Huawei 5G Kiti İngiltere İçin 2027’ye Kadar Sona Ermeli

İngiltere mobil operatörleri için 31 Aralık’tan sonra Huawei 5G kiti satın alımları yasaklanıyor. 2027 yılına kadar verilen süreyle de Çin’e ait Huawei firmasının 5G ekipmanını kendi sistemlerinden çıkarmaları gerektiği kararı verildi. Huawei 5G teknolojisinin İngilitere için de ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu nedeni sunuldu. Şu an için bu durum Washington’da da inceleniyor. Huawei ise tüm bu söylemleri ve gerekçeleri reddetti.

Çin’e ait telekom firması olan Huawei 5G ekipmanlarının İngiltere için kabul edildiği bildirildikten 6 ay sonra 14 Temmuz’da yasaklandığı açıklandı. İngiltere’de bu durum siyasiler tarafından, Pekin tarafından yönetilebilecek “veri kontrolü” tehlikelerini önlemek için atılacak bir adım olarak açıklandı. Huawei ise kendi teknolojilerinin hiçbir ülke için tehlike oluşturmadığını ve zarar vermeyeceğini söyledi.

İngiltere İçin Huawei 5G Kitinin Sonlandırılması Amerika ile Bağlantılı

huawei 5g ekipmanları ingiltere için yasaklanıyor

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan diplomatik baskılar nedeniyle İngiltere 5G hakkında yeniden düşünmek zorunda kaldı. Daha önceden zaten İngiltere 5G ağının ülke istihbaratından ve ana çekirdekten uzak tutulup yalnızca %35’lik bir kısma katılacağını duyurmuştu. Ülkenin eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise bu kararın alınması gereken en doğru karar olduğunu belirtti. Ayrıca “Teknolojik olarak başka bir ülkeye bağımlı olursak gelecek nesiller bize nazik bakmayabilir.” düşüncelerini de ekledi.

Türkiye için de aynı güvenlik endişeleri sebebiyle ülkede yerli ve milli 5G teknolojileri çalışmalarına başlandı. Bunun için birçok sistemle beraber ülkedeki telekomünikasyon kurumları Türkiye’ye bu yönde destek veriyor.

Aynı şekilde ülke için güvenlik korkuları, Huawei 5G ekipmanlarının İngiltere için sonunu getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin İngiltere üzerindeki baskısı da İngiltere’yi bu karara itmesinin yanı sıra Çin’e yeni yaptırımlar uygulanması konusu gündemde. İngiltere Muhafazakar Parti üyesi Tobias Ellwood “Hükümetin ayağa kalkıp artık dur demesi için ilk fırsat budur. Ayağa kalkacağımızın ilk göstergesidir.” dedi. Ayrıca “Verilerin kontrolüne izin verirseniz yaşam şeklinizi de kontrol ettirirsiniz.” sözlerini kullandı.

Gelecekteki diğer katılımlar ve teknolojilerinin yanı sıra İngiltere hükümeti mevcut altyapıların da kaldırılmasını istiyor. Bunu gerçekleştirmek kısa vadede çok kolay olmasa da ABD baskısıyla ve Çin’le gerçekleşen gerilimler nedeniyle bir an önce gerçekleşmesi isteniyor. Telekom şefleri ise herhangi bir alternatif olmadan altyapı kaldırma işleminin operatör hizmetlerinde büyük oranda kesilmelere ve yavaşlamalara neden olacağını belirttiler.

Gerçekleşen bu ciddi politika değişikliği ülkeler arasındaki gerginliği artırmakla kalmayıp İngiltere’nin yeni teknolojilere yönelmesine fırsat tanıyacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı