Jony Ive Kimdir? Apple’ın Efsane Tasarımcısı

Apple ürünleri, tasarımlarıyla oldukça beğeni topluyor. Hatta Apple ürünlerini sevmeyen insanların bile çoğu ürünlerin tasarımını takdir ediyor. Peki bu tasarımlar nasıl ortaya çıktı? Bu tasarımların çoğunun sahibi Jony Ive kimdir?

Sizler de bu sorulara cevap arıyorsanız bu yazımız tam sizlere göre!

Jony Ive Kimdir?

Jony Ive, 27 Şubat 1967’de Londra’da doğdu. Ive’ın babası gümüşçüydü. Dedesi ise mühendisti. Dedesinin mesleği Ive’ın yaratıcılığını etkileyen en önemli unsurlardan oldu.

Jony Ive, ilköğrenimini Chingford Foundation School’da tamamladı. Ive, buradaki eğitimini tamamladıktan sonra Stafford’da Walton High School’a kayıt oldu. Üniversite yıllarına geçtiğinde ise bir kararsızlık durumu oluştu.

İlk başlarda arabalara yönelik merakından dolayı otomotiv alakalı bir bölüm okumak istemişti. Bu yüzden de araba tasarımı üzerine eğitim veren Kraliyet Sanat Koleji’ne kayıt oldu.

Ancak burada umduğunu bulamayınca eğitimini yarıda bıraktı. Daha sonrasında Northumbria Üniversitesi’nde endüstriyel tasarım bölümünde okumaya karar verdi.

Jonathan Ive

Ive okurken bile çok başarılı tasarımlar yaptı. Hatta yaptığı bazı tasarımlar Londra’da bulunan Tasarım Müzesi’nde sergilendi. Çok başarılı işler çıkartan Ive, yöneticilerin de dikkatini çekmişti. Bu yüzden de yarışmalardan burs kazanarak deneyim kazanmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Ive, burada Apple yöneticileri dahil birçok şirketin yöneticisiyle görüştü. Birçok şirketin tasarımlarını inceleme fırsatı elde etti. Daha sonra İngiltere’ye dönüp Roberts Weaver Group adındaki bir şirkette staj yapmaya başladı.

Jony, stajından sonra İngiltere merkezli Tangerine adlı bir şirkette işe başladı. Bu şirket diş fırçası, mikrodalga fırın gibi aletler üretiyordu. Ive’ın yaratıcılık zekası bu şirketin çok üstündeydi. Öyle ki Ive’ın tasarladığı ürünler müşterilerden olumsuz geri dönüşler aldı. Çünkü Ive, bu sektöre uygun değildi.

Bunu fark eden Tangerine yöneticileri, Ive ile yolları ayırma kararı aldılar. Bu noktadan sonra Ive’ın Apple ile yolculuğu başladı.

Jony Ive evli ve 2 çocuk babasıdır. Bunun dışında Ive, özel hayatıyla öne çıkmayı seven bir insan değil. Bu yüzden de özel yaşamıyla alakalı bilgileri pek paylaşmıyor.

Apple Kariyeri

Ive’ın Apple kariyeri 1992 yılında başladı. Apple’ın endüstriyel tasarım grubunda işe başlayan Ive, şirketin birçok ürününün tasarımında rol oynadı.

Jony, Apple’da ilk olarak küçük cep bilgisayarı olarak tanıtılan Apple Newton’un ikinci nesli ve Newton için geliştirilen MessagePad 110’un tasarımında görev aldı.

Şirket, ilk ürünlerde beklenen başarıyı yakalayamadı. Bu durum da Ive’ı birçok kez işten ayrılma noktasına getirdi. Ancak kısa bir süre sonra şirketin başına Steve Jobs geçti. Jobs’un şirketin başına geçmesiyle birlikte Apple için yeni bir sayfa açılmış oldu.

Jobs, Ive’ı endüstriyel tasarım ekibinin başına getirdi. Böylece Ive, şirketin önemli cihazlarının tasarımlarını yapan ekibe öncülük etmeye başladı. Ekibin ilk tasarımı ise 1998 yılında tanıtılan iMac oldu. Yarı saydam bir kasa tasarlayan ekip, bu tasarım ile beğenileri topladılar.

1998 iMac

Zaman içerisinde Ive ve ekibi iMac, iPod, iPhone ve iPad gibi cihazların tasarımlarıyla popülerleşmeye başladılar. Ive ve ekibi, ilk iPod ve orta tuşu bulunan ilk nesil iPhone modelinin tasarımlarının sahipleri olarak biliniyor.

Ekibin yarattığı tasarımlar, hem şirket yönetimi hem de kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi. Bu durum da Ive’ın kısa sürede şirkette yükselmesini sağladı.

2012 yılında Apple yetkilileri, Ive’ın şirket içindeki sorumluluklarının genişletildiğini açıkladı. 2013 yılında ise Apple’ın her yıl düzenlediği Geliştiriciler Konferansı’nda Ive’ın artık Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olacağı açıklandı.

Ive ve ekibi, Apple için yenilikçi ve yaratıcı tasarımlar yapmaya devam ediyorlardı. Bu durum da onların şirket içinde sürekli yükselmesini sağlıyordu. Ancak Ive, kendisini tasarımcı olarak tanımlamıyordu. Ive’ın tanımına göre Ive ve ekibi sadece tasarım yapmıyorlardı; ürün üretiyorlardı.

Apple yöneticileri, Ive’ın başarılı işlerini takdir ediyorlardı. Bundan dolayı da şirket yöneticileri, 2015 yılında şirketin CDO yani baş tasarımcı görevine Ive’ı getirdiler.

Jony Ive, Apple’da çalıştığı süre boyunca birçok başarılı işe imza attı. Bu başarılar da Ive’ın dünya çapında birçok tasarım ödülü kazanmasını sağladı. Ive, 2019 yılında Apple’daki görevini bıraktı.

LoveFrom

Jony Ive, Apple’daki işinden ayrıldıktan sonra Apple’daki tasarımcı arkadaşı Marc Newson ile birlikte kendi tasarım şirketlerini kurdular. Şirketle alakalı henüz çok detaylı bilgiler yok. Çünkü Ive, şimdilik şirketi küçük profilde tutmayı hedefliyor.

Bu yüzden de şirketin kaç çalışanı olduğu, ne gibi tasarımlar yaptığı konusunda net bilgiler bulunmuyor. Ancak eldeki bilgilere göre Apple’ın, LoveFrom’un müşterisi olduğu iddia ediliyor. Hatta yeni iMac modellerinde Jony Ive’ın katkısının bulunduğu söyleniyor. Ancak Ive’ın bu katkıyı ne zaman sağladığı tam olarak bilinmiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.