Oppo mu Xiaomi mi? İki Teknoloji Devi Karşı Karşıya

Çin merkezli teknoloji şirketleri, son zamanlarda oldukça popüler hâle gelmeye başladılar. Nüfusun fazla olmasının yanı sıra teknolojiye yapılan yatırımlar, Çin merkezli şirketlerin hızla büyümesini sağlıyor. Bu şirketlerin başında da tüm teknoloji meraklılarının son zamanlarda isimlerini sıkça duyduğu Oppo ve Xiaomi geliyor. Kullanıcılar da bu yüzden normal olarak Oppo mu Xiaomi mi diye tereddütte kalıyorlar.

İki şirketi de genel olarak değerlendirdiğimizde fiyat/performans odaklı çalıştıklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden Oppo kullanıcıları da Xiaomi kullanıcıları da çoğunlukla aldıkları hizmetten memnun kalıyorlar. Tabii ki iki şirketin de öne çıktığı bazı alanlar mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için Oppo ve Xiaomi’nin rekabet ettikleri alanlardaki başarılarını değerlendireceğiz.

İki teknoloji şirketi oldukça başarılı işler ortaya çıkarıyorlar. Bu nedenle ürünleri kıyaslamak biraz zorlayıcı oluyor. Fakat şirketlerin ürünlerini incelemeden önce iki şirketin de kuruluş hikâyelerini inceleyelim.

Oppo Nasıl Kuruldu?

Çin merkezli teknoloji şirketi Oppo, çoğu teknoloji meraklısı tarafından yeni bir şirket olarak biliniyor. Aslında bu tam olarak doğru değil. Oppo, son zamanlarda popüler olmaya başlayan bir teknoloji şirketi olabilir. Fakat şirketin kuruluşu 2004’e dayanıyor.

Oppo, Çinli teknoloji şirketi BBK Electronics tarafından kuruldu. BBK Electronics, Çin’de çeşitli alanlarda hizmet veren bir teknoloji şirketi olarak öne çıkıyor. Birçok alanda hizmet veren şirket, telefon sektöründe de hizmet vermeye karar veriyor. Daha sonra BBK’in eski çalışanı ve şu an Oppo’nun CEO’luk görevini yürüten Tony Chen, kuruluş sürecini başlattı.

Oppo Nasıl Kuruldu

BBK Electronics, telefon şirketini kurarken global bir marka olmayı hedefliyordu. BBK yetkilileri, bu yüzden de şirketin adının birçok ülkede kolay telaffuz edileceğine inanılan Oppo olmasına karar verdiler.

Kısa sürede başarılı bir iş çıkartan Oppo, dünya telefon pazarında en çok payı olan şirketlerin başında geliyor.

Xiaomi Nasıl Kuruldu?

Bir diğer Çinli teknoloji devi Xiaomi, Oppo’ya göre daha genç bir şirket diyebiliriz. Şirketin kurucusu Lei Jun, Xiaomi’nin temellerini 2010 yılında attı. Herkes için erişilebilir ve kaliteli teknoloji görüşüyle yola çıkan Jun, kısa sürede şirketi global bir şirket hâline getirmeyi başardı.

Xiaomi Nasıl Kuruldu

İlk olarak akıllı telefon üretimiyle başlayan şirket, günümüzde neredeyse teknolojinin her kategorisi için ürün üretiyor. Bunun yanı sıra şirket, global bir şirket hâline gelmesine rağmen hâlâ “herkes için erişilebilir ve kaliteli teknoloji” görüşünü koruyor diyebiliriz.

Çünkü Xiaomi, ürettiği fiyat/performans odaklı cihazlarla popüler olmayı başardı diyebiliriz. Şirket, hem kendilerine başarıyı getiren hem de kuruluş amaçları olan bu politikayı sürdürmeye devam ediyor.

Oppo mu Xiaomi mi?

