En İyi Türk Yapımı Oyunlar: Türk Oyunları – 2021

Son günlerde, gelişen oyun dünyasında Türk yapımlarının da yer alması, gelecekte birçok yeni Türk oyununun geliştirileceğinin habercisi diyebiliriz. Türk geliştiriciler tarafından tasarlanan kimi oyunlar oldukça beğenilse de bazıları istediği dönüşleri alamıyor. Yine de Türk geliştiricilerin küresel oyun sektörüne yavaş yavaş adapte olması bizler için oldukça umut verici. Yeni oyun motorlarıyla birlikte geliştiricilerin daha iyi yerlere geleceğini düşünüyoruz. Peki, bizim için en iyi Türk yapımı oyunlar neler, hangi oyunlar diğer yapımların arasından sıyrılıp listemize girebildi? Gelin hep birlikte bakalım.Remnants of Naezith

En İyi Türk Yapımı Oyunlar

Zamana karşı yarıştığımız Remnants of Naezith, Türk geliştiriciler için ilham kaynağı olacak türden bir oyun. Sahip olduğu mekaniklerle de oynanış konusunda büyük bir çeşitlilik sunuyor. Bu nedenle, geliştirici ekibin daha da iyi işler ortaya çıkarabileceğini gösteren bir yapım demek hiç yanlış olmayacaktır.

Oyunun oldukça sürükleyici bir hikayesi de bulunuyor. Eski çağlarda yaşayan güçlü bir ejderhanın kalıntıları karakterimiz Kayra’nın eline geçiyor. Bizlere düşen görev ise kalıntıların düşmanların eline geçmemesini sağlamak ve kalıntıları yok etmek. İyi bir akışa sahip oyun mekanikleri sayesinde hızlı ve aksiyonlu bir deneyim yaşatıyor.

Tartarus

En İyi Türk Yapımı Oyunlar

Son yılların en iyi Türk oyunlarından biri olan Tartarus aksiyon ve bulmaca türünün öncülerinden. Oyunun yapım ekibi gözünü geleceğe dikip karakterimizi uzayda yer alan bir maden ve araştırma gemisine gönderiyor. Ancak, Tartarus isimli bu gemide işler pek yolunda gitmiyor ve sorunları çözmek karakterimizin görevi oluyor.Tartarus’u geliştiren ekipten ayrılan birkaç isim olsa da yollarına oyun geliştiricisi olarak devam etmeleri Türk oyun sektörü için çok iyi bir haber.

Monochroma

Monochroma

Monochroma geliştiricileri, Playdead firmasının bir oyunu olan Limbo’dan esinlenerek ve olumlu yanlarını alarak bizlere güzel bir oyun sunmuş diyebiliriz. Hatta Monochroma, Limbo’dan aldıklarının üstüne koyup kendine özel bir atmosfer yaratmayı da başarmış.

Limbo gibi siyah ve beyaz renklerinin yoğun olduğu bu oyunda robot üretilen bir fabrikaya konuk oluyoruz.

İki kardeşin bu fabrikada görmemesi gereken şeyleri görmesinin ardından uzun soluklu bir macera başlıyor. Eğer Limbo ve Inside oyunlarından etkilendiyseniz, Monochroma’ya da bakmanızda fayda var.

Macrotis

Macrotis

Kısaca ifade etmek gerekirse Macrotis, bir bulmaca oyunu. Başarılı platform ögelerine sahip olan oyun görsellikten de kısmıyor ve iyi bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Duvarların diğer yüzüne geçebilme gibi yeteneklerimizin olduğu bu oyunda kaybolan yavrularımızın peşine düşüyoruz.

Bazı bulmacaların ardından ilerleyen bölüm tasarımıyla da hoş bir yapım diye ekleyelim. Öte yandan, oyunu geliştiren ekip de yurt dışında beklenen etkiyi maalesef gösteremedi. Umarız gelecek oyunları daha büyük başarı yakalayacaktır.

Far Cry 1

Far Cry 1

Üç Türk geliştiricinin kurduğu Crytek, Far Cry ile zamanında oldukça büyük bir çıkış yapmıştı. Far Cry çıkış yaptığı dönemde grafikleriyle ve mekanikleriyle belki de rakipsizdi.

