DPI Nedir?

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli yeni kavramlar, teknoloji dünyasında yer edinmeye devam ediyorlar. Bir süredir özellikle bilgisayar kullanıcılarının karşısına sıklıkla çıkan kavramlardan birisi de DPI oluyor. Bilgisayardaki çeşitli işlemler için oldukça önemli olan DPI, çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyor. Bundan dolayı teknoloji meraklıları, DPI nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için DPI nedir sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Özellikle bilgisayar kullanıcılarının karşılarına çok sık bir şekilde çıkan DPI kavramının ne olduğunu, ne işe yaradığını açıklayacağız. Şimdi gelin hep birlikte DPI nedir sorusunun yanıtına daha yakından bakalım.

DPI Nedir?

Teknoloji dünyasında çok sayıda kavram yer almaktadır. Bu kavramlar, karşıladıkları anlamlardan dolayı kullanıcılar için büyük önem taşımaktadırlar. Çünkü teknolojik kavramları bilmek teknoloji kullanıcılarının kullanmış oldukları verimleri artırmaktadır. Bundan dolayı insanlar, karşılaştıkları çeşitli teknolojik kavramları merak etmektedirler.

Son zamanlarda özellikle bilgisayar kullanıcıları, DPI nedir diye merak etmektedirler. DPI, Dots per inch, çok çeşitli alanlarda kullanılan bir kavramdır. Bu kavram, temel olarak inç başına düşen nokta anlamını taşımaktadır. Yani DPI, örneklemek gerekirse bir çizgi içerisine denk gelen nokta sayısını ifade etmektedir.

DPI kavramı, uzun süredir dijital baskı alanında da kullanılmaktadır. Bundan dolayı bazı kişiler, bu kavramı dijital baskı alanındaki anlamıyla bilmektedirler. Fakat DPI, son zamanlarda genellikle bilgisayarlar için kullanılmaya başlandı. DPI, bilgisayar farelerinin duyarlılığını ölçmek için kullanılmaktadır.

Bu kavramın tanımlanmasında inç başına düşen nokta ifadesinin kullanıldığını belirtmiştik. Fareler için DPI kavramı, bir farenin tek seferde kaç tane nokta üzerinde etki edebildiğini göstermektedir. Bundan dolayı DPI, farelerin işlevselliği için büyük önem taşımaktadır.

En temelinden mouseun sahip olduğu DPI değeri, farenin hareket ettiğindeki hareket kabiliyetini bile belirlemektedir. Bundan dolayı faresinden yüksek verim almak isteyen kişiler için DPI büyük bir önem taşımaktadır.

DPI değeri, genel olarak bilgisayarla işlerini gerçekleştiren tüm kişiler için önemlidir. Çünkü belirttiğimiz gibi DPI değeri farenin hassasiyetini belirlemektedir. Fare hassasiyeti de kullanıcıların bilgisayar deneyimlerini doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra bilgisayar üzerinden oyun oynayan kişiler için farelerin DPI seviyeleri ayrı bir öneme sahiptir.

Çünkü oyunlar, fare hassasiyetinin en önemli olduğu noktalardan birisidir. Bundan dolayı oyuncular, oyun performanslarını artırabilmek için fareleriyle ilgili tüm detaylara hakim olmak isterler. Bu doğrultuda DPI nedir sorusunun cevabını öğrenen kişiler, DPI bilgilerimi nasıl öğrenebilirim diye merak etmektedirler. Bizler de yazımızın devamında sizler için mouseunuzun DPI bilgilerini nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Mouse DPI Nasıl Öğrenilir?

DPI ayalarının bilgisayar kullanıcıları için önemine değindik. Bu ayarların bilgisayar deneyimini doğrudan etkilediğini öğrenen kişiler, kendi DPI seviyelerini merak etmektedirler. Bundan dolayı mouse DPI nasıl öğrenilir sorusu oldukça sık sorulmaktadır.

Mouse DPI seviyeleri, mouse üreticileri tarafından belirlenmektedir. Yani mouse üreticileri, fareleri üretip pazara sürmeden önce belirli bir DPI ayarlaması yapmaktadırlar. Bunun sonucunda fareler, üreticiler tarafından belirlenen ideal DPI seviyeleri ile kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Bu doğrultuda kullanmış olduğunuz farenin DPI ayarlarını merak ediyorsanız yapmanız gereken ilk işlem, farenizin üreticisinin sitesini ziyaret etmek olacaktır. Birçok fare üreticisi, ürettiği farelerle ilgili bilgileri kendi sitesi üzerinden kullanıcılarıyla paylaşmaktadır. Bu sayede faresinin DPI seviyesini merak eden kişiler, kullanmış olduğu farenin üreticisinin sitesinden bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Mouse DPI Nasıl Öğrenilir

Eski üretim fareleri kullanan kişiler, DPI bilgilerini genellikle internette bulamazlar. Çünkü çoğu fare üreticisi, eski fare modellerine sitesinde yer vermeyi tercih etmiyor. Bundan dolayı bu kişilerin farklı yöntemlerle DPI seviyelerini tespit etmeleri gerekiyor.