İki teknoloji şirketi de ürettikleri cihazlardaki başarılarından dolayı sıkı bir rekabet içerisindeler diyebiliriz. Bu yüzden özellikle bir akıllı telefon almaya karar veren kişiler, Oppo mu Xiaomi mi diye tereddütte kalıyorlar.

Bizler de bu yazımızda iki markanın da ürettiği ürünlere karşılaştırmalı olarak biraz daha yakından bakacağız. Böylece aklında Oppo mu Xiaomi mi diye soru oluşan kişilere yardımcı olmaya çalışacağız.

Oppo Neler Üretiyor?

Oppo’nun, akıllı telefon üretimi amacıyla kurulduğundan bahsetmiştik. Bundan dolayı da şirket, bir süre teknoloji sektöründe sadece akıllı telefon modelleriyle yer buldu.

Ancak Oppo, sadece akıllı telefon üretimi yapmaktan vazgeçti. Bu kapsamda da şirket kulaklık, akıllı saat ve akıllı bileklik üretimi de yapmaya başladı. Oppo, akıllı telefon modellerinde gösterdiği başarıyı ürettiği aksesuarlarda da göstermeyi başardı. Bu sayede şirket, en çok tercih edilen teknoloji markalarından birisi oldu.

Xiaomi Neler Üretiyor?

Aslında Xiaomi’nin yola çıkış hikayesi de Oppo’nun hikayesinden pek farklı değil. “Herkes için erişilebilir kaliteli teknoloji” görüşüyle hizmet vermeye başlayan Xiaomi, ilk olarak akıllı telefon sektörüne giriş yaptı.

Akıllı telefon sektöründe, ürettiği fiyat/performans odaklı telefonlarla kısa sürede yükselmeyi başaran şirket, zamanla hizmet alanlarını genişletti. Öyle ki Xiaomi, günümüzde laptop üretiminden elektrikli süpürge üretimine kadar birçok teknolojik cihaz üretiyor.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Şirket, hızla büyümeye devam ederken bir yandan da herkes için erişilebilir teknoloji görüşünden vazgeçmiyor. Bu da Xiaomi’nin hızla büyümesini ve en çok tercih edilen teknoloji markalarından birisi olmasını sağlıyor.

Akıllı Telefonda Oppo mu Xiaomi mi?

Yazımızın başlangıcında iki şirketin de aslında akıllı telefon üreticisi olarak tanındığını belirtmiştik. Bu yüzden de Oppo mu Xiaomi mi diye tereddütte kalanlar çoğunlukla bu soruyu akıllı telefonlar için sorguluyor.

İki teknoloji şirketi de akıllı telefon üretirken tüm kesimlere hitap etmeye özen gösteriyorlar. Bu yüzden bizler de yazımızda iki şirketi giriş, orta ve üst düzey telefon kategorilerinde karşılaştıracağız.

Rehberimizde tüm seviyelerde iki markanın da eşit fiyat düzeyindeki telefonları seçilmiştir.

Giriş Seviye Telefonlarda Oppo mu Xiaomi mi?

Genellikle fiyat/performans odaklı telefonlar üretmeye odaklanan Çinli teknoloji şirketleri, giriş seviye telefon modelleriyle de kullanıcılarını memnun ediyorlar diyebiliriz. Akıllı telefon piyasasında hem Oppo’nun hem Xiaomi’nin birçok giriş seviyesi modeli mevcut.

Bizler, bu yazımızda sizler için iki şirketin de 2021 yılında piyasaya çıkarttığı modelleri kıyaslamak istedik. Bu yüzden de Oppo’nun A54, Xiaomi’nin ise Redmi 9T modelini seçtik.

Oppo A54 Özellikleri

Oppo A54

Oppo A54, 6.51 inç boyutunda 60 Hz yenileme hızına sahip HD+ bir ekrana sahip. Bunun dışında telefonda MediaTek Helio P35 işlemci mevcut. Ayrıca şirket, işlemciyi 4 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanıyla destekledi. Telefonun güç ihtiyacını ise 18W hızlı şarj özelliği bulunan 5000 mAh kapasiteli bir batarya karşılıyor.

