Google Asistan internet olmadan kullanılabilecek

İnternet devi Google, hayatı kolaylaştırmak ve dijital olanakları herkese eşit miktarda sağlayabilmek adına yeni bir adım daha atıyor. Google’ın yeni hedefi, Asistan uygulamasını internet erişimi olmayan kişilerin de kullanımına açmak. Başlangıç olarak Hindistan’da test edilen, internet bağlantısı gerektirmeyen Google Asistan hizmeti için Vodafone firması ile işbirliği yapılıyor. Test aşamasında Lucknow ve Kanpur şehirlerinde binlerce kişi tarafından denenen servis oldukça iyi sonuçlar vermiş durumda.

Hindistan’da yaşayan Vodafone veya Idea hat sahipleri ücretsiz olarak 000 800 9191 000 numaralı telefonu arayarak İngilizce veya Hintçe sordukları sorularına yanıt alabilecekler. Google Asistan telefon numarası ile görüşmenin, internet erişimi olan bir telefonda Google Asistan kullanımı ile aynı olduğu, hava durumu, trafik durumu, maç sonuçları, Ankara’nın nüfusu gibi her türlü sorulara kolayca yanıt alınabileceği belirtiliyor. Asistan numarasını arayan kullanıcı hattın ucundaki internete bağlı uygulama ile eşleştiriliyor ve eş zamanlı yanıt alabiliyor olacak. Google’ın Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Manuel Bronstein de konuşmaların gerçek zamanlı ve son derece doğal hissettirdiğini, tıpkı telefondaki biriyle konuşmak gibi olduğunu belirtiyor.

2019 yılı ortası itibarı ile dünya üzerinde 3.2 milyar insanın internet erişimine sahip olmadığını göz önünde bulundurursak bu uygulamanın çok yararlı ve başarılı olacağı bir gerçek gibi duruyor. Şimdilik sadece Hindistan’da aktif olarak uygulanan telefon araması ile Google Asistan kullanımının tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılması kısıtlı imkanlar ile yaşamını sürdüren insanların hayatına büyük kolaylık getirecektir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.