Hanzade Doğan Kimdir?

Günümüzde internet şirketleri pek çok alanda aktif rol oynamaktadır. Ayrıca bu internet sitelerinin kurucusu olan birçok girişimci ve iş insanı mevcut. Bunların arasından lider bir role sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Doğan Online Holding’e de değinmemiz gerekiyor. Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olan Doğan Grubu, enerjiden sanayiye, finansmandan turizme ve medya sektörüne pek çok sektörde aktif rol oynuyor. Bu bünyede bulunan Doğan Online ise bir internet şirketi olarak hizmet vermektedir. Doğan Online’nın kurucu ise Doğan Grubunun kurucusu olan Aydın Doğan’ın kızı Hanzade Doğan’dır. Peki Hanzade Doğan kimdir?

Hanzade Doğan, Doğan Online Şirketler Grubu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak yer alan iş insanıdır. Doğan Online Şirketler Grubu bünyesinde çeşitli internet platformları yer almaktadır. Bunların başında Hepsiburada, Nesine ve HepsiPay’dir. On binlerce marka ve perakendecinin yer aldığı Hepsiburada ise e-ticaret portalı olarak Türkiye’nin öncü markalarından biridir.

2021 yılında Fortune’nin ‘Dünyanın En Güçlü 50 Kadını’ listesine girmeyi başaran Hanzade Doğan kimdir merak ediyor olabilirsiniz. Bizde bu içeriğimizde Hanzade Doğan’ın ve Doğan Online’ın hikayesine değineceğiz. Aynı zamanda Doğan Online bünyesinde bulunan Hepsiburada ve Nesine platformları nedir bunu açıklayacağız. Peki Doğan Online’ın hikayesi nasıl başladı? Hepsiburada ne zaman kuruldu? Hanzade Doğan kimdir?

Eğer Hanzade Doğan’ın kariyeri nasıl başladı ve Doğan Online’ın hikayesi nedir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Hanzade Doğan Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Hanzade Doğan Kimdir?

Hanzade Vasfiye Doğan, Türk iş kadınıdır. Aynı zamanda hayırsever, e-ticaret öncüsü ve girişimci olarak bilinmektedir. Türkiye’nin en büyük e-ticaret ve teknoloji şirketlerini bünyesinde bulunduran Doğan Şirketler Grubu’nun kurucularından birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca şirketin yönetim kurulu başkanıdır. Peki Hanzade Doğan bunlar dışında kimdir? Doğan’ın hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

İstanbul’da dünyaya gelen Doğan, 11 Kasım 1972 doğumludur. Şimdilerde 49 yaşını dolduran Doğan, iki çocuk annesidir. Aydın Doğan ve Sema Doğan’ın üçüncü kızları olan Hanzade Doğan’ın 3 kız kardeşi vardır. Bu üç kız kardeş; Begümhan Doğan Faralyalı, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Vuslat Doğan Sabancı’dır.

Doğan’ın babası Aydın Doğan, iş adamı ve girişimcidir. Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Doğan Holding’i kuran yatırımcıdır. Ayrıca bir medya patronu olarak Aydın Doğan, oldukça hayırseverdir. Doğan’ın annesi ise Doğan Şirketler Grubu’nun eski yönetim kurulu üyesi olarak bilinmektedir.

Hanzade Doğan, lise dönemini İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite lisans döneminde London School of Economics Ekonomi dalından mezun olmuştur. Sonrasında ise yüksek lisans için New York’da bulunan Columbia University’den İşletme bölümünü tercih etmiştir.

Doğan, aile şirketinde bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’nin öncü internet holdingi olan Doğan Online şirketini kurmuştur. 1998 yılında ise teknoloji şirketi Hepsiburada’yı kuran Doğan, 2006 yılında ise yine bir teknoloji merkezli site olan Nesine platformunu kurmuştur.

Hanzade Doğan’ın Kariyeri

Kariyer hayatına genç yaşta atılan Doğan, başlangıcı lisans dönemi biter bitmez yapmıştır. London School of Economics’den mezun olunca, Londra’da bulunan Goldman Sachs şirketinde iş dünyasına atılmıştır. Bu şirkette finansal analist (CMT) olarak çalışmıştır.

