Sheryl Sandberg Kimdir?

Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’in yanında şirketi bugünkü hale getiren başka önemli isimler de mevcut. Bu isimlerden biri de Meta COO’luğundan geçtiğimiz aylarda ayrılan Sheryl Sandberg’dür. Peki Sheryl Sandberg kimdir? Sandberg’ün hikayesi nasıl başladı?

Sheryl Sandberg, dünyanın en zengin ve en güçlü kadın yöneticileri arasında yer almaktadır. Kariyer hayatında Sandberg, Google’dan Meta’ya dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden üst düzey görevlerde yer almıştır. Teknoloji endüstrisindeki en yüksek profilli iş insanlarından biridir. Aynı zamanda Sandberg kitapları ve TEDx konuşmaları ile de tanınan bir isimdir. Yayınlamış olduğu kitaplarda ve konuşmalarda Sheryl Sandberg, kadınların iş hayatında cesaretlenmesi için önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca Sandberg, Silikon Vadisi ve Washington’da etkili bir iş lideri ve siyasi müzakereci olarak tanınmaktadır. Dahası işyerinde kadınların savunucusu ve Meta şirketinde Mark Zuckerberg’den sonra en çok tanınan ikinci isim olarak bilinmektedir. Öte yandan Meta Chief Operating Officer (COO) görevinden ayrılışı ile de dikkat çekmiştir. Ancak halen yönetim kurulundaki görevine devam etmektedir.

Sheryl Sandberg, Meta’nın yönetim kurulunda görev yapan ilk kadın yöneticidir. Peki Sandberg’ün bu başarılı hikayesi nasıl başladı? Sandberg’ün kariyer hayatı nasıl ilerledi? Sheryl Sandberg hangi başarılara imza attı? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Sheryl Sandberg kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Sheryl Sandberg Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Sheryl Sandberg Kimdir?

Sheryl Sandberg, Amerikalı bir iş kadınıdır. Aynı zamanda Şubat 2022 tarihine kadar Meta’da COO görevini üstlenen kişidir. Hatta bu görev ile Mark Zuckerberg‘den sonra en güçlü yönetici olarak yer alan isimdir. Meta’daki COO görevi sırasında satış ve pazarlama, iş geliştirme, insan kaynakları ve iletişim iş işlemlerini denetle görevini almıştır.

Meta Platforms şirketinin operasyon direktörü olarak tanınan Sheryl Sandberg, aynı zamanda LeanIn.Org’un kurucusudur. LeanIn.Org, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2013 yılında LeanIn.Org, kadınların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için ilham ve destek sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu organizasyonun kurucusu olarak tanınan Sandberg aynı zamanda bir hayırseverdir.

Peki Meta COO görevi ile tanınan Sheryl Sandberg aslında kimdir? Sandberg’ün hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarını yakından inceleyelim.

Sheryl Sandberg

Aslen Yahudi kökenli olan Sheryl Sandberg, 28 Ağustos 1969 doğumludur. Sandberg, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, DC’de dünyaya gelmiştir. Şu anda ise California, Menlo Park’da yaşamaktadır. Ebeveynleri Joel Sandberg ve Adele Sandberg’dür. Babası Joel Sandberg, bir göz doktorudur. Sheryl, Sandberg ailesinin üç çocuğu arasında ilk ve en büyüğüdür.

Sheryl Sandberg aynı zamanda iki çocuk annesidir. İlk evliliğini 1993 ve 1994 yılları arasında iş insanı Brian Kraff ile yapmıştır. 2004 yılında ise iş insanı Dave Goldberg ile evlenmiştir. 2015 yılında Sandberg’ün eski eşi Dave Goldberg, beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Öte yandan şimdilerde Sandberg, uzun zamandır sosyal medya ve pazarlama yöneticisi Tom Bernthal ile nişanlıdır. Bernthal ile Sandberg hayırsever çalışmalarını birlikte yürütmektedir.

Sandberg’ün Eğitimi

Yaklaşık 2 yaşından beri Sheryl Sandberg, ailesi ile birlikte Florida, North Miami Beach’de yaşamıştır. North Miami Beach Senior High School’da en iyi öğrencilerden biri olarak bilinmektedir. Sandberg, Harvard Üniversitesinde Ekonomi alanında eğitim almıştır. Ayrıca yine Harvard Üniversitesinde lisans tezini tamamlamıştır. Aynı zamanda ekonomist ve ABD’nin eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, Sandberg’ün danışmanı olarak görev almıştır.

Sandberg’ün teknoloji endüstrisindeki liderliğe giden başarı hikayesi lise yıllarında başlamıştır. Lisede matematik alanında olağanüstü beceriye sahip olduğu ifade edilmektedir. Dahası lisans eğitimi sırasında Harvard Üniversitesini internet ya da cep telefonuna ihtiyaç duymadan tamamlamıştır. 1991 yılında lisans derecesini tamamlayan Sandberg’ün ekonomi alanında iyi bir öğrenci olarak bilindiği de belirtilmektedir.

