Web ve Mobil Tasarım Programları – 2020

Front-end Tasarım Programları
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

İnternette dolaşırken girdiğiniz web sitelerinin veya kullandığınız mobil uygulamaların görünen yüzünü tasarlayan (tasarımcı) ve kodlayan (Front-end geliştiriciler) kişilerin kullandığı tasarım programları için birçok platform bulunuyor. Biz de 2020 yılının sonuna yaklaşırken, en popüler web ve mobil tasarım programları listemizi sizler için hazırladık.

Web ve mobil tasarım programları (araçları) listemize geçmeden önce belirtmek isteriz ki, listemizde ücretli ve ücretsiz uygulamalar yer almaktadır. Listemizde yer alan tasarım programlarının hemen hemen hepsi aynı amaca hizmet etse de, kullanıcılara sundukları çeşitli kolayları sayesinde rakiplerine oranla bir adım önde olabiliyorlar.

Tasarım işi yaratıcılık ve konfor gerektirdiğinden dolayı, bizim önerimiz; aşağıda listelenen tasarım programlarını deneyerek, size en uygun olanı seçmenizdir.

Figma

Web tabanlı tasarım programı - Figma

Figma web tabanlı olmasının yanı sıra ücretsiz bir şekilde birçok özelliğini kullanabildiğiniz bir tasarım programıdır. Web tabanlı olduğu için Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Figma tasarım programının en dikkat çeken özelliklerinden birisi: programda oluşturduğunuz takım ile çalışmalarınızı beraber yapabiliyor olmanızdır. Figma, Web ve Mobil tasarım programları arasında son yıllarda en çok dikkat çeken programlardan biridir. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sketch

Apple Bilgisayar için Tasarım Programları: Sketch

Sadece Mac işletim sistemi üzerinde çalışan ve ücretli olan Sketch, Apple, Twitter, Dropbox gibi büyük firmaların tercih ettiği bir tasarım programıdır. Sketch’in çok fazla hazır template (şablon) ve artboard sahibi olması özellikle front-end geliştiricilerinin tercih sebeplerindendir. Vektörel ve pixel çalışma ortamına sahip Sketch, yaptığınız tasarımları telefonlarda görmenize olanak sağlayacak Sketch Mirror özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır.Adobe XD

Web ve Mobil Tasarım Programları: Adobe XD

Tasarım programı denildiğinde aklama ilk gelen firma olan Adobe tarafından geliştirilen Adobe XD, web ve mobil tasarımcıların en çok tercih ettiği programlar arasındadır. Adobe’nin diğer uygulamaları ile benzer ve biraz daha sade bir ara yüze sahip olan Adobe XD, vektörel tabanlı bir sisteme sahiptir. Kişisel kullanımlar için ücretsiz olan Adobe XD’nin ücretli bir planı da bulunmaktadır. Adobe XD tasarım programını Windows ve Mac işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

InVision Studio

Web ve Mobil Tasarım Programları: InVision Studio

InVision Studio, 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir tasarım programıdır. Ücretsiz sürümünden sonra aylık 8 dolarlık ücret ile uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. InVision Studio programını rakiplerinden ayıran en büyük özelliği statik prototiplerin yanı sıra dinamik prototipler de oluşturabilmesidir. Dinamik prototipler ile tasarımınızda animasyon ve sayfa geçiş efektleri kullanabiliyorsunuz.

Marvel

Web ve Mobil Tasarım Programları: Marvel

Marvel, prototip oluşturmak isteyen tasarımcıların ve geliştiricilerin ücretsiz bir şekilde kullanabileceği bir programdır. Ayrıca Front-end tasarım programları arasında en çok kullanılan platformlardan birisidir. Eğer fazla detaylarla uğraşan bir geliştirici değilseniz, Marvel sizin için en iyi seçeneklerden. Takım çalışması yapmanızı olanak sağlayan Marvel, sade ve kolay arayüzü ile kullanıcıların deneyimlerini en üst düzeyde tutmaktadır.

Proto.io

Web ve Mobil Tasarım Programları:  Proto.io

Proto, Amazon ve PayPal gibi büyük şirketlerin kullandığı bir tasarım programıdır. Tek bir kod yazmadan bileşenleri ve prototipleri etkileşimli hale getirebilirsiniz. Web tasarımı için şablonlar, ses ve video entegrasyonları ve fazla sayıda simge içeriğiyle geliştiriciler için kullanılabilir bir araçtır.

Webflow

Web ve Mobil Tasarım Programları: Webflow

Webflow, sürükle bırak arayüzü ile tasarımcılar ve geliştiricilere sunulan bir tasarım aracıdır. Planladığınız prototipleri tasarlarken aynı zamanda HTML, CSS ve Javascript ile canlı bir şekilde web sitesi tasarlamanıza imkan tanır. Front-end tasarım programları için bir arayıştaysanız Webflow sağladığı özellikler ile sizin için iyi bir tercih olabilir.

Origami Studio

Web ve Mobil Tasarım Programları: Origami Studio

Front-end geliştiricilerinin kullandığı tasarım programları arasında olan Origami, Facebook tasarımcıları için oluşturulan ve daha sonrasında dünya ile paylaşılan bir tasarım programıdır. Figma ve Sketch ile entegre bir şekilde çalışan Origami Studio, web siteleri ve mobil uygulamalarınız için güçlü prototip araçları sunar.  Animasyon oluşturucu, serbest çizim araçları ve metin düzenleme gibi özelliklerini de içerdiğini söylemekte fayda var.

Justinmind

Web ve Mobil Tasarım Programları: Justinmind

Justinmind, takım çalışmasına uygun ve geliştiriciler için kolay bir arayüze sahip bir diğer tasarım aracıdır. Bu programı ücretsiz seçeneği ile kullanabilirsiniz. Justinmind programının Sketch, Adobe Suite ve Azure DevOps Server ile kullanmanızı sağlayan entegrasyonları vardır. Yeni başlayan tasarımcılar ve front-end geliştiriciler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Cisco WebEx için slido firmasını satın alıyor

Cisco WebEx için Slido Firmasını Satın Alıyor

Teknoloji devi Cisco bugün gerçekleştirdiği bir duyuru ile Slido firmasını satın aldığını açıkladı. Video konferans uygulamaları pazarında lider olan Zoom karşısında WebEx

Parallels’ten Chrome OS’lara Windows Desteği

Parallels, Chrome OS’lara Windows uygulama desteği sağlamak için Google ile anlaşma sağladı. Chrome OS için en büyük sorunlardan birisi uygulama destekleriydi. Parallels

orba

Orba: Elinize Sığabilen Müzik Stüdyosu

Orba; dokunma, kaydırma veya sallama gibi sezgisel hareketlerle şarkı yaratmanıza izin veren el boyutunda bir müzik aleti. Akıllı müzik aletleri üzerine yoğunlaşan

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın