Microsoft, Xbox Cloud Gaming için Yeni Özellikler Geliştirdi!

Teknoloji devi Microsoft, piyasaya sürdüğü ürünler üzerinde geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Şirket, şimdi ise yaptığı bir açıklamayla Xbox Cloud Gaming için yeni özellikler geliştirdiğini duyurdu. Microsoft, Xbox oyunlarını Xbox Cloud Gaming üzerinden çeşitli cihazlara aktarıyor. Şirket, şimdi ise bu hizmetine fare ve klavye desteği eklemeye hazırlanıyor.

Günümüzde teknoloji kullanıcıları, cihazları çok çeşitli alanlarda kullanıyorlar. Durumun farkında olan Microsoft ise Xbox Cloud Gaming için yeni özellikler geliştirdi. Şirket, her geçen gün popülerleşen hizmete fare ve klavye desteği ekledi. Bilindiği üzere Microsoft, Xbox Cloud Gaming için yeni özellikler üzerinde çalıştıklarını bir süre önce açıklamıştı. Fakat şirket, yeni özelliklerin yayınlanma tarihi hakkında bir açıklama yapmamıştı.

Araştırmacılar, yeniliklerin bu yaz geleceğini iddia ediyorlar. Bunun yanı sıra ulaşılan bilgilere göre yeni özellikler, belirlenen tarihten daha yakın bir zamanda piyasaya sürülebilir. Xbox Cloud Gaming; Minecraft, Halo Infinite ve Fortnite gibi oyunlara fare ve klavye desteği veriyor.

Ancak bu oyun yelpazesinin çok dar kaldığını söyleyebiliriz. Ne var ki ortaya çıkan bilgiler, şirketin sunacak olduğu yeni özellikler ile birlikte bu oyun yelpazesini genişleteceğini gösteriyor.

Microsoft Xbox Cloud Gaming için Geliştirilen Yeni Özellikleri Açıkladı!

Klavye ve fare desteğinin yanı sıra Microsoft, geriden gelen oyun akışlarına da çözüm bulacağını belirtiyor. Şirket, oyunlarda yaşanan gecikme süresi için harekete geçti. Bu doğrultuda Microsoft, yeni API ayaları üzerinde de çalışıyor.

Yeni geliştirilen özellik için donanım özelliklerini yeniden yapılandıran Direct Capture hizmeti kullanılıyor. Oyun akışlarının geriden gelmesinin birçok nedeni mevcut. Xbox Cloud Gaming bu durumu önlemek için Direct Capture kullanıyor.

Microsoft Xbox Cloud Gaming için Geliştirilen Yeni Özellikleri Açıkladı

Bu sayede Microsoft, oyunların akıcılığında ciddi bir gelişme sağlamayı planlıyor. Bunun yanı sıra Direct Capture, bazı noktalarda hizmeti sınırlayacak diyebiliriz. Çünkü Direct Capture, maksimum 1440P çözünürlük sağlıyor. Ayrıca bu hizmet, henüz dinamik bir çözünürlük ve HDR desteğine sahip değil.

Xbox Cloud Gaming, mobil cihazlar için 720P’ye kadar ve bilgisayarlar için 1080P’ye kadar destek sağlıyor. Bundan dolayı oyunların çözünürlüğünde bir sınırlamanın olması, çoğu oyuncu için büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. Öte yandan, Microsoft daha yüksek çözünürlükleri destekleme konusunda bazı çalışmalar yapıyor. Bu doğrultuda şirket, geliştirilmekte olan 1440P çözünürlüğü ve 4K desteği için belirli bir tarih vermiyor.

Microsoft tarafından geliştirilen yeni özellikler, yakın zamanda oyunculara sunulacak. Sizler de Xbox Cloud Gaming için geliştirilen yeni özellikler hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/22/23178179/xbox-cloud-gaming-keyboard-and-mouse-support-latency-improvements

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye dair güncel konuları araştırmayı ve paylaşmayı seven bir araştırma tutkunu