En Ucuz Domain Sağlayıcıları – 2023

Bir web sitesi oluşturabilmek için ilk olarak alan adı yani domain satın almanız gerekiyor. Domain, web sitenin kimliği niteliğinde adreslerdir. Bu adresler üzerinden web sitelerine erişim oldukça kolaylaşmaktadır. Bundan dolayı özel e-mail ve web sitesi oluşturma işlemleri alan adları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu noktada bir web sitesi oluşturacak kişiler, maliyeti düşürebilmek adına en ucuz domain sağlayıcıları hangileri diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için en uygun fiyata domain hizmeti sağlayan şirketlerden bahsedeceğiz. Listemizde hem Türk hem de yabancı domain sağlayıcılarından bahsettik. Böylece sizler için en iyi ve uygun fiyatlı domain sağlayıcısını kolaylıkla seçebilirsiniz. Ancak listemize geçmeden önce domainin ne olduğunu detaylı bir şekilde açıklamak daha doğru olacaktır.

Domain Nedir?

Web siteleri sayesinde internet, insanlar için oldukça kullanışlı bir teknoloji haline gelmiştir. Teknoloji kullanıcılarının web sitelerine erişimleri, çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Web sitelerine erişim sağlayabilmenin temel aşamalarından birisi de alan adı olarak karşımıza çıkıyor.

Alan adları, domainler, web sitelerin kimlikleri görevini görüyorlar diyebiliriz. Web sitelerinin IP adreslerini akılda tutmak ve bu adreslere hızlı bir şekilde erişim sağlamak oldukça zor. Bundan dolayı teknoloji kullanıcılarının web sitelere kolaylıkla erişebilmeleri için web siteleri, alan adları ile kimliklendiriliyorlar.

Yani bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız ilk aşamada hayalinizdeki web sitesinin alan adını satın almanız gerekiyor. Alan adı satın alabilmek için de bir domain sağlayıcısı bulmalısınız. Domain sağlayıcınızı tespit ettikten sonra alan adı satın almak oldukça kolay. Kimlik ve adres bilgilerinizle birlikte kolaylıkla dilediğiniz alan adını satın alabilirsiniz. Alan adları, sürdürülebilirlik açısından yıllık olarak kayıt edilmektedirler. Bundan dolayı alan adınızın sizin kontrolünüzde kalabilmesi için her yıl kayıt ücretini domain sağlayıcınıza ödemeniz gerekiyor.

Alan adınızı satın aldıktan sonra kullanmış olduğunuz hosting hizmetinin DNS bilgilerini, alan adınıza yönlendirerek alan adınızı hayalinizdeki web siteye kolaylıkla dönüştürebilirsiniz. Üstelik kayıt ettiğiniz alan adı üzerinden web sitesinin yanı sıra e-mail hesapları da açma imkanına sahip oluyorsunuz.

En Ucuz ve İyi Domain Sağlayıcıları

Google Domains

Sizler için hazırlamış olduğumuz en ucuz domain sağlayıcıları listemizin ilk sırasında Google Domains yer alıyor. Teknoloji devi Google, internet sektöründe çok çeşitli alanlarda kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu alanlardan birisi de alan adı kaydı olarak karşımıza çıkıyor.

En Ucuz Domain sağlayıcıları - Google Domains

Google, 2014 yılında Domains hizmetini geliştirdi. Şirket, alan adı kaydı hizmeti için aslında daha önceki yıllarda çalışmalar yapıyordu. Hatta Google, 2005 yılında alan adı kayıt kuruluşu olmak için başvuru yaptı. Bu doğrultuda şirket, kullanıcılarına kusursuz bir hizmet sağlayabilmek için çalışmalarını 2014 yılında tamamladı. 2015 yılından itibaren de Google Domains, beta sürümüyle kullanıcılarının karşısına çıktı.

