En İyi Telefon İşlemcileri – 2022

Akıllı telefonlar, günümüzde insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdalar. İnsanlar, günlük işlerinden iş yaşamlarına kadar birçok alanda akıllı telefonlardan faydalanıyorlar. Bundan dolayı akıllı telefonların performansı, teknoloji kullanıcıları için oldukça önemli bir noktaya geldi. Akıllı telefonların performansını etkileyen en önemli faktörlerin başında işlemciler geliyor. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, en iyi telefon işlemcileri hangileri diye merak ediyorlar.Mobil işlemci üreten şirketler, gelişen teknolojiyi iyi seviyede kullanmayı başarıyorlar. Bu sayede telefon ve tablet pazarına güçlü işlemciler sunuluyor. Bu durum, kullanıcıların cihazlardan yüksek performans almalarını sağlarken bir yandan da kafa karışıklığı yaşamalarına sebep oluyor.

Çünkü hızla gelişen teknoloji, yeni mobil işlemcilerin piyasada yer edinmesini sağlıyor. Bundan dolayı kullanıcılar da hangi işlemcinin daha güçlü ve güncel olduğunu takip etmekte zorlanabiliyorlar. Teknoloji kullanıcıları, bu yüzden en iyi telefon işlemcileri hangisi diye çok fazla sorguluyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi telefon işlemcilerinden bahsedeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz listemize göz atalım.

En İyi Telefon İşlemcileri – 2022

Apple A16

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi mobil işlemciler listemizin ilk sırasında son zamanların en popüler işlemcilerinden olan Apple A16 yer alıyor. Apple, diğer iPhone serilerinde olduğu gibi iPhone 14 serisinde de yeni işlemci modeli olan A16 ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Şirket, üretmiş olduğu güçlü işlemci sayesinde henüz iPhone 14 modelleri tanıtılmadan önce A16 ile teknoloji gündeminin merkezine oturmayı başardı.

Apple A16, 7 Eylül 2022’de Apple tarafından yapılan tanıtımla birlikte resmi olarak teknoloji kullanıcılarının karşısına çıktı. Şirket, bu işlemciyi 4 nm 6 çekirdekli olarak tasarladı. Bunun yanı sıra A16, 3460 MHz değerinde çalışıyor. LPDDR5 desteğiyle geliştirilen işlemci, tasarımı sayesinde piyasada yer alan en güçlü telefon işlemcilerinin başında geliyor.

Bunun yanı sıra Apple, işlemcide 5G desteği gibi güncel teknoloji desteklerini de sağlıyor. Böylece Apple, A16’yı uzun vadede kullanıcılarını memnun edecek bir işlemci olarak geliştirdi. Şirket, şimdilik bu mobil işlemci modelini iPhone 14 serisinin bazı modellerinde kullandı. Apple’ın bu işlemciyi gelecekte hangi telefon ve tablet modellerinde kullanmayı planladığı net bir şekilde bilinmiyor.

Apple A15

En iyi telefon işlemcileri listemizin ikinci sırasında yine Apple tarafından üretilen A15 yer alıyor. Bilindiği üzere Apple, genellikle ürettiği cihazlarda kendi işlemcilerini kullanmayı tercih ediyor. Bu kapsamda iPhone ve iPad modellerinde de Apple A serisinin işlemcileri, Apple kullanıcılarıyla buluşuyor.

Apple tarafından geliştirilen A serisinin en yeni modeli ise A15 olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, bu işlemciyi iPhone 13 serisi için geliştirdi. Daha sonrasında bu işlemci, 2022 yılında tanıtılan iPhone SE modelinde de kullanıldı. Bu sayede Apple, yeni geliştirdiği cihazlarda kullanıcılarına üst düzey bir performans vermeyi hedefliyor.5 nm olmasıyla dikkat çeken işlemci, 6 çekirdekli yapısıyla kullanıcılarına hizmet veriyor. 3223 MHz değerinde çalışan A15, 4266 MHz frekansta çalışan LPDDR4X bellekleriyle yüksek performans sunuyor. Ayrıca işlemcide 5G desteği de mevcut. Şirket, bu sayede A15 ile kullanıcılarıyla buluşacak olan cihazlarında birçok cihazında olduğu gibi uzun süreli kullanım sunmayı hedefliyor.

