Odysee: Blockchain Tabanlı Video Platformu

Odysee, piyasada yer alan video platformlarına oranla özgürlükçü ve bağımsız bir video platformu olması için hayata geçirilmiş bir proje. Resmi olarak geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen Odysee, Eylül ayından itibaren beta sürümü ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Odysee genel müdürü Jeremy Kauffman, günümüz internetinin kurumsallaştığını ve yeni video platformunu “çocukluğumdaki gibi herkesin konuşabildiği bir internet ortamı” hayali ile hayata geçirdiğini belirtiyor.

Piyasada yer alan rakiplerinden daha özgür ve biraz daha farklı bir bir çalışma mantığına sahip olan Odysee, aylık 8.7 milyon ziyaretçiye ulaşmış durumda. Beta sürümü kullanıcılar açıldığı günden itibaren 400.000 kullanıcının yaklaşık 5 milyon videoyu sisteme yüklediği de belirtilenler arasında.

Odysee Nedir?

Odysee, LBRY (Library) şirketi tarafından geliştirilen, YouTube, Vimeo ve DailyMotion gibi bir video platformudur. Blockchain teknolojisini arkasına alan platform bağımsız ve özgür bir ortam yaratmak adına kullanıcılara sunulmuş durumdadır.

Odysee, başlangıçta sıradan bir video platformu gibi görünse de aslında bir nevi içerik marketidir. Odysee platformunda kanal oluşturabilmeniz için LBRY Credits’e ihtiyacınız bulunmaktadır. Başlangıçta LBRY Credits’i satın alabilir veya sistemde yer alan videoları izleyerek kazanabilirsiniz.

Platform üzerinde kanalınızı kurup, videolarınızı yükledikten sonra da videolarınız üzerinden daha hızlı bir şekilde LBRY Credits kazanmaya başlıyorsunuz. Yeni video platformunda 3 çeşit kredi kazanma yöntemi bulunuyor.

Bunlardan ilki video izlenme başına kazanılan LBRY kredileri. İzlenme başına kazanılan LBRY krediler bir çok değişkene bağlı olduğu için net bir kazanç hesabı yapılamıyor. Ayrıca video izlenme başına kazanç için de topluluğun belirlediği bazı şartlar bulunuyor.

Diğer LBRY Credits kazanma yöntemi ise bahşiş. Videonuzu izleyen kişiler aynı YouTube’da beğeni atar gibi, Odysee üzerinden video yaratıcısına LBRY kredileri ile bahşiş verebiliyor.

Üçüncü para kazanma yöntemi ise LBRY kredi ödüllü site içerisindeki tanıtım kampanyaları.

Bahşiş ve tanıtım kampanyaları üzerinden LBRY Credits kazanma süreci tüm kullanıcılar için geçerli olsa da, izleme başına kazanç elde edebilmek için topluluğunun bazı şartları bulunuyor.

İzlenme Başına Para Kazanma Şartları

Odysee platformunda izlenme başına para kazanmaya başlayabilmeniz için bazı önşartlar bulunmaktadır. Bu şartlar:

  • İçeriğiniz orijinal olmalı ve başkalarının orijinal çalışmalarının türevi olmamalı.
  • Kullanılan hesap en azından 1 haftadan eski olmalı.
  • Videonun yüklendiği kanal ve videonun kendisi platform üzerinde yer alan kategoriler içerinde doğru bir şekilde etiketlenmiş olmalı.

Özgür Platform Odysee Hayatta Kalabilecek mi?

Günümüzde en çok ziyaret edilen video platformlarının hepsinin merkezi bir şekilde yönetilmesi ve içeriklerin sıkı bir denetime tabii olmasından dolayı, yeni platform özgürlükçü yapısı ile bir adım öne çıkıyor.

Umarız sonları 2020 yılının başında benzer bir görüş ile karşımıza çıkan Quibi gibi olmaz.

LBRY’nin yeni video platformu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.