iPhone Modellerinde Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır?

Teknoloji kullanıcıları için gizlilik ve güvenlik büyük önem taşımaktadır. Günümüzde sanal korsanların sayısının artması, insanların çeşitli güvenlik önlemleri almalarına sebep oluyor. Bu kapsamda teknoloji üreticileri de kullanıcılarının gizlilik düzeylerini artıracak çeşitli özellikler geliştiriyorlar. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple, bu şirketlerin başında gelmektedir. Teknoloji devi, iPhone kullanıcılarına fotoğraf gizleme özelliği sağlıyor. Ancak bu özelliğin nasıl kullanılacağını bilmeyen Apple kullanıcıları, iPhone modellerinde fotoğraf gizleme nasıl yapılır diye merak ediyorlar.

Apple, iPhone’lar için geliştirmiş olduğu birçok özellik gibi fotoğraf gizleme özelliğini de oldukça kolay kullanılabilir bir şekilde geliştirdi. Fakat yeni iPhone kullanıcıları ve bu özelliği daha önce kullanmayan kişiler, nasıl fotoğraflarını gizleyebileceklerini merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için iPhone modellerinde fotoğrafların nasıl gizlenebileceğini açıklayacağız.

iPhone Modellerinde Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır

Apple, kullanıcılarının güvenlik ve gizliliğine en çok önem veren teknoloji şirketlerinin başında geliyor. Teknoloji devi, kullanıcılarının güvenliğini kontrol altında tutmak adına çeşitli özellikler geliştiriyor. Bu kapsamda şirketin kullanıcılarına sunduğu özelliklerden birisi de fotoğraf gizleme özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, üretmiş olduğu çeşitli cihazlarda fotoğraf gizleme özelliği sağlıyor. Bu cihazların başında da iPhone modelleri geliyor.

Apple, iPhone’lar için fotoğraf gizleme özelliğini oldukça kolay kullanılabilir bir şekilde geliştirdi. Fakat daha önce bu işlemi yapmadıysanız fotoğraf gizleme nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Sizler de iPhone’unuzda aşağıdaki adımları izleyerek fotoğraflarınızı kolaylıkla gizleyebilirsiniz:

Not: iPhone modellerinde fotoğraf gizleme özelliğini kullanabilmek için cihazınızın en az iOS 14 sürümünde olması gerekiyor.

  • iPhone’larda fotoğraf gizleyebilmek için ilk olarak “Fotoğraflar”a gitmeniz gerekiyor. Fotoğraflar kısmından gizlemek istediğiniz fotoğrafları bulmalısınız.
  • Apple, kullanıcılarına tek tek fotoğraf gizleme imkânı verdiği gibi toplu fotoğraf gizleme şansı da veriyor. Bunun için fotoğraflarınıza ulaştıktan sonra gizlemek istediğiniz fotoğraf veya fotoğrafları seçmelisiniz.
  • Gizlemek istediğiniz fotoğrafları belirledikten sonra iPhone’larda yer alan “Paylaş” butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Karşınıza çıkan menüden “Gizle” seçeneğine tıklayarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Son aşamada cihazınız, bu işlem için onay vermenizi talep edecektir. Bunun için son aşamada karşınıza çıkan ekrandan onay butonuna basmalısınız.

iPhone modellerinde seçmiş olduğunuz fotoğrafları gizlemek için yapmanız gerekenler bu kadar kolay! Bunun yanı sıra Apple, iPad kullanıcılarına da aynı özelliği sağlıyor. Eğer iPad’inizde fotoğraf gizlemek istiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Çünkü Apple, iPhone ve iPad modellerinde bu özelliği aynı şekilde kullanıma sundu. Bunun yanı sıra iPad modellerinde de bu özelliğe erişmek için cihazınızın en az iPadOS 14 sürümünde olması gerektiğini unutmamalısınız.

iPhone Modellerinde Uygulama ile Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır

Apple, kullanıcılarının ihtiyaç duyabileceği özellikleri geliştirmiş olduğu işletim sistemlerinde dahili olarak sunmaya çalışıyor. Fakat şirket, bazı özellikleri işletim sistemlerine sonradan ekliyor. Örneğin fotoğraf gizleme özelliğini kullanabilmek için en az iOS 14 sürümü gerekiyor. Bundan dolayı bazı iPhone kullanıcıları, Apple’ın sağlamış olduğu fotoğraf gizleme özelliğini kullanamıyorlar.

