LG Telefon Piyasasından Çekildi: Bir Devrin Sonu

Son dönemlerde ortaya çıkan dedikodular, teknoloji devi LG’nin artık akıllı telefon üretmeyeceğini ifade ediyordu. Bu haberlerin ortaya çıkışı tamamen kulaktan duyma bilgilerle olsa da resmi açıklama 5 Nisan tarihinde geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre LG, telefon piyasasından resmi olarak çekildi.

Açıklamada yer alan ifade, LG yönetim kurulunun kararı bugün onayladığı yönünde. Bu karar göre LG, mobil iş biriminin fişini çekiyor.

Şirket, cep telefonu sektörünün son derece rekabetçi olduğunu belirtiyor. Son senelerde global pazara açılan yeni markalar ve yerini sağlamlaştırmış Apple, Samsung gibi telefon üreticileri düşünülünce bu sektörün ne kadar rekabetçi olduğu konusunda LG’ye hak vermek gerek. Bu rekabetçi pazarda ayakta durmaya çalışmak yerine LG tamamen çekilmeyi tercih ediyor.

LG, bu stratejik kararın ardından şirketin eline kalacak kaynakların farklı sektörlerdeki gelişmeler için kullanılacağını söylüyor. Bunların arasında elektrikli araç bileşenleri, akıllı evler, robotik cihazlar, yapay zeka, iş çözümleri gibi farklı platformlar ve hizmetlerin yer alacağını ifade ediyor. Ayrıca şirketin, tüm bu alanlarda büyümeye odaklanacağını da belirtiyor.

Şirket, çoktan üretilmiş ve elde bulunan mevcut LG telefon envanterinin satılmaya devam edeceğini açıklıyor. Ayrıca, LG telefon kullanıcılarının servis yazılım desteğine de erişim sağlayabileceğini belirtiyor. Tüm bu sürecin tedarikçiler ve iş ortaklarıyla birlikte sürdürüleceğini de ifade ediyor. Yani bir başka deyişle, LG telefon birimini sonlandırırken kullanıcılarının ve ortaklarının zararını minimuma indirgemeye çalışıyor.

LG, telefon üretimini sonlandırıyor ancak iletişim konusunu tamamen kapattığı söylenemez. Şirket, mobil alanındaki birikimi ve deneyiminden faydalanarak 6G gibi teknolojilerin geliştirilmesi üzerine çalışacak. Yapılan açıklamada yer alan bir diğer ifade ise LG’nin mobil sektörde kullanmak için geliştirdiği temel teknolojilerin korunacağı yönünde. Bu teknolojiler, mevcut ve gelecek ürünlerde tekrar karşımıza çıkacak.

LG-Telefon-Piyasasindan-Cekildi-1

Açıklamada yer alan son cümle ise telefon piyasasından tamamen çekilme için tahmini bir tarih oluyor. LG’nin tahminine göre bu tarih 31 Temmuz olacak. Ancak, daha sonrasında da bazı ürünlerin piyasada olabileceğini belirtiyor.

LG Wing de Fayda Etmedi

Özellikle LG Wing ile son dönemde bir atak yapmaya çalışan teknoloji devi, cihazdan umduğunu bulamamış gibi gözüküyor ki bu sektörde daha fazla kalmak istemiyor. Fazlasıyla rekabetçi bu piyasada ayakta kalmak ciddi anlamda zor bir olay. Bu nedenle LG, bu kaynakların farklı alanlarda değerlendirilmesini istemekle doğru bir karar vermiş olabilir. Bunu bize gösterecek olan şey ise zaman. Gelecekte LG’nin yapay zeka ya da robotlar konusundaki başarısını konuşabiliriz. Şimdilik söyleyebileceğimiz şey şu; LG telefon piyasasından resmi olarak çekildi.

Siz de LG’nin kararı hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.