Harvard’daki sonraki ilk işi, MBA derecesini almak için baş ekonomist Larry Summers için araştırma asistanı olarak çalıştığı Dünya Bankası olmuştur. Böylece 1993 yılına kadar gelişmekte olan ülkelere yardım eden projeler üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1995 yılında ise Sandberg, Harvard Üniversitesinden işletme yönetimi alanında yüksek lisans derecesini tamamlamıştır.

Sherly Sandberg’ün Kariyeri

Meta COO’luğu görevi ile tanıdığımız Sheryl Sandberg, başarılı bir kariyere sahiptir. Sandberg, 1991’den 1993 yılına kadar World Bank’de (Dünya Bankası) görev almıştır. 1993 ve 1995 yılları arasında Sheryl Sandberg, Harvard Business School’da Master derecesini tamamlamıştır.

Ayrıca Sandberg, yaklaşık 1 yıllı bir süreç içerisinde Mc.Kinsey&Company yönetim danışmanlığı şirketinde uzman olarak görev almıştır. Öte yandan Sandberg’ün ABD’de devlet görevlisi olarak da görev aldığı bilinmektedir.

Google Whitechapel

Google Şirketinde Sandberg

Devlet görevinin ardından Sheryl Sandberg, kariyerini Google şirketinde sürdürmüştür. 2001 ve 2008 yılları arasında Sandberg, Google şirketinde Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır.

Arama motoru devi Google’ın o yıllarda iş birimi bulunmuyordu. Buna rağmen Sandberg, iş biriminin genel müdürü olarak da görev yapmıştır. Kısa bir süre sonra ise küresel çevrimiçi satış ve operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı olmuştur.

Bu görevi sırasında Sandberg, ABD Kaliforniya eyaletinin Mountain View kentindeki Google şirketinde faaliyet gösteriyordu. Google şirketinde reklam ve yayın ürünlerinin çevrimiçi satışından, tüketici ürünlerinin satış işlemlerinden sorumluydu. Öte yandan AdWords ve Google ile anlaşmaları kişi ve şirketlerin web sitelerine alakalı reklamlar yerleştiren AdSense’in geliştirilmesinden sorumlu oldu. AdWords ise arama sonuç sayfalarına metin reklamları yerleştiriyordu.

Hem AdWords hem de AdSense, Google şirketinin karlı hale gelmesine yardımcı oldu. Böylece Sandberg de Google şirketinin kazançlarında önemli bir paya sahip oldu demek mümkündür. Aynı zamanda reklam satışları ve Google Kitaplar hizmetlerinde de görev aldığı bilinmektedir.

2004 yılında Google şirketinin kar amaçlı hayırseverlik çalışması olan “Google.org”un başında yer almıştır. Google.org, iklim değişikliği, halk sağlığı ve yoksulluk sorunlarına odaklanıyordu. 2008 yılına kadar Sandberg, Google şirketinde başarılı bir iş lideri olarak ün kazandı.

Meta, Sphere Aracını Duyurdu

Google Şirketinden Meta’ya

2008 yılı itibari ile Sheryl Sandberg, Meta, eski adıyla Facebook, şirketinde Chief Operating Officer (COO) olarak görev almıştır. 2004 yılında kurulan Facebook önemli bir büyüme elde etmişti. Bu nedenle de şirketin günlük operasyonlarını denetlemek için yönetimde deneyimli birine ihtiyaç doğdu.

Sheryl Sandberg, Google şirketinde olduğu gibi Facebook içinde şirketin karlı hale gelmesini sağlayan reklam stratejisi oluşturdu. Böylece Mark Zuckerberg ile olan yakın ortaklığı önem bir bileşen olarak başarı sağladı.

Sandberg görev aldığı süreç boyunca Meta’da önemli bir isim olarak kredilendi. Böylece şirketin bugünkü hale gelmesinde önemli bir itici güç oldu. Ancak Sandberg, Meta COO’luğu görevinden Şubat 2022 tarihinde ayrıldı. Öte yandan Sandberg yönetim kurulunda yer almaya devam etti. Başarılı iş kadını, 1 Haziran 2022 tarihinde paylaşımda bulunduğu Facebook gönderisinde hayırseverlik çalışmalarına odaklanacağını ifade etti.

Tüm bunların yanı sıra Sheryl Sandberg, The Walt Disney Company yönetim kurulunda yer almaktadır. Dahası Women for Women International kurulunda da görev almaktadır. Hizmet verdiği kurullar arasında Küresel Gelişim Merkezi, V-Day, Brookings Enstitüsü, Starbucks ve Ad Council bulunmaktadır.

