WiFi Araması Nedir?

İnternet artık insan hayatının her alanında aktif olarak kullanılıyor. Günümüz dünyasında internet aracılığı ile pek çok şeyi yapmanız mümkün hale gelmiş durumda. Bunlardan biri ise arama yapmak olarak karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden arama gerçekleştirmek için haberleşme uygulamaları oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bunun dışında kullanabileceğiniz bir yöntem daha mevcut: WiFi aramaları. Peki WiFi araması nedir? WiFi araması ne işe yarıyor?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte WiFi araması nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra bu özelliği iPhone ve Android cihazlarda nasıl etkinleştirebileceğiniz hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aynı zamanda içeriğimizi okuyarak WiFi araması hakkında merak edilenler hakkında bilgi alabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

WiFi Araması Nedir?

Bir telefondan söz edildiğinde akıllara gelen ilk özellik şüphesiz arama yapmak olarak karşımıza çıkıyor. Telefon, ilk icat edildiği günden bu yana arama gerçekleştirmek için kullanılıyor. Geçmiş senelerde telefonlar ilk olarak yalnızca sesli aramalar gerçekleştirmemize olanak tanıyordu. Ancak günümüzde gelişen teknolojiye paralel olarak farklı aramalar yapmak da mümkün hale geldi. Özellikle internetin yaygınlaşması bu konuda önemli bir rol oynadı.

Günümüz dünyasında ise yaygınlaşan akıllı cihazlar ile birlikte internet bağlantısının neredeyse her yerde olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki internet sayesinde hiçbir zaman dünya ile bağlantımız kopmuyor. Bu durum aynı zamanda hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıracak çözümlerin de ortaya çıkmasını sağladı. Bu çözümlerden biri de WiFi araması olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu WiFi araması nedir?

Bu aramalar, en basit hali ile açıklayacak olursak, bir şebeke bağlantısına ihtiyaç duymadan arama gerçekleştirmenizi sağlıyorlar. Yani WiFi araması ile mobil sinyal yerine kablosuz ağları kullanarak arama yapmak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra WiFi araması özelliği cihazlar üzerinden yine kablosuz ağları kullanarak metin mesajı göndermeye de olanak tanıyor.

WiFi Araması

VoWiFi olarak da isimlendirilen bu özellik, çoğu kişi tarafından bilinmiyor olsa da aslında oldukça kullanışlı. Bu özellik sayesinde hücresel veri erişiminin olmadığı alanlarda arama yapabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz. Üstelik bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken tek şey WiFi aramasını etkinleştirmek. Cihazınızda aktif hale getirmeniz durumunda bu özellik otomatik olarak devreye giriyor.

Bu sayede hücresel ağa bağlanamadığınız alanlarda aramalar otomatik olarak yönlendiriliyor. Böylece kablosuz bir ağ erişimi sağladığınız her yerde, şebeke olmasa dahi arama yapmanız mümkün hale geliyor. Bunun normal bir aramadan tek farkı ise verilerin kablosuz ağ bağlantısı üzerinden gönderiliyor olması. Bunun dışında WiFi aramaları tıpkı normal bir arama gibi çalışıyor.

Eğer WiFi araması nedir sorusu hakkında aklınızda bir soru işareti kalmadıysa bu özelliği cihazlarınızda nasıl etkinleştireceğinize birlikte bakalım. İçeriğimizin devamında hem iPhone hem Android cihazlar için bu işlemi nasıl yapacağınızı adım adım açıklamaya çalışacağız.

WiFi Aramaları Nasıl Etkinleştirilir?

WiFi araması nedir sorusunun yanı sıra bu özelliğin nasıl etkinleştirilebileceği de merak edilenler arasında yer alıyor. Bu noktada WiFi aramalarını gerçekleştirmek için bu özelliği kullandığınız cihazda aktif hale getirmeniz gerekiyor. Böylece şebekeye bağlı olmasanız bile WiFi üzerinden arama yapmanız mümkün hale geliyor. İçeriğimizin bu kısmında sizlere bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Eğer WiFi araması özelliğini aktif hale getirmek istiyorsanız cihazınızın işletim sistemi büyük önem taşıyor. Çünkü WiFi aramalarını aktifleştirebilmek için kullanacağınız yöntem, iPhone ve Android cihazlar için farklılık gösteriyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte hem Andorid hem de iPhone cihazlar için bu özelliği nasıl etkinleştirebileceğinizi adım adım anlattık. İçeriğimizi okumaya devam ederek WiFi araması özelliğini oldukça kolay bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz.