Belirttiğimiz gibi Apple, bu işlemciyi yeni cihazlarında yüksek performans yakalamak amacıyla oluşturdu. Bundan dolayı Apple A15, günümüzde en gelişmiş mimariye sahip işlemcilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca işlemci, AnTuTu ve Geekbench başta olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan testlerde en yüksek performans veren işlemcilerden birisi olarak ön plana çıkmayı başardı.

Apple A15, şimdilik iPhone 13 modelleri ve 2022 yılında tanıtılan iPhone SE modelinde mevcut. Apple’ın bu işlemciyi önümüzdeki süreçte hangi modellerinde kullanmayı tercih edeceği net olarak bilinmiyor.

Dimensity 9000+

2021 yılının son günlerinden itibaren MediaTek ve Qualcomm arasında çekişmeli bir işlemci rekabeti başladı. İki şirket de piyasaya oldukça güçlü performanslara sahip mobil işlemciler sundular. Bunun üzerine MediaTek, piyasaya sürdüğü Dimensity 9000’i biraz daha geliştirerek Temmuz 2022’de Dimensity 9000+ modelini teknoloji kullanıcılarıyla buluşturdu.

En iyi mobil işlemciler - Dimensity 9000+

MediaTek, bu işlemciyi 4 nm ve 8 çekirdekli olarak tasarladı. Bu konuda şirket, rakiplerine ciddi ölçüde göz dağı verdi diyebiliriz. Bunun yanı sıra MediaTek, işlemcide 3750 MHz frekansında çalışan 24 GB’a kadar LPDDR5X desteği sundu. Böylece işlemci, tam bir üst segment performans işlemcisi olarak tasarlandı.

WiFi 6 ve 5G desteği sağlayan Dimensity 9000+, yapılan testlerde performansını ortaya koydu. Böylece işlemcinin güçlü performansı, test sonuçlarında da kendisini göstermiş oldu. Bizler de hazırlamış olduğumuz en iyi telefon işlemcileri listemizde 2022’nin en iddialı işlemcilerinden olan Dimensity 9000+’a yer verdik.

Snapdragon 8 Gen 1+

MediaTek gibi Qualcomm da geliştirmiş olduğu işlemciyi biraz daha geliştirmeye karar verdi. Bu kapsamda şirket, Mayıs 2022’de Snapdragon 8 Gen 1+ modelini tanıttı. Snapdragon 8 Gen 1, akıllı telefon üreticilerinin ve teknoloji kullanıcılarının yoğun ilgisini çekmişti. Bundan dolayı birçok şirket, üretmiş olduğu yeni akıllı telefon modellerinde Snapdragon 8 Gen 1’i kullanmayı tercih etti.

Qualcomm tarafından Snapdragon 8 Gen 1+’ın tanıtılması, şirketlerin ve kullanıcıların tercihini değiştirdi. Çünkü Snapdragon 8 Gen 1+, 4nm 8 çekirdekli bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra Qualcomm, bu modelde 24 GB’a kadar destekli 3200 MHz frekansında çalışan LPDDR5 RAM desteği sundu. Böylece Snapdragon 8 Gen 1+ hem teknoloji üreticilerinin hem de kullanıcılarının yeni gözde işlemcilerinden birisi olmayı başardı.

Rakibi olduğu birçok işlemci gibi Snapdragon 8 Gen 1+’da WiFi 6 ve 5G desteği ile kullanıcılarıyla buluşuyor. 2022’nin en iddialı işlemcilerinden birisi olan Snapdragon 8 Gen 1+, bu yıl içerisinde tanıtılan birçok yeni akıllı telefon modelinde yer alıyor.

