OLED iPad Modelleri Hakkında Yeni Bilgiler Gündeme Geldi

Teknoloji devi Apple, sadece akıllı telefonlara odaklanmak yerine tabletlerde de yenilikler yapmayı sürdürüyor. Şirket, iPad modellerine farklı özellikler eklemeye çalışıyor. Bunlardan birisi ise OLED ekran paneline sahip tabletler oluyor. ET News’e göre Apple, OLED iPad modellerini 2024 yılında piyasaya sürecek.

iPad modelleri küresel tablet pazarında %40’lık bir dilimi oluşturuyor. Öyle ki şirketin yılda yaklaşık 60 milyon adet iPad sattığı belirtiliyor. Gelecekte ise Apple, OLED iPad üretimi ile satışlarını daha da artırmayı hedefliyor gibi duruyor.

Geçtiğimiz senelerde de iPad’in OLED modeliyle ilgili birçok bilgi ortaya çıkmıştı. Daha önce çıkan haberlerde OLED ekranlı iPad modellerinin 2023 yılında piyasaya sürüleceğiyle ilgili sızıntılar vardı. Ancak son gelişmeye göre bu tarih 2024 yılı olarak güncellendi.

Apple OLED iPad’lerin Son Prototiplerini Üretiyor

Apple, ekran ortaklarıyla beraber OLED iPad modellerinin son prototiplerini üretmeye başladı. OLED ekran, tablet formunda ilk kez kullanılacak. iPad, iPhone’a göre üç kat daha büyük bir ekran paneline sahip. Bu nedenle iPhone ile aynı süreçten geçmeyeceği tahmin ediliyor.

Aynı zamanda şirket, iPad’lerin test sürecini de birkaç defa tekrarlamayı tercih ediyor. Dolayısıyla Apple, yeni üreteceği iPad’lerden en yüksek verimi almak için çaba gösteriyor.

ipad-10.2-inc

İddialara göre Apple, OLED iPad ile birlikte yeni bir ekran üretimi işlemini de tanıtmaya hazırlanıyor. Kuru aşındırma isimli bu işlemde ince film transistörü (TFT) ile devre desenleri oluşturuluyor. Bu sırada kimyasal teknolojiden de faydalanarak gereksiz parçaları çıkarılıyor. Bunun sonucunda ekranı daha ince ve hafif yapmak mümkün hale geliyor.

Apple, 2024 yılında çıkarmayı planladığı iPad’in daha hafif ve kaliteli bir görüntü kalitesine sahip olmasını istiyor. Bu nedenle de OLED kuru aşındırma işlemini kullanmayı tercih ediyor. Çünkü kuru aşındırma işlemi üretilen parçanın daha hafif olmasını sağlıyor. Buna ek olarak Apple, ince panelin aşındırma işleminde dayanıklılığı artırma amacıyla özel kaplamalar da üretiyor.

Yeni çıkacak iPad’lerin OLED panellerini ise Samsung Display ve LG Display tedarik edecek gibi duruyor. Apple OLED iPad’i piyasaya sürerek bu teknolojiye yapılan yatırımları artırmayı ve pazarının genişlemesini hedefliyor. Aynı şekilde Samsung ve LG Display’in de OLED tesislerine yatırım yapması beklentiler arasında yer alıyor.

Peki siz Apple’ın OLED iPad’leri 2024’te piyasa sürmesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://english.etnews.com/20220712200001

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.