En İyi Laptop Soğutucu Önerileri – 2023

Dizüstü bilgisayarlar arasında en popüler sorunlardan birisi ısınmadır. Özellikle oyun bilgisayarları kimi zaman oldukça yüksek sıcaklıklara çıkabilir. Termal macun, bazen desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda notebook soğutucular çözümün önemli bir parçasıdır. Biz de bu nedenle en iyi laptop soğutucu önerilerimizi sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Notebook soğutucu tavsiyeleri listemizi oluştururken dikkat ettiğimiz birkaç kriter bulunmakta. Bunların ilki tabii ki fiyat oluyor. Bu nedenle listemiz en ucuzdan en pahalıya gidecek şekilde sıralanıyor. Listede her bütçeye uygun bir modele yer vermeye çalıştık. Bunun haricinde dikkat ettiğimiz bir diğer önemli nokta tabii ki cihazların soğutma performansı ve fan ayarları oldu. Bunun yanı sıra farklı boyutlarda modeller ekleyerek listemize çeşitlilik de katmak istedik.

Notebook soğutucu tavsiyeleri sırasında en önemli ve göz ardı edilen noktalardan birisi de ses oluyor. Bu nedenle listede yer alan modellerin ses seviyelerine de dikkate alarak bir sıralama yaptık. Tüm bunların haricinde ekstra özelliklerini de sizlere bildirmeye çalıştık.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak hazırladığımız en iyi laptop soğutucu önerileri listemiz ortaya çıktı. Şimdi lafı daha da uzatmadan en iyi notebook soğutucu tavsiyelerimize bakalım.

Zalman ZM-NC2 (En Ucuz Laptop Soğutucu)

Zalman-ZM-NC2

En iyi laptop soğutucu önerileri listemizin ilk sırasında Zalman’ın ZM-NC2 modeli ile karşılaşıyoruz. Genel hatlarıyla tüm kullanıcılara uygun bir tasarıma sahip olan Zalman aynı zamanda listemizdeki en ucuz model olarak da dikkat çekiyor.

Cihazın sunduğu performans ve boyutu oyuncuların kullanımı için pek de uygun olmadığının en önemli göstergeleri diyebiliriz. Çünkü Zalman ZM-NC2, 16 inç boyutuna kadar olan laptop modellerini destekleyebiliyor. Cihazın ağırlığı ise yaklaşık 1 kilogram olarak belirtiliyor.

Zalman bu modelinde plastik, kauçuk ve çelik kullanmayı tercih ediyor. Cihazın kasasında kullanılan ana malzeme ise plastik oluyor. Bunun yanı sıra cihazın kaymaması için bir şerit de cihazda yer alıyor.

Bu modelin en önemli iddialarından birisi ise ultra sessiz olarak çalıştığını ifade etmesi. Özellikle 14 inç ve altındaki boyutlarda kalan cihazlarda soğutma sisteminin oldukça başarılı çalıştığı ifade ediliyor. Şirket tarafından açıklanan veriler ise 140mm boyutundaki fanın 800 RPM hızında döndüğü oluyor. Bu değerin değişebileceği %15’lik bir hata payı da mevcut.

Ses konusunda hiç sıkıntı yaşamak istemeyen kullanıcılar için önerdiğimiz bu modelin fiyatı yaklaşık 200 TL. Ancak yoğun bir ısınma probleminiz varsa ve bilgisayarınızı boyutu 14 inçin üstündeyse farklı bir model tercih etmenizde fayda var.

Dexim Frigus

dexim-frigus

Listemizin ikinci sırasında Dexim Frigus modeli yer alıyor. İlk modelin ardından oyuncular için de uygun fiyatlı bir laptop soğutucu önerisi eklemek istedik.

Notebook soğutucu tavsiyeleri listemizdeki en ucuz modellerden birisi olan Frigus tasarım olarak daha çok oyunculara hitap ediyor. Agresif hatları ve kırmızı rengi, oyuncuların oldukça beğendiği ışıklandırma desteğini sunuyor.

Bunun yanı sıra cihaz oyunculara hitap ettiği için soğutma performansının biraz daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Bu farkı gördüğümüz ilk yer ise cihazın boyutu oluyor. 17.3 inçe kadar olan notebook modellerine destek verdiği ifade ediliyor.