Günümüzde giriş seviyesinde de olsa telefonların kamera özellikleri kullanıcılar için oldukça önemli konuma geldi. Oppo, bu yüzden telefonda 13 MP çözünürlüğünde bir ana kamera kullandı. Bunun dışında telefonda 2 MP ikinci ve 2 MP üçüncü kameralar mevcut. Telefonun ön kamerasında ise 16 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.

Xiaomi Redmi 9T Özellikleri

Xiaomi Redmi 9T Özellikleri

Xiaomi, Redmi 9T modelinde 60 Hz yenileme hızına sahip 6.53 inç boyutunda FHD+ bir ekran kullanmayı tercih etti. Telefonun işlemci kısmında ise Snapdragon 662 yer alıyor. Xiaomi, telefonda 4 GB RAM kullanırken, dahili depolama alanındaysa 64 ve 128 GB seçenekleri kullanıcılarının tercihine bıraktı. Telefonun batarya kısmında 18 W hızlı şarj destekli 6000 mAh kapasiteli bir batarya mevcut.

Şirket, telefonun ana kamerasında 48 MP bir kamera kullanmayı tercih etti. Bunun dışında telefonda 8 MP ikinci 2 MP üçüncü ve 2 MP dördüncü kameralar mevcut. Telefonun ön kamerasında ise 8 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.

Genel Değerlendirme

Genel olarak seçtiğimiz iki model de özellikleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. İki modeli kıyaslayacak olduğumuzda ise Xiaomi, kullandığı donanımlar ile bir adım daha öne çıkıyor diyebiliriz.

Bunun dışında Türkiye’de Xiaomi, Oppo’ya göre daha fazla giriş seviyesi telefon modelini satışa çıkartıyor. Bu yüzden de Xiaomi’nin, giriş seviyesi telefon modellerinde Oppo’ya göre biraz daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Orta Seviye Telefonlarda Oppo mu Xiaomi mi?

Oppo mu Xiaomi mi diye merak eden kişiler, bu soruyu genellikle orta seviye telefonlar için sorguluyorlar. Oppo da Xiaomi de çok başarılı orta seviye telefon modellerine sahip. Bu yüzden de orta seviye telefon kullanıcıları, iki marka arasında seçim yapmakta zorlanabiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda referans olabilmesi adına Oppo Reno5 ve Xiaomi Mi Note 10 Lite modellerine yakından bakacağız.

Oppo Reno5 Özellikleri

Oppo Reno5

Reno5, 90 Hz yenileme hızında 6.4 inç boyutunda bir ekrana sahip. Bunun dışında telefonun işlemci kısmında Snapdragon 720G bulunuyor. Oppo, telefonun 8 GB ve 12 GB RAM seçeneklerini kullanıcılarına sundu.

Aynı zamanda şirket dahili depolama alanı kısmında da telefonun 128 ve 256 GB dahili depolama alanına sahip modellerini piyasaya çıkarttı. Oppo, telefonda 50W hızlı şarj destekli 4310 mAh bir batarya kullanmayı tercih etti.

Telefonda 64 MP çözünürlüğünde bir ana kamera mevcut. Bunun yanı sıra Oppo, telefonda 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve 2 MP dördüncü kamera kullandı. Reno5, ön kamerada ise 44 MP çözünürlüğünde bir kameraya sahip.

Xiaomi Mi Note 10 Lite Özellikleri

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi, Mi Note 10 Lite modelinde 60 Hz yenileme hızında 6.47 inç boyutunda bir ekran kullanmayı tercih etti. Bunun dışında telefonun işlemci kısmında Snapdragon 730G yer alıyor.

