En İyi Ütü Önerileri – 2023

Ev aletleri denilince birçok kişinin aklına ilk olarak ütü gelmektedir. Ütü, bir evin olmazsa olmaz eşyalarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı da ütü modelleri, gelişen teknolojiden en çok etkilenen ev aletlerinin başında geliyor. Ütü üreticileri, her geçen gün kullanıcılarını memnun edecek yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bundan dolayı da her yıl çeşitli ütü modelleri piyasaya çıkıyor. Kullanıcılar da bundan dolayı en iyi ütü modelleri hangileri diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizlere rehber olması adına piyasadaki bazı iyi ütü modellerini listeleyeceğiz. Bunun dışında yazımızda iyi bir ütüde neler olmalı, ütü alırken nelere dikkat edilmeli gibi sorulara da cevap vermeye çalışacağız.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ütü, 100 yıldan uzun bir süre önce insanların hayatlarında yer edindi. İlk ütüler, bilindiği üzere kömürle çalışıyorlardı. Bundan dolayı bu ütüler hem ağır hem de kullanımı zordu. 1900’lü yılların başında ise artık elektrikli ütü modelleri geliştirilmeye başlandı. Bu tarihten itibaren ütü, hızlı bir şekilde gelişmeye başladı diyebiliriz.

Günümüzde temel olarak buharlı ve buhar kazanlı olmak üzere iki türde ütü modelleri üretiliyor. İki tür arasındaki en büyük temel fark su haznesi. Buhar kazanlı ütüler, buharlı ütülere göre çok daha geniş su haznesine sahipler. Bu sayede buhar kazanlı ütülerin kullanımı, buharlı ütülere göre kullanım deneyimini biraz daha kolaylaştırıyor diyebiliriz.

Bunun dışında teknoloji şirketleri artık buhar kazanlı ütülerin üretimine biraz daha ağırlık vermeye başladılar. Bundan dolayı da yeni üretilen buhar kazanlı ütüler, buharlı ütülere göre daha iyi performans gösteriyorlar demek mümkün.

İki tür ütü çeşidinin olması, ütü alacak kişileri hangi ütü benim için uygun diye sorgulamak zorunda bırakıyor. Bahsettiğimiz gibi buhar kazanlı ütüler, buharlı ütülere göre daha geniş su haznesine sahipler. Bunun dışında buhar kazanlı ütülerin performans olarak da bir adım daha önde olduğuna değindik.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ancak neredeyse her teknolojik cihazda olduğu gibi ütülerde de performans arttıkça ütünün fiyatı da artıyor. Bundan dolayı buhar kazanlı ütüler, buharlı ütülere göre biraz daha pahalılar. Bu noktada kullanıcıların, ütüye gereğinden fazla para ödememek için ihtiyaçlarını düşünmeleri gerekiyor.

Eğer günlük yaşamınızda ütüye çok fazla ihtiyaç duyuyorsanız ve aldığınız ütüyü uzun bir süre kullanmak istiyorsanız buhar kazanlı bir ütü almanız daha doğru olacaktır. Fakat ütüye çok fazla ihtiyaç duymuyorsanız ve ütünün üst düzey performans göstermesi sizin için çok önemli değilse bütçenizi düşünerek buharlı bir ütü almanız daha çok işinize yarayabilir.

En İyi Ütü Önerileri

Piyasada birçok markanın ütü modelleri mevcut. Bu yüzden de ütü satın almaya karar veren kişiler, hangi modelin kendileri için uygun olduğuna karar vermekte zorlanıyor.

Temel olarak 2 ütü türünün olduğundan bahsetmiştik. Bizler de bu yazımızda yeni bir ütü almaya karar verenlere referans olması adına hem buharlı hem de buhar kazanlı en iyi ütü modellerini listeleyeceğiz.

Buharlı Ütü Önerileri

Buharlı ütüler, piyasada uzun süredir bulunan ve birçok evde hâlâ kullanılan ütü modelleridir. Bu ütülerde bir su haznesi bulunmaktadır. Kullanıcılar ilk olarak bu hazneye yeterli miktarda su koyarlar. Daha sonra ütü, haznedeki suyu buhara çevirerek buhar gücü sayesinde kumaştaki kırışıklıkları giderir. Yani aslında uzun süredir evlerimizde kullandığımız ütü modeli, buharlı ütüler oluyordu diyebiliriz. Bundan dolayı birçok ev kullanıcısı, bu ütü modellerine oldukça hakim diyebiliriz.

Uzun süredir buharlı ütü modellerinin kullanılması, yeni ütü alacak kişilerin bu modellere ilgi göstermelerine sebep oluyor. Bundan dolayı bizler de listemizde sizler için seçtiğimiz 5 tane buharlı ütü modeline yer verdik.

