Samsung’dan Metaverse Adımı: OLED Ekran Üretecek

Samsung Display şirketi metaverse taleplerini karşılamak için OLED ekran üretimine başlayacak! Metaverse için son derece önemli olan karma gerçeklik cihazlarının ihtiyaç duyduğu ekranlar Samsung elinden çıkacak. Üstelik şirketin sektördeki büyük isimlerle ortaklık gerçekleştireceği de ifade ediliyor.

Koreli haber kaynağı The Elec’in haberine göre Samsung Display, OLED mikro ekran üretimine başlayacak. Bilindiği üzere metaverse için karma gerçeklik başlıkları son derece önemli. Metaverse deneyiminin daha başarılı hale gelmesi için kaliteli ekranlar gerekiyor. Samsung da bu konuda çalışacak şirketler arasında gibi gözüküyor.

Samsung Display geçtiğimiz yıllarda OLED mikro ekranlarıyla karşımıza çıkmıştı. 2011 yılında OLED mikro ekran prototipini tanıtan şirketin bu kavrama çok da yabancı olmadığını söylemek mümkün. Ortaya çıkan yeni haberler ise Samsung’un OLED ekranın geliştirilmesi konusunda öncü şirketler arasında yer alacağını gösteriyor.

Her ne kadar bir prototip ile gündeme gelse de Samsung’un daha ticari amaçla OLED mikro ekran üretmediği biliniyor. Yine de şirketin ufak bir ekiple teknolojiyi geliştirmeyi sürdürdüğü tahminler arasında yer alıyor. Bu ekibin çalışmalarını sürdürmesindeki sebep ise Samsung’un ürünü ticarileştirme ihtimalinin bulunması olarak belirtiliyor.

Samsung’un daha önce OLED mikro ekranların çok büyük kazançlar elde etmeyeceğini düşünerek teknolojiyi ticarileştirmediği de ifade ediliyor. Ancak son gelişmeler ile bu durumun değişebileceği belirtiliyor. Özellikle Apple ve Meta gibi şirketlerin OLED mikro ekranlara olan talebi ile ürünün popüler hale gelmesinin Samsung için karar değiştirme konusunda bir etken olabileceği aktarılıyor.

Samsung Ekran Üretimi Planları Konusunda Yalnız Değil

Artan talep karşısında OLED mikro ekran üretimi kararı alan tek şirket Samsung değil gibi gözüküyor. Gündeme gelen bir başka isim ise LG Display şirketi oluyor. İddialara göre LG Display de OLED mikro ekran satışı hakkında bazı planlar geliştiriyor.

Bu durumun Samsung’un piyasaya daha hızlı girmesini sağlayacak kararlar almasına yol açabileceği ifade ediliyor. Özellikle AR ve VR başlıklara artan talebin önümüzdeki dönemde hız kazanması ile ekran üreticilerini dev fırsatların beklediği tahmin ediliyor.

Samsung’un metaverse için kullanılacak cihazlara OLED ekran üretimi hakkında şimdilik şirketten resmi bir açıklama yok. Ancak şirketin yalnızca ekran üretmeyeceği konusu da gündemde. Samsung Electronics şirketinin de yeni bir başlık üreteceği konusunda iddialar ortaya çıkıyor. Samsung Display’in OLED mikro ekran üretimine başlaması halinde Samsung Electronics’in de çalışmalarını hızlandıracağı tahmin ediliyor.

Kaynak: https://www.sammobile.com/news/samsung-display-make-oled-microdisplays-meet-metaverse-demand/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.