En İyi Huawei Telefonu – 2022

Huawei, son zamanların yükselen teknoloji markalarından birisi olarak dikkat çekiyor. 1987 yılında kurulan şirket, son dönemlerde ürettiği teknolojik cihazlarla teknoloji pazarında kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Bu teknolojik cihazlardan birisi de akıllı telefon grubu oluyor. Huawei’nin en etkin olduğu pazarların başında akıllı telefon sektörü geliyor. Birçok modelle kullanıcılarıyla buluşan şirket, dünyanın en çok tercih edilen telefon üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Peki en iyi Huawei telefonu hangisi?Birçok kişi, bu sorunun cevabını merak ediyor. Çünkü yeni bir telefon almaya karar veren bir kişi, mutlaka herhangi bir Huawei modeline de listesinde yer veriyor. Ancak çoğu insan, bu noktada model seçerken seçtiği modelin hangi düzeyde bir telefon olduğunu kolaylıkla anlayamıyor. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için en iyi Huawei telefon modellerinden bahsedeceğiz.

Huawei Mate 40 Pro

Listemizin ilk sırasında son zamanların en popüler telefon modellerinden birisi olan Huawei Mate 40 Pro yer alıyor. Huawei, bu modeli 2020 yılında piyasaya çıkarttı. Telefon, piyasaya çıktığı tarihte kısa bir sürede popüler olmayı başardı. Çünkü Huawei, güçlü donanımı ve yenilikçi tasarımıyla dikkat çeken bir telefon üretmeyi başarmıştı.

Telefonda 6.76 inç büyüklüğünde 90 Hz yenileme hızına sahip QHD bir ekran mevcut. Belki de telefonun en çok eleştirilen noktası ekranı diyebiliriz. Çünkü günümüzde üst segment telefonların birçoğunda 120 Hz yenileme hızına sahip ekranlar mevcut. Ancak Huawei’nin bu modelde 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekran kullanması bazı Huawei hayranlarının tepki göstermesine yol açtı.

Şirket, telefonun işlemci kısmında ise Kirin 9000 kullanmayı tercih etti. Bilindiği üzere Kirin, Huawei tarafından üretilen çip seti olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca Huawei, bu işlemciyi 8 GB RAM ile destekledi. Böylece şirket, işlemci ve RAM kısmında yüksek bir performans vadeden bir telefon üretmeyi başardı.

Huawei Mate 40 Pro

Dahili depolama alanı kısmına baktığımızda Huawei’nin kullanıcılarına 256 GB kapasiteli bir alan sunduğunu görüyoruz. Bu depolama alanı, günümüzde akıllı telefon kullanıcıları için yeterli olacaktır. Güçlü bir donanıma sahip olan telefon, gücünü 4400 mAh bir bataryadan alıyor. Telefonun bataryası da oldukça iddialı. Çünkü Huawei, telefonda 66W hızlı şarjı destekleyen bir batarya kullandı. Bu sayede telefon, yüksek kapasiteli bataryasını kısa bir sürede dolduruyor.

Huawei Mate 40 Pro, 50 MP çözünürlüğünde bir ana kameraya sahip. Bunun yanı sıra telefonda 20 MP çözünürlüğünde ikinci ve 12 MP çözünürlüğünde üçüncü kameralar yer alıyor. Ayrıca telefonun arka kamera bölümünde lazer odaklama özelliği bulunan bir lens de mevcut. Ön kamera kısmına baktığımızda ise şirketin burada 13 MP çözünürlüğünde bir kamera kullanmayı tercih ettiğini görüyoruz.

Huawei Mate Xs

Katlanabilir telefon modelleri, son zamanlarda popülerleşmeye başladılar. Birçok telefon üreticisi, rakiplerinin önüne geçebilmek adına katlanabilir telefonlar tasarlıyorlar. Bu şirketlerden birisi de Huawei oluyor. Huawei, 2020 yılında katlanabilir telefon modeli olan Mate Xs ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Şirket, bazı noktalarda çok fazla eleştiri alsa da başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz.

