Huawei HarmonyOS Tanıtım Etkinliği Gerçekleşti!

Huawei HarmonyOS tanıtım etkinliği gerçekleşti. Uzun zamandır beklenen işletim sistemi birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Ayrıca, etkinlikte birçok yeni cihaz da tanıtıldı. Ancak, önce HarmonyOS’in detaylarına bakalım.

HarmonyOS

Huawei uzun süren bekleyişten sonra HarmonyOS işletim sistemini tanıttı. Birçok özelliği ile ilgi toplayan işletim sistemi en çok “One Tap” yani bir dokunuş ile gerçekleştirilen işlemler ise oldukça dikkat çekiyor. Bunun ne anlama geldiğini yazının ilerleyen kısmında daha detaylı anlatacağız.

İlk olarak Huawei HarmonyOS‘in oldukça işlevsel özellikler ile tasarlanmış kontrol paneli bizleri karşılıyor. Evde bulunan akıllı cihazlarınızı kontrol paneli üzerinden tek bir dokunma ile yönetmek oldukça kolay hale geliyor.

Ayrıca bizleri çok daha kullanışlı widgetlar yine kontrol panelinde bekliyor. Öte yandan Huawei, Super Device isimli bir widget da tanıtıyor.

Bu widget sayesinde tüm Huawei cihazlarınız birbiri ile bağlantılı olarak çalışıyor. Örneğin, telefon ekranınızı bu widget sayesinde bir sürükleme hareketi ile bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Telefonunuzda olan görseli tek bir hareketle aktararak bunu hemen tasarımınızda kullanabilirsiniz.

HarmonyOS Kontrol Paneli.
HarmonyOS Kontrol Paneli

Ana ekran ve uygulamalar tarafında da önemli geliştirmeler mevcut. Örneğin, yeni gelen Service Widget sayesinde toplu taşıma ödemenizi yapabilirsiniz. Arkadaşınızla sevdiğiniz bir yazıyı paylaşarak tek bir dokunuş ile okumasını kolaylaştırabilirsiniz.

HarmonyOS Super Device özellliği oldukça dikkat çekiyor.
Super Device

Ayrıca ana ekran bulunan uygulamalarınızdan bazılarının daha fazla detay göstermesi mümkün. Örneğin oldukça sık spor yaptığınızı varsayalım. Sizin için adım ve kalori gibi değerler oldukça önemli.

Bir uzun dokunuş ile Huawei Health uygulamasını daha geniş bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede adım ve kalori gibi detayları ana ekranınızda daha kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Oldukça dikkat çeken bir diğer özellik ise Huawei ekosisteminde bulunan cihazların birbiri ile bağlantısı. Tanıtım boyunca buna birçok kez dikkat çekildi. Bir slayt düzenlerken tek bir dokunuş ile tabletinize aktararak düzenleme yapmanız mümkün.

HarmonyOS Ekran Aktarma oldukça kolay.
HarmonyOS Ekran Aktarma

Buna ek olarak, bir filmi telefonunuzdan izlerken yine Super Device özelliğini kullanarak hem filmi televizyonunuza hem de sesi Huawei kulaklığınıza aktarmanız mümkün.

Ayrıca, Huawei güvenlik konusunda aldığı sertifikaları ile tüm aktarım olaylarının oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştiğini belirtiyor.

Ev Eşyalarınızı HarmonyOS ile Uzaktan Kontrol Edin!

Huawei, HarmonyOS’in yeni sürümü ile birlikte ev eşyaları için akıllı bağlantı sunuyor. Bunu geçen yıl ortaklık yaptığı firmalar ile birlikte geliştirdiğini de belirtiyor.

Örneğin, HarmonyOS ile buzdolabınızı tanımlamanız durumunda iç sıcaklık derecelerini ve içerisinde bulunan gıdaları görebiliyorsunuz.

Bunlara bir örnek de mikrodalga tarafında görülüyor. Mikrodalganızın derecesini ve tüm ayarlarını telefonunuz üzerinden yönetmek mümkün. Derece ve tüm ayarları yaptıktan sonra ise çalıştırmak için tek bir dokunuş yeterli.

Bu örnekleri oldukça çoğaltabiliriz. Tüm bu gelişmeler HarmonyOS sayesinde geliyor. Yeni işletim sistemi daha düşük RAM ihtiyacı sayesinde bu tip ev aletlerinde de kullanılabilir hale geliyor.