Daha sonra Türkiye’ye dönen Hanzade Doğan, kısa bir süre içerisinde de kendi aile şirketinde çalışmıştır. Daha sonra ise Türkiye’nin önde gelen internet şirketi olan Doğan Online’ı kurmuştur. 1998 yılında da teknoloji şirketi Hepsiburada ve devam eden süreç içerisindeki 5 yıl sonra yine teknoloji odaklı olan Nesine’yi kurmuştur. 1999 yılında kurulan Doğan Online ise Türkiye’nin öncü internet şirketlerinden biridir. Web portallerinden e-ticaret hizmetine kadar birçok alanda hizmet sunmaktadır.

Hanzade Doğan'ın Kariyeri

Hanzade Doğan, girişimcilik alanında önemli başarılar elde etmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye’de köklü birçok şirketin de yönetiminde yer almış bir isimdir. Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Doğan Holding’in Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Doğan Holding; enerji, medya, sigorta, sanayi, turizm ve ticaret gibi çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Daha öncesinde ise Türkiye’nin başlıca gazetelerinden biri olan Posta’nın da yer aldığı Doğan Medya Grubu’nda Başkanlık görevinde bulunmuştur. 2003 yılında Doğan Gazeticilik’te CEO olarak görev yapmıştır. Ayrıca 2006 yılında Petrol Ofisi başkanlığında da görev almıştır. Orta Avrupa’nın öncü petrol şirketi olan OMV ile Doğan Holding arasında stratejik bir işbirliği yönetmiştir.

Diğer taraftan Doğan, uluslararası forumlarda da konuşmacı olarak yer almaktadır. Bu konuşmalar arasında 2019 yılında Paris’de gerçekleştirilmiş Fortune Global Forumu var. Ayrıca 2020 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun (WTF) yıllık toplantısında bulunmuştur.

Tüm bunlara ek olarak yönetiminde bulunduğu farklı kurumlar da mevcut. Doğan, Global İlişkiler Forumu’nun kurucu üyesi ve başkan yardımcısı olarak yer almaktadır. Brookings Enstitüsü Mütevelli heyeti üyesidir. Son olarak ise Columbia University Columbia Business School’da Gözetmenler Kurulu’nda aktif rol aldığı bilinmektedir.

Hanzade Doğan’ın Başarıları

E-ticaret platformu olan Hepsiburada’nın kurucusu ve başkanı olan Hanzade Doğan, Türkiye’nin en başarılı kadın girişimcilerinden biridir. Doğu’nun Amazonu olarak nitelendirilen Hepsiburada ile önemli başarılara imza atmıştır. 2019 yılının Temmuz ayında Doğan, Forbes Dergisi tarafından ‘Dünya’nın en başarılı kadın teknoloji girişimcilerinden biri’ olarak seçilmiştir. Aynı zamanda iş dünyasının önemli yayınlarından biri olan ABD merkezi Fortune Türkiye’de ülkenin dijital dönüşümüne liderlik eden isimlerinden biri olduğunu ifade etmiştir.

Hanzade Doğan, Aydın Doğan Vakfı Başkanıdır. Bu vakıfla birlikte Doğan Grubu’nun hayırseverlik faaliyetlerini yürütmektedir. Türkiye’deki kadınların ve kız çocuklarının eğitimlerine yönelik yatırımlar yapmaktadır. Türkiye’de bir zamanların ses getiren önemli projeleri arasında yer alan ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasını hayata geçirmiştir.

Türkiye’nin en başarılı sosyal sorumluluk kampanyası olan ‘Baba Beni Okula Gönder’ de amaç kız çocukları ve kadınlara yöneliktir. Kız çocuklarının ve kadınların eğitiminin önündeki ekonomik ve kültürel engelleri kaldırmak amaçlanmıştır. Kampanya kapsamında önemli sayıda burs elde edilmiş ve ülke çapında kız öğrenci yurtları inşa edilmiştir.