Telefonda 6.6 inç büyüklüğünde 60 Hz yenileme hızına sahip FHD+ bir ana ekran mevcut. Bunun yanı sıra telefonun katlanabilir kısmında ise 6.3 inç büyüklüğünde bir ekran yer alıyor. Huawei, ekran büyüklüğü konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başardı diyebiliriz. Fakat şirketin ekran yenileme hızı konusunda yine çok fazla eleştiri topladığını belirtmeliyiz.Huawei, işlemci kısmında Kirin 990 5G kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, güçlü işlemciyi 8 GB RAM ile destekledi. Bu sayede Huawei, performans anlamında kullanıcılarını memnun edecek bir telefon üretmeyi başardı. Telefonun dahili depolama alanı kısmına baktığımızda ise 512 GB kapasiteli bir depolama alanının bulunduğunu görüyoruz. Huawei, RAM ve güçlü işlemcinin yanı sıra depolama alanı kısmında da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Huawei Mate Xs

Bir telefonunun işlemci ve RAM gücü kadar bataryası da önemli. Huawei, batarya kısmında 4500 mAh kapasiteli 55 W hızlı şarj destekli bir batarya kullanmayı tercih etti. Bu batarya, kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Çünkü Huawei, kullanıcılarına 30 dakikada %85 batarya dolumu vadediyor.

Telefonun kamera kısmına baktığımızda ise 40 MP çözünürlüğünde bir ana kameranın yer aldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra şirket, bu modelde 16 MP ikinci ve 8 MP üçüncü kameraları kullanmayı tercih etti. Telefonun ön kamerası bulunmuyor. Çünkü Huawei, katlanabilir tasarım sayesinde telefonda yer alan arka kameraların, ön kamera olarak kullanılmasına da olanak sağlıyor.

Telefon, yüksek fiyatına rağmen son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmeye başladı. Bu noktada telefonun güçlü donanımı ve katlanabilir tasarımı, insanların ilgisini çekiyor diyebiliriz.

Huawei P50 Pro

En iyi Huawei telefonu modellerinden bahsetmişken P50 Pro’dan bahsetmesek olmazdı. P50 Pro, son zamanlarda teknoloji gündemini en çok meşgul eden telefon modellerinden birisi diyebiliriz. Huawei’nin özellikle donanım anlamındaki bazı yenilikleri, telefonun yoğun ilgi görmesini sağlıyor.

Telefonda 6.6 inç büyüklüğünde 120 Hz yenileme hızına sahip FHD+ bir ekran yer alıyor. Huawei, ekran konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Çünkü şirket, önceki üst düzey modellerinde 60 veya 90 Hz yenileme hızına sahip ekranlar kullanmayı tercih ediyordu. Bu durum da Huawei’nin çok fazla eleştirilmesine yol açıyordu. Ancak Huawei, P50 Pro ile birlikte 120 Hz ekranlara yönelmeye başladığını gösterdi.

Huawei, işlemci kısmında da ilgi çekici bir değişiklik yaptı. Şirket, son dönemlerde telefonlarında çoğunlukla kendi üretimleri olan Kirin işlemcileri kullanıyordu. Fakat P50 Pro, piyasadaki en güçlü telefon işlemcilerinden olan Qualcomm Snapdragon 888 ile kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra şirket, telefonda 8 GB RAM kullanmayı tercih etti.

huawei-p50-pro

Dahili depolama alanı kısmına baktığımızda ise Huawei’nin kullanıcılarına 128 ve 256 GB depolama alanı seçenekleri sunduğunu görüyoruz. Şirket, çoğu üst telefon modelinde tek depolama alanı modeliyle kullanıcılarıyla buluşuyordu. P50 Pro’da 2 tane depolama alanı seçeneği sunması, şirketin beğenileri toplayan bir başka yeniliği oldu.