Arzum Ar684 Olivya

En iyi buharlı ütü önerileri listemizin ilk sırasında Arzum Ar684 Olivya yer alıyor. Arzum, ev aletleri konusunda kendisini kanıtlamış markaların başında geliyor. Birçok kategoride ürün üreten Arzum, ütü konusunda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Böylece Arzum, en iyi ütü markaları arasında da yer alıyor. Bizler de bu yüzden listemizde Arzum’un Ar684 Olivya ütü modeline yer verdik.

Arzum Ar684 Olivya

Ütü, kendini temizleme özelliği sayesinde kullanıcılarına uzun süreli bir kullanım ömrü vadediyor. 2400W motor gücüne sahip olan ütü, 260 ml su doldurma haznesi ile kullanıcılarına tek seferde yeterli bir kullanım süresi sunuyor.

Bunun dışında ütüde bulunan damlayı önleme ve kireç önleme sistemleri kullanıcıların ütü deneyimini artırıyor. Arzum Ar684 Olivya, Türkiye’de 400 – 600 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Tefal FV5695E1 Turbo Pro Anti-Calc

Genellikle ürettiği tava ve tencere modelleriyle bilinen Tefal, elektrikli ev aletleri de üretiyor. Hatta Tefal, ütü konusunda en başarılı ve en çok tercih edilen markalardan birisi diyebiliriz.

Fransa merkezli şirket, dünyanın birçok ülkesinde kullanıcılarına hizmet veriyor. Aynı zamanda en iyi ütü markaları arasında da yer alıyor.

Bizler de en iyi buharlı ütü önerileri listemizde Tefal’ın FV5695E1 kodlu Turbo Pro Alti-Calc modeline yer verdik.

Tefal FV5695E1 Turbo Pro Anti-Calc

Ütünün 300 ml kapasiteli su doldurma haznesi mevcut. Bunun dışında ütü, 3000 Watt güce sahip. Bu da ütünün hızlı ısınmasını sağlıyor. Tefal, ütüde otomatik kapanma sistemi kullandı. Bu sayede ütü dikey konumda 8 dakika, yere temaslı konumda 30 saniye kullanılmazsa otomatik olarak kapanıyor.

Ayrıca ütüde su damlatmama özelliği de mevcut. Bu sayede kullanıcılar, ütü yaparken kumaşların lekelenmesi gibi sorunlarla karşılaşmamış oluyorlar. Tefal FV5695E1, Türkiye’de 1.900 – 2.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Philips Azur GC4909/60

En iyi buharlı ütü listemize Philips Azur GC4909/60 ile devam ediyoruz. Ev aletleri konusunda başarılı işler çıkartan Philips, ütü modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Rakiplerine göre kullandığı teknolojiler ile kullanıcılarını etkileyen Philips, Azur GC4909/60 modelinde de başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz.

Ütünün 300 ml su doldurma haznesi bulunuyor. Bunun dışında Philips, ütüyü 3000 Watt gücünde tasarlayarak kullanıcılarına güçlü bir ütü deneyimi sunmayı hedefledi. Nitekim Philips, bu konuda oldukça başarılı oldu diyebiliriz. Çünkü Azur GC4909/60, kullanıcılarına 55 g/dk buhar çıkışı performansı sunuyor.

Philips Azur GC4909/60

Bunun dışında ütüde damlama durdurma sistemi mevcut. Bu sayede kullanıcılar, ütüleme sırasında leke oluşumu ile karşılaşmıyorlar. Ayrıca ütüde SteamGlide Elite taban bulunuyor. Bu taban, ütünün iyi bir kayma performansı göstererek kaliteli bir ütüleme işlemi sunmasını sağlıyor.

Ütüde bulunan güvenlik sistemi ütünün taban üzerindeyken 2 dakika, dikey konumdayken 8 dakika sonra otomatik olarak kapanmasını sağlıyor. Philips Azur GC4909/60, Türkiye’de 2.150 – 2.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Siemens TSI803210 iQ700

Avrupa’nın en büyük ve köklü teknoloji şirketlerinden Siemens, uzun süredir ürettiği ev aletleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Özellikle beyaz eşyalarıyla tanınan Siemens, küçük ev aletleri konusunda da oldukça başarılı.

Bizler de bu yüzden hazırladığımız en iyi buharlı ütü önerileri listemizde Siemens TSI803210 iQ700 modeline yer verdik.

Siemens TSI803210 iQ700

3200 Watt güce sahip olan ütü, 65 g/dk buhar gücü sağlıyor. Bunun dışında ütüde PerfectSelect seçeneği mevcut. Kullanıcılar, bu seçenek sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde ütüleme işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca ütüdeki TempOk özelliği, ütünün doğru ısıda çalışıp çalışmadığını gösteriyor.

