Larry Ellison Kimdir?

Oracle, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Peki veritabanı yazılım şirketi olan Oracle’ın hizmetlerini tam olarak biliyor musunuz? Yazılım devi olarak bilinen Oracle’ın kurucusu kimdir? Oracle’ın kurucusu Larry Ellison’dır. Peki Larry Ellison kimdir?

Ellison, yazılım devi olan Oracle’ın kurucu ortağı ve CTO’sudur. Yaklaşık 37 yıl boyunca Oracle şirketinin yönetiminde CEO olarak görev yapmış, 2014 yılında görevden ayrılmıştır. Amerikalı iş insanı olan Ellison, Oracle’ı sıfırdan başlayarak Silikon Vadisi‘nde en güçlü şirketlerden biri haline getiren ve vizyona sahip bir iş lideridir.

Forbes verilerine göre dünyanın en zengin yedinci kişisi olan Larry Ellison kimdir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizde bu içeriğimizde Larry Ellison’ın ve Oracle’ın hikayesine değineceğiz. Aynı zamanda Oracle nedir bunu açıklayacağız. Peki Oracle nasıl kuruldu? Larry Ellison kimdir?

Eğer Larry Ellison, dünyanın en zengin yedinci kişisi olmayı nasıl başardı ve Oracle’ın hikayesi nedir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Larry Ellison Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Larry Ellison Kimdir?

Lawrence Joseph Ellison, iş adamıdır. Veritabanı yazılım firması olarak bilinen Oracle’ın kurucusu ve CTO’sudur. Ayrıca dolar milyarderi bir iş adamı olarak anılmaktadır. 2022 Mart ayında ulaşılan gerçek zamanlı veriye göre 115,1 milyar dolar serveti olduğu bilinmektedir. Bu varlığı ile Forbes’a göre yapılan anlık bilgide dünyanın en zengin yedinci kişisidir. Peki Larry Ellison bunlar dışında kimdir? Yazılım devi olan Oracle’ı nasıl kuruldu? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

Amerika Birleşik Devletleri Manhattan bölgesinde dünyaya gelen Ellison, 17 Ağustos 1944 doğumludur. Şimdilerde 77 yaşında olan Ellison’ın etnik kökeni Yahudi ve İtalyan olarak bilinmektedir. Ancak ABD vatandaşıdır. 2020 yılında tam zamanlı olarak Lanai’ye taşınmıştır. Dört ayrı evlilik yapan Larry Ellison’ın iki çocuk babasıdır.

Bu dört evliliğin ilkini 1967 yılında Adda Quinn ile yapmıştır. 1974 yılında Quinn ile evliliklerine son veren Ellison, 1977 yılında bir yıllık evliliğini Nancy Wheeler Jenkins ile yapmıştır. 1983 yılında üçüncü evliliğini Barbara Boothe ile yapan Ellison’ın bu evliliği ise üç yıl sürmüştür. Son evliliğini ise 2003 yılında Melanie Craft ile yapmıştır. Ancak bu evliliği de sadece yedi yıl sürmüş 2010 yılında sona ermiştir.

Larry Ellison, Chicago’da bebekken evlat edinildiği annesinin amcası ve teyzesi tarafından büyütülmüştür. Annesi Florence Spellman’dır. Söylenenlere göre dokuz aylıkken zatürreye yakalandığı için amcası ve teyzesi tarafından yetiştirilmiştir.

Lise dönemini Chicago’nun güney yakasında okumuştur. Üniversite döneminde iki ayrı üniversitede yer alan Ellison, her iki üniversiteyi de bitirmemiştir. Dolayısıyla her iki üniversiteden de diplomasız ayrılmıştır. Bu iki üniversite University of Illinois at Urbana Champaign ve University of Chicago’dur. Üniversite döneminin ikinci yılında üvey annesi vefat edince okulu bırakmıştır. Daha sonra tekrar üniversiteyi denemek isteyen Larry Ellison, yalnızca bir dönem okuyabilmiştir.