Telefonda 4360 mAh kapasiteli bir batarya mevcut. Bu batarya da diğer üst düzey Huawei telefon modelleri gibi 66 W hızlı şarj desteği ile kullanıcılarıyla buluşuyor. Şirket, kablosuz şarj kullanmayı tercih eden kullanıcılarını da mutlu etmeyi başardı. Çünkü batarya, kablosuz şarjda da 50 W hızlı şarjı destekliyor.

Huawei, telefonun arka kamerasında 50 MP çözünürlüğünde bir ana kamera kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra telefonda 13 MP ikinci, 64 MP üçüncü ve 40 MP dördüncü kameralar mevcut. Telefonun ön kamera kısmında ise 13 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.Şirket, P50 Pro’da kullanmayı tercih ettiği güçlü donanımlar ile hayranlarının beğenisini toplamayı başardı. P50 Pro, Temmuz 2021’de tanıtıldı. Ülkemize giriş yapan cihaz halihazırda en iyi Huawei telefonları arasında yer alıyor.

Huawei P50 Pocket

En iyi Huawei telefonu listemize giriş yapan ve P50 serisine ait olan bir başka model ise P50 Pocket oluyor. Özellikle katlanabilir telefonların bu denli artış gösterdiği bir dönemde Huawei de bir model ortaya çıkarıyor. Üstelik bu modelin özellikleriyle göz doldurduğunu da belirtmek gerek.

Cihazda 6.9 inç boyutunda bir ana ekran yer alıyor. Aynı zamanda katlanan yapısından dolayı cihazın kapağında da bir ekran bulunduğunu belirtmek gerek. Bu ekranın boyutu ise 1.04 inç olarak ifade ediliyor. Aynı zamanda cihazın ana ekranında 120Hz ekran yenileme hızı desteği bulunuyor. Çözünürlük değeri ise FHD+ olarak belirtiliyor.

Huawei P50 Pocket Resmi Olarak Tanıtıldı!

Cihazın donanım parçalarına baktığımızda ise Snapdragon 888 bizleri karşılıyor. Bu işlemcinin yanı sıra 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı telefonda bulunuyor. Ayrıca GPU olarak da Adreno 660 kullandığını belirtmek gerek. Batarya olarak ise 4000 mAh kapasiteli bir pil üründe mevcut. Ayrıca 40W hızlı şarj desteğini de es geçmemek gerekir.

Cihazın kamera özelliklerine baktığımızda ise üç kameralı bir kurulum ile karşılaşıyoruz. 40 MP True-Chrome kameraya ek olarak 13 MP ultra geniş kamera ve 32 MP ultra spektrum kamera üründe yer alıyor. Ayrıca 4K video kaydı desteği de cihazda yer alıyor. Ön tarafta ise 10.7 MP bir ön kamera bulunuyor. Tüm bu özellikleriyle Huawei P50 Pocket, en iyi Huawei telefonları arasında yer alıyor.

Huawei Mate 30 Pro

En iyi Huawei telefonu modelleri listemize Mate 30 Pro ile devam ediyoruz. Mate serisi, Huawei’nin en çok tercih edilen serilerinden birisi olarak biliniyor. 2019 yılında tanıtılan Mate 30 Pro, güçlü donanımı sayesinde hala en iyi Huawei telefonu listelerine girmeyi başarıyor.

Telefonda 6.53 inç büyüklüğünde bir ekran mevcut. Bu ekran aynı zamanda 60 Hz yenileme hızına sahip. Ayrıca Huawei, ekranda FHD+ bir panel kullanmayı tercih etti. Telefonun ekranı, özellikle yenileme hızı bakımında günümüzde üst düzey bir telefon için yetersiz gelebilir. Ancak telefonun 2019 yılında piyasaya çıktığını düşünürsek ekran, yeterli bir kullanım performansı sunacaktır diyebiliriz.

