iMessage Nedir?

Akıllı telefonlar, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyorlar. Bu cihazlar, özellikle insanlara haberleşme açısından büyük bir kolaylık sağlıyorlar. Günümüzde ise telefonlar aracılığı ile iletişim kurmak için farklı seçeneklerimiz mevcut. Mesajlaşmak da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Birine mesaj göndermek için farklı yolları tercih edebilirsiniz. Bu yollardan birisi de iPhone kullanıcılarının sıklıkla kullandıkları iMessage olmaktadır. Peki iMessage nedir?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte iMessage nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Aynı zamanda iMessage nasıl kullanılır, avantajları nelerdir gibi soruları ele alacağız. Bunun yanı sıra iMessage ile kısa mesajların farkına değineceğiz. Böylece içeriğimize göz atarak iMessage hakkında tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

iMessage Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir telefon üzerinden mesaj göndermek için tercih edebileceğiniz birden çok yol mevcut. Kısa mesaj olarak adlandırılan SMS/MMS uzun yıllardır hayatımızda olsa da günümüzde mesaj göndermek için çoğunlukla haberleşme uygulamaları tercih ediliyor. Böylece internet tabanlı olan uygulamalar sayesinde farklı türlerde mesajları kolay ve hızlı bir şekilde göndermek mümkün hale geliyor.

Haberleşme uygulamalarını akıllı cihazlarda oldukça kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı markaların kendi kullanıcıları için ürettiği farklı çözüm yolları da karşımıza çıkıyor. Apple da bu şirketlerden birisidir. iPhone modelleri, günümüzde en yaygın şekilde kullanılan akıllı telefon modelleri arasında yer almaktadırlar. iMessage, Apple tarafından geliştirilen ve iPhone kullanıcılarına sunulan mesajlaşma yöntemlerinden birisidir.

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız telefonunuzdan mesaj gönderdiğinizde bazılarının mavi bazılarının ise yeşil göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. İşte iMessage, bu farklılığın sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Peki iMessage tam olarak nedir?

iMessage Nedir ve Ne İşe Yarar

iMessage, en basit açıklama ile bir mesajlaşma servisi olarak karşımıza çıkıyor. iPhone kullanıcıları için geliştirilmiş olan bu servis internet tabanlı olarak çalışıyor. Böylece iPhone üzerinden pratik bir şekilde mesaj atmanızı sağlıyor. iMessage kullanarak, operatör şebekelerinden bağımsız bir şekilde mesaj göndermeniz mümkün hale geliyor.

Temel olarak iMessage, kısa mesaj göndermek ile aynı şekilde çalışıyor. Bu özellik, farklı Apple cihazları arasında ücretsiz bir şekilde mesaj göndermenizi sağlıyor. Aynı zamanda bu servisi kullanarak ses, fotoğraf ya da video göndermeniz de mümkün. Bunun yanı sıra gönderdiğiniz mesajlara servisin sunduğu emojileri kullanarak eğleceli bir hale getirebilirsiniz.

iMessage Nasıl Kullanılır?

iMessage nedir sorusunun yanı sıra bu servisin nasıl kullanıldığı da merak edilenler arasında yer alıyor. Bir iPhone kullanıcısı olarak iMessage servisini kullanmak istiyorsanız öncelikle kullandığınız cihazda bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekiyor. İçeriğimizin bu kısmında iMessage özelliğini nasıl aktif hale getireceğinizi daha detaylı açıklamaya çalışacağız. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de iMessage servisini aktif hale getirebilirsiniz:

 • İlk olarak kullandığınız cihazda “Ayarlar” bölümüne girmelisiniz.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Mesajlar“a giriş yapmalısınız.
 • Bu aşamada ekranda yer alan seçenekler arasında “iMessage” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin hemen yanında yer alan butonu kaydırarak iMessage servisini hızlı bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz.

Yalnızca Apple cihazlar arasında iletişim kurmanızı sağlayan bu servisi kullanmak için aktif hale getirdikten sonra ihtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısı olacaktır. Hücresel veri ya da bir WiFi bağlantısı üzerinden bu servisi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tıpkı SMS gönderir gibi kullanabileceğiniz bu servis ile iPhone, iPad ya da iPod Touch cihazları arasında mesajlaşabilirsiniz.

Farklı Apple cihazları arasında iletişim kurmanızı sağlayan iMessage servisi ile birlikte oldukça işlevsel bir şekilde mesaj göndermeniz mümkün. Üstelik iMessage servisinden faydalanmak için herhangi bir uygulama indirmenize gerek bulunmuyor. Bu mesajları göndermenizi sağlayan uygulama, iPhone cihazlarında halihazırda yüklü olarak gelen mesaj uygulamasıdır. Böylece tıpkı kısa mesaj gönderir gibi iMessage mesajlarınızı göndererek servisi kolaylıkla kullanabilirsiniz.

iMessage Hangi Özellikleri Sunuyor?