HarmonyOS Buzdolabı Bağlantısı oldukça güzel bir geliştirme.
HarmonyOS ile Buzdolabı Bağlantısı

Huawei, Apple ile de Kıyasladı!

Huawei, Apple tarafıyla bazı kıyaslamalar da gerçekleştirdi. Bu kıyaslamalara göre HarmonyOS ile GPU ve CPU işleme hızları çok daha yüksek.

Bunun anlamı, bir oyun oynarken etrafta bulunan nesnelerin oldukça akıcı bir şekilde hareket edebiliyor olması denebilir.

Ayrıca Apple tarafı ile yapılan bir karşılaştırma daha mevcut. Örneğin, bir alışveriş sitesinde ürün sayfasını incelediğinizi ele alalım. Bir kategoride bazı ürünlere bakıyorsunuz ve sayfanın oldukça alt kısımlarına indiniz. Uygulamaya geri döndüğünüzde bu ilerlemenizi kaybetmiş oluyorsunuz. Sayfa tekrar yükleniyor.

Ancak HarmonyOS ile arka planda uygulamalarda kaldığınız yer her zaman hatırlanarak kaldığınız yerden devam etme imkanı sunuluyor.

HarmonyOS etkinlikte Apple tarafıyla karşılaştırmalar yapıldı.
Huawei, Apple ile Karşılaştırmalar Yaptı

Öte yandan işletim sisteminin oldukça açık bir şekilde geliştiricilerin kullanımında da olacağı etkinlikte belirtildi. Bu sayede şirketler HarmonyOS için geliştirme yaparken sınırsız bir alana sahip olabilecek.

HarmonyOS Desteği Alacak Cihazlar

2 Haziran itibariyle Mate40 serisi, Mate30 serisi, P40 serisi ve MatePad Pro serisi için sunulacak. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde ise Mate20, nova 8, nova 7, nova 6 ve MatePad serileri için HarmonyOS desteği aktif hale gelecek.

2021 yılının dördüncü çeyreğinde ise V serisi, X serisi, Mate20 X serisi ve M6 HarmonyOS desteği alacak ürünler arasına dahil olacak.

Bunlara ek olarak Mate10, Mate9, P20, P10 ve nova 5 serileri de gelecek senenin ilk yarısında HarmonyOS işletim sistemine geçme şansına sahip olacak.

Huawei Watch 3

Huawei tarafından gerçekleştirilen HarmonyOS tanıtım etkinliğinde yeni Huawei Watch 3 de tanıtıldı. Bu cihazın en önemli özelliği ise HarmonyOS bulundurması oldu.

Yeni Huawei Watch 3 serisi iki farklı modelden oluşuyor. Huawei Watch 3, AMOLED panelli bir ekrana ve 1.43 inç ekran boyutuna sahip. Buna ek olarak 1.000 nite ulaşabilen ekranı son derece parlak.

Seramik ve çelikten oluşan gövdesi ile son derece dayanıklı bir saat üretmiş Huawei. Üstelik Watch 3 Pro versiyonunda çelik yerine titanyum kullanılıyor. Cihazın arkasında yer alan sensör ile de akıllı saatlerin standart ölçümleri yapılıyor.

huawei-watch-3 Huawei HarmonyOS Tanıtım

Cihazda kalp atışı, kan oksijen seviyesi gibi alıştığımız ölçümlerin yanı sıra cilt sıcaklığı için de bir sensör mevcut. Ayrıca sürekli stres ölçümü ve uyku takibi de yapabiliyor.

Yeni HarmonyOS’le birlikte herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan saate uygulama yüklemek mümkün hale geliyor. Ayrıca, yeni uygulamalar için arayüz konusunda da güncellemeler karşımıza çıkıyor.

HarmonyOS haricinde cihazın en can alıcı özelliği ise eSIM bulundurması oluyor. Cihaza takacağınız bir SIM kartı sayesinde 4G bağlantıdan faydalanıp arama yapmak mümkün.

Cihaz 4G aktif haldeyken 3 günlük, ultra dayanıklılık modunda ise 14 günlük pil ömrüne sahip. Pro sürümünde ise bu süre sırasıyla 5 gün ve 21 güne yükseliyor. Tüm bu özelliklere ek olarak Huawei Watch 3 Pro’nun daha kesin bir konum takibi yapıyor.