En iyi Huawei Telefonu - Huawei Mate 30 Pro

İşlemci kısmına baktığımızda ise şirketin bu modelde de Kirin 990’ı tercih ettiğini görüyoruz. Kirin 990’ın yüksek performans sergilemesi, şirketin bu çip setini üst düzey modellerinde kullanmasını sağladı. Huawei, güçlü işlemciyi 8 GB RAM ile desteklemeyi tercih etti.

Şirket, güçlü işlemci ve RAM’i ise 4500 mAh bir batarya ile güçlendirdi. Kullanılan batarya, 40 W hızlı şarj desteği ile kullanıcılarını memnun ediyor. Bunun yanı sıra Mate 30 Pro’nun bataryası, kablosuz şarjı da destekliyor. Hatta batarya, kablosuz şarjda da 27 W hızlı şarj desteği sunuyor.

Bir telefonun işlemcisi ve RAM özellikleri kadar kamera özellikleri de önemli. Huawei, bu noktada da başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Telefonda 40 MP bir ana kamera mevcut. Bunun yanı sıra telefonda 40 MP ikinci ve 8 MP üçüncü kameralar yer alıyor. Ayrıca Huawei, telefonda TOF lensi de kullandı. Bu sayede telefonun kamera performansı ciddi anlamda artmış oluyor. Telefonun ön kamerasında ise 32 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut.Huawei P40 Pro

En iyi Huawei telefon modelleri listemizin son sırasında bir diğer P serisi modeli olan P40 Pro yer alıyor. Huawei, bu modeli 2020 yılında kullanıcılarıyla buluşturdu. Telefon, güçlü donanımı sayesinde Türkiye’de en çok satılan Huawei modellerinin başında geliyor.

Şirket, bu modelde 6.58 inç büyüklüğünde bir ekran kullanmayı tercih etti. Bu ekran, 90 Hz yenileme hızı ve FHD+ ekran kalitesi ile ön plana çıkıyor. Çoğu Huawei modeli gibi P40 Pro da yenileme hızı konusunda bazı eleştirilere maruz kalıyor. Fakat şirketin kullandığı işlemci, RAM ve kamera özellikleri düşüldüğünde 90 Hz ekran yenileme hızı kullanıcıları çok fazla rahatsız etmiyor.

Telefonun işlemci kısmında Kirin 990 5G yer alıyor. Bunun yanı sıra Huawei, telefonda 8 GB RAM kullanmayı tercih etti. Bu sayede şirket, güçlü bir işlemci-RAM uyumu yakalamayı başardı. Huawei, telefonun dahili depolama alanı kısmında ise kullanıcılarına 256 GB kapasiteli bir alan sunuyor. Bu alan, P40 Pro kullanıcıları için genellikle yeterli oluyor.

Huawei P40 Pro

Şirket, güçlü bir işlemci ve RAM kapasitesine sahip olan telefonun gücünü 4200 mAh kapasiteli bir bataryayla sağlıyor. Batarya, 40 W hızlı şarj özelliği sayesinde kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Ayrıca bataryada 27 W kablosuz şarj desteği de mevcut. Huawei, bu sayede batarya konusunda da başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz.

P40 Pro’nun kamera kısmına baktığımızda ise ana kamerada 50 MP çözünürlüğünde bir kameranın yer aldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra telefonun arka kamerasında 40 MP ikinci ve 12 MP üçüncü kameralar mevcut. Ayrıca telefonun ön kamera kısmında 32 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor. Bu sayede Huawei, kullanıcılarına yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf çekme imkanı sağlıyor.

Bahsettiğimiz gibi telefon, yüksek fiyatına rağmen Türkiye’de en çok kullanılan Huawei modellerinden birisi olarak biliniyor.


Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Huawei telefon modelleri listemiz burada sona eriyor. Listemizde sizler için Huawei tarafından üretilen üst düzey telefon modellerine yer verdik. Peki sizce en iyi Huawei telefonu hangisi? Listemizde yer almasını gerektiğini düşündüğünüz Huawei telefon modellerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.