En Çok Kullanılan Arama Motorları Hangileridir?

İnternet, uzun süredir insan yaşamında önemli bir noktada yer alıyor. İnsanlar, gündelik işlerinden akademik araştırmalarına kadar birçok konuda internetten faydalanıyorlar. İnternetten faydalanabilmek için bazı araçlar mevcut. Arama motorları da bu araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyorlar. İnternetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, arama motorlarını kullanmak durumunda kalıyorlar. Piyasada çok sayıda arama motoru yer alıyor. Bundan dolayı kullanıcılar, en çok kullanılan arama motorları hangileri diye merak ediyorlar.

Arama motorlarının internetteki en temel araçlardan birisi olduğundan bahsettik. Bundan dolayı piyasada yer alan en başarısız arama motorlarının bile belirli düzeyde kullanıcı sayısı mevcut. Bunun yanı sıra tabii ki başarılı arama motorları daha çok internet kullanıcısına hitap ediyorlar. Arama motorlarına tam olarak hakim olmayan kişiler de kullanıcı sayısını baz alarak kullanacakları arama motorunu tercih ediyorlar.

Bundan dolayı en çok kullanılan arama motorları oldukça merak edilmektedir. Bizler de bu yazımızda sizler için global olarak en çok kullanılan arama motorlarına değineceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz listemize birlikte göz atalım.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

İnternet sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin sonucunda teknolojik hizmetlerin sayısında artış yaşanıyor. Arama motorları da oldukça alternatifli bir alan olarak ön plana çıkıyor. İnternet kullanıcıları, çok çeşitli arama motoru seçeneklerine sahipler. Bu arama motorları, temel olarak kullanıcılarına belirli bir standartta hizmet veriyorlar.

Bunun yanı sıra geliştiriciler, daha çok kullanıcıya hitap edebilmek adına rakiplerinde olmayan bazı özellikler geliştirmeyi de tercih ediyorlar. Bundan dolayı bazı arama motorlarının kullanıcı sayısı, rakiplerine göre çok daha fazla olabiliyor. Bu durum bir diğer sebebi de arama motorlarının merkezlerinin bulunduğu ülke oluyor.

İnternet kullanıcıları, kendi ülkelerinde geliştirilen arama motorlarını genellikle daha güvenli buluyorlar. Bundan dolayı kullanıcıları, çoğunlukla merkezi kendi ülkelerinde bulunan arama motorlarını kullanmayı tercih ediyorlar.

Tüm bu faktörleri göz önüne aldığımızda bazı arama motorları, rakiplerine göre daha çok ön plana çıkıyorlar. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz en çok kullanılan arama motorları listemiz için tüm kriterleri göz önüne alarak arama motoru tercihlerinde bulunmaya çalıştık.

Google

Listemizin ilk sırasında Google yer alıyor. Dünya genelinde arama motoru denilince birçok teknoloji kullanıcısının aklına ilk olarak Google gelmektedir. En köklü teknoloji şirketlerinden birisi olan Google, zaman içerisinde sunduğu hizmetler ile en çok kullanıcı sayısına sahip arama motorlarının başında gelmeyi başardı.

1998 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren şirket, zaman içerisinde çok çeşitli alanlarda hizmet vermeye başladı. Yılların getirdiği tecrübe ile Google’ın çok hızlı ve başarılı çalışan bir arama motoruna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şirket, bu motoru zaman içerisinde görsel, video, haber ve alışveriş gibi çeşitli kategorilerde arama gibi özellikler ile geliştirdi.

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Google

Bu sayede Google kullanıcıları, aradıkları içeriği belirli bir alanda filtreleyerek arama sonuçlarına daha kısa sürede ulaşabiliyorlar. Ayrıca birçok web sitesi, Google odaklı hizmet vermeye çalışıyor. Yani siteler, bir içerik üretmeye karar verdiklerinde bu içeriklerinin Google aramalarında üst sıralarda gözükmesi için çabalıyorlar. Bunun sonucunda da Google’da yer alan içerik sayısı artmış oluyor. Böylece kullanıcılar, arama motoru üzerinde arattıkları içerikler için daha çok bilgiyle karşılaşıyorlar.

Bilindiği üzere Google, arama motoru hizmetinin yanı sıra mail, çeviri gibi hizmetler de sunuyor. Bu ek hizmetler, Google’ın kullanıcı sayısını ciddi ölçüde artırıyor. Ayrıca Google, sahip olduğu özellikler ile yetinen bir şirket değil.

Şirket geliştiricileri, hem arama motorunu hem de sunulan diğer hizmetleri sürekli geliştirmeye çalışıyorlar. Böylece Google kullanıcıları, her geçen gün daha da memnun edici bir arama motoru kullanmış oluyorlar. Google’ın izlediği bu strateji, şirketi önümüzdeki süreçte de en başarılı arama motorlarının başında gelmesini sağlayacaktır.