Sheryl Sandberg’ün Başarıları

İş dünyasında oldukça saygın isimlerden biri olan Sheryl Sandberg, Fortune Dergisi tarafından ‘En Güçlü 50 Kadın’ listesinde yer aldı. Aynı zamanda Forbes’e göre Sandberg, “Amerika’nın Kendi Kendini Yaratan Kadınları (2022)” Listesi’nde 18’nci sırada yer almaktadır. Ayrıca yine Forbes verilerine göre “Milyarderler (2022)” Listesinde de yer almaktadır. Bugün Forbes verilerine göre Sandberg, 1,6 milyar dolar gerçek zamanlı net değere sahiptir.

Tüm bu başarılı kariyer hayatının yanı sıra Sheryl Sandberg bir kitap yazarıdır. Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra en çok okunanlar listesinde baş gösteren “Lean In – Sınırlarını Zorla” adlı bir kitabı mevcuttur.

Kitapta da açıkladığı gibi Sandberg, kadınların iş hayatından kişisel ve kurumsal engellerin ötesinde aktif rol oynamasını amaçlamaktadır. Kitabın içeriğinde ise yaşadığı deneyimler, hikayeler ve kadınlar konusunda yapmış olduğu istatistik araştırmalar yer almaktadır.

Sheryl Sandberg

2013 yılında yayımladığı ilk kitabı “Lean In”den sonra Sandberg, 2017’de “Option B: Facing Adversity, Building Resilience, and Finding Joy” adlı yeni bir kitap daha yayınladı. Bir psikolog ile birlikte yazdığı Option B kitabında ise Sandberg, zorluklara rağmen hem başarılı bir CEO hem de çocuklarını yalnız büyüten bir ebeveyn olarak mücadelesini paylaşmaktadır. Böylece bu kitaplardaki amacı doğrultusunda Sandberg, kadınlar için öncü olmaya odaklanmaktadır.

Hayırsever kişiliği ile tanınan Sheryl Sandberg’ün kurucusu olduğu bir kar amacı gütmeyen organizasyon mevcuttur. Lean In organizasyonu, kadınları üç ana şekilde desteklemeyi amaçlamaktadır. Bunlar; toplum, eğitim ve çevredir.

Sandberg, kadınların iş dünyasındaki başarı arayışında daha aktif olmaları için açık sözlü bir savunucu oldu. Aynı zamanda kadınların feminizm yolu ile elde ettikleri kazanımların yanında şirket yönetiminde ağırlıklı olarak bulunan erkek yöneticilere dikkat çekmektedir. Bu nedenle kadınların bu boşluğu kapatması gerektiğini sıklıkla ifade ettiği bilinmektedir.

Sheryl Sandberg Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde başarılı kariyer hayatı, kadınların iş dünyasına yönelik konuşmaları ve kitapları ile dikkat çeken Sheryl Sandberg kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Meta yani önceki adı ile Facebook’un, küresel bir teknoloji gücü olarak kurulmasına yardımcı olan yöneticisi Sandberg’ün hayatı boyunca pek çok başarı elde ettiğini söylemek mümkün.

Özetle Sheryl Sandberg, teknoloji şirketlerini yönetmenin yanı sıra kadınları iş hayatında liderlik etmeye teşvik eden konuşmaları ve yayınladığı kitaplar ile de öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Sandberg, kendi kendini yetiştirmiş bir milyarder ve dünyanın en etkili yöneticilerinden biri olarak bilinmektedir.

Google ve Meta gibi önemli şirketlerde edindiği tecrübeyi yeni nesillere aktarmak için danışmanlık vermeyi sürdürdüğü de bilinmektedir. Şüphesiz günümüzün en önemli iş kadınları arasında yer alan Sheryl Sandberg bazı ilklerle de gündeme gelmiştir.

Öncü bir teknoloji yöneticisi olarak Meta’nın ilk kadın yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca Sandberg, hayırseverlik çalışmaları ve başarılı yazarlığı ile de öne çıkan bir isimdir. Bu bağlamda Sheryl Sandberg, iş liderliğinde eşitliği desteklemeye devam etmektedir.

Şüphesiz, dünya genelinde kadın yöneticiler arasında popüler ve önemli bir isim olan Sheryl Sandberg tarihe iz bırakacak konuşmaları ve hikayesi ile öne çıkmaktadır. Peki ya siz iş dünyasında kadınların yönetimden yer alma vurgusu ile eşitliği öne çıkaran Sheryl Sandberg hakkında ne düşünüyorsunuz? Sandberg’ün teknoloji endüstrisindeki kariyer hayatını nasıl buldunuz? Sheryl Sandberg hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.