O dönemde önemli başarı elde eden kampanya sayesinde okul çağındaki kız çocuklarını eğitim görmesinde önemli bir artış sağlanmıştır. 2014 yılında Artı Eğitim Dergisi tarafından yapılan ankette ‘Baba Beni Okula Gönder’ projesi ‘En Beğenilen Sosyal Sorumluluk Projesi’ seçilmiştir.

Hanzade Doğan; Gazi, Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik Üniversiteleri tarafından Türkiye’nin ‘En Başarılı İş Kadını’ olarak ödül almıştır. Ayrıca 2019 yılında Küresel Teknoloji Girişimcileri arasında en başarılı kadınlardan biri olarak seçilmiştir. 2021 yılında ise ABD merkezli Fortune tarafından ‘Dünya’nın En Güçlü 50 Kadın’ listesinde yer alan tek Türk isim olmuştur.

HepsiBurada

‘Türk Amazonu’ olarak ifade edilen Hepsiburada platformu Hanzade Doğan tarafından kurulmuştur. Hepsiburada Grubu, Türkiye’nin öncü e-ticaret platformu olarak ifade edilmektedir. Geniş ürün yelpazesi ile faaliyet gösteren Hepsiburada’nın ekosisteminde üç farklı hizmet yer almaktadır. Bunlar; lojistik hizmeti olan Hepsijet, hızlı gıda teslimatı yapan Hepsiexpress ve lisanslı online ödeme portalı Hepsipay’dir.

Hanzade Doğan

Elektronik ticaret şirketi Hepsiburada; 2011, 2012 ve 2013 yıllarından Türkiye’nin en sevilen markası olarak seçilmiştir. Aynı zamanda 2013 yılında ‘Yılın E-Ticaret Sitesi’ olarak ödül almıştır. Aylık 100 milyondan fazla ziyaretçi alan Hepsiburada’nın İstanbul Şişli’de yönetim merkezi bulunmaktadır. Kurulduğu dönemde Türkiye’nin dijitalleşme süreçlerinde en önemli etkiye sebep olmuştur.

Hepsiburada, tedarikçi firmalar ile birlikte çalışan bir platformdur. Dolayısıyla site üzerinden yapılan satışlarda gönderici her zaman Hepsiburada’nın kendisi olmamaktadır. Ancak tedarikçi firmalar da Hepsiburada’nın olanaklarından faydalanabilmektedir.

Doğan, 2017 yılında Türkiye’nin 72 şehrinde kadın girişimcilere destek olmuştur. Beş binden fazla kadın girişimciyi destekleyen ‘Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü’ programını başlatmıştır. Böylece bu program ile Hepsiburada üzerinde ücretsiz online mağaza açma fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca kadın girişimcilere, e-ticaret eğitimleri, altı ay boyunca ücretsiz kargo, yüksek görünümlü reklam gibi avantajlar sağlanmıştır.

Dahası komisyon ücretlerinde %75’e varan indirim, SEO ve SEM optimizasyonları, AdWords ve içerik desteği sunulmuştur. Hatta fotoğraf çekimleri için ücretsiz stüdyo kullanımı, operasyon ve pazarlama desteği ve doğrudan özel müşteri hizmetleri hattına erişim sağlama imkanına sahip olmuşlardır.

HepsiPay

Türkiye’nin finansal teknoloji şirketlerinden birisi olarak karşımıza çıkamktadır. En yeni teknolojiler ile faaliyet gösteren HepsiPay, yüksek hız özelliğini finans dünyasına taşımıştır. Böylece işletmelere ve tüketicilere güvenilir ve ulaşılabilir hizmetler sağlamak için çalışmaktadır.

Analitik özelliği sayesinde tüm marka ve şirketler, kendi işlemlerini takip ve analiz edebilmektedir. Aynı zamanda Türkiye pazarına özel sağlanan Fraud özelliği ile müşteriler ve işletmeler online alanda güvenilir bir şekilde ödeme sağlayabilmektedir. Ayrıca sahtecilikten kaynaklı masrafları en aza indirgemektedir.