Google, Domains hizmetiyle kullanıcılarına alan adlarını kolay bir şekilde yönetebilme imkanı veriyor. Geliştirilen yönetim paneli üzerinden alan adlarınızın DNS ayarlarından güvenlik ayarlarına kadar birçok ayarı hızlı ve kolay bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Google, bu hizmetle temel olarak kullanıcılarına uygun fiyatlı domain hizmeti sağlamayı amaçlıyor. Bu doğrultuda Google Domains üzerinden alan adı kaydetmek istediğinizde Türkiye’de karşılaşacağınız fiyatlar şu şekildedir:

UzantıYıllık Fiyat
.com10.25 Dolar
.net3.95 Dolar
.org3.95 Dolar
.info18.95 Dolar
.tech13.15 Dolar

Hostinger

Litvanya merkezli bir hosting şirketi olan Hostinger, kullanıcılarına alan adı kayıt hizmeti de sağlıyor. Böylece Hostinger üzerinden hem alan adı hem hosting hizmeti alarak web sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. 2004 yılında kurulan Hostinger, hizmet politikası doğrultusunda dünya genelinde birçok ülkede hizmet vermektedir. Türkiye de bu ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Hostinger

Birçok yabancı hosting şirketinin aksine Hostinger, Türkiye’de yerel para birimi odaklı hizmet vermeyi tercih ediyor. Bundan dolayı Hostinger tarafından sağlanan domain ve hosting hizmetleri, rakip şirketlere göre daha uygun fiyatlara sahipler.

Hostinger, uygun fiyatlı hizmet vermeye çalışsa da hizmet kalitesinden ödün vermemeye dikkat ediyor. Bu doğrultuda Hostinger, oldukça kolay kullanılabilen bir arayüze sahip. Böylece Hostinger üzerinden gerek hosting gerek domain hizmeti almanız durumunda web sitenizle ilgili tüm işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hostinger üzerinden domain hizmeti almak istemeniz durumunda ödemeniz gereken fiyatlar şu şekildedir:

UzantıYıllık Fiyat
.com10.45 Dolar
.net12.10 Dolar
.org21.05 Dolar
.info17.05 Dolar
.tech41.78 Dolar

Hostinger, yeni müşterilerinin ilgisini çekebilmek adına yeni alan adı kayıtlarında daha uygun fiyatlandırmalar yapmaktadır. Bundan dolayı Hostinger üzerinden alan adınızı taşımak istemeniz ve yeni bir alan adı kaydetmek istemeniz hâlinde iki durumda farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Natro

Türkiye merkezli hosting ve domain sağlayıcısı Natro, en iyi ve ucuz domain sağlayıcıları listemizde kendisine yer bulmayı başardı. 2004 yılında kurulan ve kullanıcılarına hizmet vermeye başlayan Natro, Türkiye’de en uygun fiyatlı hosting ve domain hizmeti sağlayan şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Natro

Şirket, birçok hosting ve domain şirketi gibi dolar odaklı hizmet sağlamayı tercih ediyor. Ancak Türk bir şirket olmasından dolayı Natro, yabancı rakiplerine göre daha uygun fiyatlandırmalar yapıyor. Bundan dolayı Türkiye’de alan adı hizmeti almak isteyen kişilerin birçoğu, Natro’yu kullanmayı tercih ediyor.

Ayrıca Natro, ilk defa alan adı kayıt edecek kişilere standart fiyatlandırmanın dışında bir fiyatlandırma yapıyor. Böylece ilk defa alan adı kayıt edecek kişiler, Natro’nun hizmetlerinden daha uygun fiyatlarla yararlanabiliyorlar. Natro tarafından belirlenen güncel alan adı kayıt fiyatlandırmaları şöyledir.

UzantıYıllık Fiyat
.com13.99 Dolar
.com.tr18.80 Dolar
.net15.99 Dolar
.org15,99 Dolar
.info19,99 Dolar
.tech54,99 Dolar

Turhost

En ucuz domain sağlayıcıları listemize Turhost ile devam ediyoruz. Turhost, Türkiye’de en çok tercih edilen hosting şirketlerinin başında gelmektedir. İzmit merkezli şirket, yüksek kapasiteli sunucuları sayesinde kullanıcılarına yüksek kalitede hosting hizmeti sağlıyor. Turhost, hosting hizmetinin yanı sıra kullanıcılarına domain hizmeti de veriyor.

En İyi Türk Hosting Firmaları - Turhost

Öyle ki Turhost, alan adı kayıt konusunda da en başarılı şirketlerden birisidir. Çünkü Turhost, kullanıcılarına 7/24 iletişim desteği sağlıyor. Bunun yanı sıra Turhost arayüzü fazlasıyla kolay bir kullanıma sahip. Böylece Turhost arayüzü üzerinden web siteniz ile ilgili transfer, güvenlik, DNS yapılandırması gibi çeşitli işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Domain kayıt konusunda web sitesi sahipleri, genellikle uygun fiyatlı hizmet sağlayıcılarını tercih ediyorlar. Turhost, bu noktada da kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Birçok domain sağlayıcısı gibi Turhost da yeni alan adı kayıt edecek kişilere standart fiyatlandırmadan daha düşük bir seviyede fiyatlandırma yapıyor. Turhost’un domain kayıt hizmetinde uygulamış olduğu standart fiyatlandırma ise şu şekildedir:

UzantıYıllık Fiyat
.com12.95 Dolar
.com.tr11.77 Dolar
.net12.95 Dolar
.org10.99 Dolar
.info29.90 Dolar
.tech60.00 Dolar

IHS

IHS, Türkiye’nin en eski hosting sağlayıcılarından birisidir. 2001 yılında kurulan IHS, kurulduğu günden bugüne birçok web sitesi sahibinin güvenini kazanmayı başardı. Yüksek kalitedeki hizmet politikasından ödün vermeyen IHS, bu doğrultuda kullanıcılarına kesintisiz ve hızlı hosting hizmeti sağlamaya çalışıyor. Bunun yanı sıra IHS üzerinden alan adı kayıt hizmetinden faydalanabilmeniz de mümkün.

IHS

IHS, teknik destek konusunda oldukça iddialı ve başarılı. Öyle ki IHS üzerinden hosting veya domain hizmeti satın almanız durumunda 7/24 kesintisiz bir destek hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Böylece web sitenizde sunucu veya alan adı kaynaklı bir problem olması durumunda IHS, sizlere hızlı bir çözüm sağlamaktadır.

Neredeyse tüm domain sağlayıcıları gibi IHS de farklı domain fiyatlandırmalarına sahip. Bu doğrultuda IHS üzerinden ilk defa alan adı satın alma, alan adı yenileme ve taşıma işlemleri için ayrı fiyatlandırmalar mevcut. Bir kere satın almış olduğunuz alan adı için sonraki yıllar standart fiyatlandırma politikasına tabii tutuluyorsunuz. IHS donanım fiyatlandırması ise şu şekildedir:

UzantıYıllık Fiyat
.com9.95 Dolar
.com.tr9.95 Dolar
.net10.95 Dolar
.org10.95 Dolar
.info19.95 Dolar
.tech67,95 Dolar

Hosting.Com.Tr

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’de birçok hosting şirketi kurulmuştur. Bu şirketlerden birisi de Hosting.com.tr olarak karşımıza çıkıyor. 2004 yılında kurulan şirketin merkezi İstanbul’da yer alıyor. Türkiye pazarında uygun fiyatlı hosting hizmetiyle bilinen şirket, bunun yanı sıra alan adı sağlayıcılığı da yapmaktadır.

Müşteri memnuniyeti odaklı bir firma olan Hosting.Com.Tr, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için en yeni teknolojileri kullandıklarını belirtiyor. Böylece şirketin fiyat/performans olarak memnun edici bir hosting hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Hosting.Com.Tr, alan adı satın almak isteyen müşterilerine de hizmet veriyor.