Snapdragon 8 Gen 1

Mobil işlemci denildiğinde birçok teknoloji kullanıcısının aklına Qualcomm tarafından üretilen işlemciler geliyor desek yanlış olmayacaktır. Qualcomm, bu sektörde hizmet veren en başarılı ve köklü şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, neredeyse her sene yeni tanıttığı bir amiral gemisi işlemci ile kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Qualcomm, bu başarısını 2022 yılında da sürdürmeyi başardı.Bilindiği üzere Qualcomm, 2021 yılının son aylarında yeni Snapdragon modeli olan Snapdragon 8 Gen 1’i tanıttı. Şirket, tanıttığı bu işlemciyle teknoloji gündemine oturdu. Çünkü yüksek performans vermeyi hedefleyen işlemci, birçok teknoloji üreticisinin ilgisini çekti. Bu doğrultuda şirketler, bu işlemciyi ilk kullanan şirket olmak için adeta yarışa girdiler.

En iyi telefon işlemcileri - Snapdragon 8 Gen 1

Bunun sonucunda 2022 yılında tanıtılan birçok amiral gemisinde işlemci kısmında Snapdragon 8 Gen 1 karşımıza çıkıyor. Qualcomm, 4 nm olarak ürettiği bu işlemcide 8 çekirdekli bir mimari geliştirmeyi tercih etti. 3000 MHz değerinde çalışan işlemci, 5G desteği sunmasıyla da hem teknoloji üreticilerinin hem de kullanıcılarının ilgisini çekiyor.

Qualcomm, işlemcide 3200 MHz hızda çalışan LPDDR5 bellek kullanmayı tercih etti. Bu sayede şirket, güncel teknolojiyi kullanarak mobil cihaz kullanıcılarına yüksek bir performans sunmayı hedefliyor. Nitekim Qualcomm, bu konuda oldukça başarılı oldu diyebiliriz.

Çünkü yapılan çeşitli test sonuçları, Snapdragon 8 Gen 1’in piyasada yer alan en güçlü telefon işlemcilerinden birisi olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı Xiaomi ve Samsung başta olmak üzere birçok akıllı cihaz üreticisi, yeni ürettikleri cihazlarda Snapdragon 8 Gen 1 kullanmayı tercih ediyorlar. Ayrıca işlemcinin yüksek performansı, önümüzdeki süreçte de akıllı telefon üreticilerinin Snapdragon 8 Gen 1’e yönelmesini sağlayacaktır.

Dimensity 9000

En iyi telefon işlemcileri listemize Dimensity 9000 ile devam ediyor. Mobil işlemcilerden bahsedilen bir listede MediaTek tarafından üretilen Dimensity modellerine değinmesek olmazdı. Çünkü MediaTek, piyasada yer alan ve oldukça sık kullanılan başarılı bir mobil işlemci üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, özellikle 2022 yılında adından çok fazla söz ettiriyor. Bunun da en temel sebebi tabii ki Dimensity 9000 oluyor.

MediaTek, rakipleri gibi yılın belirli dönemlerinde işlemciler tanıtarak piyasadaki rekabette kendisini gösteriyor. Bu doğrultuda şirket, 2021 yılının sonlarında Dimensity 9000 ile teknoloji kullanıcılarının karşısına çıktı. Yüksek performans vaadiyle heyecanlandıran Dimensity 9000, yapısıyla da teknoloji takipçilerini kendisine hayran bıraktı.

MediaTek, yeni işlemcisini 4 nm olarak tasarladı. Bunun yanı sıra şirket, 3050 MHz değerinde çalışan Dimensity 9000’de 8 çekirdek kullanmayı tercih etti. 5G desteği bulunan işlemcinin bellek kısmında ise 3750 MHz değerinde çalışan LPDDR5X bellekler yer alıyor. Şirket, tasarladığı işlemci mimarisi sayesinde iddia ettiği gibi yüksek performans değerlerine ulaşmayı başardı.

Dimensity 9000, oyun ve günlük kullanım başta olmak üzere çeşitli alanlarda yapılan testlerde yüksek performans göstermeyi başardı. Bu sayede işlemci, çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan testler doğrultusunda piyasada yer alan en güçlü işlemcilerden birisi olduğunu kanıtladı.