Larry Ellison’ın hobileri arasında yelken yarışları yer almaktadır. Oracle’ın ana hissedarı olarak Ellison yat yarışları da dahil olmak üzere bazı pahalı hobiler ile ilgilenmektedir. Bunlardan biri yat yarışları iken bir diğeri ise uçak uçurmaktadır. Ayrıca tenis oynamaktadır. Bunun yanı sıra müzik ile de ilgilenen Larry Ellison, gitar çalmayı da biliyor. Aynı zamanda Ellison, Oracle USA yelken takımına sponsordur.

Ellison’ın Varlıkları

Larry Ellison, Forbes verilerine göre dünyanın en zengin yedinci insanıdır. Yaptığı yatırımların, sahip olduğu şirket paylarının yanında bazı öz varlıklara da sahiptir. Varlıklarının bir kısmını sizler için derledik.

  • 2012 yılında Hawaii Adası Lanai’nin %98’ini satın almıştır.
  • Newport, Rhone Island’daki Astor Beechwood Malikane’sinin sahibidir.
  • Ellison’ın lisanslı bir pilot olduğu bilinmektedir. Ayrıca iki askeri jete sahiptir.
  • Dünya genelinde milyonlarca dolarlık gayrimenkulü olduğu bilinenler arasındadır. Bunlar arasında Rhode Adası arazisi ve Kyoto Tarihi Bahçeleri de yer almaktadır.
  • NBA takımı satın almaya çalışmış fakat başarılı olamamıştır. Ancak Ellison, Oracle Stadyumu’na sahiptir.
  • Aynı zamanda Ellison, bir hayırsever olarak bilinmektedir. 2016 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde bir kanser tedavi merkezine 200 milyon dolar bağış yapmıştır.
  • 2010 yılındaki ifadelerine göre ölmeden önce servetinin %95’ini bağışlayacağına söz vermiştir. Bu nedenle de Bağış Taahhüdü imzalamıştır.

Larry Ellison’ın Kariyeri

Üniversite dönemi başarılı geçmeyen Ellison, eğitim hayatını yarıda bırakmıştır. Bu yüzden Ellison, kariyer hayatına erken atılmıştır. 1966 yılında henüz 22 yaşındayken geleceğin Silikon Vadisi olan teknoloji endüstrisine yakın California Berkeley’e taşınmıştır.

Ellison, yaklaşık on yıl gibi bir süreyi müşteriler için bilgisayar kodu yazarak geçirmiştir. Bunun için IBM uyumlu ilk ana bilgisayar üzerinde çalıştığı Ampex ve Amdahl şirketlerinde yer almıştır. Süreç boyunca bilgisayar ve programlama öğrenmeye çalışmıştır.

Larry Ellisonın Kariyeri

Bu becerileri hayatına katan Ellison’ın dönüm noktası elektronik şirketi Ampex’de çalışmaya başlaması ile olmuştur. Ampex şirketinde ‘Oracle’ kod adı olan CIA için bir veri tabanı oluşturma sözleşmesi yürütülüyordu.

Daha sonra 1977 yılında Ellison, iki ortak ile birlikte Software Development Laboratories adında bir şirket kurdular. Larry Ellison, ticari olarak uygulanabilir ilişkisel veritabanını yaratan yazılım devinin kurusu olarak yer aldı. Bu yazılım şirketi Oracle oldu. 1977 yılında kurduğu Oracle şirketi’nde 2014 yılının Eylül ayına kadar CEO görevinde yer almıştır.

Diğer taraftan 1997 yılında Steve Jobs CEO olarak Apple’a geri dönmüş ve yönetim kurulunda Larry Ellison’ın yer almasını istemiştir. Ancak Ellison bir süre düşünmüş ve buna zaman ayıramayacağına karar vermiştir. 2016 yılında Ellison, hidroponik tarım yapan ve sağlıklı bir yaşam merkezinin sahibi olan ‘Sensei’ adında bir girişim de kurmuştur.

