Lensa AI Nedir?

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında yükselen bir trend var. Hepimiz pek çok farklı kişinin yapay zeka kullanılarak oluşturulan portreleri ile karşılaşıyoruz. Eğer siz de son günlerde sosyal medya hesabınızda sürekli olarak yapay zeka tarafından üretilen “Magic Avatars’lar” ile karşılaşıyorsanız emin olun yalnız değilsiniz. Farklı biçimlerde oluşturulan bu portreler oldukça dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla bu yaratıcı portrelerin nasıl oluşturulduğu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki insanların fotoğraflarını kullanarak büyüleyici fotoğraflar yaratan Lensa AI nedir ve bu program nasıl kullanılır?

Yapay zeka son dönemde oldukça ilgi çeken konular arasında yer alıyor. İnsanların çoğu yapay zekayla yakından ilgili olmasalar da zaman zaman yapay zeka temelli çeşitli uygulamalar ile karşılaşmanın insanları büyülediği bir gerçek. Geçtiğimiz son birkaç haftada Lensa AI uygulamasının bu kadar popüler olması da bunun bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Lensa AI nedir sorusunun yanıtı ve daha fazlasına yer verdik.

Lensa AI Nedir?

Sosyal medya platformları zaman zaman farklı trendlerin yükseldiği mecralar olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman “akım” olarak adlandırılan bu trendler sıklıkla farklılaşıyorlar. Kullanılan fotoğraf filtreleri de bu trendler arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak neredeyse her gün farklı fotoğraf filtrelerinin ortaya çıkması söz konusu oluyor. Böylece teknoloji kullanıcıları kendi fotoğrafları üzerinde çok farklı görünümler elde edebiliyorlar.

Aslında bu filtreler uzun bir zamandır insanların hayatında yer alıyorlar. Bunun yanı sıra filtrelerin büyük değişimler geçirdiğini de söylemek mümkün. Ancak son zamanlarda tüm bu filtrelerden farklı olan bir trendin yükseldiğini görüyoruz. Son birkaç haftadır varlığını sürdüren bu trende bağlı olarak hemen hemen her platformda farklı kişilerin eşsiz bir biçimde oluşturulmuş portreleri ile karşılaşıyoruz.

Hepimizin defalarca karşılaştığı o büyüleyici portrelerin arkasında bulunan uygulama “Lensa AI” olarak karşımıza çıkıyor. “Magic Avatars” trendinin bu kadar yükselmesi ise Lensa AI nedir sorusunun milyonlarca kişi tarafından merak edilmesine neden oldu. Gelin Lensa AI uygulamasının ne olduğuna birlikte daha yakından bakalım.

Temel olarak Lensa AI, yapay zeka destekli bir fotoğraf düzenleme uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamanın geliştiricisi ise Amerikalı bir firma olan Prisma Labs. Aslında Lensa AI birkaç yıldır teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak uygulama, günümüzde büyük bir ilgi ile popüler olmuş durumda. Bunun sebebinin ise uygulamaya yeni eklenmiş olan “Magic Avatars” özelliği olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar Lensa AI, “Magic Avatars” özelliğiyle tanınmış olsa da uygulamanın yaptığı tek şey fotoğrafları çeşitli avatarlara dönüştürmek değil. Bunun yanı sıra Lensa, fotoğraflarda istemediğiniz nesneleri silme, fotoğraflardaki kusurları giderme gibi düzenlemeler yapmanıza da olanak tanıyor. Öyle ki Lensa’nın oldukça geniş bir araç yelpazesine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Lensa AI’nin sunmakta olduğu “Magic Avatars” özelliği ile kendi fotoğraflarınız üzerinden yepyeni avatarlar oluşturmanız mümkün. Üstelik uygulama sizin fotoğraflarınızı yeniden tasavvur ederek gerçeküstü portreler de oluşturabiliyor. Uygulamayı hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

Lensa AI ile Neler Yapılabilir?

Her ne kadar uygulamayı popüler yapan “Magic Avatars” özelliği olsa da aslında Lensa oldukça farklı özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Yapay zeka tabanlı bir uygulama olan Lensa temel olarak bir fotoğraf düzenleme uygulaması olarak hizmet veriyor. Dolayısıyla yapay zekadan faydalanarak fotoğrafların daha kusursuz bir şekilde düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Lensa AI ile Neler Yapılabilir

Lensa, fotoğraf düzenleme alanında pek çok farklı aracı kullanmanıza olanak tanıyor. Böylece oldukça kusursuz fotoğraflar ortaya çıkarmanız mümkün hale geliyor. Lensa’nın kullanıma sunduğu özellikler arasında diş beyazlatma, kaş ve göz düzenleme, illüstrasyon oluşturma, mercek düzeltme, saç rengi değiştirme, sivilce giderme gibi çeşitli araçlar yer alıyor.