Bu durumda iPhone kullanıcıları, alternatif çözüm yöntemlerine yöneliyorlar. Uygulama geliştiricileri, Apple tarafından geliştirilen özelliklere alternatif uygulamalar geliştirebiliyorlar. Bu kapsamda App Store’da fotoğraf gizleme özelliği sağlayan birçok uygulama mevcut. Bu sayede Apple’ın bu özelliğinden faydalanamayan veya yetersiz bulan kişiler, App Store’da yer alan bu uygulamaları kullanabiliyorlar.

Apple kullanıcıları tarafından en çok kullanılan uygulamaların başında Keepsafe geliyor. Keepsafe, App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde kullanıcılarıyla buluşuyor. Ancak uygulama, sağlamış olduğu bazı özellikler için ücret talep ediyor. Bundan dolayı uygulamadan tamamen faydalanmak isteyen kişilerin uygulama içi özellik satın alımı yapmaları gerekebiliyor.

iPhone Modellerinde Uygulama ile Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır

Keepsafe, kullanımı oldukça kolay bir fotoğraf/video gizleme uygulamasıdır. Uygulamayı indirdikten sonra dilediğiniz fotoğraf ve videoyu kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulama, albümlerinize şifre koyma hizmeti de sağlıyor. Böylece fotoğraflarınızı veya videolarınızı gizlemeye gerek kalmadan direkt albümlerinize şifre koyarak yalnızca siz erişim sağlayabilirsiniz.

App Store, uygulama çeşitliliği konusunda kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Bu kapsamda uygulama marketinde Keepsafe dışında çok sayıda fotoğraf gizleme hizmeti sunan uygulama mevcut. Fakat bu uygulamaların birçoğu güvenlik ve işlevsellik konusunda kullanıcılarını memnun edemiyor. Bundan dolayı App Store’da yer alan çoğu fotoğraf gizleme uygulaması, Keepsafe’in gölgesinde kalıyor diyebiliriz.

Yine de Keepsafe için alternatif bir uygulama arıyorsanız App Store üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Ufak bir araştırma sonucunda uygulama marketinde çok sayıda fotoğraf gizleme uygulamasını kolaylıkla bulabilirsiniz. Böylece kullanmak istediğiniz uygulamayı daha kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