Dört pervaneli yapısı sayesinde cihazı birden fazla noktada soğutma seçeneği de Frigus modelinde kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca 4 farklı hız kademesi ile fanların çalışma hızını ayarlamak da mümkün. Cihazın sesi se 23dB olarak ifade ediliyor. İlk modele benzer bir fiyattan satılan Frigus yaklaşık 350 TL’den başlıyor.

Inca INC-611GMS

Listemizde yer alan bir başka laptop soğutucusu ise Inca tarafından geliştirilen INC-611 modeli oluyor. Tasarımıyla bir oyuncu ürünü olduğunu belli eden INC-611, geniş yüzeyiyle pek çok cihaza destek sağlıyor.

Üründe kullanılan malzemenin ABS ve metal olduğu ifade ediliyor. Soğutucunun havalandırma kanallarının metal parçalarla yapıldığı da belirtiliyor. Ayrıca ürünün tasarımı itibariyle notebook yüzeyinin tamamında ısınmayı önleyeceği iddia ediliyor.

Pek çok notebook soğutucuda olduğu gibi bu üründe de farklı kademe ayarları mevcut. Yedi farklı kademe ile bilgisayarınızın yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak üründe yer alan kablo tutacakları ile karmaşık bir düzeni de engellemek mümkün.

Kutunun içerisinden soğutucuya ek olarak bir USB kablosu da çıkıyor. Bu kablonun en önemli özelliği ise örgülü biçimde sunulması. Böylece hem tasarım hem de dayanıklılık açısından daha başarılı bir kablo üründe mevcut.

Ürünün performansına baktığımızda ise şirket tarafından iddia edilen 2200 RPM değerini görmek mümkün. Ayrıca 28 dB ses ile neredeyse sessiz bir fan deneyimi sağladığı da belirtiliyor. Ürünün fiyatı ise yaklaşık 430 TL’den başlıyor.

Zalman ZM-NS1000

zalman-zm-ns1000

En iyi notebook soğutucu tavsiye listemizin sıradaki ürününde fiyatı biraz daha artırıyoruz. Zalman’ın laptop soğutucuları piyasada hatırı sayılır bir kullanıcıya sahip. Bunun başlıca sebeplerinden birisi ise şüphesiz başarılı ürünler ortaya koymaları oluyor.

Zalman ZM-NS1000 modeli de bu ürünlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Listemizde yer alan ilk modelden belki de en büyük farkı yükseklik ayarı oluyor. Beş farklı kademe ile laptop kullanmaya olanak sağlayan bu cihaz 16 inç boyutundaki cihazlara kadar destek veriyor.

180mm boyutundaki fanı ile soğutma işlemini gerçekleştiren ZM-NS1000 modelinin dönme hızı ise 550 RPM olarak ifade ediliyor. Ancak cihazda maalesef bir fan kontrolcüsü yer almıyor. Ayrıca bu soğutucuda iki adet USB girişi olduğunu da belirtmekte fayda var.

Tasarım olarak şık ve sade bir ürün ortaya çıkartan Zalman, fiyat konusunda orta segmente hitap ediyor demek doğru olacak. Çünkü bu ürünün fiyatı yaklaşık 400 TL seviyelerinden başlıyor.

Rampage AD-RC10 X-Gust

Rampage-AD-RC10-X-Gust en iyi laptop soğutucu

En iyi laptop soğutucu önerileri listemize bir başka oyuncu soğutucusu ile devam ediyoruz. Genel anlamda oyuncular için üretilmiş gibi gözüken bu model aslında ışıklandırma seven tüm kullanıcılar için oldukça tercih edilebilir.

Rampage tarafından üretilen AD-RC10 X-Gust laptop soğutucusu, hem soğutma performansı hem de tasarımı ile oyuncular için orta seviye bir soğutucu olarak karşımıza çıkıyor. Farklı boyutlarda altı adet fana sahip olan cihaz 1900-2600 RPM arasında çalışıyor. Buradan cihazda fan hızı ayarı yapmanın da mümkün olduğunu çıkartabiliriz.

