Intel ve MediaTek Stratejik Ortaklığa İmza Attı

Intel, MediaTek’in çiplerini üretmek için bir anlaşma yaptığını duyurdu! Intel ve MediaTek arasındaki anlaşma, Intel Foundry Services’ın (IFS) gelişmiş teknolojileri ile yonga setleri üretmek üzere olan stratejik ortaklığa dayanıyor. Aynı zamanda Kuzey Amerika ve Avrupa’da önemli kapasiteye sahip dökümhaneler sayesinde anlaşma MediaTek için önemli olacak.

Kaliforniya Santa Clara’da gerçekleştirilen ortaklık dengeli ve esnek bir tedarik zinciri oluşmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Yarı iletken şirketi MediaTek, bir dizi akıllı cihaz için birden çok yonga üretmek istiyor. Bu nedenle, Intel işlem teknolojilerini kullanmayı planlıyor.

Bilindiği üzere Intel, MediaTek 5G veri kartı için çip üretiyordu. Şimdi ise Intel ve MediaTek arasında yeni bir anlaşma söz konusu. Bu anlaşma bir dizi akıllı cihaz için üretimi gerçekleşecek çiplere dayanıyor. Öte yandan anlaşmanın finansal detayı ve diğer bilgiler hakkında ise henüz bir bilgi yok.

Intel MediaTek

Intel ve MediaTek Ortaklık Kuruyor

2021 yılında Intel, yarı iletken üretimine yönelik artan talepten yarar sağlamak için IFS’i başlattı. Böylece yüksek performans, düşük güç ve her zaman açık bağlantı için geniş üretim platformu sağlıyor. Aynı zamanda Intel, ABD ve Avrupa’da taahhüt edilenlerin yanında süreç ve paketleme teknolojisini de sunuyor. Bu nedenle dünyaca ünlü çip üreticisi MediaTek, Intel için önemli bir müşteri olacak gibi gözüküyor.

IFS Başkanı Randhir Thakur ise ortaklık ile ilgili açıklamalar yaptı. Thakur, “Dünyanın önde gelen çip tasarımcılarından biri olan MediaTek, IFS için müthiş bir ortak. Böylece Intel, büyümenin bir sonraki aşamasına ilerliyor. Anlaşma sayesinde MediaTek’in gelişmiş işleme teknolojisi ve coğrafi olarak sağladığımız kapasitenin doğru kombinasyonuna ulaşmasına yardımcı olacağız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan MediaTek şirketinden NS Tsai ise şu açıklamaları ekledi: “MediaTek uzun süredir çok kaynaklı bir strateji benimsiyor. Intel ile mevcut ortaklığın yanı sıra Intel Foundry Services aracılığıyla akıllı cihazları üretmeyi hedefliyoruz. Büyük kapasite artışlarına olan bağlılığı ile IFS, MediaTek’e değer sağlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizden olan talebi karşılamak için uzun vadeli bir ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz.”

Ayrıca geçen yıl Intel, dökümhane lansmanında Qualcomm için çip üretimine gerçekleştireceğini duyurmuştu. Hatta rakip şirketler ile mücadele içine giren Intel, “IDM 2.0” stratejisini de detaylandırmıştı. Bu kapsamda Arizona’da iki üretim tesisine 20 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı.

Kaynak: https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/news/intel-july-2022-announce.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.