Yakın zamanda tanıtılan Redmi K50 Pro, Dimensity 9000 ile gelen ilk cihazlardan birisi olmayı başardı. Bunun yanı sıra yapılan açıklamalara göre MediaTek tarafından geliştirilen yeni amiral gemisini kullanan ilk şirketler arasında Oppo ve Vivo da yer alacak.

Snapdragon 888+

En iyi telefon işlemcileri listemize Snapdragon 888+ ile devam ediyoruz. Qualcomm, uzun süredir işlemci sektöründe hizmet veriyor. Bundan dolayı şirketin işlemci modelleri, genel olarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra Snapdragon 888+ ise yakın zamana kadar performans konusunda piyasadaki rakiplerine fark atıyordu diyebiliriz. Yeni tanıtılan işlemciler, Snapdragon 888+’ın performansını geçmeye başlasalar da Snapdragon 888+ günümüzde hâlâ en iyi telefon işlemcilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.Qualcomm, bu işlemciyi 5 nm olarak tasarladı. Bunun yanı sıra işlemci, 2995 MHz değerinde çalışıyor. Ayrıca Qualcomm, bu işlemciyi 8 çekirdekli bir mimari üzerine geliştirmeyi tercih etti. İşlemcinin bellek kısmında ise 3200 MHz değerinde çalışan LPDDR5 bellekler mevcut. Bu mimari, Qualcomm Snapragon 888+’ın bir süre işlemci piyasasında rakipsiz olarak en iyi işlemci olarak anılmasını sağladı.

En iyi telefon işlemcileri - Snapdragon 888+

İşlemcinin güçlü mimarisi, işlemciyi günümüzde hâlâ en güçlü işlemcilerden birisi haline getirmektedir. Test kuruluşları tarafından yapılan güncel testlere göre Snapdragon 888+ günlük kullanımın yanı sıra yüksek performans gerektiren oyunlar başta olmak üzere çeşitli işlemlerde de yüksek performans göstermeyi başarıyor. Bu sayede Snapdragon 888+, belirttiğimiz gibi piyasada yer alan en iyi telefon işlemcilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Son zamanların en popüler işlemcilerinden olmayı başaran Snapdragon 888+, teknoloji üreticilerinin de dikkatini çekiyor. Bundan dolayı Xiaomi Mi Mix 4, Honor Magic 3 Pro+ ve Asus ROG Phone 5s Pro başta olmak üzere birçok amiral gemisinin işlemci kısmında Snapdragon 888+ yer alıyor.

Apple A14

Apple, bir başka işlemci modeliyle tekrar listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor. Şirket, ürettiği mobil cihazlar ile telefon piyasasında kendisini kanıtlamayı başaran şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Apple’ın bu başarısının arkasında tabii ki tercih edilen donanımlar yer alıyor. Bu kapsamda Apple, geçtiğimiz yıllarda iPhone 12 serisi için geliştirdiği A14 ile tekrardan en iyi telefon işlemcileri listemize girmeyi başardı.

5 nm olarak tasarlanan A14, 3100 MHz değerlerinde çalışıyor. Bunun yanı sıra Apple, bu işlemciyi 6 çekirdekli şekilde tasarladı. Cihazın bellek kısmında ise LPDDR4X bellekler yer alıyor. Bu sayede Apple, kullanıcılarına yüksek bir performans sunmayı başardı. Üstelik 5G desteği bulunan işlemci, kullanıcılarına uzun süreli kullanım süresi vadediyor. Bu durum da A14’e ilgi gösterilmesini sağlayan faktörlerden birisi oluyor diyebiliriz.