Yandex

Arama motorlarından bahsettiğimiz bir listede Yandex’e yer vermemek olmazdı. Yandex, en az Google kadar başarılı arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Rusya merkezli olan şirket, 2000 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Yandex, hizmet verdiği ilk yıllarda genellikle Rus internet kullanıcıları tarafından tercih ediliyordu. Ancak şirket, günümüzde global olarak çok sayıda kullanıcıya sahip.

Yandex, oldukça kolay kullanıma sahip. Bunun en temel sebebi, arama motorunun sahip olduğu arayüz oluyor. Yandex geliştiricileri, kullanıcılarının basit bir şekilde arama sonuçlarına ulaşabilecekleri bir tasarım geliştirmeyi başardılar. Bunun yanı sıra şirket, süreç içerisinde arama motorunu temel arama motoru kalıbından çıkarttı.

Yandex

Yandex, günümüzde görsel ve video arama özelliklerine de sahip. Böylece kullanıcılar, aradıkları içeriklere daha kolay ulaşabiliyorlar. Ayrıca şirket, kullanıcılarına sadece arama motoru üzerinden hizmet vermiyor. Bunun yanı sıra Yandex, navigasyon hizmetinden veri depolama hizmetine kadar çok çeşitli alanlarda da kullanıcılarıyla buluşuyor.

Bu hizmetler de tabii ki Yandex’in kullanıcı sayısını ciddi ölçüde artırıyor. Yandex, belirttiğimiz gibi kuruluşundan bugüne hızla büyüyen arama motorlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Şirket, günümüzde en çok kullanıcı sayısına sahip arama motorlarının başında geliyor.

Bing

En çok kullanılan arama motorları listemize Bing ile devam ediyoruz. Microsoft, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, çeşitli alanlarda kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu alanlardan birisi de arama motorları oluyor. Microsoft, 2009 yılından beri Bing üzerinden kullanıcılarına arama motoru hizmeti veriyor.

Bing, kısa sürede yüksek seviyede kullanıcı sayısına ulaşan arama motorlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Bu başarının en temel sebebi, arama motorunun Microsoft tarafından geliştirilmiş olması desek yanlış olmayacaktır. Teknoloji kullanıcıları, Microsoft’un verdiği güven sayesinde Bing’e yoğun ilgi gösterdiler.

Tabii ki arama motoruna gösterilen ilginin tek sebebi Microsoft değildi. Bir diğer sebep ise arama motorunun oldukça başarılı sonuçlar vermesi olmuştu. Microsoft, geliştirdiği arama motorunda kullanıcılarına neredeyse kusursuz sonuçlar vermeyi başardı. Bunun yanı sıra şirket, kullanıcıların arama motorunu rahatlıkla kullanabilmeleri için oldukça kullanışlı bir tasarım geliştirdi.

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Bing

Tüm bu etkenler Bing tarafından sunulan arama motoru başta olmak üzere çeşitli hizmetleri popüler yapmayı başardı. Günümüzde Bing, çoğu arama motoru gibi görsel, video ve haber arama seçeneklerine sahip. Bunun yanı sıra Microsoft, kullanıcılarına görsel ve ses üzerinden arama yapma imkanı sunuyor.

Bing tarafından sunulan hizmetler, arama hizmetleriyle sınırlı değil. Bunun yanı sıra Microsoft, Bing için harita ve çeviri başta olmak üzere çeşitli hizmetler de sunuyor. Şirket, bu hizmetlerde de en az arama hizmetleri kadar başarılı olmayı başardı. Bundan dolayı Bing, günümüzde en çok kullanılan arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yahoo

Yahoo, en köklü arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. 1994 yılından beri hizmet veren Yahoo, uzun süredir sektörde yer aldığı için çok sayıda kullanıcı sayısına sahip. Tabii ki Yahoo tarafından elde edilen bu başarı, sadece uzun süredir hizmet vermesinden kaynaklanmıyor. Bunun yanı sıra Yahoo geliştiricileri, her geçen gün arama motorunu kullanıcıları için daha memnun edici sonuçlar veren bir hale getirmeye çalışıyorlar.

Bunun sonucunda da Yahoo, günümüze hem çok sayıda kullanıcıya sahip olan hem de en başarılı arama motorlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Geliştiriciler, süreç içerisinde arama motorunu güncel tutabilmek adına görsel ve video arama seçenekleri eklediler. Ancak Yahoo, bu özelliklerden ziyade 2 özelliğiyle çok fazla ön plana çıkıyor.

Yahoo

Bunlardan birisi haber özelliği oluyor. Yahoo, oldukça gelişmiş bir haber seçeneğine sahip. Bu sayede kullanıcılar, arama motoru üzerinden haberleri kolaylıkla takip edebiliyorlar. Bunun yanı sıra Yahoo, en eski ve başarılı mail hizmeti sunan şirketlerden birisi olarak piyasada yer alıyor. Bundan dolayı birçok kullanıcı, mail hizmeti konusunda tercihini Yahoo’dan yana kullanıyor.