Ayrıca, şirketler ve hizmetler çok yakında Huawei Watch 3 için optimize edilmiş yazılımlarını kullanıma sunacaktır diye tahmin ediyoruz.

huawei-matepad-pro-12.6 Huawei HarmonyOS Tanıtım

Huawei MatePad ve MatePad Pro

Huawei tarafından gerçekleştirilen ve dolu dolu geçen HarmonyOS tanıtım etkinliğinde yeni MatePad modelleri de yerini buldu. Üç farklı model ile karşımıza çıkan MatePad serisi özellikleri ve işletim sistemiyle göz doldurdu. Tahmin edileceği üzere MatePad serisi de HarmonyOS kullanıyor.

10.8 inç ve 12.6 inç boyutuyla MatePad Pro modellerine ek olarak MatePad 11 modeli de bizleri karşılıyor. MatePad 11 ve 10.8 inçlik MatePad Pro modellerinin önemli bir diğer farkı ise Kirin işlemci yerine Snapdragon kullanmaları oluyor.

10.8 inçlik MatePad Pro, Snapdragon 870 işlemciye sahip. MatePad 11 modelinde ise Snapdragon 865 bulunuyor.

Yeni MatePad Pro

Huawei’nin yeni performans canavarı 12.6 inçlik MatePad Pro’da ise Kirin 9000E işlemci mevcut. Cihazın ekranında 1600×2560 OLED bir panel bulunuyor. Bu değerlere bakıldığında ekranın hayal kırıklığı yaşatmayacağını söylemek mümkün.

Ayrıca Huawei, ekran gövde oranının %90 ile rakiplerinin önünde olduğunu ekliyor. Ürünün ekranında düşük mavi ışık sertifikası bulunduğu da belirtiliyor. Ancak ekran yenileme hızında bir düşüş görmek mümkün. Yeni MatePad Pro’nun 60Hz yenileme hızı mevcut.

Ekran tasarımıyla ilgili en önemli ayrıntılardan birisi ise ön kamera oluyor. Kamera alışık olduğumuz şekilde kısa kenar yerine uzun kenarda yer alıyor. Bu sayede görüntülü görüşmelerde cihazı bir bilgisayar gibi kullanmak mümkün.

10.8 inç ve 12.6 inçlik modelde farklı işlemciler kullanılsa da ürünler RAM ve depolama olarak aynı seçeneklere sahip. Her iki model de 8GB RAM Ve 128/256 GB depolama alanı bulunduruyor.

huawei-matepad-pro-klavye Huawei HarmonyOS Tanıtım

Batarya kısmında ise 12.6 inçlik modelde 14 saat dayandığı belirtilen 10.050 mAh bir batarya mevcut. 10.8 inçlik modelde ise bu batarya 7.250 mAh’e düşüyor. Hızlı şarj, M-Pencil ve manyetik klavye desteği iki cihazda da yer alıyor.

Ürünün Avrupa fiyatı ise 799 € olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizdeki fiyatı ile ilgili bir açıklama mevcut değil.

MatePad 11

Pro serisi haricinde yeni MatePad 11 de etkinlikte tanıtılan ürünler arasında. 2560×1600 çözünürlüğe sahip cihazda 120Hz ekran yenileme hızı yer alıyor. İşlemci olarak Snapragon 865 kullanılan model yeterli performansı sunacaktır.

Buna ek olarak cihazda 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı yer alıyor. Batarya olarak ise 7.250 mAh’lik bir pil bizleri karşılıyor. Ayrıca 22.5W hızlı şarj desteği de cihazda mevcut.

Tüm bunların haricinde yeni M-Pencil ve kendisi için üretilmiş bir klavyeyi destekleyen ürünün Avrupa fiyatı 399 € olarak bizleri karşılıyor.

Huawei P50

Etknilikte Huawei P50’nin de tanıtılacağı tahminler arasındaydı. Ancak Huawei, ürünü bu etkinlikte tanıtmadı. Onun yerine, etkinliğin son anlarında yeni P50’nin tasarımını kullanıcılarına gösterdi.

Ortaya çıkan görsel iddialarla son derece uyuşuyor. Ayrıca, Huawei’nin tasarımı paylaşması ürünün çok yakında olduğu anlamına da geliyor.

Huawei tarafından paylaşılan görsele göre P50’nin tasarımı şu şekilde:

Huawei-P50

Oldukça dikkat çeken tanıtım etkinliğinde karşımıza çıkan Huawei HarmonyOS ve yeni ürünler hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.