Apple cihazlar tarafından desteklenen iMessage servisi pek çok kişi tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Oldukça işlevsel olan bu servis, Apple kullanıcılarının internet üzerinden kısa mesaj göndermesine olanak tanıyor. Böylece herhangi bir operatör şebekesine ihtiyaç duymadan Apple kullanıcıları ile iletişim kurmanız mümkün hale geliyor. Ancak iMessage hizmetinin tek özelliği bu değil. iMessage, oldukça eğlenceli ve kullanışlı olan pek çok farklı özelliği de bünyesinde barındırıyor. Bu özellikler temel olarak şunlardır:

 • iMessage servisini etkinleştirerek el yazısı mesajlar gönderebilirsiniz.
 • Bu servis ile ses, video ya da görüntü gibi farklı içerikler paylaşabilirsiniz.
iMessage Hangi Özellikleri Sunuyor
 • Mesajlarınıza farklı efekt, emoji ya da animasyonlar ekleyerek iletişiminizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.
 • Bu servis ile karşınızdaki kişi ile oyun oynamanız da mümkün hale geliyor. iMessage servisi Tic Tac Toe, Pictoword ve Moji Bowling gibi pek çok farklı oyunu oynamanıza olanak tanıyor.

Ancak hatırlatmamız gereken bir nokta var. Bu servisin sahip olduğu özelliklerden faydalanmak için öncelikle iMessage özelliğini cihazınızda aktif hale getirmelisiniz. Bunun yanı sıra karşınızdaki kişinin kullandığı cihazda da iMessage servisinin aktif durumda olması gerekiyor. Aksi takdirde servisin sunduğu pek çok özellikten faydalanmanız mümkün değil.

iMessage Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Apple kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan iMessage servisinin bazı avantajlarından söz etmek mümkün. Böylece bu servis oldukça kullanışlı bir hale geliyor. İçeriğimizin devamında sizlere iMessage servisinin bazı avantajlarından söz edeceğiz.

 • iMessage servisinin en önemli avantajlarından biri şifreleme sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Uçtan uca şifreleme sistemi kullanan bu servis ile oldukça güvenli bir şekilde mesajlaşmanız mümkün hale geliyor.
 • Bu servis farklı Apple cihazları arasında senkronizasyon sağlanarak kullanılabiliyor. Böylece iMessage, mesajlarınızı yalnızca telefonunuz üzerinden değil farklı Apple cihazlarınız üzerinden de göndermenize olanak tanıyor.
 • Servisin ön plana çıkan avantajlarından bir diğeri ise okundu bilgisi. Bu özellik, ilk olarak mesajınızın teslim edildiğini belirtiyor. Ardından karşınızdakinin mesajı okuması halinde mesajınızın altında yer alan bilgi “Okundu” olarak değişiyor. Böylece mesajınızı gönderdiğinizde karşınızdaki kişinin mesajı okuyup okumadığı hakkında kolaylıkla bilgi alabiliyorsunuz.
 • Bunun yanı sıra iMessage servisi mesajların canlı bir şekilde takip edilmesine de olanak tanıyor. Karşınızdaki mesaj yazarken ortaya çıkan “…” simgesi sayesinde ne zaman mesaj yazıldığını görmeniz mümkün hale geliyor.

iMessage ile Kısa Mesaj Arasındaki Fark Nedir?

iMessage nedir sorusunun cevabından sonra iMessage ile kısa mesaj arasındaki farkı merak edebilirsiniz. Temel olarak iMessage servisinin Apple cihazlar arasında mesaj göndermeye yaradığını içeriğimizin başında söylemiştik. Ek bir uygulama indirmenize gerek kalmadan kullanabileceğiniz bu servis dışarıdan kısa mesaj göndermek ile oldukça benziyor. Ancak elbette ikisi arasında farklılıklar mevcut.

Apple iMessage nedir

Kısa mesajlar ve iMessage arasındaki en bariz fark, gönderdiğiniz mesajların arkasındaki renk olarak karşımıza çıkıyor. Normal bir kısa mesaj gönderdiğiniz mesaj rengi yeşil olurken, iMessage ile gönderdiğiniz mesajlar ise mavi olarak görünüyor. Ancak ikisi arasındaki en büyük fark iMessage servisinin yalnızca Apple cihazlar arasında kullanılıyor olması. Dolayısıyla iMessage üzerinden Apple cihazlarını kullanmayan bir kişiye göndermeniz mümkün değil.

