Yeni Nesil İçerik Platformu Quibi. Netflix’e Rakip Olabilir mi?

Quibi’nin CEO’su Meg Whitman’ın açıklamalarına göre adını “Quick Bites (Çerezlik/Atıştırmalık)” kısaltmasından alan dijital yayın platformu Quibi, 6 Nisan’da sadece ABD’de olmak üzere yayın hayatına başladı ve şimdilik okyanus ötesinde görücüye çıktı. Şirket kurucuları Jeffrey Katzenberg ve Meg Whitman, lansman haftasında 1,7 milyon indirilen uygulamanın ilk iki haftasında 2,7 milyon indirilme sayısına ulaştığını açıkladılar.

Quibi’nin Hedef Kitlesi

Quibi, çıkış noktası olarak öncelikle teknolojinin zirve noktalarına doğan Z kuşağını amaçlayarak hareket etse de üretim ve tüketimin epey hızlı geliştiği günümüz dünyasında potansiyel kitlesini ciddi oranda genişletti. Çağımızdaki genç neslin azalan ortalama dikkat süresi ve hızlı tüketim alışkanlıklarının genele yayılmasından dolayı Quibi, kendini belli bir jenerasyona hitap etmek yerine tüketici davranışlarına odaklanarak daha geniş kitleleri peşinden sürüklemeye başlarken buldu.

Quibi kısa sürede gençlerin yanı sıra durakta otobüs bekleyen, toplu taşıma kullanan bireylerin, yemek veya ders aralarında dahi tüketebilecekleri ideal bir mobil dizi izleme platformu haline geldi. Kurucularının da yaptığı açıklamalar doğrultusunda ana amacı, içerik süresi 10 dakikadan az da olsa kaliteli ve günün her saatinde mobil kullanıcılara hizmet edecek bir platform olabilmek. 

Quibi, mobil kullanıcı odaklı yayın hayatına bölümleri 7 ila 10 dakika arasında değişiklik gösteren ve yüksek kaliteli içeriklerden oluşan 50 dizi ile başladı. İlk kullanıcılarına 90 günlük ücretsiz hizmet veren Quibi, bu kullanıcılarının yaklaşık %60 -%90’ının platformu kullanmaya devam edeceğini öngörüyor. Quibi 90 günlük deneme süresi bittiğinde kullanıcılarına iki seçenek sunuyor: reklamlar ile birlikte platformu kullanmak isteyenlere 5 dolar, reklamsız Quibi hizmeti almak isteyenlere ise 8 dolar üzerinden içeriklere sınırsız erişim sağlıyor.

Telefon ekranında seyredilen görüntü
Quibi, mobil cihazlara yönelik dijital yayın platformu.

450 milyon dolarlık pazarlama bütçesiyle piyasaya giren Quibi’nin Super Bowl reklamı da epey ses getirerek TheGuardian haberine göre 1,7 milyar dolarlık yatırım aldı. Yatırımcılar arasında SonyPictures, Alibaba Group ve The Walt Disney Company gibi büyük şirketler de yer alıyor. İlk yılında Quibi 175 orijinal içerik üretmeyi ve toplamda “Quibis” adını verdikleri 8500 içerik ile hedefine ulaşmayı planlıyor. 

Quibi Steven Spielberg ile İçerik Hazırlamayı Planlıyor

Platform, Steven Spielberg gibi ünlü isimlerle birlikte projeler hazırlayıp çabuk tüketilebilecek içerikler için de kaliteyi üst noktalarda tutmayı hedefliyor. Steven Spielberg’in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı korku dizisi Spielberg’s After Dark, Snapchat CEO’su Evans Spiegel’den de kendi hayatını anlatan bir drama olan Frat Boy Genius ve BBC Natural History departmanından Fierce Queens gibi orijinal yapımları da bünyesinde bulunduran Quibi, kısa sürede kaliteli içeriklerle teknoloji dünyasında adından söz ettirmeyi başardı. 

Ayrıca Quibi’nin içerik türleri Drama, Korku, Belgesel, Animasyon, Haber ve Yarışma gibi çeşitleri de kapsıyor. Quibi CEO’su Meg Whitman’ın ilk verilere göre uygulamayı kullananların büyük çoğunluğunun yaş ortalamasını 30-35 olarak açıklamasına rağmen bu platformun geniş ve hızlı tüketilebilir içerikleriyle büyük bir kullanıcı kitlesine hizmet sunacağa benziyor. 

Quibi Netflix’e rakip olabilir mi?

Büyük ekranda netflix
Quibi Netflix’e rakip olabilir mi ?

Dijital yayın piyasasına hızlı ve güçlü bir giriş yapan Quibi’nin kurucuları Jeffrey Katzenberg ve Meg Whitman her ne kadar Netflix’i kendilerine rakip olarak görmek istemeyip kendi kitlelerini oluşturma amacıyla hareket etseler de kısa sürede yakaladıkları bu başarı şimdiden Quibi’nin Netflix’e rakip olup olmayacağı tartışmalarını başlatmaya yetti. Ayrıca bu ikili, Quibi’nin sadece mobil odaklı olması, TV desteği olmaması ve mevcut kullanıcılarına geniş ekran deneyimi hizmeti veremediklerinin farkındalar. Buna rağmen, mobil cihazların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu şu günlerde yaptıkları ve aldıkları yatırımlara bakılırsa mevcut potansiyelden epey umutlu oldukları anlaşılıyor. 

Quibi Netflix’e dişli bir rakip mi olacak? Yoksa bu yatırımlar ve projeler boşa mı gidecek? Ya da Netflix paranın gücünü kullanıp Quibi’yi satın mı alacak? Bekleyip hep beraber göreceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Profesyonel Bilgi İşçisi ve Teknoloji Meraklısı.

“Yeni Nesil İçerik Platformu Quibi. Netflix’e Rakip Olabilir mi?” üzerine 3 yorum

  1. Harika yazı olmuş, elinize sağlık. Her halükarda bize yarar. Çeşitlilik, yenilik iyidir 🙂

  2. Quibi apayrı bir segment oluşturuyor gibi ve her durumda tüketiciye yarayacağı kesin. Netflix’in endişe etmesine gerek yok bence.

Yorumlar kapalı.