Snapdragon 8 Gen 2 için Tarih Verildi

Son zamanların en çok konuşulan çiplerinden birisi Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon 8 Gen 1 oluyor. Kasım ayının sonlarından tanıtılan bu çip, mobil donanımların zirvesine göz dikiyor. Ancak bu durum çok yakında değişecek gibi gözüküyor. Çünkü Snapdragon 8 Gen 2 için de bir tarih gündeme geldi.

Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon 8 Gen 1, kullandığı yenilikçi teknolojiler ile büyük beğeni topladı. 4nm boyutu ve yeni Armv9 mimarisi ile piyasadaki en iyi çipler arasında yer alan bu model, birçok amiral gemisinde yer alacak. Dimensity 9000 ile rekabet içerisinde olduklarını da belirtmekte fayda var.

Şu anda üretimi devam eden bu çip gelecek senenin ilk yarısında da üretim bandından ayrılmayacak. Fakat, sonrasında Qualcomm’un planları değişiklik gösterebilir. Samsung tarafından üretilen bu çipin üretim adresinin değişmesi söz konusu. Bunun yanı sıra “yeni” bir çip de Qualcomm’un planları arasında gibi gözüküyor.

Yapılan testlere göre Snapdragon 8 Gen 1, piyasadaki en güçlü çipler arasında yer alıyor. Hatta, A15 Bionic gibi güçlü bir işlemciyle de kafa kafaya olduklarını belirtmekte fayda var. Apple tarafından geliştirilen A15 Bionic, Snapdragon 8 Gen 1 ile grafik bazında aynı seviyede olarak ifade ediliyor.

OnePlus 10, Snapdragon 8 Gen 1 ile Kullanıcılarıyla Buluşacak!

Snapdragon 8 Gen 2 için Tahmini Tarih Mayıs

Şu anda Samsung tarafından üretilen Snapdragon 8 Gen 1’in gelecek seneki rotası hakkında bazı öngörüler mevcut. Bunlardan birisi mayıs ayında üretimin TSMC bünyesinde devam edeceği oluyor. Hatta, üreticinin değişmesiyle çipin isim değiştireceği de ifade ediliyor.

Çipe verilecek yeni isim tahminlerinden birisi Snapdragon 8 Gen 2 oluyor. Ancak tüm tahminler bu yönde değil. Buna ek olarak Snapdragon 8 Gen 1+ ismi de tahminler arasında yer alıyor.

Bu hamleyle birlikte değişiklik gösterecek bir diğer unsur da şirketler tarafından üretilecek çip miktarı oluyor. TSMC’nin Snapdragon 8 Gen 1 üretimini bünyesine katmasıyla Samsung’dan daha fazla çip üreteceği ifade ediliyor.

Bu durumun başlıca sebeplerinden birisi ise TSMC’nin kullandığı teknolojiler oluyor. 4nm teknolojisi konusunda daha başarılı bir üretim bandına sahip olan TSMC, enerji verimliliği de sunuyor. Böylece üretim konusunda daha geniş bir kitleye hitap ettiğini söylemek mümkün.

Qualcomm’un uzun bir sürenin ardından Apple ile sağlam bir rekabet sunan çip üretmesi oldukça heyecan verici. Fakat bu performansın tam olarak nasıl etki gösterdiğini anlamak için Snapdragon 8 Gen 1 çipine sahip telefonları beklemekte fayda var.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.