Oracle’ın Hikayesi

1977 yılında Larry Ellison iki ortak ile birlikte Software Development Laboratories adında bir şirket kurdular. Bob Miner ve Ed Oates diğer iki ortak olarak yer aldı. Bu şirket, iki bin dolarlık kurucuların kendi ceplerinden çıkan bir fonla başlamıştır. Şirket, 1970’li yılların devrimci fikri olarak geçen IBM bilgisayar bilimcisi Edgar F. Codd‘un teorilerinden ilham almıştır.

Bu fikir bilgisayar sistemlerinin bilgi depolaması ve bilgiye erişmesi için bir çözüm yolu olan ilişkisel veritabanı teorileridir. Böylece büyük miktarda veriyi verimli ve hızlı depolamaya izin verecek şekilde organize eden teoride ticari potansiyel görmüşlerdir.

Sonrasında Codd’un teorisine dayalı olarak bir program geliştirmeye başladılar. Central Intelligence Agency’den bir veritabanı geliştirmek için izin aldılar. Oracle veri tabanının ilk sürümü ‘Sürüm 2’ olarak yer aldı. Ancak ‘Sürüm 1’ yoktu. 1979 yılına gelindiğinde ise şirket isim değişikliğine gitti. Şirket ismini ‘Relational Software Inc.’ olarak değiştirmiştir. 1982 yılında ise resmi olarak ‘Oracle Systems Corporation’ ismini almıştır.

Bilgisayar endüstrisinin temel ve öncü şirketlerinden biri olan Oracle, hızla büyüme göstermiştir. 1986 yılına gelindiğinde Oracle, ilk halka arzını gerçekleştirmiştir. Bu gelir bildirimi 55 milyon dolar olmuştur. Ancak bir de olumsuz bir durum yaşandı. 1990 yılında Ellison’ın inanılmaz bir iş hatası olarak nitelendirdiği sorun yaşanmıştır.

Bu yüzden iş gücünün %10’luk bir kısmı olan yaklaşık 400 kişi işten çıkarılmıştır. Bu süreçte çeşitli davalar ve sorunlar ile karşılaştılar. Bu sebeple de ilk on yılı harika bir başlangıç ile geçmemiştir. Bu büyük hata düzeltildikten sonra ise Oracle neredeyse iflasın eşiğine doğru yol alıyordu. Ayrıca pazardaki rakipler de Oracle’ın payını yok etmek üzereydi. Ancak bu süreç birkaç yıl sürmüştür.

Sonrasında Ellison ve şirketin yeni çalışanları, 1992 yılında ‘Oracle 7’ veritabanı sayesinde düzelmeye başlamışlardır. Böylece Oracle, rekabette hızla ilerlemeye devam etmiştir. 1990’ların sonlarına doğru yaşanan dot-com patlaması Oracle şirketine fayda sağlamıştır. Yeni kurulan dot-com şirketleri Oracle tarafından geliştirilen veritabanlarına ihtiyaç duydular.

Oracle Nedir?

Oracle Corporation, yazılım devi olarak bilinmektedir. Bu şirketin kurucusu, başkanı ve baş teknoloji sorumlusu (CTO) Larry Ellison’dır. Şirket 1977 yılında kurulmuştur. Dünya genelinde Oracle, başlangıçtan beri var olan üç program ile en büyük veritabanı yazılım tedarikçisidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci iş uygulamaları tedarikçisi haline gelmiştir.

Oracle ismi yalnızca şirket ismi değildir. Oracle’ın tanımı, ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri olarak açıklanmaktadır. Tanımın İngilizce baş harflerinden oluşan genel tanımı RDBMS’dir. Microsoft’dan sonra dünya genelinde en büyük teknoloji şirketlerinden biridir.