Apple tarafından geliştirilen mimari, işlemcinin yüksek bir performans vermesini sağlıyor. İşlemcinin oyun performansı, rakiplerine göre biraz daha düşük seviyede kalıyor. Ancak genel olarak değerlendirdiğimizde Apple A14, şimdilik piyasada yer alan en güçlü telefon işlemcilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Belirttiğimiz gibi Apple, bu işlemciyi iPhone 12 serisi için geliştirdi. Bundan dolayı Apple A14, sadece iPhone 12 modellerinde yer alıyor. Şirket, yeni iPhone serisinde yazımızın girişinde de değindiğimiz üzere yeni işlemci modeli olan A15 modelini kullanmayı tercih etti.

Exynos 2200

En iyi telefon işlemcileri listemizde sırada Samsung tarafından üretilen Exynos 2200 yer alıyor. Teknoloji devi Samsung, çeşitli teknoloji şirketleri gibi kendi işlemcisini üretmeye başladı. Şirket, bu konuda oldukça başarılı bir süreç izliyor diyebiliriz.

Birçok yeni cihazında Exynos kullanmayı tercih eden şirket, bu yönde ilerlemeye devam edecek diyebiliriz. Çünkü şirketin yeni işlemcisi Exynos 2200, performans açısından hem Samsung geliştiricilerini hem de teknoloji kullanıcılarını oldukça büyük beklentilere sokmayı başardı.

Samsung, bu işlemcinin mimarisini 4 nm olarak tasarladı. Ayrıca şirket, 2800 MHz değerinde çalışan işlemciyi 8 çekirdekli bir yapı üzerinden geliştirmeyi tercih etti. İşlemcinin bellek kısmına baktığımızda ise 3200 MHz değerlerinde çalışan LPDDR5 belleklerin yer aldığını görüyoruz. Bu sayede Samsung, mimari olarak yüksek performans vadeden bir işlemci geliştirmeyi başardı.Samsung Exynos 2200

Şirketin geliştirdiği işlemci, çeşitli testlerde de kendisini kanıtlamayı başardı. Öyle ki birçok bağımsız test kuruluşunun test sonuçlarına göre Exynos 2200, oyun performansından günlük kullanım performansına kadar birçok rakibine fark atmayı başardı. Bu durum da Exynos 2200’yi piyasada yer alan en iyi telefon işlemci modellerinden birisi haline getiriyor.

Samsung, performansıyla dikkatleri üzerine toplayan bu işlemciyi yeni tanıttığı Galaxy S22 modellerinde kullanmayı tercih etti. Önümüzdeki süreçte Samsung’un bu işlemciyi, hangi modellerinde kullanmayı tercih edeceği ise net olarak bilinmiyor.

Snapdragon 888

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi mobil işlemciler listemizin son sırasında Snapdragon 888 yer alıyor. 2020 yılında tanıtılan işlemci, listemizdeki diğer işlemci modellerine göre daha eski nesil kalıyor. Ancak Snapdragon 888, hâlâ performansıyla kendisinden bahsettirmeyi başarıyor.

Qualcomm, bu modeli 5 nm ve 8 çekirdekli bir yapıda tasarladı. Bunun yanı sıra şirket, bu işlemcide 24 GB’a kadar LPDDR5 RAM desteği sağlıyor. İşlemcinin sağlamış olduğu maksimum RAM çalışma frekansı ise 3200 MHz olarak karşımıza çıkıyor.

8K video desteğiyle gelen Snapdragon 888, 5G desteğiyle hâlâ yeni nesil işlemcilerden birisi diyebiliriz. Bunun yanı sıra işlemcide WiFi 6 desteği de mevcut. Bundan dolayı Snapdragon 888, en iyi telefon işlemcileri listemizde kendisine yer bulmayı başaran işlemcilerden birisi oluyor.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi telefon işlemcileri listemiz burada sona eriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte teknoloji üreticileri de çalışmalarına hız kazandırıyorlar. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları, yüksek performans sunan telefon işlemcilerini kullanma imkanına sahip oluyorlar.

İşlemci performansı, telefon tercihi için oldukça önemli bir kriter oluyor. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, en iyi telefon işlemcileri hangileri diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda hazırladığımız listemizde çeşitli bağımsız test sonuçlarına göre kendilerini kanıtlamayı başarmış işlemci modellerine yer verdik.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.