Xiaomi, kullanıcılarına telefonun 6 GB ve 8 GB RAM seçeneklerini sundu. Ayrıca telefonun 64 GB ve 128 GB dahili depolama alanına sahip seçenekleri mevcut. Telefonun batarya kısmında ise 30W hızlı şarj destekli 5260 mAh bir batarya yer alıyor.

Telefonun ana kamerasında 64 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut. Bunun yanı sıra telefonda 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve 5 MP dördüncü kameralar yer alıyor. Telefonun ön kamerasında ise 16 MP çözünürlüğünde bir kamera bulunuyor.

Genel Değerlendirme

Orta seviye, iki markanın modellerinin en çok rekabet ettiği seviye diyebiliriz. Verdiğimiz örneklerde göründüğü gibi iki şirket de yaklaşık olarak aynı donanımları kullanmayı tercih ediyorlar. Bundan dolayı da bu seviyede telefon almaya karar veren kişiler, iki marka arasında seçim yapmakta zorlanıyorlar.

Bu seviyede Oppo, biraz daha işlemci ve kameraya ağırlık verirken Xiaomi ise diğer donanım özelliklerine ağırlık veriyor. İki markanın orta seviye modelleri arasında ufak farklar bulunsa da Oppo da Xiaomi de orta seviye telefonlarıyla başarılı işler çıkartıyorlar.

Üst Seviye Telefonlarda Oppo mu Xiaomi mi?

Bir zamanlar, telefon piyasasında üst seviye telefon denilince insanların akıllarına direkt Samsung ve Apple geliyordu. Ancak günümüzde özellikle Çinli teknoloji şirketlerinin globalleşemeye başlamasıyla bu görüş değişti.

Günümüzde birçok teknoloji şirketi Samsung ve Apple’ın amiral gemileri seviyesinde cihazlar üretebiliyor. Hatta donanımsal açıdan daha iyi telefon modelleri üretmeye bile başladılar.

Oppo ve Xiaomi de bu markaların başında geliyor diyebiliriz. Bu yazımızda sizler için Oppo Reno 3 Pro ve Xiaomi Mi 11 modellerine yakından bakacağız.

Oppo Reno 3 Pro Özellikleri

Oppo Reno 3 Pro

Oppo, bu modelde 90 Hz yenileme hızına sahip 6.5 inç boyutunda bir ekran kullanmayı tercih etti. Telefonun işlemci kısmında Snapdragon 765G yer alıyor. Bunun dışında Oppo, telefonun 8 ve 12 GB RAM seçeneklerini kullanıcılarının tercihlerine bıraktı. Ayrıca telefonun 128 ve 256 GB dahili depolama alanına sahip seçenekleri mevcut.

Telefonda 30W hızlı şarj desteği bulunan 4025 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyor. Telefonun kamera kısmına baktığımızda ise ana kamerada 48 MP bir kamera yer alıyor. Bunun dışında telefonda 8 MP ikinci, 13 MP üçüncü ve 2 MP dördüncü kameralar mevcut. Telefonun ön kamerasında ise 32 MP çözünürlüğünde bir kamera bulunuyor.

Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11 Özellikleri

Xiaomi Mi 11, 120 Hz yenileme hızında 6.81 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. İşlemci kısmında Snapdragon 888’e sahip olan Mi 11, 8 GB ve 12 GB RAM seçenekleri ile kullanıcılarıyla buluştu. Bunun dışında telefonun 128 GB ve 256 GB dahili depolama alanına sahip iki seçeneği mevcut. Telefonun batarya kısmında ise 55W hızlı şarj destekli 4600 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyor.

Mi 11, 108 MP çözünürlüğünde bir ana kameraya sahip. Bunun dışında Xiaomi telefonda 13 MP ikinci ve 5 MP üçüncü kameraları kullandı. Telefonun ön kamerasında ise 20 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut.

Genel Değerlendirme

İki markanın da üst seviye telefonlarda başarılı işler çıkarttığını belirtebiliriz. Ancak Xiaomi, özellikle Türkiye’de satışa sunduğu modellerle bir adım daha öne geçiyor. Oppo her ne kadar fiyat/performans olarak memnun edici üst seviye telefonlar üretse de Xiaomi, amiral gemilerinde kullandığı donanımlar ile biraz daha ön plana çıkıyor.