17.3 inç boyutundaki cihazlara kadar destek sunan Rampage AD-RC10 X-Gust, 2 USB girişi ile birlikte geliyor. Cihazın ses seviyesi ise 28-32 dB arasında değişkenlik gösteriyor. Buna ek olarak cihazda 2 kademeli bir yükseklik ayarı olduğunu da ifade edelim. Aydınlatma da 12 farklı RGB modu bulunuyor. Cihazın fiyatı ise yaklaşık olarak 540 TL’den başlıyor.

Zalman ZM-NS2000

Zalman-ZM-NS2000

En iyi notebook soğutucu tavsiye listemizde yer alan bir başka Zalman modeli ise ZM-NS2000 oluyor. Bir önceki nesle kıyasla daha yüksek boyuttaki bilgisayarları destekleyen bu model aynı zaman daha büyük bir fana da sahip.

Zalman bu modelde dört farklı yükseklik ayarı kullanmayı tercih etmiş. 17 inçe kadar destek sunan cihazın dört farklı kademe sunması kullanıcıları üzecek bir durum gibi gözükmüyor. Bu modelin ağırlığı ise 1.1 kilogram olarak belirtiliyor.

Buna ek olarak 200mm büyüklüğünde bir fana sahip olan bu model 470-610 RPM aralığında çalışıyor. Bu fan hızını ayarlamak mümkün. Cihazın ses seviyesi ise 20 dB olarak ifade ediliyor. Cihazda ayrıca üç adet USB girişi de yer alıyor. USB 2.0 desteği sunan bu bağlantı noktaları bazı kullanıcıların işine fazlasıyla yarayabilir. Sade tasarımıyla dikkat çeken bu ürün ise yaklaşık 550 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

IETS GT202

iets-gt202

Notebook soğutucu tavsiye listemizde yer alan sıradaki ürün alışılagelmişin dışında bir kullanım yöntemine sahip desek yeridir. IETS GT202 modeli, klasik laptop soğutucuların aksine bir stand ile kullanıcılara sunulmuyor. Bunun yerine vakumlu fanı sayesinde cihazın içindeki sıcak havayı doğrudan çekiyor.

Vakumdan dolayı cihazın fan hızı oldukça yüksek seviyelere çıkıyor. Şirket tarafından açıklanan değerlere göre GT202 modeli 5000 ile 5500 RPM arasında çalışıyor. Üstelik cihazın ağırlığı da yalnızca 115 gram olarak ifade ediliyor.

Kolay kullanım ve kontrol için cihazın üzerinde yer alan bir LCD ekran da mevcut. Bu ekran sayesinde çalışma modunu ve sıcaklığı takip edebiliyorsunuz. Ayrıca şirket, otomatik ve manuel olmak üzere iki farklı mod ile soğutucuyu kullanma şansı da sunuyor.

Listemizde yer alan tek vakumlu soğutucu olma unvanını taşıyan GT202 yaklaşık 470 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Rampage AD-RX44 X-Gale

Rampage-AD-RX44-X-Gale en iyi laptop soğutucu

Laptop soğutucu önerileri listemizde son sıralara yaklaştıkça fiyat olarak da üst seviyelere çıkıyoruz. En üst seviye soğutucularımızdan birisi ise gerek tasarım gerek performans olarak yine oyuncular için karşımıza çıkıyor. Üreten marka ise oyuncu ekipmanlarıyla tanınan Rampage oluyor.

Rampage AD-RX44 X-Gale modeli, listemizde yer alan bir önceki Rampage modeli gibi altı fana sahip olarak karşımıza çıkıyor. 60mm boyutundaki bu fanların toplamda 2900 RPM hızında çalışıyor. Ses seviyesi ise 28-32 dB arasında farklılık gösteriyor.

Cihazın RGB ışıklandırma sistemi de mevcut. Bu sistem dahilinde 12 farklı mod kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca 7 kademeli bir yükseklik ayarı da bu soğutucuda yer alıyor. Rampage AD-RX44 X-Gale modelinin fiyatı ise yaklaşık 660 TL’den başlıyor.