Kısacası Yahoo, arama motorunun yanı sıra sunduğu ek hizmetlerle de kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu sayede Yahoo, dünya genelinde en çok kullanılan arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Baidu

Bazı arama motorlarının bölgesel olarak oldukça popüler olduklarını bundan dolayı kullanıcı sayılarının çok yüksek olduğunu açıklamıştık. Baidu, bu arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çin merkezli arama motoru, global olarak pek fazla kullanıcıya hitap etmiyor. Ancak Baidu, özellikle Çin’de en çok kullanılan arama motorlarının başında geliyor. Çin’de en çok kullanılan arama motorlarından birisi olmak arama motorunun kullanıcı sayısını ciddi ölçüde artırıyor.

Baidu, ilk etapta basit bir arama sistemine sahip olan bir arama motoru olarak geliştirildi. Ancak gelişen teknoloji, geliştiricilerin arama motorunu geliştirmelerine olanak sağladı. Günümüzde Baidu, rakipleri gibi görsel ve video arama özelliğine sahip. Bunun yanı sıra Baidu, kullanıcılarına mail hizmeti başta olmak üzere çeşitli hizmetler de sunuyor.

En Çok Kullanılan Arama Motorları - Baidu

Sunulan hizmetler göz önüne alındığında Baidu, gerçekten oldukça başarılı bir arama motoru diyebiliriz. Ancak arama motorunun en temel sıkıntısı belirttiğimiz gibi temel olarak bölgesel olarak hizmet vermeye çalışması diyebiliriz. Her ne kadar Baidu, yüksek düzeyde kullanıcı sayılarına ulaşsa da bu kullanıcıların birçoğu Çin’de yaşıyorlar. Bundan dolayı Baidu, henüz global olarak yeterli varlığı gösteremedi diyebiliriz.

Baidu, önümüzdeki süreçte global olarak hizmet vermeye yönelik adımlar atarsa kullanıcı sayısını ciddi ölçüde artıracaktır. Bunun yanı sıra şirket, Çin’de izlediği stratejiyi geliştirerek sürdürmeye devam edecektir. Bundan dolayı Baidu, önümüzdeki süreçte de en çok kullanıcı sayısına sahip arama motorları arasında kendisine yer bulacaktır.

DuckDuckGo

Listemizin son sırasında son zamanların en popüler arama motorlarından birisi olan DuckDuckGo yer alıyor. DuckDuckGo, rakiplerinin aksine oldukça yeni bir arama motoru olarak ön plana çıkıyor. Geliştiriciler, arama motorunu 2008 yılında kullanıcılarıyla buluşturdular. DuckDuckGo, kısa sürede oldukça başarılı bir strateji izledi. Bu sayede DuckDuckGo, günümüzde en çok kullanılan arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

DuckDuckGo, açık kaynaklı bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Birçok açık kaynaklı yazılım gibi DuckDuckGo da güvenlik ve gizliliğe oldukça önem veriyor. Geliştiricilerin bu konudaki hassasiyeti, arama motorunun popülerleşmesini sağlayan en önemli etkenlerden birisi oldu diyebiliriz. DuckDuckGo, kişisel verilerin kesinlikle saklanmadığını belirtiyor.

DuckDuckGo

Arama motoru, güvenilir olduğu kadar oldukça kullanışlı da diyebiliriz. Kullanıcılar, DuckDuckGo üzerinden erişmek istedikleri bilgilere kolayca ulaşabiliyorlar. DuckDuckGo, kullanıcılarına temel arama özelliğinin yanı sıra görsel, video ve haberler üzerinden arama seçenekleri de sunuyor. Ayrıca DuckDuckGo, harita hizmetine de sahip.

DuckDuckGo üzerinden sunulan harita hizmeti, Apple Harita hizmeti üzerinden geliştirildi. Yani arama motorunda yer alan harita verileri, temel olarak Apple Harita verilerinden çekiliyor. Kısa sürede oldukça popüler olmayı başaran DuckDuckGo, büyümesini önümüzdeki süreçte de devam ettirecek gibi duruyor. Bu sayede DuckDuckGo, en çok kullanılan arama motorları arasında kendisine yer bulmaya devam edecek.

Genel Değerlendirme

Arama motorları, teknoloji kullanıcılarının internetten faydalanmalarını sağlayan en temel araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyorlar. Günümüzde internet sektöründe çok sayıda arama motoru bulunmaktadır. Bu arama motorları, temel arama seçeneklerinin yanı sıra bazı özellikleriyle birbirlerinden farklılaşmaktadırlar. Bundan dolayı internet kullanıcıları, hangi arama motorunu kullanacakları konusunda kararsız kalabiliyorlar.

Bu noktada kullanıcıların kararını etkileyen en önemli etken arama motorlarının kullanıcı sayısı oluyor. Bundan dolayı birçok internet kullanıcısı, en çok kullanılan arama motorları hangileridir diye merak etmektedir. Bizler de bu yazımızda sizler için en çok kullanılan arama motorlarından bahsettik.

Sizler de kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz arama motorlarını aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.