015 yılında, Hindistan’ın üçüncü en yüksek sivil ödülü olan Padma Bhushan Ödülü’nü almıştır.
 • 2016 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek sivil ödülü olan Başkanlık Özgürlük Madalyası, Barack Obama tarafından Gates’e verildi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.