Bazı fare üreticileri, üretmiş olduğu fare modelleri için yazılımlar geliştiriyor. Bu yazılımlar, farelerle ilgili temel bilgileri içeriyor. Bu sayede kullanıcılar, kullanmış olduğu fare modeliyle ilgili detaylı bilgilere farenin yazılımı üzerinden ulaşabiliyor. Eğer kullanmış olduğunuz mouseun yazılımı mevcutsa bu yazılım üzerinden DPI seviyesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Fare üreticisinin web sitesi veya yazılımı ile uğraşmak istemeyen kişiler için daha kolay bir yöntem de mevcut. İnternet ortamında DPI seviyesi ölçen birçok web sitesi kullanıcılarına hizmet veriyor. Eğer sizler de kısa yoldan farenizin DPI seviyesini tespit etmek istiyorsanız internette yer alan DPI ölçücü siteleri kullanabilirsiniz.

Bu siteler, hızlı bir şekilde DPI seviyenizi tespit etmektedir. Web sitesi üzerinden DPI tespitinde bulunabilmek için birkaç ufak test yapmanız gerekiyor. Bu testler, oldukça kısa sürmektedir. Böylece sizler de internette yer alan web siteleri üzerinden farenizin DPI seviyesini kolay ve hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Mouse DPI Ayarları Nasıl Yapılır?

Farelerin DPI seviyesinin bilgisayar deneyimi için öneminden bahsettik. Özellikle bilgisayar üzerinden oyun oynayan kişiler, DPI ayarlarına dikkat etmektedirler. Çünkü fare hassasiyeti, oyuncuların oyunlardaki performanslarını doğrudan etkilemektedir.

Oyunlarda fareden kaynaklı performans düşüklüğü yaşayan oyuncular, DPI ayaları üzerinde düzenleme yapmak istemektedirler. Bundan dolayı başta oyuncular olmak üzere birçok bilgisayar kullanıcısı, mouse DPI ayarları nasıl yapılır diye merak etmektedir.

Mouse pazarında hizmet veren birçok şirket, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek adına yazılımlar geliştirmektedir. Şirketler, bu yazılımlar üzerinden kullanıcılarına çeşitli özellikler sunuyorlar. Bu özelliklerden birisi de DPI seviyesini ayarlamak oluyor.

Yazılımı bulunan mouse modellerinin birçoğunda yazılım üzerinden DPI ayarlaması yapmak mümkün. Bundan dolayı farenizin DPI ayarları üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız ilk olarak farenizin yazılımının bulunup bulunmadığını kontrol edin. Bunun için internet üzerinden küçük bir araştırma yaparak farenizin yazılımına ulaşabilirsiniz.

Özel bir yazılımı bulunmayan fare sayısı da oldukça fazla. Bu fareler için de DPI ayaları yapmak mümkün. İşletim sistemleri, kullanıcılarının fare hassasiyetlerini diledikleri gibi ayarlamalarına olanak sağlıyor. Bunun için şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

Windows Kullanıcıları için Fare Hassasiyeti Ayarlama

 1. Windows kullanıcıları için fare hassasiyeti ayarlamak oldukça kolaydır. Microsoft, birçok konuda olduğu gibi fare hassasiyeti ayarlama konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Windows kullanıcısı olarak fare hassasiyetinizi ayarlamak istiyorsanız ilk olarak “Denetim Masası”na giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Denetim Masası menüsünde birçok seçenek sizleri karşılayacak. Buradan “Donanım ve Ses” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
 3. Donanım ve Ses sayfasında yer alan ve “Aygıtlar ve Yazıcılar” seçeneğinin altında bulunan “Fare” seçeneğine tıklıyoruz.
 4. Fare seçeneğine tıkladıktan sonra farenizin çeşitli ayarlarına ulaşabileceğiniz bir ekran sizleri karşılıyor. İlk olarak “Düğmeler” başlığı altından farenizin çift tıklama hızını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
 5. Farenizin hassasiyet seviyesini değiştirebilmek için “İşaretçi Seçenekleri”ne tıklamanız gerekmektedir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza birçok ayar çıkacaktır. En üstte yer alan “Hareket” bölmesi, farenizin hareket hızını belirtmektedir. Yani farenizin hassasiyetini değiştirmek için hareket kısmını dilediğiniz gibi belirlemelisiniz.
 6. Dilediğiniz hassasiyet ayarlarını yaptıktan sonra Uygula ve Tamam seçeneklerini seçerek ayalarınızı kaydetmelisiniz. Sonrasında farenizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

