YouTube Alternatifi Olarak Kullanabileceğiniz 6 Platform

YouTube yeni videolar keşfetmek ve kendi videolarınızı paylaşmak oldukça çok popüler bir platform. Ancak, internette birçok YouTube alternatifi de bulunuyor. YouTube’a oranla başka avantajları olan, YouTube yerine kullanabileceğiniz 6 platformu sizler için derledik.

DTube

DTube, YouTube görünümüne ve içeriklerine benzer özellikler taşıyan bir başka video izleme platformudur. İzleme deneyiminde büyük farklılıklar olmasa da DTube’un arkasındaki teknoloji ve fikir YouTube’dan oldukça farklıdır. DTube, gizliliğe çok daha fazla odaklanan bir platform olarak biliniyor.

daube-youtube-alternatif

Tamamen merkezi olmayan bir sistemdir, yani DTube videoları, YouTube’da olduğu gibi tek bir merkezi sunucudan yüklenmez. Tüm içeriği blok zincirinde saklanır. Bu, bilgisayar korsanlarının video içeriğini kurcalamasının oldukça zor olduğu, kişisel verilerinizin sızma olasılığının düşük olduğu ve topluluğun platformu kontrol ettiği anlamına gelir.

DTube ile ilgili harika olan şey, size reklam sunmaması veya bir öneri algoritmasına sahip olmamasıdır. Youtube’da olduğu gibi burada da trend videolar kısmı bulunmaktadır. YouTube’da geçmiş olarak adlandırılan bölüm burada “Yeniden İzle” olarak yer alıyor. Geçmişte izlenilen videolara da aynı şekilde ulaşılabiliyor. Ayrıca sonradan izlemek istediğiniz videoları YouTube’da olduğu gibi izleme imkanınız bulunmaktadır. Videoları sonradan izlemek için “Sonra İzle” bölümüne ekleyip izleyebilirsiniz. Tüm bu bahsedilen özellikler YouTube’da da bulunmaktadır. DTube’un arayüzü YouTube’a oldukça benzediği için, YouTube kullanıcıları için bu platforma geçmek çok zor olmayacaktır. YouTube alternatifi olarak DTube oldukça güçlü bir aday.

DailyMotion

dailymotion-youtube

DailyMotion, aylık 112 milyon tekil ziyaretçi sayısı ile, YouTube’un ardından dünyanın en büyük ikinci video paylaşım sitesidir. 2005 yılında kurulan Benjamin Bejbaum ve Olivier Poitrey tarafından Paris, Fransa’da kurulmuştur. DailyMotion da YouTube gibi, düşük ve yüksek çözünürlüklü videolar, video gömme (embed) kodları ve hedeflenebilir reklam hizmetleri sunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda içerik üreticileri için en büyük eksiklik olarak görünen; DailyMotion’un analiz aracının olmaması, 2020 yılında son bulmuştur. 2020 yılından itibaren DailyMotion tüm içerik üreticilerine analiz aracı sunmaktadır.

MetaCafe

metacafe-youtube-alternatifi

Metacafe video platformu, YouTube ve Dailymotion’a alternatif olarak kurulmuştur. Ancak bugün, özellikle ABD’de çok beğenilen konseptlerden biri olan eğlenceli kısa klipler sunma konusunda tamamen uzmanlaşmış bir platformdur. Metacafe kullanıcıları, aynı YouTube’da olduğu gibi sunuculara resim ve videolarını yükleme imkanına sahiplerdir.

Vimeo

Vimeo modern bir arayüze ve yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü video kataloğuna sahip olan bir başka video izleme sitesidir. Başkalarıyla paylaşmak üzere kaliteli videolardan oluşan bir portföy oluşturmak isteyenlere yöneliktir. Ücretsiz bir hesapla haftada 500 MB’a kadar video yükleyebilir veya bunu aylık bir ücret karşılığında 5 GB’a yükseltebilirsiniz. Güzel bir başka avantajı ise, Vimeo videolarının tamamen reklamsız olmasıdır.

vimeo

Vimeo, YouTube’a oranla görüntü ve ses kalitesi daha yüksek olan bir platformdur. Onay politikası ve videolar üzerinde kontrol mekanizması da YouTube’dan oldukça farklıdır. YouTube’a nazaran daha az illegal ve amaçsız videolar bulunmaktadır. Vimeo’da daha sağlam bir kontrol söz konusudur.

Aynı zamanda Vimeo’da videolarınızı yüklerken, kendinize ait logolar yaratma şansınız da var. Videolarınıza logonuzu ekleyebiliyorsunuz.

Video, harika bir arayüze sahip ve yüksek kaliteli videolarıyla (4K Ultra HD) kesinlikle YouTube’u geride bırakıyor. Bu sebeple Vimeo YouTube alternatifi olarak oldukça iyi bir platform.

Vevo

Müzik, video ve eğlence platformu olarak bilinen Vevo; Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve Abu Dabi Media firmalarının ortak girişimiyle ortaya çıkmış bir web sitesidir.

vevo-youtube


Vevo ile iTunes uygulamalarını senkronize edebiliyorsunuz. iTunes arşivinizdeki sanatçılarla, Vevo içerisinde bulunan sanatçıları eşleştirme imkanınız bulunuyor. Bu şekilde daha kolay çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

Kendi özel çalma listelerinizi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda başkaları tarafından oluşturulan çalma listelerini de dinleme imkanınız bulunmaktadır.

Videonuzun iyi sunulan bir oynatma listesinde, yani Vevo oynatma listelerinde öne çıkarılma olasılığı daha yüksektir. Video içeriği, sanatçının resmi Vevo markalı YouTube kanalında yayınlanıyor. En son hitleri izleyebilir veya bir sanatçıya göre gruplandırılmış diğer video klipleri keşfedebilirsiniz.

Twitch

twitch

Oyun topluluğunda en iyi bilinen bu video barındırma platformu, kullanıcılarının oyunlarını “canlı yayınlamalarına” veya kaydı yüklemelerine olanak tanır. Ayrıca, insanların oyun ipuçlarını paylaşabilecekleri ve diğer oyuncularla etkileşime girebilecekleri bir sosyal ağ görevi görür.

Bu platform üzerinden Mac, Windows, Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 4 konsollarına sahip olan bütün istedikleri zaman yayın yapabilmektedir.

Twitch platformu üzerinden yapılan yayınlar çok popüler hale gelmiş bulunmakta. Websitesi çok popülerbet görmektedir. Uygulamanın günlük izleme sayısı 30-40 milyonlara kadar çıkabiliyor.

Twitch üzerinden yayın yaparak bağışlar alabilirsiniz. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse, izleyiciler, sizin yayınladığınız videoları seviyorsa size bağışta bulunabilir. Bu sayede Twitch üzerinden para kazanabilirsiniz. Bir başka alternatif olarak, Twitch ile ortaklık kurarak da para kazanabilirsiniz ancak ortaklık kurabilmeniz için 5000 aboneniz olması gerekmektedir. Bu şekilde bir izleyici kitlesi oluşturursanız, Twitch’e ortaklık teklif edebilir ve komisyon alır gibi para kazanabilirsiniz.

Twitch’te hem para kazanmak hem de oyun oynayarak yayın yapmak gibi şanslar var. Bu özellikler, Twitch’i YouTube’a göre daha fazla tercih edilebilir kılmaktadır.

Peki, bu platformlardan hangisi sizin daha çok ilginizi çekiyor ?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...