Trump’tan Huawei İçin “Arkasında Çin Ordusu Var” İddiası

Trump yönetimi, Huawei için Çin ordusu tarafından desteklendiği söyleminde bulundu. Huawei, Çin merkezli bir teknoloji şirketidir. Amerika Birleşik Devletleri Huawei de dahil olmak üzere 20’ye yakın Çinli firmayı Çin ordusunu desteklediği yönünde eleştirdi. Bu firmalar arasında Huawei dışında Hikvision (video gözetim platformu), China Mobile ve China Telecom da bulunuyor.

ABD’nin bu iddiayla beraber Çinli teknoloji firmalarına yeni mali ve cezai yaptırımlar uygulayabileceği söyleniyor. Zaten daha önce de Huawei ile oldukça çekişmeli olan ABD hükümeti bu durumla daha da katı bir yöntem izleyebilir. Ayrıca Trump yönetimi, İngiltere gibi müttefik olarak gördüğü ülkelere de Huawei’yi 5G sisteminden ayrı tutmaları konusunda baskı yaptı. Sebebi ise bu firmanın, ülkelerin ulusal güvenliklerini tehdit edebilme potansiyeline sahip olmasıdır.

huawei çin ordusu iddiası.

Beyaz Saray’ın bu konudaki en büyük endişesi ise bahsedilen bu Çinli firmaların teknolojilerini ve kazançlarını Çin ordusu lehine kullanabileceğidir. Bu nedenle ABD firmalarını ve kuruluşlarını bilgilendirmek için tehlike arz eden firmaların listesi (DOD) paylaşıldı. Amerika hükümeti, bu listedeki firmaların, özellikle de Huawei’nin, Amerikan savunma birliklerini büyük bir riske attığını belirtti. Amerikalı iş adamı Eric Schmidt ise Huawei’nin Amerika için kabul edilemez uygulamalarda bulunduğunu ekledi. Huawei ise Çin ordusu için destek ve kaynak olduğu söylemleri hakkında henüz bir yorum yapmadı.

Amerikan senatörler acil olarak Çinli şirketlerin incelenmesi gerektiğini söylediler. Bu konudaki aciliyetlerinin sebebi ise Çin tabanlı firmaların ABD teknolojisini kendi askeri birlikleri için çalıp çalmadığını teyit etmektir.

Hikvision Bu İddiaları Asılsız Olarak Nitelendirdi

Hikvision bu konunun ve iddiaların “asılsız” olduğunu söyledi. Hikvision video uygulaması, kendilerinin Çin’e askeri yardım sağlamadıklarını ve bu yönde taraflı hiçbir teknolojik ürün geliştirmediklerini belirtti. Amerika tarafından bu firmaların ürünleri için tamamen engellenmesi üzerine yaptırımlar bile uygulanabileceği söylendi.

Reuters haber ajansı bu konu üzerine, Çin’in Amerika tarafından koronavirüs sorumlusu ilan edilmesinden sonra yayımlanan bu listenin, Çin için teknolojiden kazandığı ekonomisin zedelenerek büyük bir sorun oluşturabileceği yorumunu yaptı. Huawei bu iddialardan önce geçen yıl, güvenlik endişeleri nedeniyle Amerika tarafından kara listeye alınmıştı.

Son zamanlarda ABD ve Çin arasındaki büyük teknoloji firmaları kaynaklı çekişmeler ve siyasi nedenlerden dolayı bu gerginlikler hız kesmeden artarak devam ediyor. ABD, ilerleyen günlerde hegemonyası için tehdit olarak gördüğü Çin’e bu teknoloji firmaları üzerinden yeni yaptırımlar uygulamaya başlayabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Trump’tan Huawei İçin “Arkasında Çin Ordusu Var” İddiası” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.