Deep Cool N8

Deep-Cool-N8

Notebook soğutucu tavsiye listemizin en sonlarında yer alan bir başka model ise şık tasarımı ve başarılı performansı ile Deep Cool N8 modeli yer alıyor. Bu modelde kullanılan ana madde alüminyum olarak ifade ediliyor. Ayrıca tasarımı itibariyle oldukça verimli bir ısı yayılımı sağladığı belirtiliyor.

N8 modeli 17 inçe kadar destek sağlıyor ve 1.2 kg bir ağırlığı mevcut. Soğutucuda yer alan 140mm boyutundaki iki fan soğutma performansı ile kelimenin tam anlamıyla göz dolduruyor. 1000 RPM hıza sahip cihazın gürültü seviyesi ise 25dB olarak açıklanıyor.

Cihazın şeritli tasarımının yanı sıra 4 USB bağlantı desteği kullanıcıların ilgisini çeken unsurlardan birisi oluyor. Ancak yükseklik ayarı konusunda daha iyi modeller bulunduğunu belirtmek gerek. Farklı renk seçeneklerine de sahip bu model yaklaşık 560 TL’den başlayan fiyatlara satılıyor.

Cooler Master Notepal U2 Plus

Cooler-Master-Notepal-U2-Plus en iyi laptop soğutucu

En iyi laptop soğutucu önerilerimizin sıradaki konuğu ise soğutma çözümleriyle ünlü olan Cooler Master oluyor. Notepal U2 Plus modeli hem şık bir tasarıma hem de başarılı bir soğutma performansına sahip olmasıyla birçok kullanıcıyı kendisine çekiyor.

Bu cihazın en büyük avantajlarından birisi şüphesiz yer değiştirebilir fanları oluyor. Bu sayede dizüstü bilgisayarınızın fanlarına göre bir ayar yapmanız mümkün hale geliyor. Cihazınızın en çok ısınan kısmı neresiyse oraya doğrudan fan götürme şansınız oluyor.

17.3 inçe kadar destek sağladığı belirtilen bu soğutucunun ağırlığı ise 0.65 kilogram olarak ifade ediliyor. Genellikle soğutucular pek sık yer değiştirmese de bu modelin bir avantajı da burada ortaya çıkıyor. Cihazın içinde yer alan emniyet kemeri sayesinde bir taşıma çantası olarak kullanmak da mümkün.

Teknik özelliklerine baktığımızda ise bizleri 2000rpm fan, 21 dB ses seviyesi ve 1 USB bağlantı noktası karşılıyor. Kasa malzemesinin alüminyum olduğunu ve fazlasıyla şık bir tasarıma sahip olduğunu bir kez daha vurgulayalım.

Cooler Master bu ürün ile diğer notebook soğutuculara oldukça güçlü bir rakip çıkarmış gibi gözüküyor. Farklı renk seçenekleri de mevcut olan Notepal U2 Plus modeli yaklaşık 850 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

Pusat Notebook Soğutucusu

en iyi laptop soğutucu modelleri - Pusat Notebook Soğutucusu

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi laptop soğutucu modelleri listemizin son sırasında Monster tarafından üretilen Pusat notebook soğutucusu yer alıyor. Monster, üretmiş olduğu laptop modellerinin yanı sıra Pusat markası altında oyuncu ekipmanları da üretiyor. Bu doğrultuda şirket tarafından üretilen bir laptop soğutucusu da mevcut.

Monster, bu laptop soğutucu modelini 17 inç büyüklüğüne kadar olan laptoplar için üretti. Alüminyumdan üretilen Pusat notebook soğutucusu, çift 2 fana sahip. 1.5 W güç tüketim değerine sahip olan bu soğutucu modelinin ortalama ses seviyesi ise 25.1 dB olarak belirtiliyor.

Monster, bu laptop soğutucu modelinde bağlantı noktası konusunda kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. 1 adet USB girişine sahip olan laptop soğutucusu, 3 tane USB çıkışına sahip. Monster, bu laptop soğutucu modelini tam bir fiyat performans ürünü olarak geliştirdi. Soğutma konusunda oldukça iddialı olan Pusat notebook soğutucusu, Türkiye’de 500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.