Hepsipay cüzdanım ile güvenli ve kolay ödeme sağlanmaktadır. Yeni nesil ödeme yöntemi olan Hepsipay ile ödeme sürecinde cüzdan da yer alan bakiye ya da hediye çeki ile ödeme kolayca gerçekleşmektedir. Ayrıca eksik tutar var olduğunda bu kayıtlı kart üzerinden çekilmektedir. Aynı zamanda yapılan alışverişlerin iptal ve iade durumu hızlı bir şekilde Hepsipay cüzdan bakiyesine aktarılmaktadır. Böylece banka kartına iade sürecine beklenmesine gerek kalmamaktadır.

Nesine

Nesine, Türkiye’nin ilk spor bahis şirketidir. Ayrıca Türkiye Milli Piyango İdaresi’nin yasal e-bilet satıcısıdır. Nesine platformu, Hanzade Doğan tarafından 2006 yılında kurulmuştur. Nesine platformunun web sitesi ve mobil uygulaması mevcuttur. Platformda iddia oyunları, günlük at yarışı bültenleri, istatistikler ve yarış sonuçları yer almaktadır. Her spor dalı hakkında iddia yapılabilmektedir.

Hanzade Doğan - Nesine

Türkiye’nin bahis sitesi Nesine, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın yasal elektronik bayii olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Şans oyunlarının güvenilir ve yenilikçi platformu olarak bilinmektedir. Doğan Online Holding bünyesinde yer alan Nesine, 2011 yılına kadar Türkiye Jokey Kulübü Genel Müdürlüğü’nün yasal elektronik bayiliğini de sürdürmüştür. Halen güncel at yarışı bülteni ve sonuçları gibi bilgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda Nesine.com üyelerine iddia maçlarını canlı izleme olanağı sunmaktadır.

Hanzade Doğan Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Doğan Online şirketinin kurucusu Hanzade Doğan’ın hikayesine değindik. Aynı zamanda Türkiye’nin öncü internet şirketlerinden biri olan Doğan Online bünyesinde bulunan platformlar nedir bunu anlatmaya çalıştık. Bu platfotmlarından en önemlisi ise Hepsiburada olarak biliniyor. 1998 yılından beri hizmet veren Hepsiburada’nın kurucusu olan Hanzade Doğan, e-ticaret anlayışını insanlara sevdiren bir marka olarak yer alıyor.

Forbes tarafından 2011 de yapılan listeye göre Hanzade Doğan ‘En Zengin 100 Türk’ arasında yer almıştır. Diğer taraftan Doğan, hem iş hayatında hem de yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinde önemli görevler üstlenen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğan, Aydın Doğan Vakfı ile birlikte UNİCEF gibi kuruluşların işbirliği ile Dünya Kız Çocukları Günü konferanslarını düzenlemeye devam etmektedir.

Doğan’ı yeniliklere açık ve fırsatları yakalayabilme becerisi çok yüksek olan bir iş kadını olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca Doğan kendisini girişimci ve başarılı bir iş insanının kızı olarak çok şanslı olduğunu söylemektedir. 1999 yılında Türkiye’ye döndüğünde Doğan Medya Grubu’nun çok geleneksel bir yapıda kaldığını görmüştür. Gelecekte teknolojinin bu sektörü dönüştüreceğinden çok emin olmuştur. Bu nedenle de Doğan Online’ı kurmuştur.

Tüm ele aldığımız başarılarının yanında Doğan, ABD Brookings Ensitüsü’nün Mütevelli Heyeti’ne girmeyi başaran ilk Türk isimdir. Doğan, girişimcilik alanında gösterdiği başarılarının yanında Türkiye’de yer alan öncü şirketlerin yönetiminde de liderlik yapmaktadır.

Peki ya siz Doğan Online’ın kurucusu Hanzade Doğan hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğan Online bünyesinde bulunan Hepsiburada, HepsiPay ve Nesine platformlarını ne kadar iyi tanıyorsunuz? Sizler de Hanzade Doğan hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.