Web ve Mobil Tasarım Programları – 2021

İnternette dolaşırken girdiğiniz web sitelerinin veya kullandığınız mobil uygulamaların görünen yüzünü tasarlayan (tasarımcı) ve kodlayan (Front-end geliştiriciler) kişilerin kullandığı tasarım programları için birçok platform bulunuyor. Biz de en popüler web ve mobil tasarım programları listemizi sizler için hazırladık.

Web ve mobil tasarım programları (araçları) listemize geçmeden önce belirtmek isteriz ki, listemizde ücretli ve ücretsiz uygulamalar yer almaktadır. Listemizde yer alan tasarım programlarının hemen hemen hepsi aynı amaca hizmet etse de, kullanıcılara sundukları çeşitli kolayları sayesinde rakiplerine oranla bir adım önde olabiliyorlar.

Tasarım işi yaratıcılık ve konfor gerektirdiğinden dolayı, bizim önerimiz; aşağıda listelenen tasarım programlarını deneyerek, size en uygun olanı seçmenizdir.

Figma

Web tabanlı tasarım programı - Figma

Figma web tabanlı olmasının yanı sıra ücretsiz bir şekilde birçok özelliğini kullanabildiğiniz bir tasarım programıdır. Web tabanlı olduğu için Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Figma tasarım programının en dikkat çeken özelliklerinden birisi: programda oluşturduğunuz takım ile çalışmalarınızı beraber yapabiliyor olmanızdır. Figma, Web ve Mobil tasarım programları arasında son yıllarda en çok dikkat çeken programlardan biridir. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sketch

Apple Bilgisayar için Tasarım Programları: Sketch

Sadece Mac işletim sistemi üzerinde çalışan ve ücretli olan Sketch, Apple, Twitter, Dropbox gibi büyük firmaların tercih ettiği bir tasarım programıdır. Sketch’in çok fazla hazır template (şablon) ve artboard sahibi olması özellikle front-end geliştiricilerinin tercih sebeplerindendir. Vektörel ve pixel çalışma ortamına sahip Sketch, yaptığınız tasarımları telefonlarda görmenize olanak sağlayacak Sketch Mirror özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır.

Adobe XD

Web ve Mobil Tasarım Programları: Adobe XD

Tasarım programı denildiğinde aklama ilk gelen firma olan Adobe tarafından geliştirilen Adobe XD, web ve mobil tasarımcıların en çok tercih ettiği programlar arasındadır. Adobe’nin diğer uygulamaları ile benzer ve biraz daha sade bir ara yüze sahip olan Adobe XD, vektörel tabanlı bir sisteme sahiptir. Kişisel kullanımlar için ücretsiz olan Adobe XD’nin ücretli bir planı da bulunmaktadır. Adobe XD tasarım programını Windows ve Mac işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

InVision Studio

Web ve Mobil Tasarım Programları: InVision Studio

InVision Studio, 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir tasarım programıdır. Ücretsiz sürümünden sonra aylık 8 dolarlık ücret ile uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. InVision Studio programını rakiplerinden ayıran en büyük özelliği statik prototiplerin yanı sıra dinamik prototipler de oluşturabilmesidir. Dinamik prototipler ile tasarımınızda animasyon ve sayfa geçiş efektleri kullanabiliyorsunuz.

Marvel

Web ve Mobil Tasarım Programları: Marvel

Marvel, prototip oluşturmak isteyen tasarımcıların ve geliştiricilerin ücretsiz bir şekilde kullanabileceği bir programdır. Ayrıca Front-end tasarım programları arasında en çok kullanılan platformlardan birisidir. Eğer fazla detaylarla uğraşan bir geliştirici değilseniz, Marvel sizin için en iyi seçeneklerden. Takım çalışması yapmanızı olanak sağlayan Marvel, sade ve kolay arayüzü ile kullanıcıların deneyimlerini en üst düzeyde tutmaktadır.

Proto.io

Web ve Mobil Tasarım Programları:  Proto.io

Proto, Amazon ve PayPal gibi büyük şirketlerin kullandığı bir tasarım programıdır. Tek bir kod yazmadan bileşenleri ve prototipleri etkileşimli hale getirebilirsiniz. Web tasarımı için şablonlar, ses ve video entegrasyonları ve fazla sayıda simge içeriğiyle geliştiriciler için kullanılabilir bir araçtır.

Webflow

Web ve Mobil Tasarım Programları: Webflow

Webflow, sürükle bırak arayüzü ile tasarımcılar ve geliştiricilere sunulan bir tasarım aracıdır. Planladığınız prototipleri tasarlarken aynı zamanda HTML, CSS ve Javascript ile canlı bir şekilde web sitesi tasarlamanıza imkan tanır. Front-end tasarım programları için bir arayıştaysanız Webflow sağladığı özellikler ile sizin için iyi bir tercih olabilir.

Origami Studio

Origami Studio

Front-end geliştiricilerinin kullandığı tasarım programları arasında olan Origami, Facebook tasarımcıları için oluşturulan ve daha sonrasında dünya ile paylaşılan bir tasarım programıdır. Figma ve Sketch ile entegre bir şekilde çalışan Origami Studio, web siteleri ve mobil uygulamalarınız için güçlü prototip araçları sunar.  Animasyon oluşturucu, serbest çizim araçları ve metin düzenleme gibi özelliklerini de içerdiğini söylemekte fayda var.

Justinmind

Justinmind

Justinmind, takım çalışmasına uygun ve geliştiriciler için kolay bir arayüze sahip bir diğer tasarım aracıdır. Bu programı ücretsiz seçeneği ile kullanabilirsiniz. Justinmind programının Sketch, Adobe Suite ve Azure DevOps Server ile kullanmanızı sağlayan entegrasyonları vardır. Yeni başlayan tasarımcılar ve front-end geliştiriciler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

Balsamiq

Balsamiq

Web tasarımı için kullanılabilen Balsamiq, kullanılabilecek en iyi programlardan birisi. Üstelik sadece web tasarımı değil, ürün tasarımı, mobil ve masaüstü uygulama tasarımı ve daha fazlasını da yapabiliyor. Aylık 9 dolarlık ücretten başlayan fiyatlara sahip bu yazılım aracını değerlendirmeye alabilirsiniz. Bu ödeme planını kullanarak aynı anda 2 proje üzerinde çalışma imkanı bulunuyor. Son derece kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip olan Balsamiq, aradığınız yazılım olabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.