MacOS Kullanıcıları için Fare Hassasiyeti Ayarlama

 1. Apple, tıpkı Microsoft gibi kullanıcılarına çeşitli özelleştirme seçenekleri sunuyor. Bu özelleştirme seçenekleri arasında fare ayarları da yer alıyor. Mac kullanıcıları, Apple tarafından sunulan özellikler yardımıyla fare ayarlarını özelleştirebiliyorlar. Bunun için Mac kullanıcılarının ilk olarak “Apple” menüsünü açmaları gerekiyor.
 2. Apple menüsüne eriştikten sonra fare ayalarını değiştirebilmek için “Sistem Tercihleri”ni seçerek devam etmelisiniz.
 3. “Sistem Tercihleri” sayfasında cihazınızla ilgili düzenlemeler yapabileceğiniz çeşitli seçenekler sizleri karşılayacak. Buradan “Fare” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
 4. Apple, kullanıcılarına birçok fare ayarlarını kolaylıkla değiştirebilme imkanı sunuyor. Bundan dolayı “Fare” seçeneğine tıklayan kullanıcılar birden fazla ayarla karşılaşıyorlar.
 5. Bu ekrandan fare hassasiyetinizi ayarlayabilmek için “İzleme” başlığı altında yer alan ayarları düzenlemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer başlıklar altından da dilediğiniz fare ayarlarınızı kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

DPI Seviyesi Yüksek Mouse’un Avantajları Nelerdir?

Birçok teknoloji kullanıcısı, en yüksek donanımın en iyi performansı vereceğini düşünmektedir. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları, genellikle yüksek DPI seviyesine sahip mouse tercih ettiklerinde en kaliteli mousu aldıklarına inanırlar. Bu durumda kullanıcıların haklı oldukları bazı noktalar mevcut. Çünkü DPI seviyesi yüksek farelerin sunmuş oldukları bazı avantajlar mevcut.

İlk olarak DPI seviyesini ayarlamak için farenizin donanımsal olarak yeterli olması gerektiğini bilmelisiniz. Yani farenizin DPI seviyesini dilediğiniz gibi değiştiremezsiniz. Bunun için farenizin donanımının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yüksek DPI seviyesine sahip olan fareler, yüksek hassasiyet seviyelerine ulaşabilmektedirler. Böylece DPI seviyesi yüksek bir mouse satın alan kişiler, fare hassasiyetlerini diledikleri gibi ayarlayabilmektedirler.

DPI Seviyesi Yüksek Mouseun Avantajları Nelerdir

Fare satın almaya karar verdiğinizde çeşitli DPI seviyeleriyle karşılaşmanız oldukça muhtemel. Bu DPI seviyeleri, farenin ulaşabileceği maksimumum DPI seviyesini göstermektedir. Bunun yanı sıra oyuncu fareleri, DPI konusunda kullanıcılarını genellikle memnun etmeyi başarmaktadırlar.

Çünkü oyuncu ekipmanı üreten şirketler, üretmiş oldukları farelerde DPI ayarını kolaylaştıran butonlar eklemektedirler. Kullanıcılar, farelerde yer alan bu butonlar yardımıyla DPI ayalarını diledikleri gibi hızlı bir şekilde ayarlayabilmektedirler.

Yüksek DPI, tüm bilgisayar kullanıcıları için iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü fare hassasiyeti, genellikle çoğu kullanıcı için önemsiz bir konu olmaktadır. Yani ofisine bir fare alacak kişi için DPI seviyesi çok da önemli olmayacaktır. Çünkü ofis veya ev tipi bilgisayar kullanıcıları için ideal hassasiyette çalışan bir fare, fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bundan dolayı yüksek DPI seviyesinin her zaman iyi bir fareyi temsil etmediğini unutmamanız gerekiyor. Eğer fare hassasiyeti konusunda çok fazla düzenleme yapmanıza gerek yoksa yüksek DPI seviyelerine ulaşan pahalı fareleri tercih etmenize gerek yok diyebiliriz.

Bu noktada DPI ihtiyacınızı en iyi sizin belirleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu yüzden sırf DPI seviyesi yüksek diye internette gördüğünüz ve iyi olduğunu düşündüğünüz fareleri yüksek fiyatlara satın almanız gerek olmayabilir.

Genel Değerlendirme

DPI kavramı, son zamanlarda bilgisayar kullanıcılarının karşısına çok fazla çıkıyor. Dijital ortamda DPI, çok farklı anlamlara geliyor. Bundan dolayı bu kavramın çeşitli anlamlarla kullanıldığını görebilirsiniz. Ancak bilgisayar ortamında DPI, genellikle farelerin duyarlılığını temsil etmektedir. Fare hassasiyeti, birçok bilgisayar kullanıcısı için çok da önemli olmayan bir ayardır.

Ancak bazı işlemler için fare hassasiyetine dikkat etmek gerekmektedir. Bundan dolayı fare üreticileri, DPI adındaki duyarlılık ölçütü ile fare hassasiyetlerini belirliyorlar. Başta oyuncular olmak üzere bazı bilgisayar kullanıcıları için DPI, büyük bir önem taşımaktadır.

Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için DPI nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra DPI seviyesi nasıl öğrenilir ve nasıl ayarlanır gibi konularda da bilgiler verdik. Son olarak birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından kabul gören “yüksek DPI iyi bir fare demektir” görüşü hakkında açıklamalar yaptık.

Sizler için hazırlamış olduğumuz DPI rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de DPI hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.