Intel, Qualcomm Ortaklığıyla Çip Üretmek İçin Anlaştı

Intel, bugün çarpıcı açıklamalarla gözleri üzerine çekti. 2025 yılına kadar planlanan detaylı bir yol haritası yayınlayan Intel, Qualcomm ile işbirliği yaptı.

Qualcomm birçok Android telefonun güç almasını sağlayan Snapdragon çiplerini geliştirmesiyle bilinen bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Snapdragon çiplerin gelişimi için Intel ile işbirliği yapan Qualcomm, Intel’in yeni yolundaki ilk müşterisi olacak gibi gözüküyor.

Transistörden sistem seviyesine kadar teknolojik ilerlemelerin olduğu bu yol haritası, oldukça iddialı gözüküyor.

Aynı zamanda Intel, Foundry Services kapsamında Qualcomm’un yanı sıra Amazon ile masaya oturuyor. Bu anlaşmada Amazon Web Servisleri (AWS) kapsamında bir paketleme teknolojisi üzerinde çalışan Intel, doğrudan bir çip üretmeyecek.

Intel için başlayan yeni dönemin mimarı, yeni CEO Pat Gelsinger diyebiliriz. Gelsinger, bugünkü “Hızlandırılmış Intel” adlı canlı yayında Intel’in, 10 yıl içinde rakipleri TSMC ve Samsung’u yakalayacağından bahsetti.

Intel CEO yol haritası
Görsel:  Pat Gelsinger

Teknoloji şirketleri arasında eski gücüne kavuşup ilerlemeyi amaçlayan Intel için asıl dönüm noktası Intel 7 ile gelecek gibi gözüküyor. Bununla birlikte Intel, mayıs ayında yeni nesil işlemcileri tanıtarak söz konusu gelişmenin sinyalini vermişti.

Intel Yol Haritası

Intel için gelecek geliştirmelerin arasında 10nm yok çünkü şirket zaten şu anda 10nm SuperFin’i kullanıyor. Dolayısıyla, geliştirmeler sonraki seriler için gelecek gibi gözüküyor.

Intel 7, daha önce gelişmiş SuperFin olarak biliniyordu. Kullanıcılar için Alder Lake, veri merkezleri için Sapphire Rapids olarak adlandırılan Intel 7’nin 2021 yılı içinde gelmesi planlanıyor. Ek olarak Intel, Watt başına termal performansta %10-15’lik bir iyileşme olduğunu aktardı.

Intel 4, öncesinde Intel 7nm olarak çıkış yapmıştı. Üretim sorunları sebebiyle geçen yaz 2023’e ertelenen Intel 4, EUV (aşırı ultraviyole) teknolojisini içeriyor. Performansta %20’lik bir artış göreceğimiz Intel 4, büyük sıçramanın ilk adımı diyebiliriz.

Intel yol haritası
Görsel: Intel yol haritası

Intel 3’ü ise 2024 yılında görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Bununla birlikte Intel 3, önceki adlandırma şemasına göre ikinci nesil 7nm ürününün yeni adı oluyor. Aynı zamanda, Intel 3 ile birlikte performansta %18’lik bir artış gelecek.

Intel 20A, 7nm düğümünü izleyen mimari ile yeni nesil Intel teknolojilerinin adı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Intel 20A, yeni bir teknoloji olan “PowerVia”yı da işlemcilere ekleyecek.

Asıl sıçramanın yapılacağı 20A dönemine Qualcomm işbirliği de dahil oluyor. Dolayısıyla Intel 2024 yılı içerisinde Qualcomm için çip üretmeye başlayacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Intel yeni yol haritasında başarıya ulaşacak mı? Görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.