MediaTek Dimensity 9000 Plus Tanıtıldı!

MediaTek, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şirket, daha çok ürettiği mobil işlemciler ile bilinmektedir. Öyle ki MediaTek, yakın zamanda piyasaya sürdüğü Dimensity 9000 ile mobil işlemci pazarına damga vurmuştu. Gelen tepkilerden memnun kalan şirket, işlemci üzerinde çeşitli geliştirmeler yapmaya karar verdi. Bunun üzerine MediaTek, şimdi de Dimensity 9000 Plus modelini tanıttı!

Şirket, yeni Dimensity modeliyle ciddi bir performans artışı sağladıklarını belirtiyor. Bundan dolayı MediaTek, Dimensity 9000+ modelinin genellikle amiral gemisi telefon modellerinde kullanılacağını söylüyor.

MediaTek Dimensity 9000 Plus Performansıyla Etkileyecek!

Akıllı cihazlar için üretilen işlemciler, her geçen gün gelişmeye devam ediyorlar. Yakın zamanda Qualcomm ve MediaTek tarafından geliştirilen üst düzey işlemciler, akıllı cihazların performanslarında ciddi artış sağladılar. Diğer taraftan şirketler, bu işlemcilerin geliştirilmesinin üzerinden çok zaman geçmeden yeni işlemciler için çalışmaya başladılar.

Hatta bu konuda ilk hamle, yeni bir açıklamayla birlikte MediaTek tarafından atıldı. Şirket, yaptığı yeni bir açıklamayla birlikte Dimensity 9000+ modelini tanıttı. MediaTek, geliştirdikleri yeni işlemci ile Dimensity 9000’in performansından %5’lik bir artış sağladıklarını belirtiyor. Bunun yanı sıra şirket, Dimensity 9000+ modelinde grafik performansında da %10’luk bir artış olduğunu söylüyor.

Dimensity 9000+ ile gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Çünkü MediaTek, yeni işlemci modelinde 5G performansında da önemli bir gelişme olduğunu belirtiyor. Performansıyla kendisinden söz ettirecek olan işlemci, 1+3+4 çekirdek yapısıyla kullanıcılarıyla buluşacak. Şirket, bu modelde 3.2GHz hızında çalışacak Cortex-X2 çekirdeğin yanı sıra üçlü Cortex-A710 ve dörtlü Cortex-A510 çekirdekleri kullandı.

MediaTek Dimensity 9000+ Performansıyla Etkileyecek

İşlemcinin GPU kısmında ise güçlendirilmiş Mali-G710 MC10 mevcut. Bunun yanı sıra işlemci, kullanıcılarına çeşitli özellikler sunacak. Bu özelliklerin başında üçlü 18 bit HDR video çekimi imkanı geliyor. MediaTek, Imagiq 790 teknoloji sayesinde kullanıcılarına yüksek kalitede bir video kayıt performansı sunacak. Ayrıca işlemcide yer alan 5G modem özelliği, işlemcinin 5G performansını önemli ölçüde geliştirecek.

MediaTek, yaptığı açıklamada yeni işlemciyle birlikte gelecek olan akıllı cihazlar için de tarih verdi. Şirket, Dimensity 9000+’a sahip olan akıllı cihazların, 2022 yılının 3.çeyreğinde piyasada yer alacaklarını açıkladı. Böylece akıllı telefon kullanıcıları, yakın bir zamanda MediaTek tarafından geliştirilen güçlü işlemciyi kullanabilme imkanına sahip olacaklar.

Sizler de MediaTek tarafından geliştirilen Dimensity 9000 Plus hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://corp.mediatek.com/news-events/press-releases/mediatek-expands-flagship-smartphone-performance-with-the-dimensity-9000

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.