Damlama önleme ve otomatik kapanma özelliklerine sahip olan ütü, dörtlü temizlik seçeneği sayesinde uzun süreli bir kullanım ömrü sunuyor. Siemens TSI803210, Türkiye’de 3.400 – 4.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Buhar Kazanlı Ütü Önerileri

Gelişen teknolojiyle birlikte buhar kazanlı ütü modelleri, piyasada hızla yer edinmeye başladılar. Bu ütü modellerinin, buharlı ütülere göre genellikle daha iyi performans gösterdiklerini söylememiz yanlış olmayacaktır. Bundan dolayı buhar kazanlı ütü modelleri, son zamanlarda buharlı ütülere göre daha çok tercih edilmeye başlandılar.

Kullanıcıların buhar kazanlı ütü modellerine yönelmesi de ütü üreticilerinin, artık buhar kazanlı ütü üretimine ağırlık vermeyi tercih etmelerine sebep oluyor. Bu durum da buhar kazanlı ütüleri, kullanılan teknoloji bakımından buharlı ütülerin önüne geçiriyor.

Piyasada birçok markanın buhar kazanlı ütü modeli mevcut. Bu yüzden de yeni bir ütü almaya karar veren kişiler, hangi buhar kazanlı ütü modelinin kendileri için doğru bir tercih olacağına karar vermekte zorlanıyorlar. Bizler de bu yazımızda yeni bir ütü almaya karar verenler için en iyi buhar kazanlı ütü önerileri listesine yer verdik.

Fakir Veronica

En iyi buhar kazanlı ütü önerileri listemizin ilk sırasında Fakir Veronica yer alıyor. Ev aletleri piyasasında ürettiği başarılı ürünler ile bilinen Fakir, ütü modelleriyle de kullanıcılarını etkiliyor. Bizler de bu yüzden buhar kazanlı ütü önerileri listemizde Fakir Veronica modeline yer verdik.

2 litre su kapasitesi bulunan ütü, kullanıcılarına kesintisiz bir ütü deneyimi vadediyor. Bunun dışında 2400 Watt güce sahip olan ütü, 140 g/dk buhar performansı gösteriyor. Bu buhar gücü de kullanıcılarına kaliteli bir ütüleme performansı sunuyor.

Fakir Veronica 

Fakir, ütüde kullandığı teknolojiler ile kullanıcılarına yüksek seviyeli bir ütüleme deneyimi sunmayı hedefliyor. Bunun için de ütüde ayarlanabilir buhar gücü, dikey buhar, kuru ütüleme ve çalışırken su ekleyebilme özellikleri mevcut.

Ayrıca Fakir, ütüde gelişmiş damlatma koruma sistemi kullandıklarını belirtiyor. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, lekelenme gibi sorunlarla karşılaşmamış oluyorlar. Fakir Veronica, Türkiye’de 1.850 – 2.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Arçelik BKU 9928

Arçelik, ev teknolojileri konusunda olmazsa olmaz üreticilerden birisidir. Bu doğrultuda Arçelik, en iyi ütü önerileri listemizde de kendisine yer bulmayı başardı. Arçelik BKU 9928, buhar istasyonlu ütü modellerinden birisidir. Bundan dolayı bu model için yeni nesil ütü modellerinden birisi demek yanlış olmayacaktır.

Arçelik BKU 9928

Arçelik BKU 9928, 1800 ml kapasitesindeki su haznesi ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Ütünün gücü ise 2800 W olarak karşımıza çıkıyor. Titanyum tabanlı ütüde dikey buhar ve şok buhar özellikleri yer alıyor. Bunun yanı sıra ütüde tabii ki sürekli buhar özelliği de mevcut. Böylece ütüde istediğiniz buhar fonksiyonunu kullanarak kıyafetlerinizi ütüleyebilirsiniz.

Şık bir tasarıma sahip olan Arçelik BKU 9928, 4.5kg ağırlığındadır. Böylece ütüyü dilediğiniz yere taşıyarak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Arçelik BKU 9928, Türkiye’de 3.400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Bu doğrultuda ütü için bir fiyat performans ürünü de diyebiliriz.

Tefal Express Protect

Tefal, buhar kazanlı ütü modelleriyle de yazımızda yer bulmayı başardı. Piyasada birçok buhar kazanlı ütü modeline sahip olan Tefal, bu konuda oldukça iddialı diyebiliriz. Şirketin uzun süredir ütü sektöründe yer alması, yeni bir ütü almaya karar veren kişilerin Tefal’e güvenmelerini sağlıyor.

Bizler de bundan dolayı en iyi buhar kazanlı ütü önerileri listemizde Tefal Express Protect modeline yer verdik.