Android Cihazlarda WiFi Araması Etkinleştirme

Günümüzde Android cihazlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyorlar. Eğer Android işletim sistemi ile çalışan bir cihaz kullanıyorsanız WiFi araması özelliğini kolaylıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Farklı cihaz marka ve modellerine göre bu özelliği etkinleştirme yöntemi değiştiğini söylemekte fayda var. Ancak genel olarak Android cihazlarda aşağıdaki adımları izleyerek cihazınızda bu özelliği etkinleştirebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bu aşamada cihazınızın marka ve modeline bağlı olarak devam etmeniz gereken kısım değişebilir. WiFi araması çoğunlukla “Bağlantılar” seçeneğinde bulunur. Ancak bazı cihazlarda “Hücresel Veri” ya da “WiFi” ayarları kısmında da yer alabilmektedir.
 • WiFi araması özelliğine erişmek için kullanabileceğiniz en pratik yöntem ise “Ayarlar” menüsü üzerinden “Arama Çubuğu“nu kullanmaktır. Bu kısma “WiFi Araması” yazarak bu özelliğe kolay bir şekilde erişebilirsiniz.
 • Ardından cihazınızda bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
 • Bu özelliği aktif hale getirmeniz halinde cihazınız üzerinden herhangi bir şebekeye ihtiyaç duymadan aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik yalnızca WiFi üzerinden aramalarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilmenize olanak tanıyacaktır.

Eğer kullanmakta olduğunuz cihazın ayarlar menüsünde bu seçeneği göremiyorsanız bunun birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu seçeneği görmemenizin ilk nedeni cihazınızın ya da operatörünüzün bu özelliği desteklememesi olabilir. Bunun yanı sıra WiFi aramalarını aktif hale getirmek için bazı operatörler için farklı ayarların da değiştirilmesi gerekebilmektedir. Aynı zamanda cihaz yazılımınızın güncel olup olmadığından emin olmanız önem taşımaktadır.

iPhone Modellerinde WiFi Araması Etkinleştirme

Eğer kullandığınız cihaz iPhone ise WiFi aramalarını etkinleştirebilmek için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem mevcuttur. İçeriğimizin devamında iki yöntemi de sizlere adım adım açıklayacağız. Kullandığınız cihaz için uygun olan yöntemi tercih ederek WiFi aramalarını kolay bir şekilde etkinleştirebilirsiniz.

WiFi Aramaları Nasıl Etkinleştirilir

Yöntem 1

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” menüsünü açmalısınız.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Hücresel” kısmına girmelisiniz.
 • Bu aşamada karşınıza “WiFi ile Arama” isimli bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneği aktif ederek WiFi araması özelliğini cihazınızda kolaylıkla etkinleştirebilirsiniz.

Yöntem 2

 • İlk olarak cihazınızda bulunan “Ayarlar” menüsüne giriş yapmalısınız.
 • Ardından açılan ekran üzerinden “Telefon” seçeneğini seçmelisiniz.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan seçenekler arasında “WiFi ile Arama” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği aktif hale getirin.
 • Böylece WiFi araması özelliği etkinleşmiş olacaktır. Bu özelliği aktif hale getirerek cihazınızda WiFi aramaları yapmaya başlayabilirsiniz.

WiFi Aramaları Nasıl Kullanılır?

Akıllı cihazlar günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyorlar. Bu cihazların ve internetin yaygınlaşması pek çok yeniliği beraberinde getirdi. İnternet üzerinden gerçekleştirilen aramalar da bu yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. WiFi kullanarak yapılan bu aramalar ile hem sesli hem de görüntülü olarak iletişim kurmak mümkün hale gelmiş durumda.

Bu aramaları yapmamızı sağlayan haberleşme uygulamaları bir süredir hayatımızda. Ancak internet üzerinden yapabileceğiniz aramalar yalnızca bu uygulamalar ile sınırlı değil. Arama yapmak ya da kısa mesaj göndermek için akıllı cihazlarda yer alan WiFi araması özelliğini de kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan internet üzerinden arama gerçekleştirebilirsiniz.

Temel olarak WiFi araması özelliği VoIP sistemi ile çalışıyor. Aslında bu sistem, haberleşme uygulamaları aracılığı ile arama yapmamızı sağlayan sistemin aynısı olarak karşımıza çıkıyor. WiFi aramalarındaki tek fark ise bu özelliği kullanmak için herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaması. Dolayısıyla bu özelliğin oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkün.