Bunun yanı sıra uygulamanın sunduğu hazır filtrelerden de faydalanabilirsiniz. Pek çok farklı filtre sayesinde hayalinizdeki fotoğraf karelerini oluşturabilir, ışığı düzenleyebilir ya da farklı efektleri kullanabilirsiniz. Peki Lensa AI ile başka neler yapabilirsiniz?

 • Lensa AI kullanarak fotoğraf arka planını dilediğiniz oranda bulanıklaştırabilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızın arkasında bulunan istenmeyen nesneleri silebilirsiniz. Bunun yanı sıra arka plana ekleme de yapabilirsiniz.
 • Dış mekanda çekilmiş fotoğraflarınızda gökyüzü görüntüsünü düzenleyebilirsiniz.
 • Lensa AI ile çektiğiniz videoları düzenleyebilirsiniz.
 • Çektiğiniz fotoğrafları güzelleştirmek amacı ile düzenleyebilir, fotoğraftaki kusurları kolaylıkla düzeltebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı daha detaylı bir şekilde düzenlemek için gelişmiş düzenleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
 • Selfie çekimlerinde yüzünüzde kusurlu gördüğünüz kısımları ortadan kaldırabilirsiniz.

Lensa AI Nasıl Çalışır?

Günümüzde birçok farklı fotoğraf düzenleme uygulaması mevcut. Bunların pek çoğunun çalışma mekanizması ise hemen hemen aynı. Ancak yapay zekanın hayatımıza girmesi bu tarz uygulamaların da değişmeye başlamasına yol açtı. Bunun son örneklerinden biri de Lensa olarak karşımıza çıkıyor. Lensa AI nedir sorusunun yanı sıra Lensa’nın nasıl çalıştığı da merak edebilirsiniz.

Yapay zeka tabanlı bir uygulama olması nedeni ile Lensa’nın diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarına kıyasla çok daha farklı çalıştığını söylemek mümkün. Lensa’nın araçlarından faydalanmak için ilk olarak fotoğraflarınızı uygulamaya yüklemeniz gerekiyor. Lensa, diğer uygulamaların aksine bu fotoğrafları Google ya da Amazon bulut sunucularına alıyor.

Sunuculara yüklenen bu fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmak için ise Lensa CLIP adı verilen bir veri kümesini kullanıyor. Bu veri kümesinde toplamda 400 milyondan daha fazla görüntü yer alıyor. Uygulamanın temel özelliği de bu noktada karşımıza çıkıyor. Lensa, bu veri kümesini kullanan yapay zeka ile yeni görünümlü fotoğraflar oluşturmak için “stable diffusion” adı verilen bir teknoloji kullanıyor.

Bu teknoloji sayesinde yapay zeka, yüklediğiniz tüm fotoğrafları detaylı şekilde inceliyor. Böylece uygulama pek çok farklı biçimde yeni görüntüler oluşturabiliyor. Lensa’nın “Magic Avatars” oluştururken biraz vakit almasının sebebi de aslında bu teknolojide yatıyor. “Stable Diffusion” bulutta çalıştırıldığından dolayı büyük bir hesaplama gücü gerekiyor. Bu nedenle avatarlar 20 ila 40 dakika arasında oluşturulabiliyor.

Lensa AI Kullanarak Avatar Oluşturma Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bu kısmına kadar Lensa AI nedir sorusunu yanıtladık. Bunun yanı sıra merak edenler için uygulamanın nasıl çalıştığını da açıklamaya çalıştık. Ancak bunlar dışında merak edilen bir soru daha var, Lensa AI ile nasıl avatar oluşturulur? Bu bölümde sizler için uygulamayı kullanarak nasıl sihirli avatarlar oluşturabileceğinizi anlatacağız.