iMessage servisi ile kısa mesajın önemli farklarından bir diğeri ise iMessage hizmetinin internet tabanlı kullanılıyor olması. Yani iMessage servisini kullanmak için bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. iMessage üzerinden göndereceğiniz mesajlar için dilerseniz kablosuz ağ bağlantısı dilerseniz de hücresel veri kullanabilirsiniz. Ancak kısa mesajlar yalnızca operatör üzerinden, internet kullanmadan gönderiliyor.

iMessage Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Hangi cihazlarda iMessage kullanılabilir?

iMessage servisi yalnızca Apple cihazlarda yer alıyor. Bu nedenle eğer iMessage kullanmak istiyorsanız bir Apple cihazına sahip olmanız gerekiyor. iPhone’larda bu servisi kullanabileceğiniz gibi iPad, iPod ya da Mac cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Üstelik iMessage servisini farklı cihazlarda senkronize ederek mesajlarınızı diğer cihazlarınızda da görüntüleyebilirsiniz. Böylece servisi çok daha işlevsel bir şekilde kullanabilirsiniz.

iMessage ücretli midir?

Bu servisi kullanmak için ekstra bir ücret ödemenize gerek yok. iMessage servisi internet tabanlı olarak çalışıyor. Dolayısıyla bu servis gönderdiğiniz mesajlar için yalnızca internet kullanıyor. Bu doğrultuda iMessage servisinin oldukça az seviyede internet harcadığını söyleyebiliriz.

Apple cihazlarda iMessage kullanmak için uygulama indirmeye gerek var mı?

iMessage servisini yalnızca iPhone değil, farklı Apple cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Bu servisi kullanmak için ise ek bir uygulama indirmenize gerek bulunmuyor. Servisi cihazınızın ayarlar kısmından aktif hale getirmeniz durumunda doğrudan kullanabilirsiniz.

iMessage mı SMS mi daha iyi?

Her ne kadar genel olarak birbirlerine benzeseler de iMessage ve kısa mesajlar arasında bazı farklılıklar bulunuyor. Bu farklılıklardan en önemlisi iMessage servisinin yalnızca Apple cihazlarda kullanılıyor olması olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra bu servis internet tabanlı çalışıyor. Dolayısıyla operatör şebekesine ihtiyacınız olmadan bir kablosuz ağ üzerinden de iletişim kurmanız mümkün hale geliyor. Üstelik oldukça az veri harcayan iMessage, farklı özellikleri de sahip. Kısacası her iki yöntemin de farklı avantajlarının bulunduğunu belirtebiliriz.

iMessage Nedir: Genel Değerlendirme

Günümüzde haberleşmek için en yaygın şekilde tercih edilen yöntemlerden biri mesajlaşma olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte mesajlaşmak için kullanabileceğimiz farklı çözüm yolları ortaya çıktı. Teknoloji kullanıcıları, mesajlaşmak için internet tabanlı uygulamaları sıklıkla kullanıyorlar. Bu uygulamalar yalnızca mesajlaşmamızı değil, farklı dosyaları göndermemizi ya da görüntülü ve sesli olarak iletişim kurmamızı mümkün hale getiriyor.

Bunun yanı sıra farklı teknoloji üreticilerinin kendi kullanıcıları için geliştirdiği çözüm yollarından da söz etmek mümkün. Apple, kullanıcıları için özel servisler geliştiren firmalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Apple tarafından geliştirilen servislerden biri de iMessage olarak karşımıza çıkıyor. Bu servis, Apple kullanıcıların farklı Apple cihazları arasında pratik bir şekilde mesaj göndermesine olanak tanıyor.

İnternet tabanlı olarak çalışan iMessage servisi pek çok farklı Apple cihazında destekleniyor. Böylece iPhone, iPad, iPod ve Mac cihazlarda iMessage servisini kullanmanız mümkün hale geliyor. Bu servisi kullanmak için yapmanız gereken ilk şey ise bu özelliği cihazınızda aktif hale getirmek. Ardından bir internet bağlantısı ile birlikte kolay bir şekilde bu servisi kullanmaya başlayabilir, diğer Apple kullanıcıları ile pratik bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Üstelik iMessage servisini farklı Apple cihazlarınızı senkronize ederek farklı cihazlarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece herhangi bir kopukluk yaşamadan mesajlarınızı göndermeye ve görüntülemeye devam edebilirsiniz. Apple kullanıcıları için geliştirilen bu servisin oldukça işlevsel olduğunu söylemek ise mümkün.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte iMessage nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. İçeriğimizde bu servisin özellikleri ve avantajlarından da söz ettik. Bunun yanı sıra iMessage ile kısa mesajların farklarını ve iMessage servisinin nasıl kullanıldığını da anlattık. Böylece içeriğimize göz atarak iMessage servisi ile ilgili tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.