En Ucuz Domain Sağlayıcıları - HostingComTr

Hosting.Com.Tr tarafından sağlanan domain satın alma hizmetinin, Türkiye’deki rakipleri kadar uygun fiyatlı olduğunu belirtemeyiz. Ancak şirketin fiyat politikasını, global olarak hizmet veren şirketlerle kıyasladığımız aman Hosting.Com.Tr, uygun fiyatlı domain sağlayıcılarından birisidir.

Bunun yanı sıra şirket; ilk defa domain satın alacak kişilere daha düşük fiyatlarla hizmet veriyor. Böylece Hosting.Com.Tr alan adı satın alma hizmetinden standart fiyatlandırmadan daha uygun fiyatlarla faydalanabilirsiniz. Ancak genel olarak Hosting.Com.Tr üzerinden domain hizmeti satın almak istemeniz durumunda şu fiyatlarla karşılaşacaksınız:

UzantıYıllık Fiyat
.com12.99 Dolar
.com.tr11.99 Dolar
.net12.99 Dolar
.org20.99 Dolar
.info30.99 Dolar
.tech69.99 Dolar

Namecheap

ABD merkezli Namecheap dünya genelinde hem hosting hem de domain sağlayıcıları arasında oldukça iddialı bir konuma sahip. Şirket, hizmet verdiği neredeyse tüm alanlarda fiyat odaklı paketler geliştiriyor. Bunun yanı sıra Namecheap, kaliteden de ödün vermemeye çalışıyor. Böylece dünya genelinde uygun fiyata yüksek hosting veya domain hizmeti satın almak isteyen kişilerin tercihi genellikle Namecheap oluyor.

Namecheap

2000 yılında kurulan Namecheap, son açıkladığı verilere göre 10 milyondan fazla domain kaydı gerçekleştirdi. Bu sayede Namecheap, alan adı kaydı konusunda dünya genelinde en iddialı şirketlerin başında geliyor. 7/24 kesintisiz iletişim desteği sağlayan Namecheap, alan adı kaydından yönetim işlemlerine kadar birçok aşamada kullanıcılarının yanında oluyor.

Namecheap, domain yönetimi konusunda da kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Namecheap, kullanıcılarına fazlasıyla kullanışlı ve kolay bir arayüz üzerinden hizmet veriyor. Böylece alan adınızın DNS kayıt, güvenlik ayarlarını düzenleme gibi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Namecheap üzerinden alan adı kaydı yapmak istediğiniz zaman ödemeniz gereken ücretler şu şekildedir:

UzantıYıllık Fiyat
.com14.58 Dolar
.net14.98 Dolar
.org14.98 Dolar
.info20.98 Dolar
.tech34.98 Dolar

İsimtescil

Sizler için hazırlamış olduğumuz en ucuz domain sağlayıcıları listemizin son sırasında İsimtescil yer alıyor. 2000 yılında faaliyetlerine başlayan İsimtescil, Türkiye’nin en eski ve başarılı domain sağlayıcılarından birisidir. Bunun yanı sıra şirket, kullanıcılarına hosting hizmeti de sağlamaktadır. Böylece İsimtescil üzerinden web sitenizin hem alan adını hem de hosting hizmetini satın alabilirsiniz.

İsimtescil

İsimtescil, olabildiğince uygun fiyatlarla kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Her ne kadar dolar bazlı fiyatlandırma yapsa da İsimtescil üzerinden global olarak hizmet veren şirketlere göre daha uygun fiyatlarla domain hizmetinden faydalanabilirsiniz. İsimtescil tarafından sağlanan domain hizmetinin fiyatlandırması şu şekildedir:

UzantıYıllık Fiyat
.com11.99 Dolar
.com.tr4.99 Dolar
.net13.99 Dolar
.org12.99 Dolar
.info18.99 Dolar
.tech39.00 Dolar

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.