iPhone’larda Gizlenen Fotoğraflar Nasıl Görüntülenir

Apple, iPhone kullanıcılarına kolay bir şekilde fotoğraflarını ve videolarını gizleyebilme imkanı sağlıyor. Bu özellikten faydalanan kişiler, gizlemiş oldukları fotoğrafları sonrasında nasıl görüntüleyebileceklerini merak ediyorlar. Apple, bu konuda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Çünkü şirket, fotoğraf gizleme özelliği gibi gizlenen fotoğrafları görüntüleyebilmeyi de oldukça kolay bir şekilde geliştirdi. Sizler de gizlemiş olduğunuz fotoğrafları görüntülemek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Cihazınızda gizlemiş olduğunuz fotoğraf ve videoları görebilmek için ilk olarak “Fotoğraflar”a gitmeniz gerekiyor.
  • Fotoğraflara giriş yaptıktan sonra bu alanda yer alan “Albümler”e tıklayarak devam etmelisiniz. Albümlere tıkladıktan sonra cihazınızda kayıtlı olan fotoğraf ve videolar, çeşitli kriterlere göre klasörlerde yer alacaktır. Burada aşağı tarafta yer alan “İzlenceler” seçeneğinin alt kısmında yer alan “Gizli” ifadesine tıklayarak devam ediyoruz.
  • Gizli ifadesine tıkladıktan sonra cihazınızda gizlemiş olduğunuz fotoğraf ve videolar karşınıza çıkacaktır.
  • Bu alanda karşınıza çıkan fotoğraf ve videoları tekrardan görünür yapabilirsiniz. Bunun için görünür yapmak istediğiniz fotoğrafları seçerek paylaş seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra açılan seçenekler arasından “Gizleme”yi seçmelisiniz. Böylece daha önce gizlemiş olduğunuz fotoğraf ve videoları görünür hale getirebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar, gizlemiş oldukları fotoğraf ve videoların tamamen görünmemesini talep edebiliyorlar. Yani bu kullanıcılar, gizledikleri ögelerin gizli klasöründe bile görünmesini istemiyorlar. Bu noktada Apple, dileyen kullanıcılarına gizli klasörünü de gizleme şansı tanıyor. Sizler de şu aşamaları takip ederek gizli klasörünü kaldırabilirsiniz:

  • İlk olarak cihazınızın ayarlarını yapabildiğiniz “Ayarlar”a erişmeniz gerekiyor. Ayarlara tıkladıktan sonra birçok seçenek karşınıza çıkacaktır. Buradan “Fotoğraflar”ı seçerek devam ediyoruz.
  • Apple, fotoğraflar kısmında birçok özelliği kullanıcılarına sağlıyor. Bu noktada gizlenmiş fotoğraf ve videoların yer aldığı gizli klasörünü gizlemek için “Gizli Albüm” özelliğini kapatmanız yeterli olacaktır. Gizli albüm, fotoğraflar menüsünün alt kısımlarında yer almaktadır. Bundan dolayı ayarlar sayfasında fotoğraflara girdikten sonra menüde aşağılara inerek “Gizli Albüm” seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Gizleme Özelliğinin Avantajları Nelerdir

Teknoloji kullanıcıları, cihazlarında yer alan kişisel verilerini korumaya özen gösteriyorlar. Özellikle son zamanlarda yaşanan veri hırsızlıkları, insanları daha tedirgin bir hale getirdi. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, özellikle fotoğraf gibi kişisel verilerinin sızdırılmaması için oldukça dikkatli davranıyorlar. Bu noktada birçok kişi, özel fotoğraflarını gizlemeyi tercih ediyor.

Teknoloji üreticileri de kullanıcılarının gizliliğini korumak adına fotoğraf ve video gizleme özelliği hizmeti veriyorlar. Bu şirketlerden birisi de Apple oluyor. Apple, cihazlarında dahili olarak fotoğraf gizleme özelliğini en başarılı şekilde sunan şirketlerin başında geliyor diyebiliriz. Şirket, iPhone kullanıcılarından Mac kullanıcılarına kadar neredeyse tüm ürün gruplarında bu özelliği sağlıyor.

iPhone Fotoğraf Gizleme Özelliğinin Avantajları Nelerdir

Apple tarafından sağlanan bu özelliğin en büyük avantajı, kullanıcıların diledikleri fotoğraflarını rahatlıkla gizleyebilmeleri oluyor. Kullanıcılar, bu işlem için herhangi bir üçüncü taraf yazılıma ihtiyaç duymuyorlar. Böylelikle Apple kullanıcıları, fotoğraflarını gizlemek istedikleri zaman verilerini üçüncü taraf yazılımlarla paylaşmak durumunda kalmıyorlar.

Bunun yanı sıra Apple, birçok özelliği gibi bu özelliğini de oldukça kullanışlı bir şekilde geliştirdi. Bu sayede kullanıcılar, fotoğraflarını gizlemek istediklerinde kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Aynı şekilde Apple, gizlenen fotoğrafları görüntüleme konusunda da kolaylık sağlıyor. Böylece Apple kullanıcıları, bu özelliği rahat bir şekilde kullanabiliyorlar.