WiFi Aramaları Nasıl Kullanılır

WiFi araması özelliğini kullanmak için yapmanız gereken tek şey ise özelliği aktif hale getirmek. Böylece herhangi bir operatör şebekesine ihtiyaç duymadan aramalarınızı gerçekleştirmeniz mümkün hale geliyor. Bu özellik, aktif hale getirildiği durumda otomatik bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla özelliği kullanmak için yapmanız gereken ekstra bir şey bulunmadığını söyleyebiliriz.

Cihazınızda WiFi araması özelliği etkinleştirmeniz durumunda şebeke sıkıntısı yaşadığınız ancak kablosuz ağ bulunan tüm ortamlarda arama yapabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz. Bunun için telefonunuzda bulunan arama ve mesajlaşma özelliklerini doğrudan kullanabilirsiniz. WiFi aramalarının normal bir aramadan tek farkı verilerin şebeke üzerinden değil, kablosuz ağ üzerinden iletiliyor olmasıdır.

Ancak bu özelliği kullanabilmeniz için 4.5G teknolojisine sahip bir SIM kart kullanmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Aksi takdirde WiFi araması gerçekleştirmeniz mümkün değil. Bunun yanı sıra bu aramaları gerçekleştirmek için kullandığınız cihazın VoWiFi özelliğini desteklemesi de büyük önem taşıyor. Günümüzde pek çok akıllı cihazın bu özelliği desteklediğini söylemek ise mümkün.

WiFi Araması Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

WiFi Aramaları Ücretli Mi?

Pek çok kişi WiFi aramaları için ücretlendirmenin nasıl olduğunu merak ediyor. Aslına bakacak olursak bu aramalar için ekstra bir ücretlendirme bulunmuyor. Kablosuz ağ üzerinden gerçekleştireceğiniz bu aramalar için ücretlendirmeler sabit ağ üzerinden yapılan aramalar ile aynı şekilde olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla WiFi aramaları için ek bir ücret alınması söz konusu değil. Ancak eğer yurtdışında bu özelliği kullanmayı planlıyorsanız operatörünüze danışarak yurtdışı aramaları konusunda net bir bilgi alabilirsiniz.

Mobil Cihazlar ile WiFi Araması Yapmak için Neler Gerekli?

Bir WiFi araması gerçekleştirmek için gerekli olan ilk şey akıllı bir mobil cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra 4.5G teknolojisine sahip bir SIM karta ve kablosuz bir ağ erişimine sahip olmanız gerekiyor. Aynı zamanda kullanmakta olduğunuz cihazda bu özelliği etkinleştirmeniz önem taşıyor. Özelliği etkinleştirdikten sonra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. WiFi araması özelliği şebekenin olmadığı ya da zayıf olduğu alanlarda otomatik olarak devreye giriyor. Böylece WiFi üzerinden arama yapmanız ya da kısa mesaj göndermeniz mümkün hale geliyor.

WiFi Aramasının Avantajları Neler?

Kablosuz ağ üzerinden yapılan bu aramaların en büyük avantajı herhangi bir şebeke ağına ihtiyaç duyulmuyor olmasıdır. Dolayısıyla telefonunuzun çekmediği ancak bir WiFi ağına erişiminizin olduğu tüm alanlarda kolaylıkla arama yapabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymamanız bu aramanın avantajları arasında yer alıyor.

WiFi Araması Nedir: Genel Değerlendirme

Günümüzde internet üzerinden arama gerçekleştirmek oldukça yaygın. Bu aramalar çoğunlukla farklı haberleşme uygulamaları üzerinden yapılıyor. Ancak bu uygulamalara ihtiyacınız olmadan da arama yapmanız mümkün. Üstelik bu yöntem, kolay bir şekilde kısa mesaj göndermenize de olanak tanıyor.

WiFi araması olarak bilinen bu özellik, herhangi bir operatör şebekesi olmayan yerlerde de aktif şekilde çalışıyor. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise kablosuz ağ erişimi. Böylece şebekenin kısıtlı olduğu ya da tamamen olmadığı ortamlarda arama yapmaya devam edebilirsiniz. Bu özellik günümüzde pek çok akıllı mobil cihaz tarafından destekleniyor. WiFi aramasını kullanabilmek için tek yapmanız gereken cihazınızda bu özelliği etkinleştirmek.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte WiFi araması nedir sorusunu yanıtladık. Bunun yanı sıra içeriğimizde bu özelliği cihazlarınızda nasıl etkinleştireceğinizi adım adım anlattık. Sizler de içeriğimizi okuyarak WiFi aramasının ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.