MediaTek, 2022’ye Damga Vuracak Planlarını Duyurdu

MediaTek, gelecek sene de teknolojiye damga vuracak isimler arasında yer alıyor! Şirketin önümüzdeki sene için hazırladığı planlar, çip üretiminde ilkleri gündeme getiriyor. Bunun yanında MediaTek, gelecek senenin kazançları konusunda da bir tahmine sahip.

Bildiğiniz üzere MediaTek, bir süredir çip üretiminin merkezindeki şirketlerden birisi. Özellikle Dimensity 9000 ile son zamanlarda adını daha sık duyduğumuzu söylemek de mümkün. Akıllı telefonlar için ürettikleri çipler ile Qualcomm gibi sektörün devleriyle yarış içinde olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır.

MediaTek’in en popüler bölümü akıllı telefonlar için SoC üretimi olsa da şirket bundan çok daha fazlasını üretiyor. Örnek olarak Chromebook modelleri için duyurduğu Kompanio serisinden bahsetmek mümkün.

Ayrıca şirket, üst segment televizyonlar için duyurduğu Pentonic 2000 ile de göz dolduruyor. Pentonic 2000 ile, 8K çözünürlük ve 120Hz ekran yenileme hızı gibi detaylar gündeme geliyor.

Tüm bunlara bakarak MediaTek’in yeni teknolojiler konusundaki tutumunu görmek mümkün. Durum böyle olsa da MediaTek’in gelirinin önemli bir kısmı akıllı telefon çiplerinden geliyor. Bu nedenle akıllı telefon çiplerindeki teknolojileri de geliştirmek şirketin öncelikleri arasında yer alıyor.

Digitimes tarafından yapılan haberde MediaTek CEO’su Cai Lixing’in belirttiğine göre şirket, önümüzdeki sene akıllı telefon çipleri için damga vuracak bir ürün peşinde. Bağlantı konusunda daha önce gündeme gelmeyen teknolojiler içerecek bu çip, yüksek frekanslarda bağlantı sunan 5G mmWave desteğine de sahip olacak. Ayrıca, Wi-Fi 7 teknolojisinden faydalanacak ürünler de gelecek senenin ilk dönemlerinde kullanıcılar ile buluşacak.

mediatek

Yeni Planlar, Şirket Kazancına Etki Edecek

MediaTek’in 2022 yılı planları arasında yer alan bir başka unsur ise sevkiyat oluyor. Kapasite konusunda üretim ortaklarından yüksek destek aldığını belirten şirket, sevkiyatların gelecek sene içerisinde sorunsuz bir şekilde hallolacağını belirtiyor.

Konuyla ilgili konuşan Lixing, küresel ekonomik gelişmelerin salgın sonrasında yeni değişkenlerden etkilendiğini ifade ediyor. Ancak bu planların, gelecek sene içerisinde şirkete %10-20’lik bir gelir artışı sağlayacağını umut ettiğini de ekliyor. Bu değerin 2021 yılındaki büyümeden daha düşük olduğunu belirtmekte fayda var.

Lixing bunların haricinde önümüzdeki dönemde MediaTek’in zorlanacağı teknik konuları da gündeme getiriyor. Bu konuların başında ise gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım mimari problemi yatıyor.

Ayrıca, çip üretimlerinde gün geçtikçe küçülen boyutlar MediaTek’in de gelecek planlarını etkiliyor. Üretim hattında 2nm ve 3nm gibi çip boyutlarını göreceğimiz tahminler arasında. Ancak bu durum MediaTek’in önünde yer alan teknik zorluklardan birisi.

Rakiplerinden Samsung ve IBM ise 1nm gibi boyutları gündeme getirecek teknolojiler geliştirme hedefinde. Gelecek sene, çip teknolojileri konusunda oldukça çekişmeli bir rekabet görmemiz olası.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.