Üstelik Apple, bu özelliği tüm kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Fotoğraf gizlemek üzerine geliştirilen uygulamalar, genellikle ücretli şekilde hizmet sağlıyorlar. Bu noktada Apple, birçok kullanıcının faydalandığı bu hizmeti ücretsiz bir şekilde sunarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

iPhone Fotoğraf Gizleme: Sıkça Sorulan Sorular

iPhone galerideki resimler nasıl gizlenir?

Apple, iPhone kullanıcılarına işletim sistemine dahil edilmiş bir fotoğraf gizleme özelliği sunuyor. Apple tarafından sunulan bu özellik sayesinde iPhone modellerinde kolay bir şekilde fotoğraflarınızı gizleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için ilk olarak gizlemek istediğiniz fotoğrafları seçmelisiniz. Daha sonra fotoğraflarınızı paylaş butonuna bakarak karşınıza çıkacak olan “Gizle” seçeneğine tıkladıktan sonra gizleyebilirsiniz.

iPhone fotoğraflara nasıl şifre koyulur?

Apple, uygulamaya özgün şifre koyma hizmeti de sağlıyor. Bu hizmetten faydalanabilmek için ilk olarak Apple kimliği oluşturmanız gerekiyor. Apple kimliğinizi oluşturduktan sonra Apple kimliği sayfasından “Güvenlik” sayfasına gitmelisiniz. Bu sayfada yer alan Uygulamaya Özgü Parolalar seçeneğine tıklayarak “Fotoğraflar”a şifre koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra App Store’da yer alan şifreleme uygulamaları üzerinden de fotoğraflarınıza kolaylıkla şifre koyabilirsiniz.

iPhone fotoğraf gizleme güvenilir mi?

iPhone’larda yer alan dahili fotoğraf gizleme özelliği, Apple tarafından geliştirildi. Yani Apple, iOS 14 ile birlikte fotoğraf gizlemek için bir özellik geliştirdi. Bundan dolayı iPhone’larda yer alan bu dahili özelliği güvenilir bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra iPhone’lar için bu özelliği sağlayan çeşitli üçüncü taraf uygulamalar da mevcut. Bu uygulamalar, üçüncü kişiler tarafından geliştirildiği için kullanım sırasında sorumluluk tamamen sizlere ait olacaktır.

Genel Değerlendirme

Akıllı cihazlarda yer alan fotoğraflar ve videolar, teknoloji kullanıcılarının en önemli kişisel verileri olabilmektedir. Son zamanlarda özellikle akıllı telefonlara saldırarak fotoğraf ve videoları sızdıran sanal korsanların sayısı ciddi şekilde arttı. Bu kişiler, başta virüsler olmak üzere çeşitli saldırı yöntemlerini deneyerek cihazlara sızıyorlar. Daha sonra ele geçirdikleri fotoğraflar üzerinden insanlara çeşitli tehditlerde bulunabiliyorlar.

Bundan dolayı insanlar, fotoğraf ve videolarını koruma altına almak isteyebiliyorlar. Bu noktada Apple, kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlıyor. Şirket, iOS 14 ile birlikte kullanıcılarına dahili bir fotoğraf gizleme özelliği sağladı. Yani Apple kullanıcıları, iOS 14 ile birlikte cihazlarına herhangi bir ek uygulama indirmeden fotoğraflarını gizleyebilmeye başladılar.

Fakat birçok Apple kullanıcısı, bu özelliğin nasıl kullanılabileceğini bilmiyorlar. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için iPhone modellerinde fotoğraf gizleme nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu özellikle ilgili çok fazla merak edilen sorulara da cevap verdik. Böylece sizler de Apple cihazlarınızda fotoğraf ve videolarınızı kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz iPhone fotoğraf gizleme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de iPhone modellerinde fotoğraf ve video gizleme işlemi hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.