Lensa AI Kullanarak Avatar Oluşturma Nasıl Yapılır
 • İlk olarak Lensa AI uygulamasını indirmelisiniz. İndirmenin tamamlanmasının ardından ise uygulamayı açmalısınız.
 • Ardından karşınıza bir tanıtım ekranı çıkacaktır. Bu ekranı “İleri” butonuna basarak aşama aşama geçmelisiniz. Böylece uygulamaya erişim sağlayacaksınız. Bu aşamada karşınıza çıkacak olan “Başlayın” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonraki kısımda ise “Ücretsiz Dene ve Abone Ol” seçeneğini işaretleyerek ücretsiz denemenizi başlatın.
 • Ardından Lensa AI menüsünde karşınıza çıkan “Şimdi Dene” butonuna tıklayıp “Magic Avatars” seçeneğini seçin. Bu aşamada cinsiyetinizi belirlemek amacı ile bir ekran ile karşılaşacaksınız. Cinsiyetinizi seçerek devam edin.
 • Karşınıza çıkan ekrandan kaç avatar istediğinizi seçin. (Lensa AI’nin bu özelliğini kullanmak ücretsiz değildir. Bu nedenle bu kısımda seçtiğiniz avatar sayısı için bir ücret ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.)
 • Lensa ile avatarlar oluşturmak için uygulama sizden birkaç fotoğraf yüklemenizi istemektedir. En az 10 en fazla 20 selfie yükleyerek devam edebilirsiniz. Bu aşamada uygulama size nasıl fotoğraflar yüklemeniz gerektiğini gösterecektir. Mümkün olduğunca yakından çekilmiş, yüz hatlarınızı doğru şekilde belirten, net görünümlü selfieler tercih etmelisiniz.
 • Uygulama içi ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra Lensa AI sizin için büyüleyici portreler oluşturmak için çalışmaya başlayacak. Ancak avatarların oluşturulması biraz zaman alıyor. Bu nedenle telefonunuzu kullanmaya devam etmek için “Tamamlandığında Bana Bildir” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • İşlemin tamamlanmasının ardından uygulamayı tekrar açarak fotoğrafları indirmeniz gerekmektedir.

Lensa AI Alternatifi Uygulama Önerileri

Her ne kadar Lensa’nın diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarından farklı olduğunu söylesek de türünün tek örneği olduğunu söylemek yanlış olur. Günümüzde yapay zeka destekli olarak çalışan farklı fotoğraf düzenleyiciler de mevcut. Hatta bu fotoğraf düzenleme uygulamalarından bazıları tıpkı Lensa gibi sihirli avatarlar oluşturmanıza olanak tanıyor.

Lensa AI Alternatifi Uygulama Önerileri

Dolayısıyla bu işlemi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz tek uygulama Lensa AI değil. Her ne kadar yapay zeka ile oluşturulmuş portreler trendi Lensa ile başlamış olsa da bu işlevi gören farklı uygulamalar olduğu da bir gerçek. Öyle ki bu uygulamalar da oldukça kaliteli sonuçlar veriyor. Gelin Lensa için ne gibi alternatifler olduğuna birlikte göz atalım.

Dawn AI

Lensa AI’nin yanı sıra sosyal medya platformların yapay zeka portreleri trendi için en çok kullanılan uygulamalardan biri de Dawn AI olarak karşımıza çıkıyor. Splice Video Editor tarafından geliştirilen Dawn AI ile oldukça kaliteli sonuçlar elde etmek mümkün. Dawn, Lensa ile aynı şekilde çalışıyor. Ancak Dawn’ın harika bir özelliği var: İlk 50 avatarı ücretsiz olarak alabilmeniz mümkün!

Voi – AI Avatar App by Wonder

Codeway tarafından geliştirilen bir uygulama olan Voi, yapay zeka tarafından oluşturulan avatarlar için sıklıkla kullanılıyor. Voi’nin de oldukça kaliteli çıktılar verdiğini söylemek mümkün. Bu uygulama da tıpkı Lensa ve Dawn gibi ücretli bir şekilde hizmet sunuyor. Bunun yanı sıra Voi ile avatarlarınızda görmeyi beklediğiniz tarzı seçmeniz de mümkün.

Wonder – AI Art Generator

Wonder hem iOS hem de Android cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışan AI tabanlı fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri. Bu uygulamanın geliştiricisi ise yine Codeway olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli bir uygulama olan Wonder’a 5 adet fotoğrafınızı yükleyerek sihirli avatarlar yaratabilmeniz mümkün.

Remini – AI Photo Enhancer

Bending Spoons tarafından geliştirilen Remini, ücretli versiyonu ile AI avatarlar oluşturmanıza olanak tanıyan uygulamalar arasında yer alıyor. Yine ücretli olarak hizmet sunan Remini PRO ile fotoğraflarınızı kullanarak benzersiz portreler elde etmeniz mümkün.

Lensa AI Nedir

Lensa AI Nedir: Genel Değerlendirme

Geçtiğimiz haftalarda yükselen yeni bir trend olan yapay zeka ile porte oluşturma herkesin ilgisini çekiyor. Bu trendin arkasındaki uygulama ise Lensa AI olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle pek çok kişi Lensa AI nedir sorusunun yanıtını merak ediyor.

Temelde Lensa, bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Ancak onu farklı kılan şey yapay zeka destekli çalışıyor olmasıdır. Dolayısıyla Lensa AI, yapay zeka tabanlı bir uygulama diyebiliriz. Aslında bu uygulama birkaç yıldır teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak son günlerde uygulamanın popüler olmasını sağlayan şey “Magic Avatars” özelliği oldu diyebiliriz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Lensa AI nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizi inceleyerek Lensa’nın nasıl çalıştığı ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca sizler de son zamanların yükselen uygulaması olan Lensa AI hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.