John McAfee: İlk Ticari Anti-virüs Program Yazılımcısı

John McAfee son günlerde hapishane hücresinde intihar ettiği haberiyle dünyanın gündemine oturan ilk ticari anti-virüs program yazılımcısı.

Fakat John’un ünü ve dünyanın gündemine oturması esasında yalnızca anti-virüs program yazılımcısı olmasından kaynaklanmıyor. Kendisi aynı zamanda kripto para dünyasının en önde gelen isimlerinden biriydi. Adı pek çok spekülasyona karışmıştı. Dolayısıyla onun ününün geçmişte yaptığı işlere dayandığı rahatlıkla söylenebilir.

Gelin, yer aldığı işlerle adından çok konuşturan ve ölümüyle arkasında pek çok soru işareti bırakan bu tuhaf adamın yaşamına ve işlerine yakından bakalım.

John McAfee ve Serüvenleri

Amerikalı bir baba ve İngiliz bir annenin çoğu olarak yaşama gözlerini açan John McAfee 1945 yılında İngiltere’de dünyaya geliyor. John ve ailesi, baba McAfee’nin askerlik hizmetinin sona ermesiyle Amerika’ya taşınıyorlar. Alkol bağımlısı olan baba McAfee, John henüz 15 yaşındayken intihar ederek yaşama veda ediyor. Anlaşıldığı üzere, John McAfee’nin çocukluğu pek de renkli geçmemiş.

Fakat o, babasını kaybettikten sonra eğitim hayatına hız kesmeden devam ediyor. Roanoke Koleji’nde eğitimini tamamlıyor. McAfee eğitim gördüğü sırada geçimini ise dergi satarak sağlıyor. Hatta onun henüz öğrencilik yıllarında yaptığı işlerden güzel kârlar elde ettiği biliniyor. Bu başarılarının yanı sıra, onun üniversite hayatıyla aşırı alkol tüketimine başladığı ise söylentiler arasında.

Öğrencilik hayatından sonra McAfee, 60’lı yıllarda delikli kart sistemlerini kodlayan bir şirkette çalışmaya başlıyor. Bu işin ona erken programlama dilinin temellerini öğrettiği bilinmekte. Akabinde IBM bilgisayar sistemini kullandığı yeni bir işe atılıyor. 70’li yıllarda ise Nasa’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde görev alıyor. McAfee’nin bu süre zarfında uyuşturucu maddelerine olan bağımlılığının başladığı biliniyor.

McAfee Associates

Takvimler 80’li yılları gösterdiğinde, John adeta girişimci ruhunu ortaya koyuyor. O uzun bir süre zararlı yazılımlar üzerine incelemeler yapıyor. Devamında anti-virüs ürünleri oluşturup bunları satmaya karar veriyor. O, pek çok kişi tarafından tanınmasına neden olan McAfee Associates adını verdiği şirketini kuruyor. John’un şirketi kısa sürede başarıyı yakalayıp ilgi çekmeye başlıyor. Şirketin ona yılda 5 milyon dolar kazandırdığı bilinmekte.

İlerleyen süreçte, McAfee’nin şansı yaver gidiyor. 92 yılında herkesin kabusu olan Migelengelo adlı bir virüs onun işinin önünü açıyor. Çünkü kurumların anti-virüs programına olan ilgileri ve ihtiyaçları artıyor. Haliyle John McAfee’nin ve kurmuş olduğu şirketin popülaritesi de artıyor. Fakat 94 yılında o, kurmuş olduğu şirketten istifa ediyor. İki yıl sonra hisselerini 100 milyon dolara sattığı bilinen John’un bir süre Stanford Üniversitesi’nde dersler verdiği biliniyor.

Takvimler 2000’li yılları gösterdiğinde ise McAfee radikal bir karar alır. O, Karayip ülkelerinden biri olan Belizi’ye taşınır. Burada ilaç sektörüne girdiği bilinen John’un aynı zamanda yasadışı işlere bulaştığına ilişkin dedikodular çıkar. Bu dedikoduların yanı sıra, 2012’de komşusunu öldürmek suçuyla Belizi Hükümeti tarafından sorgulanır. Bu haberler üzerine John’un hayatı insanlar tarafından daha fazla ilgi görür. Herkes hakkında çıkan tuhaf haberlerle gündemden düşmeyen bu adamın kim olduğunu merak etmeye başlar.

McAfee, Belizi’de yaşadıkları neticesinde Amerika’ya dönüş yapar. Onun için artık yeni bir dünyanın kapıları açılır: Kripto Para Dünyası.

Kripto Paraya Yeni Bir Soluk: Ghost

John McAfee, Belizi’den Amerika’ya döndükten sonra bu kez rotasını kripto para sektörüne çeviriyor. Bu sektöre adım atar atmaz adından söz ettirmeyi başarıyor. Bu ilginç adamın Bitcoin’in kurucusu Satoshi’nin kimliğini bildiğini iddia etmesi dünya gündemine bomba gibi düşüyor. Bunun üzerine, John 2020 yılında gizlilik odaklı ve Ghost adını verdiği kripto para primini geliştirdiğini açıklıyor. Bu hamlesinin ardından projesini hayata geçiriyor. Ne yazık ki onun kripto para macerası mutlu sonla bitmiyor.

SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ona dava açıyor. Davanın gerekçeleri arasında şunlar yer alıyor: 2017 yılında ICO tekliflerinin yanıltıcı reklamlarını yapıp Twitter üzerinden takipçilerine ICO projesi önerdiği, algı yaratarak 23,1 milyon dolar kazandığı ve vergi kaçırdığı. Kendisi her ne kadar bu iddiaları tümüyle reddetmiş olsa da 6 Ekim 2020’de İspanya’da tutuklanıyor.

John McAfee ve Şaibeli Ölümü

John’un bir süre İspanya’da kalması üzerine, geçtiğimiz günlerde ABD tarafından iadesi istediği haberi geldi. Bu haberin hemen ardından ise İspanyol El Pais gazetesi 75 yaşındaki McAfee’nin hücresinde ölü bulunduğunu duyurdu. Aynı zamanda gazete, elde edilen ilk bulgulardan hareketle onun ölümünün arkasında yatan nedenin intihar olduğu açıklamasında bulundu.

Enteresandır ki, 2019 yılında John McAfee Twitter üzerinden ilginç bir paylaşımda bulunuyor. Bu paylaşımında ABD’li yetkililer tarafından tehditler aldığını ve asla intihar etmeyeceğini bildirmişti. Aynı zamanda 2020 yılında “kendimi asarsam bu benim suçum olmayacak” ibaresi geçen bir tweet daha atmıştı. Enteresan olan bir diğer şey ise onun bu ay gerçekleştirilen video-konferanslı duruşmasında kendisine yapılan suçlamaların tümünün politik olduğunu iddia etmiş olması.

John McAfee “ilk ticari anti-virüs yazılımının yaratıcısı” unvanın yanı sıra, ölümünün nedeni açıklığa kavuşuncaya dek uzun bir süre adından söz ettireceğe benziyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilim ve teknolojinin insan yaşamına etkileri konusunda oldukça meraklı. Özellikle, bilim ve teknoloji dünyasına katkıda bulunmuş isimler üzerine yazılar kaleme almayı seviyor. Bu alanlarda araştırmalar yapmak, okumak ve yazmak vazgeçilmezlerinden. Ayrıca felsefe, psikoloji, sosyoloji ve sinema ilgi duyduğu alanlar arasında. Bu alanlar üzerine çeşitli platformlarda ve basılı bir dergide içerikler üretiyor.