Akıllı Saat ve Akıllı Bileklikte Oppo mu Xiaomi mi?

Oppo, Watch modeli ile akıllı saat sektöründe kullanıcılarına hizmet veriyor. Şirket, akıllı saat piyasasında da fiyat/performans dengesini korumaya çalıştı. Bu sayede de Oppo, hem özellikleriyle hem tasarımıyla adından söz ettiren bir akıllı saati kullanıcılarıyla buluşturmayı başardı.

Öte yandan Xiaomi ise Mi Watch ve Mi Watch Lite modelleriyle piyasada yer alıyor. Xiaomi de Oppo gibi Mi Watch modelinde bir yandan fiyat konusunda kullanıcılarını memnun etmeye çalışırken bir yandan da üst düzey saatlerle rekabet içine girmeye çalıştı.

Nitekim Xiaomi de bu konuda Oppo kadar başarılı oldu diyebiliriz. Öyle ki iki markanın akıllı saat modelleri de özellikleri ve tasarımları sayesinde en iyi akıllı saatler listelerine girmeyi başarıyorlar.

Oppo Watch
Oppo Watch

Akıllı bileklik konusunda ise işler biraz değişiyor. Oppo, Band adındaki akıllı bileklik modeliyle kullanıcılarıyla buluştu. Bileklik için temel olarak özellikleri hatta tasarımıyla Oppo Watch’un küçültülmüş hâli diyebiliriz.

Öte yandan Xiaomi, akıllı bileklik piyasasında uzun süredir yer alıyor. Şirket, Mi Band serisi ile kullanıcılarını memnun ediyor. Uzun süredir Mi Band serisini geliştirmeye devam eden Xiaomi, akıllı bileklik sektöründe en çok öne çıkan şirketlerin başında geliyor.

Hâl böyle olunca Xiaomi’nin akıllı bileklik piyasasındaki tecrübesi Mi Band modellerini Oppo Band karşısında biraz daha ön plana çıkartıyor.

Bluetooth Kulaklıkta Oppo mu Xiaomi mi?

Oppo bluetooth kulaklık piyasasındaki iddialı markalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Şirket, Enco serisi ile bluetooth kulaklık kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu kapsamda Oppo, Türkiye’de de Enco modellerini kulaklık pazarında satışa çıkarttı.

Şirket, kulaklıkların tasarımı konusunda yaratıcı ve başarılı işler çıkartıyor. Bu sayede Oppo, kullanıcılarının beğenisini topluyor. Ayrıca günlük kullanım için tasarlanan kulaklıklar, ses ve mikrofon performanslarıyla da kullanıcılarını memnun ediyor.

Xiaomi Airdots Pro 2
Xiaomi Redmi Airdots Pro 2

Öte yandan Xiaomi, Mi True ve Redmi Airdots serileriyle bluetooth kulaklık piyasasında yer alıyor. Xiaomi, bu pazarda da artık yeterince tecrübeli konuma geldi diyebiliriz. Bundan dolayı şirket, kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik kulaklıklar üretme konusunda sıkıntı çekmiyor. Bu sayede de Xiaomi marka bluetooth kulaklıkların ses ve mikrofon performansları Oppo kulaklıklar kadar başarılı oluyor.

Ancak tasarım konusunda ise Oppo, yaratıcı tasarımları sayesinde Xiaomi kulaklıkların bir adım önüne geçiyor diyebiliriz. Genel olarak baktığımızda ise iki marka da fiyat/performans odaklı kulaklıkları ile kullanıcılarını memnun ediyor.


Bu yazımızda sizler için Oppo ve Xiaomi’yi ürettikleri cihazlar üzerinden karşılaştırdık. Sizler de rehberimize eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.