Tefal Express Protect 

1.8 L kapasiteli su tankına sahip olan ütü, 2800 Watt gücüyle güçlü bir ütüleme performansı sunuyor. 130 g/dk buhar çıkışı performansı sunan ütü, zorlu kırışıklıklarda bile memnun edici bir ütü performansı sunuyor.

Bunun dışında Tefal, ütünün güvenliği konusunda da teknolojiden olabildiğince faydalandıklarını belirtiyor. Otomatik sıcaklık ayarına sahip olan ütü, sahip olduğu teknoloji ile ütülenebilen kumaşları yakma riskini ortadan kaldırıyor. Tefal Express Protect, Türkiye’de 4.500 – 5.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Bosch TDS6080TR

En iyi buhar kazanlı ütü önerileri listemize Bosch TDS6080TR ile devam ediyoruz. Buharlı ütü modeliyle listemize girmeyi başaran Bosch, TDS6080TR modeliyle buhar kazanlı ütü öneri listemize de girdi. Bu da aslında onun, en iyi ütü markaları arasında yer almasını sağlıyor.

Yeni teknolojilerle donatılan ütü, performansıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bosch, ütüde 1.5 L su haznesi kullanmayı tercih etti. Bu hazne, kullanıcılarına kesintisiz bir ütü deneyimi sunmak için yeterli olsa da ütüde sürekli su ilave edebilme özelliği de mevcut.

Bosch TDS6080TR en iyi ütü

Bunun dışında 2400 W güçte çalışan ütü, 120 g/dk buhar çıkışı sağlıyor. Bosch, ütüde şok buhar çıkışı teknolojisi kullandı. Bu sayede ütü 3 yoğun buhar atışıyla yaklaşık 400 g buhar çıkışı sağlayabiliyor.

Kendini temizleme, otomatik ısı ayarlama ve hijyenik ütüleme özelliklerine sahip olan ütü, kullanıcılarına memnun edici bir ütüleme deneyimi sunuyor. Bosch TDS6080TR, Türkiye’de 6.500 – 7.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Philips PSG9050/20

En iyi buhar kazanlı ütü önerileri listemizin son sırasında Philips PSG9050/20 yer alıyor. Philips’in ütü sektöründeki başarısından buharlı ütüler listemizde bahsetmiştik. Şirket, son zamanlarda buhar kazanlı ütü modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Philips, neredeyse tüm düzeydeki ütü kullanıcılarına çeşitli modelleriyle hizmet veriyor. Bizler ise buhar kazanlı ütü önerileri listemizde sizler için PSG9050/20 modeline yer verdik.

Philips PSG9050/20 en iyi ütü

Ütünün 1.8 L kapasiteli su tankı mevcut. Bunun dışında 3100 Watt gücünde çalışan ütü, 180 g/dk buhar hızıyla çalışıyor. Bu hız da ütünün, kullanıcılarına mükemmel diyebileceğimiz bir ütüleme performansı göstermesini sağlıyor.

Bunun dışında ütüde sessiz buhar teknolojisi ve hızlı soğuyan taban teknolojileri mevcut. Ayrıca ActiveSense teknolojisiyle güçlendirilen ütüde akıllı kumaş tanıma özelliği bulunuyor. Taban kamerasına da sahip olan ütü, ActiveSense teknolojisi ile birlikte kumaşı otomatik olarak algılayarak buhar miktarını ayarlıyor.

Özellikleri ve performansıyla kendisine hayran bırakan Philips PSG9050, Türkiye’de 12.000 – 14.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Genel Değerlendirme

Ütü, neredeyse her evin olmazsa olmaz teknolojik ürünlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı ütü üreticileri, çeşitli ütü modellerini kullanıcılarıyla buluşturuyorlar. Gelişen teknolojiyle birlikte ütü modelleri, oldukça geliştiler. Bunun yanı sıra yaşanan teknolojik gelişmeler, ütü modellerinin aynı zamanda çeşitlenmesini de sağladı. Bu çeşitlilik, insanların daha uygun fiyatlara aradıkları modele ulaşma imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra bu çeşitlilikten dolayı ev kullanıcıları, hangi ütü modelini alacakları konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar.

Bizler de ütü seçiminde sizlere yardımcı olabilmek için en iyi ütü modellerinden oluşan listemizi hazırladık. Listemizde her ütü çeşidinden ürünlere yer vermeye çalıştık. Aynı zamanda bu ütü çeşitlerinin her fiyat aralığından modelleri seçtik. Böylece ütü alma sürecinizde listemizdeki modelleri karşılaştırarak kendiniz için uygun olan modeli kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi ütü modelleri öneri listesi burada sona eriyor. Listemizi inceleyerek sizler için en uygun ütü modelini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.