Verizon, AOL ve Yahoo’yu Aldığı Fiyatın Yarısına Satıyor

Ünlü telekomünikasyon şirketi Verizon, bünyesinde bulunan AOL ve Yahoo’yu satışa çıkarıyor. Apollo Global Management şirketi ile görüşme halinde olan şirket, medya servisleri için 5 milyar dolarlık bir anlaşmanın eşiğinde.

Ancak, yüksek gibi görünen bu fiyat şirketin platformları satın aldığı ücretin yaklaşık olarak yarısına denk geliyor. Verizon, 2015 yılında 4.5 milyar dolara Yahoo’yu ve 4.4 milyar dolara AOL şirketini satın almıştı.

Gerçekleşecek satışın ardından Verizon, yeni ismi Yahoo olan şirkette %10’luk bir hisseye sahip olacak.

Verizon’ın medya varlıklarından oluşan “Verizon Media”, haber platformları açısından oldukça geniş bir kataloğa sahip. Başlangıçta AOL şirketine bağlı olan; Engadget, TechCrunch, Huffpost, Autoblog gibi siteler Verizon Media adı altında yayın hayatını sürdürüyordu.

Daha sonrasında satın alınan Yahoo ile birlikte Verizon, Oath isimli bir birim oluşturdu. Böylece birimde yer alan sitelerin yanına Yahoo Sports ve bazı diğer Yahoo platformları da eklendi.

Ancak bu birim, Verizon açısından pek iyi sonuçlanmadı. Şirket, 2018 senesinde Oath çalışanlarından hatırı sayılır bir kesimi kovdu. Daha sonrasında yenilgisini kabul etti ve birimin ismini Verizon Media olarak değiştirdi. Verizon Media’nın değerinin yarısını kaybettiğini de açıkladı.

Şirket daha sonra, 2020 senesinin sonlarında Verizon Media üyesi Huffpost’ı, Buzzfeed’e satmaya karar verdi. 2021 yılında satış işlemi gerçekleşti ve Huffpost, Buzfeed bünyesine dahil oldu. 15 Aralık 2020 tarihinde de Yahoo Groups kapatılmıştı.

Böylece, Verizon’ın online reklamcılık adına yaptığı deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Şirket 2018 tarihinden yaklaşık üç sene sonra Verizon Media biriminin Apollo Global Management şirketine satıldığını duyurdu.

İki şirket arasındaki anlaşma sonuçlanınca ve satın alma işlemi geçince Verizon için oldukça sancılı olan bu süreç sona erecek. Telekomünikasyon devinin ilerleyen dönemdeki girişimleri hakkında bir bilgi yer almıyor.

Verizon, Yahoo İsimli Yeni Şirkette Hisse Sahibi Olacak

Ancak, Apollo tarafından satın alınan Verizon Media’nın, Yahoo isimli bir şirket adı altında faaliyetine devam edeceği biliniyor. Verizon, CEO olarak Guru Gowrappan’ın görev alacağı Yahoo ile olan tüm bağlarını koparmadı.

Verizon Media döneminde de şirketin CEO’su olan Gowrappan, yeni şirketin başarısı için çalışmaya devam edecek. Ayrıca, Verizon hisseleriyle de bu sürecin bir parçası olacak.

Apollo ortaklarından Reed Rayman, yüksek potansiyelli bu platform konusunda oldukça heyecanlı olduklarını belirtiyor. Ayrıca, Yahoo’nun büyümesini hızlandırmak için çalışmayı dört gözle beklediklerini de ifade ediyor.

Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.