Oracle Nedir

Oracle’ın tüm gelişimi performansından kaynaklanmaktadır. Bu performans, yeni pazarlar belirleme ve etkileyici tanım geçmişidir. Yazılım şirketi olan Oracle, Java programlama dilinin günümüzdeki halinin tasarlayıcısıdır. Bunun yanı sıra Oracle, 145 ülkede hizmet vermektedir.

2010 yılından itibaren Larry Ellison biraz daha arka planda karar vermiştir. Bu sebeple Oracle’ın eş başkanları olan CEO’ları Mark Hurd ve Safra Catz gibi güvenilir kişilere sorumluluk verilmiştir. 2014 yılında da Ellison, resmi olarak Oracle CEO’luğundan ayrılmıştır. Larry Ellison, şirketin başkanı ve baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapmaktadır. 2019 yılında Mark Hurd vefat edince, Safra Catz tek CEO olarak görev yapmıştır.

Oracle şirketi 2021 yılındaki verilere göre 135 binden fazla çalışana sahiptir. Aynı zamanda yıllık 40 milyar dolarlık gelire sahip dev bir şirket olarak yer almaktadır. Larry Ellison 1990’lı yıllarda internet bilişiminin geleceğini öngörmüştür. Dolayısıyla internet uyumlu iş uygulamalarının geliştirilmesinde öncülük etmiştir. Böylece bu durum Oracle’a avantaj sağlamıştır.

Larry Ellison Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Oracle şirketinin kurucusu Larry Ellison’ın hikayesine değindik. Aynı zamanda dünyanın öncü yazılım şirketlerinden olan Oracle nasıl kuruldu ve Oracle nedir sorularına cevap vermeye çalıştık. Larry Ellison, dünyanın en zengin insanları listesinde yer almasının dışında rakipleri hakkında yaptığı açıklamalarla gündeme gelen bir isim diyebiliriz. Hatta Ellison’ın en büyük rakibi Microsoft’un başında yer alan isim Bill Gates olduğunu söyleyebiliriz.

Bilişim dünyasındaki gösterdiği başarıyı göz önünde bulundurursak bir girişimci olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca Ellison iş dünyasında düzenlenen çeşitli konferanslarda yer alan bir isim olarak da karşımıza çıkıyor. Hatta Ellison dünyanın en zengin yedinci iş insanı olarak hayırsever bir kişiliğe de sahip. Dünyanın birçok yerine milyonlarca dolar bağış yapmaktadır.

Ellison Oracle’ın ana hissedarı olarak pahalı birçok hobiye sahiptir. Değerli kariyer hayatının yanında hobileri de başarılı olduğu biliniyor. Ayrıca Ellison erken bir yatırımcı olarak da karşımıza çıkmaktadır. 1999 yılında Ellison’ın koruması altında bulunan arkadaşı Marc Benioff’un yeni girişimine yatırımcı olmuştur.

Marc Benioff, Oracle’dan ayrılarak ‘Salesforce.com’ adlı yeni bir girişim üzerine çalışmıştır. Ellison ise arkadaşının bu yeni girişimine 2 milyon dolar yatırım yapmıştır. Sonrasında yaşanan birtakım sorunların sonunda ise ikili arasında çatışmalı bir ilişki söz konusu olmuştur.

Ellison 49 yaşına gelene kadar bir milyader olarak bilinmiyordu. Ancak şimdi Forbes verilerine göre Oracle ve Tesla hisseleri sayesinde önemli bir servete sahip. Bu serveti yani net varlığı Ellison’ı dünyanın en zengin yedinci insanı yapmaktadır. Ayrıca önemli bir yatırımcı olarak bilinen Ellison, 2018 yılında Tesla’nın yönetim kuruluna katılmıştır. Tesla CEO’su Elon Musk‘ı ‘yakın bir arkadaş’ olarak nitelendirmektedir.

Peki siz Oracle’ın kurucusu Larry Ellison hakkında ne düşünüyorsunuz? Yazılım devini ne kadar iyi tanıyorsunuz? Sizler de Larry Ellison hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.