Oyunun başarısının ardından seriye Ubisoft firmasının yolu gözüktü. Serinin Ubisoft tarafından yapılan diğer oyunları da iyi çıkış yaptı. Henüz çıkışını yapmayan Far Cry 6 da büyük bir merakla bekleniyor. Günümüze göre biraz eskimiş dursa da Türk yapımı bir oyun arıyorsanız Far Cry’a göz atabilirsiniz.

Crysis

Crysis

Far Cry’ın görünmeyen tarafında olan üç Türk geliştirici, Crysis serisinin de başlamasında büyük bir rol oynuyor.

Crysis çıkış yaptığı dönemde sistemleri en zorlayan oyunlardan biriydi. Yeni sürümüyle de sistemleri zorlamaya devam etti ve o Türkçe dublajın tadını bizlere tekrardan verdi.

Warhead, Crysis 2 ve Crysis 3 ile biten serinin yeni bir devam oyunu gelmeyecek gibi duruyor. Oyuncular tarafından her ne kadar beğenilse de geliştirici ekipten şimdiye kadar bir ses yok. Umarız Crytek, yeni oyunlarla bizleri mutlu etmeye devam eder.

Potentia

Potentia

The Last of Us serisini andıran Türk yapımı Potentia, 12 Şubat 2021 tarihinde çıkışını yaptı. Küçük bir ekip tarafından geliştirilen oyunun, The Last of Us gibi ödüllere doyamayan bir oyunu örnek alırken detaylardaki, diyaloglardaki ve oynanış mekaniklerindeki eksikleri biraz göze batsa da fena bir yapım olmadığını söyleyelim.

Bu oyunun bağımsız bir ekip tarafından geliştirildiği düşünülürse gelecek diğer oyunların arkasında büyük bir potansiyel olduğunu umuyoruz. Ekibin çalışmalarını merakla bekliyor ve diğer oyunumuza geçiyoruz.

Mount and Blade

Mount and Blade

Mount and Blade serisi, Crysis ve Far Cry gibi adını dünyaya duyuran bir seri diyebiliriz. Uzun zamandır beklenen Mount and Blade II: Bannerlord da çıkışını gerçekleştirdi. Böylece geliştirici ekip kalitesini bir kez daha gösterdi.

Toprak fethetme ve ülke yönetimi deneyimini çok iyi veren oyun, bu yapısıyla dünyadaki diğer oyunlara da örnek oldu. Türk oyunseverlerin gurur duyarak oynadığı Mount and Blade serisiyle şimdiye kadar tanışmadıysanız en kısa sürede indirmenizi öneririz.

Overfall

Overfall

2016 yılında çıkışını yapan gerçek zamanlı bir strateji oyunu Overfall. Oyun, rakiplerine göre biraz daha canlı grafiklere sahip. Ek olarak, basit yapısıyla da oyuncuların ilgi odağı oldu.

Türk oyun geliştiricilerin strateji oyunlarına da ağırlık verdiğini görmek bizleri sevindirdi. Geliştirici ekip, gelecek zamanda birkaç oyun daha duyuracaklarını da belirtti diye ekleyelim.

Alchemist’s Castle

En İyi Türk Yapımı Oyunlar

Alchemist’s Castle, bize Yüzüklerin Efendisi serisini hatırlatan bir yapım. Oyunda, felsefe taşını bulduktan sonra güçlerini kötüye kullanan bir simyacıyla savaşıyoruz. Biz, bu simyacının eski bir çırağı olan karakteri canlandırıyoruz.

Oldukça basit ve hikâye odaklı bir oyun Alchemist’s Castle. Üstelik, 2,10 TL Steam fiyatıyla da denemeye değer bir oyun.

En İyi Türk Yapımı Oyunlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son günlerde Türk oyunlarının adını daha da sıkça duymamız bizi oldukça sevindiriyor. Türk geliştircilerin küresel oyun sektörüne giriş yapması ülkemiz için ümit verici bir durum. Biz de sizler için en beğendiğimiz Türk yapımı oyunları derledik. Eminiz ki bu listeye ileride birçok Türk oyunu daha eklenecektir.

Peki, siz Türk yapımı oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de Türk geliştiriciler umut vadediyor mu? Daha fazla Türk oyunu görecek miyiz? En iyi Türk yapımı oyunlar arasından en beğendiğiniz hangisi oldu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.